Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Ore la mateinfo intensiv - I.L. Caragiale

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Stie cineva cate ore de matematica, informatica si probabil fizica se fac la mateinfo intensiv la Caragiale pe saptamana? Intreb pentru un verisor.

#2
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
Intensiv ce? Informatica, engleza, franceza?

Cred ca te referi la intesiv informatica. Uite AICI.

Edited by aLexCM, 29 July 2016 - 23:32.


#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
In documentul atasat ai planul-cadru pentru clasele 9-10, luat de pe siteul ministerului.

TC = trunchi comun (adica toate clasele la mate-info vor face minim atatea ore).

CD = curriculum diferentiat (adica de ex. mate-info face si orele din CD la matematica si fizica, pe cand cei de la stiintel naturii fac orele de la CD la chimie si biologie)

CDS = curriculum la decizia scolii, mai pe romaneste materiile optionale pe care le decide conducerea scolii, teoretic cu acordul parintilopr si elevilor (practic, astea se cam dau in functie de ce profesor ramane cu catedra descoperita si mai are nevoie de 1-2 ore :notangel: )

Cu alte cuvinte, verisorul va face 4 ore de mate, 3 de fizica, 1 de chimie, 1 de biologie, 2 de TIC (tehnologia informatiei si comunicarii, adica un fel de curs de utilizare a PC-urilor, tabletelor etc) si 1 de informatica, la care se mai poate adauga o ora de optional (care poate fi tot informatica sau altceva, depinde ce decide scoala).

@alexCM, ce ai pus tu e de prin 2007, intre timp au mai schimbat desteptii de la minister de vreo 2-3 ori planul-cadru :P

Attached Files


Edited by pufonel, 29 July 2016 - 23:43.


#4
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

 pufonel, on 29 iulie 2016 - 23:45, said:

@alexCM, ce ai pus tu e de prin 2007, intre timp au mai schimbat desteptii de la minister de vreo 2-3 ori planul-cadru Posted Image
Am vrut sa editez dar nu m-a mai lasat. Mersi de atentionare. Posted Image

Oricum, la intensiv informatica se fac 4 ore de info in a clasa a 9-a. Stiu de la cineva care a trecut a 10-a si se plangea ca nu-i place deloc.

#5
arolexgh

arolexgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.08.2015
Uite cum am avut/am eu. Am avut 4 ore de matematica si 4 de informatica (din care 1 de teorie si 3 de laborator) in clasa a 9a si a 10a. In clasa a11a am avut 5 ore de matematica si 7 de informatica (2 teorie, 5 laborator). In a 12 a o sa am 4 ore de mate si 7 de informatica (2 teorie, 5 laborator). In toti anii de liceu am facut/fac cate 3 ore de fizica.
Acum nu cred ca difera foarte mult de la un liceu la altul.

Edited by arolexgh, 30 July 2016 - 00:09.


#6
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
din cate stiu la mate info astea sunt si materiile de baza....fizica si chimia fiind ceva care se face pe langa ...desi parca si la astea se dadea teza.....

#7
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Mai, vyctoras, chiar vrei sa ajungi userul cu cele mai multe posturi de pe softpedia? Ca altfel nu-mi explic ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate