Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Primii pasi in Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Comoritza

Comoritza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.08.2016
... si am ajuns in Austria cu sotul si 2 copii de 1 an jumate, cu bani de chirie si cheltuiala pentru 1 an de zile, in cautare de job si sa zicem cu, cunostinte de limba germna la nivel mediu.
Ce ar trebui sa fac in prima faza? Unde ar trebui sa merg, sa ma inregistrez? Ma gandesc ca ar trebui sa ma inregistrez undeva pentru asigurare sociala, ca doar daca copiii mi se vor imbolnavi o sa am nevoie de a merge cu ei la un spital...(Doamne fereste).
Cum caut o gradinita? E vreun birou unde ma poate sfatui cineva, sau sun la vecini si intreb?  ️ ...glumesc.
Apoi, poate cineva sa ma ajute cu o agentie serioasa de inchiriat un apartament pe termen lung?
Multumesc mult ✌🏼️

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Meldeamt

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostComoritza, on 25 august 2016 - 09:05, said:

Nu inteleg !
Era de asteptat.

on. http://www.ams.at , adica AJOFM la ei.

Edited by ericmario, 25 August 2016 - 09:25.


#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostOriginalCopy, on 25 august 2016 - 08:23, said:

Meldeamt
Melden macht frei! ( und belastet den Vorgesetzten :D )

Pentru job, unde v-ati localizat?


#5
Comoritza

Comoritza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.08.2016

View PostPengoon, on 25 august 2016 - 09:36, said:


Melden macht frei! ( und belastet den Vorgesetzten :D )

Pentru job, unde v-ati localizat?

De ce, in Austria exista vre-o diferenta unde te localizezi?
In plan avem sa ne mutam in Grientzig (langa Viena). Cazare am vrea acolo sau in Viena.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostComoritza, on 25 august 2016 - 09:45, said:

De ce, in Austria exista vre-o diferenta unde te localizezi?
In plan avem sa ne mutam in Grientzig (langa Viena). Cazare am vrea acolo sau in Viena.

se cheama Grinzing si nu este langa Viena ci face parte din sectorul 19 al orasului, care este unul dintre cele mai scumpe. Aici au resedinta doctori, avocati si diferiti oameni cu foarte mult cascaval pentru ca in Grinzing mai ales nu ai cum sa iti permiti ceva, in restul sectorului 19 poate ca da, dar direct in Grinzig va fi foarte greu. Din bugetul tau pentru un an, cred ca o sa fie redus la 3-4 luni.

Pe langa asta daca tu chiar vorbesti serios si esti pe cale de plecare atunci intereseaza-te de niste imobiliare. Baga pe Google: immobilien grinzig, immobilien 19. bezirk, etc. Majoritatea maklerilor (agenti imobiliari) vorbesc si engleza, singura ta problema este ca trebuie sa dovedesti ca iti permiti acel apartament (aici contractele se inchiriaza pe 12 sau 18 luni cel putin), astfel ca tu trebuie sa dovedesti acest lucru. Daca banii ii ti intr-un cont in Romania si o sa le prezinti suma din cont, nu o sa fie foarte convinsi, este de preferat sa ai banii intr-o banca austriaca ca se la poti dovedi ce bani ai. Cum voi nu o sa lucrati de la bun inceput, o sa trebuiasca sa ai o suma frumusica in cont ca sa poti sa iti inchiriezi ceva, tinand cont de faptul ca trebuie sa platesti si o cautiune care in general ajunge la 3 luni de chirie + un comision al agentului de 2 luni de chirie. Deci din start poti calcula cu un 3-5000eur (o parte din bani nu o sa o mai vezi).

Dupa care te duci la Magistrat si trebuie sa te inregistrezi in Austria (dureaza maxim 30 de minute). Dupa care trebuie sa iti cauti de munca. Asigurarea medicala si ajutorul social nu o sa il primesti pentru ca nu ai lucrat nici macar o zi pe teritoriul austriac. Cauta un job in aeroport sau stiu eu unde nu ai nevoie de multa limba (femeie de serviciu, etc), dupa care iti va fi asigurata toata familia. Dupa 6 luni daca iti dai demisia primesti somaj (80% din ultimul salariu net), plus ramai asigurata pentru urmatoarele 6 luni dupa care devi caz social si primesti (60% din somaj), dar ramai asigurata si toata familia ta.

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postbusiness11, on 25 august 2016 - 09:59, said:

se cheama Grinzing si nu este langa Viena ci face parte din sectorul 19 al orasului, care este unul dintre cele mai scumpe. Aici au resedinta doctori, avocati

pai e perfect , pt ca sotul initiatoarei e doctor stomatolog
citat : Sotul meu este stomatolog iar eu lucrez in Marketing-Vanzari la o multinationala

Edited by petre69, 25 August 2016 - 10:08.


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
dar uite ca sa nu zici ca primesti si un sfat bun , te invat eu ce ai de facut
colegul de mai sus a zis ca e greu de inchiriat pt ca trebuie sa dovedesti ca ai bani sa platesti iar contractul e pe minim un an
perfect
inchiriezi pe un an de zile si nu te duci in cartierul doctorilor
cauti un cartier marginas unde chiriile sunt mai ieftine dar neaparat cu acces facil la metroul din viena
inchiriezi incepand din septembrie pana in septembrie urmatorul an ca sa nu incurci scoala copiilor
in acest an de zile aveti tot timpul sa vedeti daca va acomodati si daca veti gasi de lucru
daca veti reusi, bine , iar daca nu va intoarceti inapoi
asa ca nu e mare smecherie sa te muti si sa-ti incerci sansele intr-o tara la doi pasi de romania
e bun sfatul sau nu ?

Edited by petre69, 25 August 2016 - 10:20.


#9
Comoritza

Comoritza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.08.2016

View Postbusiness11, on 25 august 2016 - 09:59, said:



se cheama Grinzing si nu este langa Viena ci face parte din sectorul 19 al orasului, care este unul dintre cele mai scumpe. Aici au resedinta doctori, avocati si diferiti oameni cu foarte mult cascaval pentru ca in Grinzing mai ales nu ai cum sa iti permiti ceva, in restul sectorului 19 poate ca da, dar direct in Grinzig va fi foarte greu. Din bugetul tau pentru un an, cred ca o sa fie redus la 3-4 luni.

Pe langa asta daca tu chiar vorbesti serios si esti pe cale de plecare atunci intereseaza-te de niste imobiliare. Baga pe Google: immobilien grinzig, immobilien 19. bezirk, etc. Majoritatea maklerilor (agenti imobiliari) vorbesc si engleza, singura ta problema este ca trebuie sa dovedesti ca iti permiti acel apartament (aici contractele se inchiriaza pe 12 sau 18 luni cel putin), astfel ca tu trebuie sa dovedesti acest lucru. Daca banii ii ti intr-un cont in Romania si o sa le prezinti suma din cont, nu o sa fie foarte convinsi, este de preferat sa ai banii intr-o banca austriaca ca se la poti dovedi ce bani ai. Cum voi nu o sa lucrati de la bun inceput, o sa trebuiasca sa ai o suma frumusica in cont ca sa poti sa iti inchiriezi ceva, tinand cont de faptul ca trebuie sa platesti si o cautiune care in general ajunge la 3 luni de chirie + un comision al agentului de 2 luni de chirie. Deci din start poti calcula cu un 3-5000eur (o parte din bani nu o sa o mai vezi).

Dupa care te duci la Magistrat si trebuie sa te inregistrezi in Austria (dureaza maxim 30 de minute). Dupa care trebuie sa iti cauti de munca. Asigurarea medicala si ajutorul social nu o sa il primesti pentru ca nu ai lucrat nici macar o zi pe teritoriul austriac. Cauta un job in aeroport sau stiu eu unde nu ai nevoie de multa limba (femeie de serviciu, etc), dupa care iti va fi asigurata toata familia. Dupa 6 luni daca iti dai demisia primesti somaj (80% din ultimul salariu net), plus ramai asigurata pentru urmatoarele 6 luni dupa care devi caz social si primesti (60% din somaj), dar ramai asigurata si toata familia ta.

Multumesc! Am notat ce mi-atu spus.
Da, despre Grinzing este vorba. Am fost de multe ori acolo cu tramvaiul, nu ma gandeam ca e o zona asa scumpa.
In Viena ce sector decent mi-ati recomanda pentru locuit? Decent, ma refer la civilizat, sa nu imi fie teama sa ies noaptea din casa. Banuiesc ca si la ei sunt zone rau-famate.

View Postpetre69, on 25 august 2016 - 10:19, said:

dar uite ca sa nu zici ca primesti si un sfat bun , te invat eu ce ai de facut
colegul de mai sus a zis ca e greu de inchiriat pt ca trebuie sa dovedesti ca ai bani sa platesti iar contractul e pe minim un an
perfect
inchiriezi pe un an de zile si nu te duci in cartierul doctorilor
cauti un cartier marginas unde chiriile sunt mai ieftine dar neaparat cu acces facil la metroul din viena
inchiriezi incepand din septembrie pana in septembrie urmatorul an ca sa nu incurci scoala copiilor
in acest an de zile aveti tot timpul sa vedeti daca va acomodati si daca veti gasi de lucru
daca veti reusi, bine , iar daca nu va intoarceti inapoi
asa ca nu e mare smecherie sa te muti si sa-ti incerci sansele intr-o tara la doi pasi de romania
e bun sfatul sau nu ?

Multumesc mult. Imi puteti recomaanda cateva cartiere?
Viena e impartita in sectoare ca Bucurestiul? E vre-unul de evitat in mod special?

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
nu conteaza cartierul atata timp cat e safe si cu acces facil la metrou

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Cele mai ieftine cartiere:
-15 (cartier plin de criminalitate si foarte multi ex-jugoslavi),
-11 (cartier muncitoresc, industrial, un cartier incredibil de urat si trist),
-20 (parti din acest cartier sunt destul de ok, nu are acces la metrou decat intr-o singura locatie, foarte multi straini)
-10 (cel mai dezvoltat cartier, unul dintre cele mai mari, dar si cu cel mai ridicat procentaj al strainilor, extrem de multi turci si religie musulmana)
-14 (multa prostitutie, foarte multi straini)
-16 (dominat de mafia jugoslava, taxe de protectie, prostitutie)
-21 (cel mai nordic, fara metrou, acum ani de zile nu facea parte din Viena)
-17 (doar cladiri foarte vechi, fara metrou)
-23 (foarteeee departe de restul Vienei, nu are metrou, este foarte vestic si partial industrial)
-12 (are 3 mici gari, gara in Viena este o atractie a criminalitatii, foarte murdar).

Aici ti-am scris cam cele mai proaste 10 sectoare, pretul de sus in jos este de cam 12-14eur/mp. Nu pot generaliza, exista si parti din aceste cartiere foarte ok, eu spun doar cum sunt aceste cartiere in general.

Cele mai scumpe cartiere:
-1 (cartier de lux, centru Vienei, metru patrat 20eur)
-6 (pe cunoscuta strada de cumparaturi Mariahilferstrasse, un cartier in dezvoltare, populatie foarte tanara, metrou cam peste tot, multe posibilitati de cumparaturi)
-22 (este un cartier foarte curat, aerul este mult mai curat, foarte putine blocuri, majoritatea numai case, foarte multe centre business (ex. natiunile unite)
-4 (pretul este foarte ridicat din cauza faptului ca au construit gara centrala acum 1-2 ani, iar preturile au crescut, in rest mie sincer nu imi place)
-19 (cartierul despre care am vorbit mai sus, cu bucata din Grinzing)
-2 (aici locuiesc eu, cartier foarte verde, foarte linistit, cu stadionul national + parcul Prater)


Restul cartierelor au un pret mediu, iar calitatea lor este superioara. Cel mai scump cartier ajunge la 20eur/mp iar cel mai ieftin la 12eur/mp. Asa ca poti calcula cam cat te-ar duce o chirie.

Edited by business11, 25 August 2016 - 11:08.


#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ieri am curatat un topic plin de offtopic, azi la fel. daca se schimba topicul, nu inseamna ca atentionarile de offtopic se anuleaza. asadar cu bagare de seama

revenind la discutia de aici, am 3 sfaturi pt voi:

1. comoritza - nu deschizi topic in fiecare zi sau la cateva zile pt a discuta acelasi lucru, pt a dezbate aceeasi idee, dar expusa intr-un mod diferit, atrage offtopic si alte chestii nedorite, inclusiv incalcarea regulamentului pt flood de topicuri

2. restul colegilor ce participa la topic, lasati offtopicul, exprimarea de inceput a fost ambigua, s-a elucidat misterul, acum scrieti la subiect.

3. petre - gluma e gluma, dar trebuie sa stii si cand sa incetezi cu ea, iar aici ma refer la ka si la poza. inceteaza in a mai bate apa-n piua cu aceste lucruri.

ca idee, celalalte topicuri le-am unit si le-am inchis, pt ca nu se mai discuta deloc la subiect, insa il las deschis pe acesta, doarece este mai cuprinzator in informatii. insa te vei limita doar la acest topic, avand in vedere informatiile cerute.

Edited by Dany_Darke, 25 August 2016 - 11:26.


#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostComoritza, on 25 august 2016 - 09:45, said:

In plan avem sa ne mutam in Grientzig (langa Viena). Cazare am vrea acolo sau in Viena.
Posted Image

LE si eu visam la zona aia cu ani in urma si chiar lucram in "oemfau"...ai vise complet nerealiste

Edited by Octavian_SK, 25 August 2016 - 21:48.


#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcristalqw, on 26 august 2016 - 07:43, said:

Este important ca incearca si nu vor trai toata viata cu "ce-ar fi putut sa fie daca ..  ". Exista si posibilitatea sa reuseasca.

nu este usor, indiferent cat iti doresti, daca nu ai peste 6 zero-uri in euro nu prea ai sansa sa locuiesti acolo. Metru patrat duce intre 5000 si 15000 euro (in functie de pozitie), si gasesti numai vile, iar pentru apartamente care sunt foarte putine si in stil vechi, ajungi sa dai 1000eur pe 50mp pe luna. Asa ca e greu sa visezi pe acolo.

#15
Comoritza

Comoritza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.08.2016

View Postbusiness11, on 26 august 2016 - 10:05, said:



nu este usor, indiferent cat iti doresti, daca nu ai peste 6 zero-uri in euro nu prea ai sansa sa locuiesti acolo. Metru patrat duce intre 5000 si 15000 euro (in functie de pozitie), si gasesti numai vile, iar pentru apartamente care sunt foarte putine si in stil vechi, ajungi sa dai 1000eur pe 50mp pe luna. Asa ca e greu sa visezi pe acolo.

Pt chirie avem dispusa suma de 1300-1500/luna pt cel putin 1 an de zile. Ca si mp pt inceput nu avem nevoie de mai mult de 60mp.
Multumesc

Edited by Comoritza, 26 August 2016 - 10:29.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 26 august 2016 - 10:05, said:

ajungi sa dai 1000eur pe 50mp pe luna.
IMHO, pt un apartament intr-o zona buna e o chirie normala, exista destul orase in Europa unde intr-o zona considerata de lux poate sa fie de 3-4-5x mai scump.

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
mi se pare o prostie sa dai 1300-1500eur pe luna pentru 60mp, de ce sa nu economisesti jumatate de bani cand poti sa stai in acelasi lux sau poate si mai mult. Daca chiar este hotarata sa vi in Austria imi poti scrie, am pentru tine niste apartamente din 2013, sectorul 2 langa sediul OMV din Viena, foarte frumoasa si linistata zona, plus ca ai gradinita la parterul blocului. Cam 870eur pentru 50mp incl 5mp terasa si 5mp subsol nou.

Sau 60/65mp pentru 950eur + terasa + subsol.

Bafta!

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Posted Image
Topicul a fost ''curatat'' inca o data, a doua oara de la deschidere.
A treia oara vor fi ''curatati'' userii recalcitranti care nu pricep ca exista atat bun simt, cat si niste reguli ce trebuie respectate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate