Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sfat admitere inginerie calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Coccolino21

Coccolino21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.01.2015
Salut. Am terminat recent un liceu cu profil real (stiinte ale naturii) si m-am decis sa merg la inginerie. Prima optiune a fost Mecatronica deoarece imi plac matematica si fizica (mecanica si electrica) foarte mult, fiind si sfatuit de un profesor universitar sa aleg intre Calculatoare, Mecatronica si Electronica aplicata. De la discutia cu dansul si pana la ziua in care a trebuit sa ma inscriu la facultate m-am gandit si razgandit in privinta profilului si am pus pana la urma ca prima optiune Calculatoare si a doua Mecatronica. La Calculatoare trebuie sa sustin un test de matematica care, zic eu, nu o sa-mi puna mari probleme. Am ales totusi ca prima optiune Calculatoare deoarece foarte multi profesori sau ingineri m-au sfatuit sa merg acolo din motive evidente: salariu si "viitorul este la Calculatoare". Prima problema ar putea fi faptul ca eu in liceu nu am facut deloc informatica, TIC sau cum se numeste, adica sunt total pe langa. Totusi, aceasta "problema" se pare ca nu conteaza deoarece in facultate poti invata foarte usor daca iti place matematica (din ce mi-au spus profesorii universitari sau absolventii). Afland toate astea, am fost foarte hotarat si de aceea am pus Calculatoare ca prima optiune. Dupa ce mi-am ales prima optiune si am depus dosarul la facultate am vorbit cu alti studenti, profesori, ingineri etc. despre profil si mi-au spus ca am facut o greseala, ca "da, din calculatoare castigi bine dar trebuie foarte multa munca, n-o sa mai ai viata sociala, vei sta toata ziua cu capul in calculator" si m-am speriat putin, sa nu ma "stric" de cap. Analizand toata astea si adaugand faptul ca mie chiar imi place fizica (din ce am inteles, la Calculatoare nu se prea face) am zis ca n-o sa ma prezint la testul pentru admitere, astfel intrand la a doua optiune, Mecatronica, la care se intra doar pe baza de dosar, dupa media de la BAC. Totusi, eu provin dintr-o familie nu foarte instarita si intotdeauna mi-am dorit sa am bani si asta ar putea fi motivatia mea pentru Calculatoare. Simt ca as putea fi pasionat de profesia asta, insa nu vreau sa renunt de tot la viata sociala sau sa n-am timp de altceva decat sa stau cu capul intr-un pc. Pot sa zic ca sunt destul de "disperat" cautand a 1000-a parere despre treaba asta deoarece mi-e frica "sa nu-mi ratez viata" alegand un profil gresit, cum am tot auzit la altii.

TL;DR: Nu stiu ce sa aleg dintre Mecatronica si Calculatoare, fiind derutat total: vreau sa continui cu fizica insa salariul de dupa Calculatoare ma atrage, nestiind totusi cu ce se mananca acest profil.

Vreau sa vad parerea voastra, daca se poate sa vorbiti din experienta.

Nota la BAC: 9.35 (Mate 10, Fizica 9.90 - Mecanica si Electrica)
Examenul pentru admitere la Calculatoare este Duminica. Posted Image)

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
La orice facultate mergi vei avea de invatat o gramada pe cont propriu daca vrei sa ramai cu ceva. Ca iti va ocupa asta tot timpul sau vei balansa bine treaba cu "viata personala", depinde doar de tine. N-am de unde stii eu sau vecinul cat de usor iti va fi sa asimilezi treaba X.

 Coccolino21, on 22 iulie 2016 - 22:51, said:

Prima problema ar putea fi faptul ca eu in liceu nu am facut deloc informatica, TIC sau cum se numeste, adica sunt total pe langa.

Angajatorul nu-ti da multi bani doar fiindca ai terminat o facultate. Studenti mediocri ies anual din facultati.


 Coccolino21, on 22 iulie 2016 - 22:51, said:

Dupa ce mi-am ales prima optiune si am depus dosarul la facultate am vorbit cu alti studenti, profesori, ingineri etc. despre profil si mi-au spus ca am facut o greseala

O prima provocare a vietii de adult: sa inveti sa filtrezi informatiile.

 Coccolino21, on 22 iulie 2016 - 22:51, said:

vei sta toata ziua cu capul in calculator

Asta se va intampla cam in toate domeniile ingineresti. Nu scrii cod dar faci calcule, desenezi scheme, citesti documentatie, etc.



#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,248
  • Înscris: 21.06.2016
Si ce e eletronica si calculatoarele. Stiu ce iesi de acolo, unde te anagajezi, am jde de mii de exeple.
Da ce naiba e aia mecatronica frate? ce faci cind iesi de acolo? Nu stiu un singur om care sa fi facut asa ceva. Poate imi pot imagina niste joburi cu as aceva (mems? roboti?) dar nu multe si cine stie unde in lume.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 July 2016 - 23:44.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu zic sa te duci si sa dai examenul. Daca il promovezi, ai sa fii admis si la "calculatoare" si la mecanica [ iti promit eu :) ] . Dupa aia iti alegi singur vitorul si te inscrii unde vrei.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014

 vrajitoruldinoz, on 22 iulie 2016 - 23:43, said:

Si ce e eletronica si calculatoarele. Stiu ce iesi de acolo, unde te anagajezi, am jde de mii de exeple.
Da ce naiba e aia mecatronica frate? ce faci cind iesi de acolo? Nu stiu un singur om care sa fi facut asa ceva. Poate imi pot imagina niste joburi cu as aceva (mems? roboti?) dar nu multe si cine stie unde in lume.

esti certat cu google?

poti face o comparatie usoara, dpdv al orizontului de aplicare intre cele 2, ai asa: calculatoare - un far de tren, mecatronica - AL

#6
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 18.11.2012
Dany, omul a urmat stiinte ale naturii si a intrebat si el ca nestiutorul. Nu esti nevoita sa raspunzi la tot ce apare pe aici, ce e cu atiutudineata? Trebuie sa il repezesti chiar asa pe om? Si daca o cautare pe google nu i-a dat raspunsuri pe intelesul lui normal ca a intrebat unde a crezut ca va fi ajutat.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
marius, inainte de a raspunde, ai aruncat un ochi sa vezi cine a deschis topicul si cui i-am raspuns? ti se pare ca m-am adresat initiatorului?

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,248
  • Înscris: 21.06.2016

 Dany_Darke, on 23 iulie 2016 - 06:09, said:


esti certat cu google?

poti face o comparatie usoara, dpdv al orizontului de aplicare intre cele 2, ai asa: calculatoare - un far de tren, mecatronica - AL

N-am auzit in viata mea de specializarea asta la vreun om, asa ce rost ar avea sa caut cu google? Sa citesc hau hau de marketing?
Eu vroiam sa stiu exemple concrete de salarii, numar de joburi etc.
BTW ce naiba e AL?

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
Mecatronica - Roboti industriali, masini automate, e o imbinare intre mecanica si electronica. Mecatronica cumprinde cam tot de e prin mecanica, electronica si calculatoare pentru ca nu poti proiecta un robot daca nu le stii pe toate 3.

Edited by tehnics, 23 July 2016 - 08:24.


#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,248
  • Înscris: 21.06.2016
Sint sigur ca e plin de proiectanti de roboti in Romania...
Sau in lume.
Ai de ales intre doua specializari care se cer si una care e incerta. Nu inteleg de ce amestecul asta. Mai ales ca prefixul ala de "meca" iti injumatateste sau mai rau salariul. De ce te-ai atinge de asa ceva?

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
colegul tehnics a oferit solutia, si anume, la calculatoare, esti cumva cantonat doar acolo, inafara de programare si limbaje de programare si soft, nu mai ai alte vederi pe langa, insa mecatronica, cuprinde 3 domenii, printre care, chiar daca nu la acelasi nivel, este si programarea.

iar mecatronica, ca si specializare in sine, ofera un camp vizual tehnic mult mai mare, iar daca esti pasionat de cel putin 1 din ele, iti va fi mult mai usor sa le asimilezi si pe celelalte. nu mai spun si de posibilitatile de angajare, care nu sunt numai in tara, ci si peste hotare.

ce este de retinut, esta ca un inginer trebuie sa aiba o viziune ampla si de ansamblu asupra situatiilor cu care se confrunta. iar ca si proiectant, trebuie sa ai in minte aeca abilitatea de a "vedea" tridimensional, inainte de a pune mana pe hartie si pe creion.

sigur ca o sa spuna unii ca exista programe CAD si nu mai e nevoie de hartie. insa un inginer care se respecta, va intelege ca un program CAD este doar o unealta adiacenta, nicidecum unealta principala de proiectare.

#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,248
  • Înscris: 21.06.2016

 marius87ism, on 23 iulie 2016 - 06:34, said:

Dany, omul a urmat stiinte ale naturii si a intrebat si el ca nestiutorul. Nu esti nevoita sa raspunzi la tot ce apare pe aici, ce e cu atiutudineata? Trebuie sa il repezesti chiar asa pe om? Si daca o cautare pe google nu i-a dat raspunsuri pe intelesul lui normal ca a intrebat unde a crezut ca va fi ajutat.

Nu mestere, eu am facut electronica si telecomunicatii. Am prieteni in multe domenii tehnice, stiu ce la mare cautare acum, am studiat si predat si in alte parti decit Romania, dar de aiureala asta n-am auzit. Imi aminteste insa de specializarile de la universitatea din petrosani sau galati din anii 90, nume foarte pompoase, profesori vai de capul lor in mare parte, studenti care au ajuns comis voiajori in cel mai bun caz.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
colegul vrajitor, avand in vedere cele sustinute de tine, ca ai studiat si chiar si predat in afara tarii, ma intreb, la ce nivel crezi ca esti in domeniul tehnic, de ai impresia ca aceasta ramura tehnica este o denumire pompoasa romaneasca?

stii macar de unde vine termenul mecatronica? de la japonezi, inca din anul 1971, asa este de doar 45 de ani, o nimica toata.

culmea, aceiasi japonezi care de ani de zile fac tot felul de roboti umanoizi, tot felul de roboti ce au ajuns sa semene 90% cu oamenii. cine crezi ca face asa ceva? un mecanic auto de la service-ul din colt? cei din petrosani cu denumiri pompoase?

Edited by Dany_Darke, 23 July 2016 - 09:00.


#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,248
  • Înscris: 21.06.2016

 Dany_Darke, on 23 iulie 2016 - 08:54, said:

colegul tehnics a oferit solutia, si anume, la calculatoare, esti cumva cantonat doar acolo, inafara de programare si limbaje de programare si soft, nu mai ai alte vederi pe langa, insa mecatronica, cuprinde 3 domenii, printre care, chiar daca nu la acelasi nivel, este si programarea.

iar mecatronica, ca si specializare in sine, ofera un camp vizual tehnic mult mai mare, iar daca esti pasionat de cel putin 1 din ele, iti va fi mult mai usor sa le asimilezi si pe celelalte. nu mai spun si de posibilitatile de angajare, care nu sunt numai in tara, ci si peste hotare.

ce este de retinut, esta ca un inginer trebuie sa aiba o viziune ampla si de ansamblu asupra situatiilor cu care se confrunta. iar ca si proiectant, trebuie sa ai in minte aeca abilitatea de a "vedea" tridimensional, inainte de a pune mana pe hartie si pe creion.

sigur ca o sa spuna unii ca exista programe CAD si nu mai e nevoie de hartie. insa un inginer care se respecta, va intelege ca un program CAD este doar o unealta adiacenta, nicidecum unealta principala de proiectare.


Astea sint teorii. In realitate banii sint toti in programare si o mica parte (10%? situatia devenind din ce in ce mai severa in fiecare an) in hardware, adica electronica.
In loc sa te duci in locul unde sint banii te duci la o "tripla specializare" de unde nu o sa te ia nimeni in prograare la nivel de virf asa ca o sa faci joburi d-astea la un sfert din banii pe care i-ai fi putut face.
Am facut si eu prostia asta cind eram tinar, incerc sa-i opresc pe altii. Numai pentru ca am ajuns la o facultate in loc de alta la care nu-mi placea numele (18 ani, internet nu era, viziune 0, intelegere a lumii 0), imi place, am o cariera multumitoare dar... mi-ar fi placut la fel si ailalta si faceau dublu banii si nu stateam in 5... 4 ... 3 samd companii ca in fiecare an mai dispare una.

#15
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Draga Coco, discutia unor colegi de mai sus este dovada ca indiferent ce facultate ai termina, dupa ce o termini, trebuie sa fugi peste hotare!

Edited by Maitestein, 23 July 2016 - 09:04.


#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,248
  • Înscris: 21.06.2016

 Dany_Darke, on 23 iulie 2016 - 08:58, said:

colegul vrajitor, avand in vedere cele sustinute de tine, ca ai studiat si chiar si predat in afara tarii, ma intreb, la ce nivel crezi ca esti in domeniul tehnic, de ai impresia ca aceasta ramura tehnica este o denumire pompoasa romaneasca?

stii macar de unde vine termenul mecatronica? de la japonezi, inca din anul 1971, asa este de doar 45 de ani, o nimica toata.

culmea, aceiasi japonezi care de ani de zile fac tot felul de roboti umanoizi, tot felul de roboti ce au ajuns sa semene 90% cu oamenii. cine crezi ca face asa ceva? un mecanic auto de la service-ul din colt? cei din petrosani cu denumiri pompoase?


Eu vorbesc de chestii concrete, salarii, stock options, posibilitati de angajare, efervesceta domeniului... tu vorbesti romanisme cu japonezii (o tara in declin de 30 de ani) roboti umanoizi care sint pet projects nu produse care sa faca miliarde samd... Citi lucreaza la robotii aia si care e sansa sa te angajezi la ei de la mecatronica din petrosani sau unde e?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Concrete, da' mai rafineaza, ca si la calculatoare studiezi atat hardware cat si software ori multi vor doar software, numai ca pentru asta ai informatica !

Edited by neagu_laurentiu, 23 July 2016 - 09:10.


#18
Coccolino21

Coccolino21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.01.2015
Este careva pe aici care a terminat Mecatronica si lucreaza in domeniu? :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate