Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
T3ckTon1k

T3ckTon1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.08.2015
Anul asta am terminat cursurile unui liceu cu renume din orasul meu, "C.N. E. Ghiba-Birta" Arad la profilul de stiinte ale naturii si inca nu sunt foarte sigur de ce facultate sa aleg. Eu as dorii sa incep o facultate in timpul careia sa ma pregatesc si sa incerc sa intru anul viitor la Academia de Politie. In acelasi timp, in caz ca nu voi avea posibilitatea financiara sa ma pregatesc pentru Academie sau ma voi razgandii vreau ca acea facultate sa imi si foloseasca in caz ca o voi termina. Ce facultate sa aleg? Medicina iese din calcul din cauza duratei de 6 ani si taxei de aprox 10.000 de lei pe an.
Tin sa mentionez ca sunt un elev bun, ma astept la o medie de bac in jur de 8,5-9 si sunt destul de versatil, singurele mele puncte slabe fiind chimia, fizica si germana (in mare parte datorita profesorilor care nu au fost interesati deloc sa ne predea).
Parintii mei ma indruma spre drept dar din ce am vazut pe internet, piata e supra-saturata de licentiati in drept si consider ca ar fi o pierdere de timp, desi, probabil, si la Academie voi invata aceleasi lucruri.

Edited by T3ckTon1k, 24 June 2016 - 10:23.


#2
SpecterSS

SpecterSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 05.06.2016
Dute la politie pentru un rahat de salariu si o sansa mare sa stai de buna voie sa bage tiganii cutitul in tine ca nu ai voie sa iti utilizezi acel glock..

Dute la medicina si dupa ce termini pleci in germania..

Acolo iei 5000 de euro ca rezident si ajung salariile pana la 12 .000 de euro..

Merita osteneala..

Edited by SpecterSS, 24 June 2016 - 10:36.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 T3ckTon1k, on 24 iunie 2016 - 10:21, said:

Eu as dorii sa incep o facultate in timpul careia sa ma pregatesc si sa incerc sa intru anul viitor la Academia de Politie.
Da-ti doua palme, pune-ti o galeata cu apa rece pe cap, da o tura in jurul blocului si revin-o. Cum sa te duci undeva de umplutura ?! Stai acasa, pregateste-te, si intra la anu' cu brio. Nu-i o rusine. Dai un an pe o viata ?! Fiindca nici unde te duci creanga nu vei invata, nici pt. politie etc.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2016 - 10:37.


#4
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 T3ckTon1k, on 24 iunie 2016 - 10:21, said:

Ce facultate sa aleg? Medicina iese din calcul din cauza duratei de 6 ani si taxei de aprox 10.000 de lei pe an.


Exista locuri la buget si la medicina.

#5
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Arad? Vestul tarii? Am auzit ca este CRIZA de forta de munca mediu calificata. (electricieni, tehnicieni, mecanici etc)

Vezi ce se cere si cum poti obtine acele joburi.

#6
T3ckTon1k

T3ckTon1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.08.2015

 neagu_laurentiu, on 24 iunie 2016 - 10:36, said:

Da-ti doua palme, pune-ti o galeata cu apa rece pe cap, da o tura in jurul blocului si revin-o. Cum sa te duci undeva de umplutura ?! Stai acasa, pregateste-te, si intra la anu' cu brio. Nu-i o rusine. Dai un an pe o viata ?! Fiindca nici unde te duci creanga nu vei invata, nici pt. politie etc.

Ei si daca nu intru? Sau daca se intampla eu stiu ce si nu mai trec medicalul, ce am facut?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 T3ckTon1k, on 24 iunie 2016 - 10:40, said:

Ei si daca nu intru? Sau daca se intampla eu stiu ce si nu mai trec medicalul, ce am facut?
Vizita medicala o poti face si acum daca te stii cu probleme, nu trebuie sa ajungi dezbracat in fata lor sa afli asta !!
Se poate sa nu intri. Nu esti nici primul si nici ultimul. Dar lupta sa intri din pozitia optima, nu ziua cea si noaptea hais. Ca asta inseamna o alta facultate decat cea dorita.
Altfel (fara pasiune) vei obtine o diploma ce va fi frumos inramata. Meserie zero. Tu alegi.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2016 - 10:46.


#8
T3ckTon1k

T3ckTon1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.08.2015

 SpecterSS, on 24 iunie 2016 - 10:35, said:

Dute la politie pentru un rahat de salariu si o sansa mare sa stai de buna voie sa bage tiganii cutitul in tine ca nu ai voie sa iti utilizezi acel glock..

Dute la medicina si dupa ce termini pleci in germania..

Acolo iei 5000 de euro ca rezident si ajung salariile pana la 12 .000 de euro..

Merita osteneala..

Stai linistit ca nu se ajunge asa cum zici nici doctor. Si nemtii sunt satui de noi, daca nu stii limba si nu ai cum sa dovedesti ca ai origini germane, nu ai ce cauta. (Eu intamplator chiar am origini germane) Si daca ramai la noi, daca nu ai bani sau cunostinte nu o sa te bage nici dracu' in seama ca rezident si nu o sa iti iei examenul... Asta pe langa faptul ca, la o facultate serioasa de medicina nu am cum sa intru momentan pentru ca e admitere si colegi de-ai mei (aproape toti cu rude doctori) se pregatesc la bio si chimie de 1-2 ani. Asta pe langa faptul ca nu toti care intra si termina facultatea si mai e si 6 ani+rezidentiat. Chiar nu as vrea sa ma prinda varsta de 30 de ani si inca sa nu fiu independent financiar.

 neagu_laurentiu, on 24 iunie 2016 - 10:44, said:

Vizita medicala o poti face si acum daca te stii cu probleme, nu trebuie sa ajungi dezbracat in fata lor sa afli asta !!
Se poate sa nu intri. Nu esti nici primul si nici ultimul. Dar lupta sa intri din pozitia optima, nu ziua cea si noaptea hais. Ca asta inseamna o alta facultate decat cea dorita.
Altfel (fara pasiune) vei obtine o diploma ce va fi frumos inramata. Meserie zero. Tu alegi.

Am facut deja fisa medicala, au zis ca e ok, da' nu stii ce se intampla maine, dar peste un an?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 T3ckTon1k, on 24 iunie 2016 - 10:47, said:

Am facut deja fisa medicala, au zis ca e ok, da' nu stii ce se intampla maine, dar peste un an?
Daca nu ai nimic cronic/din nastere etc., ce va fi maine sau peste un an tine numai de tine, cum te comporti, ce mananci etc. de conduita ta in viata pana la urma.

#10
T3ckTon1k

T3ckTon1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.08.2015

 neagu_laurentiu, on 24 iunie 2016 - 10:53, said:

Daca nu ai nimic cronic/din nastere etc., ce va fi maine sau peste un an tine numai de tine, cum te comporti, ce mananci etc. de conduita ta in viata pana la urma.

Oricum e un risc care pur si simplu nu merita asumat, sa nu merg totusi la ceva facultate.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu pot fi de acord cu o astfel de abordare. Insa nu am pretentia sa ma asculti, doar am spus o parere din altele cate vor urma. Insa daca tu te vezi ziua alergand dupa ceva si seara invatand la altceva, 1 an de zile... esti tare.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2016 - 10:59.


#12
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Daca medicina se exclude iar cu dreptul e destul de complicat dupa terminarea facultatii atunci iti ramane sa intri la o facultate usoara si in timpul asta sa te pregatesti pentru Academie.
Ceva la ASE?

#13
T3ckTon1k

T3ckTon1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.08.2015

 eStev, on 24 iunie 2016 - 11:10, said:

Daca medicina se exclude iar cu dreptul e destul de complicat dupa terminarea facultatii atunci iti ramane sa intri la o facultate usoara si in timpul asta sa te pregatesti pentru Academie.
Ceva la ASE?

Si cu ASE am ceva variante pe viitor daca nu o sa fie cu politia?

#14
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
la politie te freaca aia de nu te vezi si in timpul facultatii si dupa stai la ordinele lor, daca esti facut pt asa ceva nu ai decat sa te duci la politie

Edited by cristirg, 24 June 2016 - 12:14.


#15
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010

 T3ckTon1k, on 24 iunie 2016 - 10:21, said:

Eu as dorii sa incep o facultate in timpul careia sa ma pregatesc si sa incerc sa intru anul viitor la Academia de Politie.... sau ma voi razgandii...
Tin sa mentionez ca sunt un elev bun, ma astept la o medie de bac in jur de 8,5-9 si sunt destul de versatil, singurele mele puncte slabe fiind chimia, fizica si germana.
La Academie dai admitere la gramatica. Adauga si romana la punctele tale slabe.

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Du-te linistit la politie, esti numa' bun.

#17
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Dacă nu merge cu facultatea, apoi nici cu Academia aia, rămâne politia locala...dacă ai si un an de facultate cred că te fac aia sef din start.

#18
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu cunosc un fost coleg de facultate ce a reusit sa nu promoveze anul 1 cu toate ca a avut prezenta 100%. A fost dat afara si de la KFC(era la sters de mese). Repet , dat afara, nu a plecat de buna voie. E politist comunitar de un an si ceva. Deci se poate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate