Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Conexiunile cu China - o aventură cu succes limitat?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Cam așa arată un test timpic de viteză cu un host aleatoriu din China
[ http://www.speedtest.net/result/5003416844.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Este o aventură să cauți ceva în China, latențele sunt ca pe satelit aproape, iar vitezele demne de o eră uitată.

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru ce ai nevoie de viteze mai mari cu China?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
China are un internet inchis si cenzurat, se incearca si se reuseste destul de bine ca traficul sa ramana in reteaua nationala => iesirile sunt gatuite.
Avand in vedere ca chinezii si japonezii rar stiu sa citeasca alfabetul latin, crezi ca ii ajuta cu ceva"restul lumii" ?

Cauta Great Firewall of China.
https://en.wikipedia.../Great_Firewall

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View PostNeaceasca85, on 17 ianuarie 2016 - 03:44, said:

Pentru ce ai nevoie de viteze mai mari cu China?
Pentru  a căuta informaţii pe site-uri/forumuri chinezeşti. Ştiu de firewall-ul lor. Totuşi, nu există ceva proxu care să ofere ceva mai mult?

Vodafone e mult mai bun cu China ca viteze decât Digi, deci problema e și la Digi.

Eu unul am dubii că au chinezii ceva în special cu Digi, şi sunt în schimb prieteni cu Vodafone. Refuz să cred în existenţa unei conspiraţii chineze anti-Digi. Cert e că mai nou Digi vinde gogoşi şi la netul fix.

Attached Files



#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E vorba de rute, iar rutele catre China nu cred ca sunt prea multe :)

#6
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postbenis, on 17 ianuarie 2016 - 13:32, said:

Cert e că mai nou Digi vinde gogoși și la netul fix.
Categoric, vezi mai nou faza cu IP-urile CGN - platesti net dar nu e accesibil nimic din afara in cladire.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai tu CGN pe RDS-ul tau, biogood, de esti asa categoric? :)

Pentru ca singurul user care s-a lovit de CGN (partial, pentru ca isi putea lua IP public cu cateva conectari) e posibil sa fi fost un caz extrem de izolat. Se poate implementa CGN ca solutie de avarie cand nu mai sunt disponibile IP-uri in pool-ul local, acum cativa ani cand nu mai erau IP-uri disponibile in pool seara, cand eram conectati toti, dadea fail, abia dupa cateva incercari prindeai un IP. Evident ca se sesizau singuri ziua urmatoare dupa ce vedeau conectarile esuate si mai adaugau blocuri IP in pool-ul respectiv.

Mai nou s-a renuntat la pool-urile diferite pentru fiecare tip de abonament, se foloseste si mai eficient spatiul de adrese.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@w21 dar tu esti sigur ca nu se foloseste?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu. Se foloseste? :)

Edited by MembruAnonim, 17 January 2016 - 23:11.


#10
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Poate o mai slăbi restricțiile China, cum a făcut și cu copiii. Acum fiecare pereche de orezari are dreptul la 2 puradei gălbejiți. :lol:

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vom vedea. De fapt eu nici nu m-am stresat sa verific daca la conectare primesc IP din agregatul de CGN sau din vechile agregate RDS, cele publice.

#12
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostMembruAnonim, on 17 ianuarie 2016 - 23:06, said:

Ai tu CGN pe RDS-ul tau, biogood, de esti asa categoric?
Au aparut pe forum relatari despre, ceea ce pentru mine e mai mult decat suficient. Nu am chef sa fac contract si sa ma pot trezi oricand fara conectivitate in ambele sensuri dupa care sã mi se hãhãie in ureche un destept inchipuit de la RC cum ca pot face ce vor ei intrucat nu sunt obligati contractual sa nu imi livreze un IP din agregatul CGN. Asa ca duca-se, exista alternative fara mizerii din astea.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E una singura acolo, despre relatarea aia vorbeam si eu. Nu mai insist ca e limpede... :)

#14
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
E o relatare in care vorbeste ca de multe ori a primit IP din agregatul respectiv. Ar trebui sa iti fie limpede. Daca asta iti inspira incredere, e ok pentru tine. Mie nu.

#15
ccost74

ccost74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.08.2006
Internetul in China e foarte cenzurat si banda exteriaora e si mai limitata de numarul mare de utilizatori.
Daca ai noroc cel mai bine sa incerci dupa ora 7PM ora Romaniei cind acolo e noaptea. Viteaza de download depinde si pe unde se face rutatea.
Testele de viteza sint numai pentru a da bine cu viteza internetului. In realitate GFC (firewall) limiteaza totul. Singura solutie este VPN sau conexiune securizata pe portul 443.
Si sigur de la an la an firewall-ul devine mai eficient si mai greu de penetrat .
Inercat conexiune de pe Next-gen si RCS acelasi rezultat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate