Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Transferwise / Transfergo / Worldremit

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
Buna seara Posted Image
Ce stiti despre aceste siteuri te transferat bani in strainatate(Germania) Sunt scamuri sau sunt safe? Pe care mi-l l-ati recomanda?

Edited by pragnaed, 29 November 2015 - 00:20.


#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Folosesc TransferWise de vreun an de zile fără nici o problemă.

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
TransferWise e ok.

#4
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Eu folosesc transfergo. E sigur si au pret bun.

#5
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Confirm ca transferwise ii de incredere.

#6
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
La transferwise si transfergo, pe langa comisionul mic care il percepe siteul, se adauga si comisionul perceput de banca mea(la transfer), nu ? Adica nu scap de acesta.

#7
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

View Postpragnaed, on 29 noiembrie 2015 - 20:13, said:

La transferwise si transfergo, pe langa comisionul mic care il percepe siteul, se adauga si comisionul perceput de banca mea(la transfer), nu ? Adica nu scap de acesta.

Daca banca ta percepe comision la transfer bancar ai si optiunea sa platesti cu cardul, ca la orice tranzactie online.

Eu folosesc transfer bancar pentru ca nu am comision pentru transferul bancar.

#8
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012

View PostMucificator, on 29 noiembrie 2015 - 22:20, said:

Daca banca ta percepe comision la transfer bancar ai si optiunea sa platesti cu cardul, ca la orice tranzactie online.

Eu folosesc transfer bancar pentru ca nu am comision pentru transferul bancar.

M-am uitat la niste videouri cum functioneaza siteurile, si inteleg ce spui. Cardul este de la ING, stii cumva care metoda este mai convenabila in cazul acesta ? Se ocupa tatal meu de transfer(eu nu am cont, si nu ma pricep deloc)

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postpragnaed, on 29 noiembrie 2015 - 20:13, said:

La transferwise si transfergo, pe langa comisionul mic care il percepe siteul, se adauga si comisionul perceput de banca mea(la transfer), nu ? Adica nu scap de acesta.
Asta in cazul bancii Transilvania, din cate stiu eu, BT e una din bancile (putine) care percep comision la incasare din alta banca. ING nu percepe taxe de incasare, eu din Transfer Wise tot catre ING Romania trimit si e ok.

#10
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Am mai facut un transfer aseara cu transferwise, si acum dimineata banii au ajuns deja in contul destinatar.
Foarte tare.
Si cel mai misto e ca e foarte usor de folosit, nu trebuie sa pierzi timp sa faci cont, sa-ti bagi toate datele, pur si simplu te ocnectezi cu contul de facebook sau google si isi ia toate datele de acolo.
Iar de cursul de schimb ce sa mai zic, e super tare.
Am facut o comparatie intre transferwise si transfergo, mai bine iesi la transferwise, la transfergo comisionul e mic dar te arde la cursul de schimb care e mai defavorabil.

#11
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012

View PostMucificator, on 30 noiembrie 2015 - 11:04, said:

Am mai facut un transfer aseara cu transferwise, si acum dimineata banii au ajuns deja in contul destinatar.
Foarte tare.
Si cel mai misto e ca e foarte usor de folosit, nu trebuie sa pierzi timp sa faci cont, sa-ti bagi toate datele, pur si simplu te ocnectezi cu contul de facebook sau google si isi ia toate datele de acolo.
Iar de cursul de schimb ce sa mai zic, e super tare.
Am facut o comparatie intre transferwise si transfergo, mai bine iesi la transferwise, la transfergo comisionul e mic dar te arde la cursul de schimb care e mai defavorabil.


La transfergo ai primul transfer gratuit, daca iti faci cont pe un referral. Cred ca la primul transfer iesi mai ieftin decat pe tw.

Edited by pragnaed, 30 November 2015 - 11:39.


#12
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

View Postpragnaed, on 30 noiembrie 2015 - 11:39, said:

La transfergo ai primul transfer gratuit, daca iti faci cont pe un referral. Cred ca la primul transfer iesi mai ieftin decat pe tw.
Si la transferwise e primul transfer gratuit daca te recomanda cineva.
Am primit un mesaj de la ei cu : recomanda unui prieten serviciul si primul sau transfer va fi gratuit.
Iar la transfergo nu comisionul e problema ci cursul de schimb mai defavorabil, practic transfergo isi trage bani din diferenta de curs, nu din comision.

#13
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012

View PostMucificator, on 30 noiembrie 2015 - 12:00, said:

Si la transferwise e primul transfer gratuit daca te recomanda cineva.
Am primit un mesaj de la ei cu : recomanda unui prieten serviciul si primul sau transfer va fi gratuit.
Iar la transfergo nu comisionul e problema ci cursul de schimb mai defavorabil, practic transfergo isi trage bani din diferenta de curs, nu din comision.

Ti-am trimis un PM :D

#14
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

View Postpragnaed, on 30 noiembrie 2015 - 15:47, said:



Ti-am trimis un PM :D

Am folosit deja, am trimis unui coleg.

#15
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
Am facut plata prin transferwise, in final mi-a cerut cu 20 de lei mai mult  decat ce scria pe pagina initiala(fara taxa,cu referrral).

#16
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
Are cineva o idee totusi de ce s-a intamplat asta ? Pe pagina initiala zicea ca trebuie sa trimit 646 lei, iar la transfer zicea 666 (Fee: free)...
20 de lei nu e mare lucru, dar totusi, una zic, alta fac.

Edited by pragnaed, 30 November 2015 - 21:11.


#17
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Vezi ca ai istoricul tranzactiei, ai primit pe mail. Fa un printscreen la tranzactia respectiva si posteaza sa ne dam cu parerea.

Iti scrie acolo la ce curs s-a schimbat, comisionul.

Sau tot acolo in cont ai chitanta pdf in care sunt toate detaliile.

Edited by Mucificator, 30 November 2015 - 21:25.


#18
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
Nu pot sa fac ce mi-ai cerut, deoarece am facut transferul de pe contul tatalui meu, iar el nu are timp acum...
Insa am simulat o noua tranzactie similara, si tot imi cere cu 20 de lei mai mult in pasul final. Am facut printuri:


[ https://i.imgur.com/sivkzmG.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Intre timp am trecut datele necesare



[ https://i.imgur.com/kLOUNiV.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pragnaed, 30 November 2015 - 21:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate