Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Licente Software Business/Office

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bogdanbug

bogdanbug

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.08.2016
Salut,


Cine stie unde pot gasi un site sau care sunt cele mai bune oferte pentru a achizitiona licente de software cum ar fi:

*Licenta Windows Server (1/2bucati)
*Licenta Windows 7/8/10 (20 bucati)
*Licenta Microsoft Office (20 bucati)
*Licenta Antivirus ( 20 bucati)

Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ia la mana magqazinele online sau cauta parteneri MS dedicati.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La cantitatile alea poti incerca sa discuti direct cu Microsoft Romania.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
1) ceea ce vrei tu nu se gaseste pe un site...orice site....este special...
2) iti trebuie contract cu M$ pentru o perioada de 3 ani ce se plateste anual
3) licentele nu se cumpara ci se inchiriaza...ori faci OPTOUT la finalul contractului.

pentru mai multe detalii te consiliez insa nu gratuit !

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă ai 20 de computere într-o rețea cu unul sau două servere ai și administrator de rețea. Ia întreabă-l pe acela, că ar trebui să știe.

#6
bogdanbug

bogdanbug

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.08.2016
Reteaua si business-ul va fi format in viitorul apropriat.

Eu vreau sa adun detaliile deocamdata si sa-mi stabilesc un buget si eventuale cheltuieli.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Ok. În cazul ăsta cel mai eficient e un mesaj la Microsoft România și-ți trimit aceia fie un răspuns, fie adresa vînzătorilor.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Apropo, vezi ca in unele conditii s-ar putea sa poti si negocia un pic cu Microsoft.

Ptr antivirus - incearca aici- http://www.bitdefend...s/security.html

#9
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
win il iei oem cu calculatoarele, iti iei licente office 365 (include office pe calculator) cu plata lunara si nu mai ai nevoie de servere. asa iti rezolvi tot mai ieftin si cu suport garantat

Edited by anicoara, 30 August 2016 - 16:58.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E o idee si asta cu OEM - dar ar trebui un OEM preinstalat ca sa iasa mai ieftin. Eventual SH daca nu e neaparat neboie de ultima generatie.

De servere insa nu ai de unde sa stii ca nu are nevoie. La 20 PC-uri cel putin unul ar fi necesar. Doar ca ptr servere mai exista si Linux...

#11
bogdanbug

bogdanbug

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.08.2016

View Postanicoara, on 30 august 2016 - 16:57, said:

win il iei oem cu calculatoarele, iti iei licente office 365 (include office pe calculator) cu plata lunara si nu mai ai nevoie de servere. asa iti rezolvi tot mai ieftin si cu suport garantat

View Posteiffel, on 30 august 2016 - 17:03, said:

E o idee si asta cu OEM - dar ar trebui un OEM preinstalat ca sa iasa mai ieftin. Eventual SH daca nu e neaparat neboie de ultima generatie.

De servere insa nu ai de unde sa stii ca nu are nevoie. La 20 PC-uri cel putin unul ar fi necesar. Doar ca ptr servere mai exista si Linux...

Deci sa inteleg ca daca cumpar O365 include si systemul de mailuri si partea de MS Office + support?

Da voi avea nevoie si de server din cauza ca va trebui sa rulez o aplicatie de vanzari ( comenzi facturi etc) care ruleaza pe MySQL.

Tot odata as vrea sa am si print server, fileserver si sa pot avea control total asupra tuturor angajatilor.

Deci pe langa partea software, licente ar trebui sa asigur si hardware + instalare si configurare server.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Office-ul daca e versiune de business include Outlook - client de mail-uri.

Daca vrei server de mail pe serverul tau se complica problema. Nu stiu daca renteaza ptr 20 de PC-uri.
Daca ai site web - cu domeniu cumparat poti apela la host sa ai si mailuri.

Print server ? Vezi aplicatia aia de vanzari ce cere, dar in general nu folosesti un server ptr asta. Exista print servere hardware asta daca imprimanta nu are propria placa de retea.
MySQL merge foarte bine pe Linux.

File server = ar fi mai bine sa fie pe un server separat - dar aici poti folosi si un PC ordinar, doar sa aiba posibilitate de RAID.

#13
bogdanbug

bogdanbug

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.08.2016
Deci daca e sa ma gandesc la ceva cost efficient si sa fie bine ar trebui sa cumpar pachetul business de la O365 si o sa am parte de licente MS Office si system de mail.

Site web voi creea eu de prezentare + magazin online si voi cumpara un host. ( as putea sa fac systemul de mailuri si aici dar as prefera ceva gen Gmail sau O365 pentru ca voi avea si support in cazul in care ceva merge rau)

Pentru printserver as fi avut nevoie ca sa nu pun cate o imprimanta in fiecare camera. Voiam sa fie o singura sau doua imprimante la 10 angajati.

MySQL ziceam pentru ca folosesc si o aplicatie de vanzari GreenTeaB2B facuta de junior IT si aplicatia ruleaza pe "asa zisul server care il am acum"

Plus ca daca voi avea mai multe puncte de lucru trebuie sa fie si o solutie in care totul sa fie connectat (prin vpn de preferat sau macar secured).

Nu prea am experienta si de asta incerc sa fac totul bine la punct. Am vreo 2 saptamani de research si vreau sa stiu totul despre tot inainte sa incep.

Edited by eiffel, 31 August 2016 - 10:10.
Nu se da Quote la postul anterior - e non-sens plus ca papa spatiu degeaba.


#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Daca e vorba de startup ... merge si Thunderbird ca si client de mail si LibreOffice pt. diverse documente. La fel si Linux (CentOS de ex.) pt. partea de servere ... da' nah 0 cost, 0 suport oficial.

#15
bogdanbug

bogdanbug

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.08.2016
Treaba e ca ma tine in loc aplicatia aceasta GreenTeaB2B care ruleaza pe Windows. Businessul deja are un server care e varza si ma gandeam la un fresh start in care totul sa fie optimizat si bine definit si in regula.

Stiu ca in Romania se pirateaza mult dar daca vine cineva in control nici nu stiu care sunt amenzile pentru asa ceva.

#16
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Referitor la imprimanta/printserver....am pus la job (retea mica 10 statii) doua imprimante pe google cloud print si acum printam de pe orice telefoane, laptopuri chiar si daca nu suntem la birou legati la reteaua locala. E o solutie de luat in calcul, poate.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postbogdanbug, on 30 august 2016 - 17:49, said:

Pentru printserver as fi avut nevoie ca sa nu pun cate o imprimanta in fiecare camera. Voiam sa fie o singura sau doua imprimante la 10 angajati.

Pai si ce am zis eu ce are ? Nu ai nevoie de un server pe post de print-server.

Exista imprimante cu placi de retea integrate, sau exista asa zisele print-servere de retea - practic un adaptor la retea cu conexiune ptr imprimanta - USB, LPT, etc....

Configurezi placa de retea cu IP fix si vei vedea imprimanta in toata reteaua.

Uite aici un exemplu de print-server chiar pe wireless - http://www.emag.ro/p...88e80c685fb656b

#18
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Un print server nu are rost, achizitionezi 1-2 imprimante cu conexiune pe LAN si ai rezolvat problema.

P.S. Cat de necesar e Microsoft Office? Nu se poate folosi ceva gratuit gen LibreOffice? intreb asta pentru ca e destul de scumpa o licenta pentru business, mai ales daca vrei pachetul complet.

Edited by LensFlare, 31 August 2016 - 10:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate