Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Ce zone din Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostMembruAnonim, on 05 februarie 2016 - 13:45, said:

cand citesc pe aici, ma intreb de fiecare data, voi pe unde traiti? si in ce conditii?
cu lyana am deja o certitudine: turda... doar ca e mai central, dar in rest e bucurestiul comunist in forma lui pura; nu e nici kiseleff nici cotroceni. daca pun poze de pe turda azi si de pe pantelimon tot azi (alea din fata de la megamall de ex), eu prefer pantelimon. mi se pare mai aranjat;

cu militari si dr taberei eu, sper, am clarificat de mult, in opinia mea: sunt "bombe", conditii mai proaste de trait probabil sunt in ferentari/rahova pe care nu le-am vazut decat in cateva treceri fugitive.

Plecand de la asta, ce zone din Bucuresti considerati ca au cel mai bun raport calitate/pret? Va rog si cu argumente. Imi dau seama ca depinde de situatia fiecaruia, dar cred ca toata lumea accepta vechimea si stare blocului, infrastructura, locuri de parcare, spatiile verzi etc, ca fiind avantaje universale. De asemenea, zonele ne-accesibile muritorilor de rand, sa zicem peste 1500 eur/mp, ar trebui excluse.

Incep eu (fara o ordine anume):
  • Bulevardul Unirii + Decebal (cam pana in Piata Alba Iulia)
  • Zona Cotroceni.
  • Bloculetele din spate de la Calea Dorobanti. Habar n-am ce an sunt (par vechi, chiar daca sunt reabilitate), dar m-am plimbat odata pe acolo si mi s-a parut tare misto zona (era duminica, ce-i drept)
  • 1 Mai - dupa intersectia cu Turda
  • ...
Altceva?

#2
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Nu stiu ce preturi sunt acolo dar imi place zona dintre Eroilor si Academia Militara.

#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Cele mai bune zone de locuit sunt cele pe care ti le permiti.
Este ca si cum intrebi barbatii insurati ce fel de femei prefera...

Nu mai zic ca desi locuiesc in Bucuresti dinainte de '89 nu mi-a placut niciodata harmalaia de aici. Dar natura serviciilor (eu+sotie) m-a facut sa raman aici. Pana cand... nu stiu.

PS - am o cunostinta care si-a luat un 2 camere prin Berceni, dar pe CI scrie ca sta in Popesti. Undeva pe camp, pe Metalurgiei incolo. A vrut sa scape de chirie si atat a putut sa imprumute la banca. Normal ca ar fi vrut ceva mai la civilizatie, pe Brancoveanu...

Edited by claudiu1, 05 February 2016 - 15:04.


#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Aviatiei
Banu manta
Ion mihalache
Domenii

#5
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,116
  • Înscris: 03.07.2008

View Postfigo1988, on 05 februarie 2016 - 14:32, said:


Plecand de la asta, ce zone din Bucuresti considerati ca au cel mai bun raport calitate/pret? Va rog si cu argumente. Imi dau seama ca depinde de situatia fiecaruia, dar cred ca toata lumea accepta vechimea si stare blocului, infrastructura, locuri de parcare, spatiile verzi etc, ca fiind avantaje universale. De asemenea, zonele ne-accesibile muritorilor de rand, sa zicem peste 1500 eur/mp, ar trebui excluse.

Incep eu (fara o ordine anume):
  • Bulevardul Unirii + Decebal (cam pana in Piata Alba Iulia)

  • Zona Cotroceni.

  • Bloculetele din spate de la Calea Dorobanti. Habar n-am ce an sunt (par vechi, chiar daca sunt reabilitate), dar m-am plimbat odata pe acolo si mi s-a parut tare misto zona (era duminica, ce-i drept)

  • 1 Mai - dupa intersectia cu Turda

  • ...
Altceva?


Zonele enumerate de tine nu au nimic in comun cu cerinta calitate = pret. Sunt doar niste zone cu locuinte supraevaluate!

#6
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Tineretului, Nerva Traian, Timpuri Noi :)

#7
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
si Vitan.

#8
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Nefiind bucurestean, retin totusi straduta din spatele Cismigiului...ceva Cotroceni, Tineretului...

#9
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Salut,

Figo....tare curios sunt de ce ai pus Bd. Unirii pe primul loc. Care ar fi argumentele tale?

#10
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi place Oborul (zona Obor - Iancului - Cal. Moşilor "nouă"). Da, nu e tocmai cea mai frumoasă, s-au vârât şi pe aici imobiliarii, e destul de poluată, dar ai mai toate la botul calului sau pe aproape.
Aşa ca şi cartier îmi place Floreasca (mi-am petrecut o parte din copilărie pe acolo), e mai liniştit şi mai verde decât Oborul, dar magazine ioc (toate cu preţuri mai mari decât în alte zone şi hypermarketurile sunt puse cam prost), mai departe de centru, R.A.T.B.-ul nu e cine ştie ce, până la metrou cam ai de mers...

Edited by djl, 05 February 2016 - 15:21.


#11
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@hades: Scrie chiar deasupra "fara o ordine anume" :)

#12
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
zona parcul Carol - Eroii Revolutiei :),

#13
nalgani

nalgani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 21.06.2006
Raport calitate / pret , huh?

Scoate Bd. Unirii d-acolo , cel putin daca vorbim de bucata dintre Alba Iulia si Piata.

Ai la pro apartamentele care sunt mai mari decat media la suprafata camerelor si faptul ca traiesti in "centru".

In rest:
- transport public cam jalnic pentru zona centrala
- magazine in jur mai nimic (si cam acelasi lucru si ptr restu)
- cu locurile de parcare tinde sa se rezolve dar mai sunt lacune mari
- vara dupa 23 trebuie sa inchizi geamurile daca stai spre bulevard ca din 5 in 5 minute trece unu cu toba "sport" si din ora in ora o turma de motocicilisti pe o roata

Daca e sa compar bd Decebal e mult peste Bd Unirii.(portiunea de care vorbesc si in care am locuit)

In top dupa mine ar fi blocurile de 4 nivele din jurul IOR-ului , care sunt aproape ori de Dristor ori de Nicolae Grigorescu sau Titan, cu preturi mult , mult mai scazute decat tot ce enumerezi tu acolo , mult mai multa liniste , transport relativ bun in zona , parc imens la 2 pasi , suficiente magazine banci farmacii in 100 de metri.


In plus niciodata nu o sa ai la raportul ala castigator un bloc din centru sau din zonele de fitze

Toate sunt mai scumpe decat restu cu 20% doar pentru ca "e centru.

#14
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Nalgani sunt aproape de acord cu tine. :)

Parcarea pare sa se rezove. Pare!!! Dupa refacerea trotuarelor si a spatiilor verzi (reducerea lor) locurile de parcare au scazut. Ideile lui dom' primar sunt direct corelate cu parcursul lui academic.
La capitolul vara ai uitat sa precizezi ca dupa ora 23 poa' sa nu treaca nimic pe strada.....ai parc pe trotuar......de la dom' primar ..."zona de promenada". Rezultatul: dupa 11 toate etniile din spatele blocurilor de la bulevard isi servesc semintele si berea si injuraturile si uneori si muzica direct sub geamurile locatarilor.
Iarna trebuie sa ai grija pe unde pui piciorul, granitul lucios iti poate asigura o vizita la ortopedie.

Ma opresc, dar mai sunt. :)

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ferentari....Posted Image Posted Image

#16
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View Postfigo1988, on 05 februarie 2016 - 14:32, said:

  • Bulevardul Unirii + Decebal (cam pana in Piata Alba Iulia)

  • Zona Cotroceni.

  • Bloculetele din spate de la Calea Dorobanti. Habar n-am ce an sunt (par vechi, chiar daca sunt reabilitate), dar m-am plimbat odata pe acolo si mi s-a parut tare misto zona (era duminica, ce-i drept)

  • 1 Mai - dupa intersectia cu Turda

  • ...
Altceva?
astea sunt cam printre cele mai scumpe din Bucuresti.

https://www.google.r...!7i13312!8i6656
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

uite 2 zone care cred ca sunt omenesti la pret (bine, nu preturi de aparatorii patriei sau eu stiu unde) dar ca amplasare sunt f ok. metrou la cateva min de mers pe jos, si 10-15 min cu masina pana la unirii (mag unirea)

ca sfat, daca tot dai multe zeci de mii pe o locuinta, cauta ceva la curte. contrar opiniilor se gasesc la greu si prin Bucuresti astfel de zone. Nu e cu totul altceva fata de traiul la bloc?

Edited by bossake, 05 February 2016 - 16:07.


#17
nalgani

nalgani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 21.06.2006

View Posthades, on 05 februarie 2016 - 15:56, said:

Nalgani sunt aproape de acord cu tine. Posted Image

Parcarea pare sa se rezove. Pare!!! Dupa refacerea trotuarelor si a spatiilor verzi (reducerea lor) locurile de parcare au scazut. Ideile lui dom' primar sunt direct corelate cu parcursul lui academic.
La capitolul vara ai uitat sa precizezi ca dupa ora 23 poa' sa nu treaca nimic pe strada.....ai parc pe trotuar......de la dom' primar ..."zona de promenada". Rezultatul: dupa 11 toate etniile din spatele blocurilor de la bulevard isi servesc semintele si berea si injuraturile si uneori si muzica direct sub geamurile locatarilor.
Iarna trebuie sa ai grija pe unde pui piciorul, granitul lucios iti poate asigura o vizita la ortopedie.

Ma opresc, dar mai sunt. Posted Image

Eu am sters-o in plina bula imobiliara d-acolo asa ca nu mai am experienta de zi cu zi din zona. De pe Bd cand trec cu masina mi se parea ca nu mai era haosul ala cu masinile care blocau amble trotuare dar...se pare ca ma insel. La fel faza cu granitul deoarece nu am avut inca onroarea sa ma plimb pe aleiile lu Negoita.

Se pare ca zona se civilizeaza activ.Posted Image

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Cel mai bun raport eu îl văd la zona dintre Kiseleff și Floreasca, fără să fie una de lux, e ok din multe puncte de vedere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate