Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ziua nationala si minoritatile

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Chiar sunt curios daca cei de alte etnii care traiesc pe teritoriul Romaniei se simt romani, sarbatoresc ziua nationala a Romaniei sau se simt atasati tarii etniei de care apartin.

E vreun "ungur", "sarb", "tatar", tigan, "moldovean" :P, "ucrainian" p'aici, care se simte roman?

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostBursul, on 01 decembrie 2015 - 10:30, said:

E vreun "ungur", "sarb", "tatar", tigan, "moldovean" Posted Image, "ucrainian" p'aici, ...
Secui.... ?

Edited by hunor66, 01 December 2015 - 10:46.


#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Románia Boldog születésnapot!

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Musulmanii din Dobrogea :
http://www.evz.ro/mu...ni-romania.html

#5
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Sunt cativa mai ciufuti si mai deprimati in perioada asta(si nu numai); da' sunt irelevanti. Cam ca astia:

Quote

El a remarcat că dispariția drapelului nu a fost un gest izolat de 'lezare a simbolului național' în preajma Zilei Naționale a României, amintind că pe data de 1 Decembrie 2014 în municipiul Târgu Secuiesc au fost arborate mai multe drapele negre pe câteva case din zona centrală, iar în 2013, în preajma sărbătoririi Zilei Unirii din 24 ianuarie, a fost vandalizat drapelul tricolor din fața Prefecturii din Sfântu Gheorghe. Acesta a fost tăiat în două locuri, iar cazul, investigat de Poliție, a rămas cu autori necunoscuți.

Prefectul județului Covasna, Sebastian Cucu, a declarat pentru AGERPRES că în urma acestui incident va reitera cererea de reintroducere în Codul Penal a infracțiunii de ofensă adusă însemnelor naționale, dezincriminată în urma revizuirii legii, astfel încât orice act ostil, disprețuitor ori jignitor la adresa simbolurilor naționale să poată fi sancționat ca atare.

Cum ziceam.. sunt dezorientati si ar trebui tratati cu compasiune si mila crestineasca.

#6
bcoriolan

bcoriolan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 11.06.2004

View PostBursul, on 01 decembrie 2015 - 10:30, said:

Chiar sunt curios daca cei de alte etnii care traiesc pe teritoriul Romaniei se simt romani, sarbatoresc ziua nationala a Romaniei sau se simt atasati tarii etniei de care apartin.

E vreun "ungur", "sarb", "tatar", tigan, "moldovean" Posted Image, "ucrainian" p'aici, care se simte roman?
In scurtul sau mesaj, ocazionat de ziua de 1 decembrie, zicea sasul ca peste 3 ani, implinindu-se 100 de ani de la unire, va fi necesar un "bilant" al primului secol  parcurs de la 1918. Vedeti, un bilant responsabil, daca se va face in 2018, va trebui sa consemneze ca noul stat de dupa 1918, nu s-a tinut de cuvant. Nu numai fata de " ungur", "sarb", "tatar", "tigan", ci si fata de "fratii" ardeleni/banateni/bucovineni, etc.
Cu totii au fost, in acest prim secol, mintiti, furati(jefuiti!!!), trasi in spate ca unii sa-i poata ajunge din urma.
Bucovinenii se pare ca fac deja primii pasi in vederea fortarii realizarii acestui bilant real. De minciuna si hotie, cu totii sunt satui!
In primul si primul rand, a comenta despre ziua nationala, de 1 Decembrie, fara a cunoaste si intelege:
1. Declaratia de la Alba Iulia de la 1 decembrie 1918;
2. Bilantul facut de ardeleni la 20 de ani de la unire, in 15 decembrie 1938, bilant continut in "Memorandumul românilor din Transilvania, Banat, Crisana, Maramures",
nu inseamna decat ascunderea sub pres a trecutului.
Ori, toate mizeriile la care asistam si astazi, sunt urmarea mizeriilor petrecute atat in interbelic(vedeti memorandul ...) cat si-n perioada comunista dar mai ales in gloriosii ultimi 25 de ani!

Edited by bcoriolan, 01 December 2015 - 11:25.


#7
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003

View PostBursul, on 01 decembrie 2015 - 10:30, said:

E vreun "ungur", "sarb", "tatar", tigan, "moldovean" Posted Image, "ucrainian" p'aici, care se simte roman?

Eu ma simt roman. Cei 8 strabunici ai mei au fost: 4 romani, 1 sarb, 1 ungur, 1 neamt si 1 slovac => care va sa zica sunt cam pe jumatate roman. Posted Image Mentionez totusi ca nu am avut onoarea sa-mi cunosc nici un strabunic, numai bunicii.
Eu zic sa terminam cu prostiile astea, in afara unor indivizi care musca la manipularile de doi lei ale nationalistilor aflati in toate zonele aflandu-si vezi doamne astfel un tel ptr. care considera ca merite sa lupte, majoritatea oamenilor care traiesc in tara si in strainatate nascuti pe aceste meleaguri se considera romani. Vedeam acuma dimineta profilul unui verisor primar ce traieste de multi ani in SUA, si-a pus tricolorul acolo desi este cetatean americand de mult timp.

Edited by radumiki, 01 December 2015 - 11:01.


#8
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postspider_zero_sapte, on 01 decembrie 2015 - 10:51, said:

Románia Boldog születésnapot!
A trebuit să bag google translate . A tradus bine (cred eu) :) .

View Postradumiki, on 01 decembrie 2015 - 10:58, said:

in afara unor indivizi
Problema e că , dacă sunt la un loc , se împute treaba .

#9
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
orice sarbatoare e bine-venita, ca doar se sarbatoreste, ba mai mult avem si liber de 1 decembrie, asa ca sigur se bucura indiferent de etnie.

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 01 decembrie 2015 - 10:30, said:

Chiar sunt curios daca cei de alte etnii care traiesc pe teritoriul Romaniei se simt romani, sarbatoresc ziua nationala a Romaniei sau se simt atasati tarii etniei de care apartin.

E vreun "ungur", "sarb", "tatar", tigan, "moldovean" :P, "ucrainian" p'aici, care se simte roman?
L-a butic i-am zis la patron "la multi ani bă, de ziua romaniei".
La care el zice , pai eu mi-s moldovean. Si -i  zic, pai si io mi-s ungur.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View Postradumiki, on 01 decembrie 2015 - 10:58, said:

Eu ma simt roman. Cei 8 strabunici ai mei au fost: 4 romani, 1 sarb, 1 ungur, 1 neamt si 1 slovac => care va sa zica sunt cam pe jumatate roman. Posted Image Mentionez totusi ca nu am avut onoarea sa-mi cunosc nici un strabunic, numai bunicii.
Eu zic sa terminam cu prostiile astea, in afara unor indivizi care musca la manipularile de doi lei ale nationalistilor aflati in toate zonele aflandu-si vezi doamne astfel un tel ptr. care considera ca merite sa lupte, majoritatea oamenilor care traiesc in tara si in strainatate nascuti pe aceste meleaguri se considera romani. Vedeam acuma dimineta profilul unui verisor primar ce traieste de multi ani in SUA, si-a pus tricolorul acolo desi este cetatean americand de mult timp.
Nu e nici o prostie. Posibil sa fie cetateni romani care nu se simt romani. As dori sa aud si parerea lor.

View Postmotanul13, on 01 decembrie 2015 - 10:54, said:

Musulmanii din Dobrogea :
http://www.evz.ro/mu...ni-romania.html
Uite un exemplu pe care doream sa-l aflu.

#12
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Posthunor66, on 01 decembrie 2015 - 10:45, said:

Secui.... ?
Cred ca ti-a scapat un mic "amanunt":

View PostBursul, on 01 decembrie 2015 - 10:30, said:

...care se simte roman?


#13
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
oare  cum  se  spune/scrie  in  secuiasca  LA  MULTI  ANI,ROMÂNIA!  ?!?

#14
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Din cei enumerati in primul post, tiganii sarbatoresc cu cea mai mare placere Ziua Nationala. Inca o ocazie pentru ei de a face gratar, de a pune maneaua si de a tranti o paranghelie. Ungurii... ce sa zic, de 1 Decembrie parca nu prea le mai aluneca guiasul pe gat cum trebuie. Posted Image

Edited by M0D3, 01 December 2015 - 12:36.


#15
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005

View Posthunor66, on 01 decembrie 2015 - 10:45, said:

Secui.... ?

Din respect, ar trebui ca macar azi sa te abtii.

#16
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006

View PostBursul, on 01 decembrie 2015 - 11:26, said:

Uite un exemplu pe care doream sa-l aflu.

  Musulmanii din Dobrogea sunt total integrati, si n-au nimic in comun cu fanatismul islamist. Cunosc de mai multi ani o doamna de origine turca din judetul Constanta. Dansa are coranul in casa, merge la moschee, dar se considera romanca. Fratele dansei care e bine situat in Turcia, i-a zis de mai multe ori sa se mute in Turcia la el si ii asigura el si casa si tot ce are nevoie pentru un trai decent. Ea a spus ca nu renunta la Romania si aici vrea sa stea pana la sfarsitul vietii. Problema in tara noastra nu o constituie nici pe departe populatia musulmana din Dobrogea, ci populatia de etnie maghiara din Har - Cov. Acolo e buba mare...Chestia cu steagul pe care au facut-o recent reprezinta una dintre nenumaratele porcarii pe care le fac mintile infierbantate ale acestei etnii. Nu se potolesc absolut deloc, desi au drepturi cu carul, si ii urasc de moarte pe putinii romani care mai sunt in acea zona. Ascultati-l pe Radu Banciu care a trait intre maghiari, si veti afla de ce sunt in stare fanaticii acestei etnii.

Edited by fansat, 01 December 2015 - 12:43.


#17
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Aha. Baga si  o lacrima de crocodil.

#18
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
drepturi  cu  carul  au  si  pe  softpedia!  vad  ca  sunt  cam  singurii  care  pot  sa-si  schimbe  numele  de  utilizator!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate