Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Generatia Facebook - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,690
  • Înscris: 13.10.2003
Sunt multe pareri pro si contra acestui fenomen impropriu numit dupa mine ,,generatie'' deoarece pe facebook sunt prezenti oameni de toate varstele, natiile, orientarile politice, etc. Insa da, probabil ca tinerii predomina. Unii spun ca nu existi daca nu esti pe facebook, altii se mandresc ca nu au cont si nici nu doresc sa-si faca. Oricum, site-ul in sine este un fenomen social deja, datorita acestui site de socializare au cazut guverne, s-au castigat alegeri, se organizeaza proteste antisistem, cetatenii de multe ori ajung sa dialogheze cu personalitati politice, culturale, media, etc. Iar importanta acestuia creste zic eu de la o zi la alta.

La nici un an de la Colectiv, Parlamentul scoate iar în stradă generaţia Facebook
Generaţia Facebook, criticată dur de rectorul Universităţii Babeş-Blyai: "E formată din oameni lipsiţi de cultură generală"
Rector: Tinerii din "generaţia Facebook", mai inteligenţi
“Generatia Facebook” sufera de o dependenta grava
Generaţia Facebook, în luptă cu generaţia UTC.
ÎNGRIJORĂTOR! „Generaţia Facebook” e tot mai bolnavă. De ce suferă cei mai mulţi tineri din ziua de astăzi

Personal am cont de facebook, nu am prea multi prieteni (vreo 300), majoritatea fosti colegi de scoala generala, liceu, facultate, fosti vecini, prieteni, rude mai mult sau mai putin indepartate despre care in modul asta aflu uneori noutati, care mai e viata lor, etc. Si ei afla despre mine. Mai sunt cativa politicieni si jurnalisti pe care-i ,,urmaresc''. Per total nu cred ca pierd mai mult de 10-20 min/zi pe site. Am scris asta ptr. a stopa din fasa intrebarile la adresa initiatorului referitoare la activitatea mea acolo, este mai interesant sa discutam despre importanta fenomenului facebook in a ne influenta viata nu numai social ci si politic.

Edited by radumiki, 24 September 2016 - 14:07.


#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
eu unu sunt din generatia Netlogului..deci nu am nici o treaba..Posted Image

#3
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
ar fi interesant daca Facebook ar putea opri si coruptia din RO.....

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Este ok fenomenul Facebook daca face fapte bune....Posted Image


*Vezi cazul Colectiv!

Edited by xmanyacs77, 23 September 2016 - 20:17.


#5
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,690
  • Înscris: 13.10.2003

 casadivino, on 23 septembrie 2016 - 20:13, said:

eu unu sunt din generatia Netlogului..deci nu am nici o treaba..Posted Image

Chiar daca nu ai cont pe faceboock asta nu inseamna ca viata ta nu poate fi influentata de ce se intampla acolo. Spre ex. lumea s-a mobilizat sa iasa la vot si sa voteze impotriva lui Ponta pe faceboock, atat in tara cat despre diaspora sa nu mai zic...Posted Image
Pana si ptr. mitingurile de ieri antiparlamentare pe facebook s-au organizat oamenii.

Edited by radumiki, 24 September 2016 - 14:07.


#6
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016
Esti in urma, "batrane". Cand aparuse site-ul asta de socializare, eu deja eram satul de mirc. Pe messenger-ul de Yahoo nu mai imi scoteam tovarasii la o bere, ci la o demonstratie. Pietrele alea din peturi pe care le agitam la Universitate imi aminteau de zgomotul halbelor pe care le ciocneam in spelunca de la miezul noptii.

Nu mai imi arde mie acum de iesiri de genul asta, demonstratii... Nu mai am nici timp si nici energie. Deja ii privesc pe cei de la tv in locul in care eram si eu pana mai anul trecut ca pe niste parveniti, ca ratati ai societatii ce nu au cu ce-si umple timpul. Oamenii ca mine sunt preocupati de alte chestii, mai importante. Dar cand ieseam eu in strada, chiar simteam ca fac ceva, ca am un cuvant de spus. Si ce sa vezi? Cuvantul meu a contat.

Dar nu asa mult pe cat imi doream la vremea respectiva.

Edited by kvlboy, 23 September 2016 - 20:20.


#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Aici se discută numau despre proteste sau şi despre alte apecte?   :huh:

#8
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 Valmont43, on 23 septembrie 2016 - 20:13, said:

ar fi interesant daca Facebook ar putea opri si coruptia din RO.....

Daca vrem toti si suntem uniti cred ca se poate.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 kvlboy, on 23 septembrie 2016 - 20:18, said:

Esti in urma, batrane. Cand aparuse site-ul asta de socializare. deja eram satul de mirc. Pe messenger-ul de Yahoo nu mai imi scoteam tovarasii la o bere, ci la o demonstratie. Pietrele alea din peturi pe care le agitam la Universitate imi aminteau de zgomotul halbelor pe care le ciocneam in spelunca de la miezul noptii. Nu mai imi arde mie acum de iesiri de genul asta, demonstratii... Nu mai am nici timp si nici energie. Deja ii privesc pe cei de la tv in locul in care eram si eu pana mai anul trecut ca pe niste parveniti, ca ratati ai societatii ce nu au cu ce-si umple timpul. Oamenii ca mine sunt preocupati de alte chestii, mai importante. Dar cand ieseam eu in strada, chiar simteam ca fac ceva, ca am un cuvant de spus. Si ce sa vezi? Cuvantul meu a contat. Dar nu asa mult pe cat imi doream la vremea respectiva.

Este important ca generatia din zilele noastre este activa..........parerea noastra conteaza acum gratie fenomenului Facebook!Posted Image

#10
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Este generatia comozilor si a confortului urban.
Individualisti si singuratici, in ciuda comunicarii virtuale facile.

Isi vor gasi si ei rostul lor, pana la urma.
Intr-un fel, sunt victimele generatiei anterioare.

Edited by sylvius, 23 September 2016 - 20:20.


#11
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 radumiki, on 23 septembrie 2016 - 20:17, said:

Chiar daca nu ai cont pe faceboock asta nu inseamna ca viata ta nu poate fi influentata de ce se intampla acolo. Spre ex. lumea s-a mobilizat sa iasa la vot si sa voteze impotriva lui Ponta pe faceboock, atat in tara cat despre diaspora sa nu mai zic...Posted Image
Pana si ptr. mitingurile de ieri antiparlamentare pe faceboock s-au organizat oamenii.
bineinteles ca poate fi influentata dar daca maine cade fb-ul asta mi se rupe...
..si asta ce inseamna ca nu mai ies oamenii in strada? ba da ies si fara...singurul lucru ce face fb. e sa grabeasca lucrurile

#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Nu mai dati vina pe copii. Ei sunt oglinda parintilor..ati uitat?

Edited by red46, 23 September 2016 - 20:24.


#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 casadivino, on 23 septembrie 2016 - 20:22, said:

bineinteles ca poate fi influentata dar daca maine cade fb-ul asta mi se rupe...
..si asta ce inseamna ca nu mai ies oamenii in strada? ba da ies si fara...singurul lucru ce face fb. e sa grabeasca lucrurile

Imi place foarte mult faptul ca..........partidele corupte din Romania nu pot controla Facebook!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 23 September 2016 - 20:24.


#14
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 xmanyacs77, on 23 septembrie 2016 - 20:23, said:

Imi place foarte mult faptul ca..........partidele corupte din Romania nu pot controla Facebook!Posted Image
Macar atat..

#15
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Depinde cui i se administreaza tratamentul facebook.

Pentru o persoana bine ancorata in realitate ce nu poate fi influentata asa usor, facebookul este benefic.

Pentru cei usor de spalat pe creier, e cam naspa

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Eu sunt pro

#17
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Dar totusi poate au dreptate intr-o anumita masura. Un exemplu bun ar fi cei ce dau like la postari gen "DA LIKE SAU 7 ANI DE GHINION!" si mai jos o poza cu copii dezbracati .

#18
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 Astute, on 23 septembrie 2016 - 20:26, said:


Depinde cui i se administreaza tratamentul facebook.

Pentru o persoana bine ancorata in realitate ce nu poate fi influentata asa usor, facebookul este benefic.

Pentru cei usor de spalat pe creier, e cam naspa

Serviciile secrete si partidele politice sunt depasite de fenomenul Facebook! Este clar?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 23 September 2016 - 20:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate