Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

JBL Go vs. Sony SRSX11

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Vreau o boxa portabila pe care sa o iau cu mine la peste/in gradina/in dus etc.
Normal ca ma intereseaza calitatea sunetului in primul rand.

Nu vreau sa investesc prea mult. Un maxim 100 Euro.

Din ce am cautat am gasit pe cele 2 din titlu, ambele au review-uri bune. JBL Go este 160 ron iar sony srs x11 240 ron.

Ce parere aveti? Care merita mai mult?

Ar mai fi JBL Flip 3 dar e de peste 2 ori mai scump, circa 450 ron, oare merita?

Edited by dox900, 26 July 2016 - 14:39.


#2
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Am gasit si Logitec x300 care se afla in acelasi range de pret. Pareri?

#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Asta: (JBL Clip+).
http://www.azerty.ro...ge-pMyQ1MTMp-l/

E usor de agatat la un ghiozdan/rucsac, e mica si guraliva.

#4
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
O ai tu?
Ce avantaje are fata de Sony srs x11? Este in acelasi range de pret.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ambele sunt la fel de proaste si nu-si merita banii.
Niste jucarioare fancy trendy ce n-au absolut nicio treaba cu audio decat faptul ca se aude ceva de la ele..
Pt. duș recomand varianta cu sapun inclus.

#6
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Iote-aci !
Jucarioarele alea au si BT, si port USB, si gauri pentru card, si radio si - foarte important - arata COOL/misto, ma rog, exact ce-si doreste consumatorul secolului 21.
Mai mult de 50 de lei n-as da pe niste jucarioare din astea, fiindca nu vad de ce.
Cum naiba sa dai sute de lei pe-o bucata de plastic (de 6 x 6 x 6cm, cazul Sony-ului mentionat doua posturi mai sus) ce-ascunde inauntru un amarastean de difuzoras de 3 - 4cm diametru, dintre ale mai ieftine pe care le produc chinezii pe-acolo, prin mijlocul Chinei, cu sunet mono si lipsit de absolut orice urma de calitate sonora.

Chestiile astea ar trebui interzise a fi comercializate drept sisteme audio, eventual catalogate drept jucarii pentru copiii de pana-n 5 ani, ca la altceva decat sa se joace popice copiii prin parc cu ele, nu-mi dau seama la ce-s bune. Ok, fie, daca esti singur acasa si ti-e urat, poti pune si-o zdranganea din aia sa alunge linistea cea morbida, dar sa mentionezi ca esti interesat de calitatea sunetului si sa ai in vedere niste jucarii din astea, e fascinant de amuzant...

La 100Euro chiar se pot cumpara casti bune !

#7
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Acum hai sa nu fim nici asa rautaciosi, ca daca isi lua Devialet parca vad ca multi ar fi avut cuvinte de lauda. Nu sustine nimeni ca boxele portabile cu bluetooth ar fi pentru audiofilie, ele au fost facute pentru cu totul altceva si anume pentru atunci cand iesi afara (picnic, drumetii, cu cortul, la un pescuit - dupa cum sustine si utilizatorul) si vrei sa asculti niste muzica cu prietenii. Poate nu ai sursa de curent electric sau masina prin apropiere si vrei putin mai mult sunet decat cel de la difuzorul telefonului mobil. De aici incolo fiecare poate sa cheltuie cat il tin buzunarele sau cat considera ca merita boxa respectiva.
Eu am ascultat JBL GO si am ramas placut impresionat de puterea sunetului la cat de mica e boxulita, Sony SRS X11 nu am ascultat, dar am vazut ca exista in multe magazine (gen Media Galaxy) si o poti butona acolo.

Edited by MrNiceGuy, 26 July 2016 - 20:53.


#8
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Devialet construieste unele dintre cele mai performante amplificatoare din lume, posibil mai sus de top 5, burdusite cu tehnologii si dotari (DAC, DSP, etc.), perfect armonizate intre ele, in genul Meridian, compania facand parte din clasa ultra hi-end, deci nu merge comparatia...

#9
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Doream sa spun ca nu toata lumea are ureche fina si doreste sunet de inalta calitate, ci sunt unii care se multumesc doar sa se auda muzica putin mai bine si mai tare decat ar fi la telefonul mobil. In plus portabilitatea e un avantaj important in alegerea acestor boxe iar unele dintre ele se aud chiar bine pentru dimensiunile lor.
Sa zicem ca esti audiofil si mergi intr-o drumetie cu prietenii iar in timp ce faceti un popas (pentru hidratare :)) aveti chef sa ascultati putina muzica, cum faci?

Edited by MrNiceGuy, 26 July 2016 - 22:05.


#10
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Cu 100E iti iei lejer UE Roll care este rezistenta la apa,socuri etc...

Edited by utopias, 26 July 2016 - 23:40.


#11
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 MrNiceGuy, on 26 iulie 2016 - 21:54, said:

..............................
Sa zicem ca esti audiofil si mergi intr-o drumetie cu prietenii iar in timp ce faceti un popas (pentru hidratare Posted Image) aveti chef sa ascultati putina muzica, cum faci?

Daca merg cu prietenii intr-o drumetie (treaba pe care o mai fac din cand in cand), atunci cand facem un popas incercam sa surprindem si sa ne bucuram de zgomotele naturii, in nici un caz nu speriem pasarelele c-o zdranganea din aceea, c-o muzica pe care-am ascultat-o de-o mie de ori pan-atunci. Oricum, daca sunt intr-o drumetie cu prietenii si nu reusim sa gasim altceva mai interesant de ascultat/vorbit/facut ci trebuie ca o zdrangane din aceea sa alunge linistea apasatoare din cadrul grupului, deja cred ca grupul nostru are o problema. Poate ca nici nu trebuie sa ne mai aventuram in natura, daca nu reusim sa ne dezlipim de zgomotul din rutina cotidiana...

Numa' cand merg pe la tara mai vad seara cate-un copil venind cu vaca de la pascut si din buzunarul de la pantaloni urla din toti rarunchii Salam, ori Guta, naiba stie, ca n-ai cum sa-ti dai seama nici cine canta si nici ce canta, e doar un zgomot strident.

Dupa cum ziceam, jucariile astea sunt bune doar pentru atunci cand te plictisesti cumplit.

Edited by Protopopeus, 27 July 2016 - 07:21.


#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sincer cand mergi in drumetii/expeditii prin natura ai cu totul alte obiective decat ascultatul mizicii cu tovarasii.
Seara dupa ce campezi si esti rupt de oboseala te poti delecta juma' de ora pana adormi cu muzica preferata la o pereche de casti decente.
Pentru chindii in grup mare la picnic unde se lasa cu dansuri gratare si mult alcool se merge organizat intr-un loc accesibil cu auto unde se monteaza generator si  echipament PA,sau in ultima instanta o masina echipata cu sistem audio performant de mare putere.
Eu unul asa procedez.

#13
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015

 Protopopeus, on 27 iulie 2016 - 07:20, said:

Daca merg cu prietenii intr-o drumetie (treaba pe care o mai fac din cand in cand), atunci cand facem un popas incercam sa surprindem si sa ne bucuram de zgomotele naturii, in nici un caz nu speriem pasarelele c-o zdranganea din aceea, c-o muzica pe care-am ascultat-o de-o mie de ori pan-atunci. Oricum, daca sunt intr-o drumetie cu prietenii si nu reusim sa gasim altceva mai interesant de ascultat/vorbit/facut ci trebuie ca o zdrangane din aceea sa alunge linistea apasatoare din cadrul grupului, deja cred ca grupul nostru are o problema. Poate ca nici nu trebuie sa ne mai aventuram in natura, daca nu reusim sa ne dezlipim de zgomotul din rutina cotidiana...

Numa' cand merg pe la tara mai vad seara cate-un copil venind cu vaca de la pascut si din buzunarul de la pantaloni urla din toti rarunchii Salam, ori Guta, naiba stie, ca n-ai cum sa-ti dai seama nici cine canta si nici ce canta, e doar un zgomot strident.

Dupa cum ziceam, jucariile astea sunt bune doar pentru atunci cand te plictisesti cumplit.

Eu in inteleg un lucru. Nu ai ce face? Te plictisesti? Gasesteti o ocupatie mai bine.
Eu am intrebat foarte exact care dintre cele 2-3 boxe este recomandata, daca o are cineva, care e mai buna dintre cele 2.

Nu am intrebat daca sa-mi iau boxa portabila, daca calitatea e ok pt. audiofili, daca sa ascult sau nu in padure, daca e cool sa ascult sub dus etc. Astea sunt filozofii care nu-si au loc pe un forum tehnic pt recomandari.
Pe zona audio/foto cred ca sunt cele mai mari fite din lume.

De parca muzica nu se mai poate asculta decat la sisteme de peste 10k Euro, iar poze nu se mai pot face decat cu aparate de peste 2000 euro.

Oricum pt. cine este interesat am comandat sony srs x11. Mi se pare un pret f. bun 250 ron, cred ca raportul calitate pret este ok.
Va dau mai multe detalii (pt cine este interesat bineinteles) dupa mai multe teste.

#14
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
ia-ti ce-ti place, f bine.
dar gandeste-te, cum asculti de exemplu o orchestra cu 100 de instrumente printr-un difuzor gajait?
sau o formatie rock cu 5-6 instrumente?
de asta altii nu s-ar incurca cu boxa portabila cand casti la acelasi pret, 250 ron de ex, au sunet excelent comparativ cu boxa.
am luat de-a lungul timpului dopuri la 50-100 ron cu sunt f bun pentru pretul lor si portabilitate.

#15
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015

 andreim77, on 27 iulie 2016 - 10:53, said:

ia-ti ce-ti place, f bine.
dar gandeste-te, cum asculti de exemplu o orchestra cu 100 de instrumente printr-un difuzor gajait?
sau o formatie rock cu 5-6 instrumente?
de asta altii nu s-ar incurca cu boxa portabila cand casti la acelasi pret, 250 ron de ex, au sunet excelent comparativ cu boxa.
am luat de-a lungul timpului dopuri la 50-100 ron cu sunt f bun pentru pretul lor si portabilitate.
Pai nu asculti astfel de muzica la astfel de boxe. Nu au fost facute pt. asa ceva.
La o astfel de boxa se poate asculta si altceva nu doar muzica cu 100 de instrumente: sunet jocuri copii (nu-mi spune ca pt. angry birds nu este ok), sunet desene animate (cand se uita mai multi la o tableta), sunet filme si chiar muzica.

#16
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Nu, stiu cum, dar ai inteles totul pe dos...

- nu pretul sau numele firmei reprezinta problema acestor jucarii pentru copii ci constructia/dotarea lor tehnica. Daca boxa aia s-ar fi numit chiar si Focal Liliputano-Utopia, ar fi costat 10k Euro dar ar fi avut aceleasi dimensiuni si un difuzor de 4cm inauntru, ar fi avut parte de aceeasi adversitate din partea astora care ne mai ocupam cu muzica, in unele cazuri la nivel pro si vedem cum consumatorul secolului 21 n-are absolut nici cea mai mica urma de educatie si cultura in domeniu ba chiar, se cramponeaza cu o darzenie demna de Vasile Roaita sa nu si le-nsuseasca. Fiindca dintr-un astfel de echipament nu iese decat un zgomot bun de alungat cainii comunitari (ceea ce, fie vorba-ntre noi, reprezinta o motivatie mult mai Ok decat aia de-a asculta muzica), in cazuri de forta majora.
- Angry Birds se poate asculta bine-merci in difuzoarele device-ului, ca oricum nu obtii nimic in plus...
- sunetul de film si muzica n-au ce cauta pe-un astfel de device, vezi prima liniuta.
- Sony nu-stiu-care, nu are deloc un raport pret/calitate OK (ma rog, poate daca nu te referi la calitatea plasticului carcasei...), ca-n cazul acesta Microlab B77 ce fel de raport mai are ?!!! Dupa cum ziceam, mai mult de 50lei nu merita un cub cu latura de 6cm si-un difuzoras liliputan, de 4cm.
- pentru dus si gradina exista componente audio specializate, menita sa raspunda cerintelor unor astfel de medii (si nu-s mai scumpe decat jucaria aia). La peste, din cate stiu, e nevoie de liniste, dar, ma rog...
- acesta nu este un forum tehnic, nici privat si nici pentru recomandari.
- n-ai ce detalii sa oferi cu privire la sunetul unei astfel de device. Ce sa ne spui, cat de adanc e soundstage-ul, cat de focusata e vocea lui Guta cand urla pe malul Garlei, in asteptarea pestelui, sau cat de rapizi sunt tranzientii ? Nu, ne poti spune doar daca sunetul e clar sau distorsioneaza si cam cat de tare se aude (cu trimitere la cine stie ce raportare, ca doar n-ai decibelmetru, sa-lmasori), adica lucruri pentru copiii care vor o pereche de a4tech de 20 de lei, pentru PC.

Edited by Protopopeus, 27 July 2016 - 12:01.


#17
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 dox900, on 26 iulie 2016 - 15:27, said:

O ai tu?
Ce avantaje are fata de Sony srs x11? Este in acelasi range de pret.

http://www.pcmag.com...,2484589,00.asp
vs
http://www.pcmag.com...,2491520,00.asp

Eu am JBL Clip+ -ul de aproape un an de zile si il folosesc la ascultat muzica (in special Trance) :)
Pentru o camera normala acopera ok, fara sa fie nevoie sa urci volumul la maxim si fara sa distorsioneze.

De asemenea, il folosesc pentru a reda sunete de pasari atunci cand fotografiez pasari in natura si acopera suprafete mari.

Bateria tine 5-6 ore, cablul de 3.5mm e integrat deci nu risti sa il uiti acasa, poate fi combinat cu alt Clip pentru mai multe surse, pairing-ul de BT se face repede si usor, iar constructia e foarte solida.

Daca doresti ceva simplu, fara dureri de cap si nu ai pretentii prea mari, eu recomand Clip+ -ul la ~200 de lei. Ai insa grija ca mai exista si o versiune Clip (fara +) care nu e rezistenta la apa.

#18
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
cablu integrat nu e cea mai buna solutie, in timp se va roade si rupe, am patit-o la xmini, boxa suna la fel ca la inceput dar cand se va rupe cablu, salut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate