Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Restante

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
andreiIon12

andreiIon12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2016
Salut! Mi-ati putea raspunde, va rog mult, la doua intrebari?
1. Numarul maxim de restante la care un student nu ramane repetent este 5? Adica de la 6 trebuie sa repeti anul, nu?
2. Daca nu am nota la o disciplina la care nu se sustine examen (engleza in cazul de fata) se considera restanta sau... situatie neincheiata?
  Multumesc.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Nu.
2. Nu inteleg cum ai putea avea nota la o disciplina fara examen.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
indubitabil ca poate da sau poate nu.

fiecare facultate poate avea un regulament propriu de functionare.

#4
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

Quote

CREDITE

Creditul sau numărul de credite reprezintă un punctaj asociat fiecărei discipline de studiu și este proporțional cu cantitatea de muncă necesară studentului pentru a promova disciplina, cuprinzând atât activitățile desfășurate în mod organizat (cursuri, seminarii, lucrări practice de laborator, proiect, stagii practice, participarea la procesul de evaluare a cunoștințelor dobândite) cât și munca individuală depusă pentru asimilarea cunoștințelor predate, efectuarea temelor, elaborarea referatelor și proiectelor.

Prin credite se cuantifică și activitatea de pregătire și susținere a examenului de diplomă.

REGULI  GENERALE  DE  ACORDARE  A  CREDITELOR

Decizia finală privind alocarea numărului de credite ce pot fi acordate pentru absolvirea fiecărei discipline o ia Consiliul Academic al Facultății.

Creditul asociat unei discipline se acordă integral la promovarea disciplinei, atunci când nota decisă de procedura de evaluare a cunoștințelor, specifică fiecărei discipline în parte, este mai mare sau egală cu nota minimă de promovare. Nu se admit acordări parțiale de credite pe componente de activitate aferente disciplinei.

Numărul minim de puncte de credit atribuite disciplinelor obligatorii și opționale ale unui an de studiu este de 60.
Punctele de credit acordate disciplinelor obligatorii și opționale, cu excepția Practicii, se distribuie, de regulă, în mod egal pe semestre. Se admit diferențe de maxim 5 credite față de 30. Creditele pentru Practică se alocă în semestrul II.

Disciplinele promovate se recunosc în orice situație, mai puțin cea de exmatriculare.

TRANSFERABILITATEA  CREDITELOR

Creditele sunt numite transferabile în măsura în care sunt recunoscute pentru echivalarea unei perioade de studiu pe care studentul a desfășurat-o în cadrul unei alte specializări, facultăți sau universități. Transferul creditelor este automat în cazul mobilităților desfășurate sub egida programelor europene sau dacă perioada de studii s-a desfășurat într-o unitate de învățământ cu care facultatea a încheiat o convenție prealabilă.

In cazul altor situații, cum ar fi transferul studentului de la o altă specializare, sau dintr-o altă facultate, fie din aceeași universitate, fie din alt centru universitar sau reluarea cursurilor după o întrerupere ce ar necesita susținerea unor diferențe, transferul de credite devine efectiv după aprobarea Consiliului Academic al Facultății.
Reluarea activității după întreruperea studiilor pentru durate mai mici de 3 ani, pentru anii promovați cu obținerea celor 60 de credite se face fără susținerea de diferențe.

Quote

Capitolul VI
PROMOVAREA ȘI TRECEREA DE LA UN AN DE STUDIU LA ALTUL
Art. 36 (1) Promovarea unui an de studiu este condiționată de obținerea a minimum 60 credite de
studii transferabile aferente disciplinelor obligatorii și opționale din planul de învățământ al
programului de studii respectiv, precum și promovarea disciplinei Educație fizică și sport și a
disciplinelor facultative, în cazul în care studenții și-au exprimat dorința de a le studia.
(2) Studenții pot accede în anii următori de studiu fără să realizeze toate creditele de studiu
transferabile, după cum urmează:
 din anul I în anul al II-lea, dacă au obținut minimum 15 credite de studii transferabile
aferente disciplinelor obligatorii și opționale din planul de învățământ; în caz contrar, studenții vor
fi exmatriculați, cu drept de reînmatriculare;
 din anul al II-lea în al III-lea, dacă au obținut, cumulativ (anii I și al II-lea), minimum
60 credite de studii transferabile aferente disciplinelor obligatorii și opționale din planul de
10
învățământ (din care minimum 15 ECTS din anul al II-lea); în caz contrar, studenții vor fi
exmatriculați, cu drept de reînmatriculare;
 promovarea anului al III-lea este condiționată de obținerea, cumulativ (anii I-III), a
minimum 180 de credite de studii transferabile aferente disciplinelor obligatorii și opționale din
planul de învățământ, precum și promovarea disciplinei Educație fizică și sport; în caz contrar,
studenții pot urma, la cerere, doar în regim cu taxă, anul III suplimentar;
 în anul III suplimentar, studenții se pot înscrie, consecutiv, de maximum două ori;
studenții care nu se înscriu sau care nu promovează a doua oară anul suplimentar vor fi
exmatriculați. Pe parcursul anului III suplimentar studenții nu pot beneficia de întrerupere de studii.
(3) Numărul minim de credite de studii transferabile necesar pentru a accede în anul
următor nu le cumulează pe cele de la disciplina Educație fizică și sport și de la disciplinele
facultative.
C

Edited by tiomarami, 30 May 2016 - 15:58.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 andreiIon12, on 30 mai 2016 - 15:48, said:

Salut! Mi-ati putea raspunde, va rog mult, la doua intrebari?
1. Numarul maxim de restante la care un student nu ramane repetent este 5? Adica de la 6 trebuie sa repeti anul, nu?
2. Daca nu am nota la o disciplina la care nu se sustine examen (engleza in cazul de fata) se considera restanta sau... situatie neincheiata?
  Multumesc.

mai bine intrebi la secretariatul facultatii.

#6
andreiIon12

andreiIon12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2016
@Friskey: 1. Eu nu am avut restante in primul semestru, dar acum 100% e sigur ca nu voi trece examenele(voi lua nota de trecere la unul totusi, excluzand pedagogia). Sunt 4 examene, insa eu tot voiam sa stiu de faza cu a sasea restanta(am lamurit acum cateva minute totul uitandu-ma pe site-ul UAIC, sunt permise maxim 5 restante din ce am citit).
  2. La limba engleza(franceza, germana  etc.) nu se sustine examen ca la celelalte materii, se dau pur si simplu lucrari de control, insa eu nu am fost la acele lucrari...

@tiomarami: am terminat primul semestru cu media 8.50 (sau 8.55), am luat bursa in continuare, totul bine. La UAIC, in Iasi, la facultatea la care sunt se acorda bursa partiala ptr minim 250 credite parca(de fapt nu mai stiu exact mimic, cert e ca pe semestrul intai am avut 8.50). In sesiunea asta am 4 examene(am dat examenul la pedagogie, dar cred ca acesta nu e ,,official", e optional pana la urma) si e posibil sa pic la toate examinarile (bine, poate can voi lua unul din patru); nota la lb engleza nu am, nu am fost cand s-au dat lucrari. Deci, trec anul in conditiile astea? Patru examene/trei le voi pica, la engleza nu am nicio nota... mersi

 corinadaniela, on 30 mai 2016 - 15:57, said:



mai bine intrebi la secretariatul facultatii.

Voi face si asta.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 corinadaniela, on 30 mai 2016 - 15:57, said:

mai bine intrebi la secretariatul facultatii.

un sfat mai bun ar fi fost sa promoveze toate examenele daca doreste sa si termine acea facultate. intrebatul la secretariat este pt a prelungi agonia si atat, examenele raman restante, cu sau fara intrebari pe forum sau secretariat.

Edited by Dany_Darke, 30 May 2016 - 18:07.


#8
andreiIon12

andreiIon12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2016

 Dany_Darke, on 30 mai 2016 - 18:06, said:



un sfat mai bun ar fi fost sa promoveze toate examenele daca doreste sa si termine acea facultate. intrebatul la secretariat este pt a prelungi agonia si atat, examenele raman restante, cu sau fara intrebari pe forum sau secretariat.
  Planuiesc sa inghet anul... este posibil sa o fac daca NU iau toate examenele(patru) din sem 2? (tinand cont de faptul ca pe primul semestru nu am avut restante)

#9
andreiIon12

andreiIon12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2016

 tiomarami, on 30 mai 2016 - 15:54, said:

  Intr-un post (mai sus) am incurcat punctele cu creditele... Am 30 de credite obtinute in sem 1; daca in sesiunea aceasta promovez 1 examen din cele 4 trec anul, nu?(sa termin anul 1 avand 3 restante). Dupa vreau sa intrerup studiile, sa inghet anul.

Edited by andreiIon12, 30 May 2016 - 19:32.


#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ca sa ingheti anul din anul 1, trebuie sa fii integralist, altfel il repeti

#11
andreiIon12

andreiIon12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2016

 Dany_Darke, on 30 mai 2016 - 19:56, said:

ca sa ingheti anul din anul 1, trebuie sa fii integralist, altfel il repeti
  Deci daca voi avea restante nu pot ingheta anul? Dar daca ma retrag de la facultate sunt obligat sa platesc ceva(sunt la buget) in afara de taxa? Stiu ca poate nu prea are sens, dar eu tot intreb: bursa trebuie returnata? de acea bursa de 260 lei vorbesc, nu vreau sa ma trezesc ca-mi cer 1800 + lei inapoi sau altceva.

Edited by andreiIon12, 30 May 2016 - 20:05.


#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din ce stiu nu trebuie sa returnezi, dar fiecare este cu politica lui.

sfatul meu este sa termini anul, sa fii integralist, daca vrei musai sa ingheti anul, il ingheti, altfel, degeaba de timpul pierdut. daca mai vrei sa dai pe urma la facultate vei plati. asa ca nu e nimic in avantajul tau daca renunti acum.

#13
andreiIon12

andreiIon12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2016

 Dany_Darke, on 30 mai 2016 - 20:14, said:

din ce stiu nu trebuie sa returnezi, dar fiecare este cu politica lui.

sfatul meu este sa termini anul, sa fii integralist, daca vrei musai sa ingheti anul, il ingheti, altfel, degeaba de timpul pierdut. daca mai vrei sa dai pe urma la facultate vei plati. asa ca nu e nimic in avantajul tau daca renunti acum.
  Voi incerca sa termin, numai ca sunt hotarat sa nu mai urmez facultatea de istorie. Rudele m-au sfatuit sa inchei anul 1, sa il inghet, si apoi sa ma mai gandesc...dar anul viitor eu nu vreau sa mai continui cu istoria si, cel mai probabil, imi voi cauta un loc de munca, iar apoi, peste un an, doi, ma voi inscrie la o facultate care sa ma ajute in viata...adica sa nu ajung eu sa ma imprumut de la banci daca vreau sa nu traiesc pana la 40 de ani cu parintii...
Da, sunt constient ca am pierdut ceva timp, trebuia sa ma fi retras dupa ce am terminat primul semestru.

Edited by andreiIon12, 30 May 2016 - 20:25.


#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai atunci de ce te mai stresezi daca oricum nu mai vrei sa urmezi facultatea?

#15
andreiIon12

andreiIon12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2016

 Dany_Darke, on 30 mai 2016 - 20:46, said:

pai atunci de ce te mai stresezi daca oricum nu mai vrei sa urmezi facultatea?
Aaa, nici nu mai stiu de ce. De ,,ochii lumii", sa fie parintii multumiti(un 5% acolo), habar nu am :(
  Voi vedea cu proful de engleza cum stau lucrurile, presupun ca o sa-mi dea pana la urma o lucrare de control, si incerc ceva si cu restul de materii.

#16
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
E viata ta sau viata parintilor sau a lumii. Tu sa faci ce crezi ca vrei tu nu altii.

Sfatul meu e sa nu te apuci sa lucrezi fara sa mai faci facultate fiindca dupa greu o sa iti fie sa te reintorci la facultate si sa o si faci. Din toti cunoscutii mei doar unul singur a avut taria asta dar si parinti care sa ii dea bani ca el sa nu mai fie nevoie sa lucreze in paralel cu facultatea (avea 22 de ani cand s-a apucat de facultate).

Asa ca cel mai bine renunti la istorie si cauti sa te reprofilezi.

Legat de restante trebuie sa citesti regulamentul ca difera de la universitate la universitate. La mine de exemplu trebuie sa ai 40 de credite, dar dupa prezentarea a 3-a trebuie sa ai minim 20 pe semestru. Daca ai 30 pe primul si 10 pe al doilea Nu promovezi (e adevarat ca redai doar materiile nepromovate). So grija mare la chichitele acestea.

De locuit cu parintii pana la 40 de ani nu se pune problema. Doar cei care sunt prea comozi aleg optiunea asta. Eu recent m-am mutat de acasa in chirie si nu e problema. Si inca sunt student.  PS: nu primesc suport financiar de la ai mei si nu vreau asta.



#17
andreiIon12

andreiIon12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2016
Am aflat de la doamna de la secretariat ca la 6 restante ramai repetent, dar eu sunt sigur ca 2-3 voi avea. Important e ca anul poate fi inghetat nefiind integralist. La istorie voi renunta, a fost o decizie grabita si negandita, facultate de ,,dragul de a o face" eu nu o sa fac. Ma voi orienta in timp spre alt domeniu, nu ma vad peste 2-3 ani ca nemaiavand ,,chef de invatat", nu va fi tarziu pentru ca nu voi avea 30 de ani.
Daca as continua cu istoria singura modalitate de a nu sfarsi stand cu ai mei pana la 40 de ani ar fi cea care implica imprumuturi la banci, cu un salariu de profesor doar supravietuiesti. De asemenea, elevii ar scoate untul din mine, pe la 30 de ani as fi la Socola daca nimeresc pe undeva in mediul rural-eu provenind de acolo stiu cum sunt ,,copchiii" ...

Edited by andreiIon12, 02 June 2016 - 22:27.


#18
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Amesteca nisip cu ciment .
Cu siguranta nici o banca din tara nu-ti va acorda vreodata credit , vei avea ocazia sa cresti cophii altuia , chef de invatat vei avea tot timpul etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate