Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Setări BINO 3D ochelari de jucărie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Am văzut la cineva pe un laptop cu Windows un program în care deschidea un film, îl punea pe 3D anagliph sau cam așa ceva, și îl puteai vedea cu ochelari din aceia de carton de la revistele pentru copii. Cred că și Bino are această funcție, dar nu am găsit-o eu încă. Bino funcționează bine pe desktop cu placa nvidia și ochelarii ei. Eu însă, vreau pe un laptop cu I3 6100U cu video integrat. Mai știu că un coleg de forum a făcut diverse teste cu Bino  pe toate platformele și l-aș ruga, dacă este amabil să mă ajute. Vă mulțumesc!

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am monitor 3D si am utilizat doar ochelari cu lentile polarizate, dar se poate si ce vrei tu (folosind un monitor obisnuit) cu conditia ca ochelarii sa aiba lentilele colorate conform explicatiilor dintre paranteze:

Supported output techniques:
    Anaglyph glasses (red/cyan, green/magenta, amber/blue). This works with every display.
    Bino uses the high-quality Dubois method to produce anaglyph images. This gives far better results than the usual full-color and half-color methods.
    Left and right view side by side (used by some 3D displays)
    Left and right view on top of each other (used by some 3D displays)
    Left and right view in alternating rows or columns (used by some 3D displays)
    OpenGL quad-buffered stereo (only available with some graphics cards)

http://bino3d.org/3d-videos.html

Nu cred ca vei rezista mai mult de cateva minute sa utilizezi aceasta tehnologie fara sa te doara ochii/ capul. In plus, vei vedea culorile deformat timp de inca cateva minute dupa ce vei da ochelarii jos de la ochi...

#3
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Vă mulțumesc mult pentru răspuns. Am încercat, dar nu am rezultatele scontate Posted Image La input ce trebuie să setez? (2D, alternating, left/right, etc...) iar la output (full color, half color, dubois ...) Am câteva zile la dispoziție și vreau să pun elevilor mei niște documentare 3D (preferabil să funcționeze pe TV / Videoproiector). Îmi cer scuze că am apelat la dv. , dar știu că ați testat acest program.

Attached Files


Edited by n0n1, 29 August 2016 - 11:58.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vezi postarea mea de aici: http://forum.softped...8#entry15856572

Filmul trebuie sa fie 3D, nu 2D, altfel face o simpla conversie de la 2D la 3D pe care o gasesc cam inutila. La fel, daca pentru un film 3D selectezi pentru input doar 2D (in acest caz va fi afisata doar imaginea pentru un singur ochi sau o singura lentila).
Daca, de exemplu, ai un film 3D SBS (Side-By-Side), atunci alegi pentru input "Left/ Right" si pentru output "red/ cyan glasses", daca ai ochelari cu o lentila rosie si una albastra (de fapt, cyan). In caz ca lentilele sunt pe dos (sau cele doua frame-uri ale filmului 3D sunt inversate) mai trebuie sa bifezi optiunea "swap left/ right".
Tehnologia anaglifica nu permite izolarea perfecta a imaginilor pentru fiecare ochi, deci vei vedea niste imagini suprapuse dintre care doar doua sunt relevante.

Daca nu ai un film 3D, atunci descarca-l pe acesta (are un efect 3D destul de puternic):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pNowmggVldY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-_, 29 August 2016 - 12:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate