Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Problemă

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Barados

Barados

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2015
Am o problemă cu profesoara de limba română.
Doamna profesoara nu mă suportă, mi-a promis ca ma lasă repetent și alte chestii de genul.
Ieri stăteam liniștit în bancă,scriam ce credeam eu ca gândea George Bacovia când a scris poezia "Liceu" și dintr-o dată a strigat tare la mine "Te rog sa îmi spui la ce crezi tu ca s-a Gândit George Bacovia când a scris poezia "Liceu" , catalogul e deschis".
Eu i-am spus la ce credeam eu ca se gândea George Bacovia iar ea a spus "ai nota 3 pentru azi" când am întrebat de ce a refuzat să răspundă. (tin să precizez că a mai întrebat 3 elevi înainte să mă întrebe pe mine ,care aveau răspunsuri similare cu al meu, dar lor nu le-a dat nota.)
Astăzi am aflat că o să fiu în comisia de disciplină pentru ca sunt rău la ora de română și pentru că am 38 de absente nemotivate.
Pentru acele absente am dus motivare pentru ca eram răcit și am stat acasă două săptămâni.
Iar la ora de română stau chiar liniștit tocmai ca sa evit situațiile de genul ăsta cu Doamna profesoară.
Acesta este cel mai recent incident la ora de română,dar au avut loc mai multe încă de pe clasa a 9-a, acum sunt pe clasa a 11-a.
Am vrut să discut cu Doamna director despre asta dar nu m-a ascultat,Doamna dirigintă la fel.
De fapt nici nu ma mir, doar sunt colegi.
Nu știu cum să scap de această situație,degeba învăț mult la limba română, oricum primesc note mici. Am impresia că sunt în această situație pentru că tatăl meu Lucră în străinătate și câștigă bine iar eu nu merg la meditații dar totuși ma pregătesc destul de bine de unul singur.
Totuși vreau să scap din aceasta situație.
Păreri?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
2 saptamani inseamna 38 de zile de scoala??
cu matematica cum stai? Posted Image
as zice ai o problema, da nu cu profesoara

#3
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Daca ai mama incearca sa vorbesti cu ea si mergeti la institutiile autorizate. De asemenea a urla la copii la scoala din ce stiu este abuz. Terorizarea psihica acelasi lucru. Incearca sa o filmezi cu o camera ascunsa cum se manifesta. Plangeri si dupa asta procese, tribunale etc.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 aeon, on 27 noiembrie 2015 - 14:59, said:

2 saptamani inseamna 38 de zile de scoala??
cu matematica cum stai? Posted Image
as zice ai o problema, da nu cu profesoara
38 de absente inseamna cam 2 saptamani de absente in fiecare zi. Din cate inteleg la asta s-a referit initiatorul, nu la faptul ca are 38 de absente la limba romana. Nici nu exista in catalog loc pentru atatea absente la o materie.

Eu as recomanda o vizita si eventual plangere la inspectorat atat pentru profesoara de limba romana, cat si pentru diriginta si director daca refuza sa ia masuri impotriva profesoarei, si in cazul in care nici asa nu se rezolva as recomanda sa apelezi la solutia lui @Stan_Patzitul.

Edited by Hider141, 27 November 2015 - 15:07.


#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Tu iti faci singur dreptate? Parinti nu ai? Pe la scoala de cand n-au mai dat?
Ce note ai in general?

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001

 aeon, on 27 noiembrie 2015 - 14:59, said:

2 saptamani inseamna 38 de zile de scoala??
cu matematica cum stai? Posted Image
as zice ai o problema, da nu cu profesoara
A scris 38 absente nemotivate, nu 38 zile.
Deci cine nu stie matematica?

#7
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Din cate stiu, absentele nu se pun nemotivat din prima. Omu' se mai uita si daca in ziua respective, la alte materii mai are sau nu absente.

De ce nu ti-ai anuntat diriginta? Colegii (ca atunci cand se face prezenta si nu esti, copiii te motiveaza ei si spun ca esti bolnav)?
Absentele alea ti le-a motivate au bah? Trebuie sa aduci scutire/dovada pentru acele zile (nu falsa!).

Cu notele la celelalte materii cum stai?

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001

 colombo2003, on 27 noiembrie 2015 - 15:21, said:

Din cate stiu, absentele nu se pun nemotivat din prima. Omu' se mai uita si daca in ziua respective, la alte materii mai are sau nu absente.
Absentele se trec in catalog. Nu se pot trece motivat sau nemotivat. Daca nu e in clasa e absent. Ele pot fi motivate ulterior (intarziere, scutire, internare, etc)

Si "copiii te motiveaza ei" cred ca e o gluma ;)

#9
Barados

Barados

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2015
Motivare am dus, dar absențele nu mi le-a motivat nimeni.
Asta spuneam.
Notele mele sunt peste 7 la restul materiilor.

Edited by Barados, 27 November 2015 - 15:29.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai dus motivarea la mai mult de 7 zile de la reintoarcerea la scoala, nu mai e valabila. Asa e in Regulament. Mergi cu mama la scoala, poate scapi "cu viata". La 40 absente nemotivate in clasa 11 esti OUT.

#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
@dorin: din cate stiu (asa cel putin era pe vremea mea... eeh, ce vremuri), bineinteles ca absenta se trece in catalog. Dar, la cele nemotivate mai exista un "n" care se trece in dreptul datei respective, care face distinctia intre absent si absent nemotivat.

Absentele nemotivate sunt mai "rele" decat cele simple sa zicem, dar, desigur, tot absente sunt.

Cand am zis ca-l motiveaza copiii, bineinteles ca nu asa se motiveaza o absenta, dar macar situatia e cunoscuta. In 2 saptamani materiile se repeta, si incepe si profu' sa isi aduca aminte ca ala lipseste de ceva vreme (ca e bolnav). Absenta sigur ca ii pune, dar nu nemotivata. Nu e ca si cum azi la primele 3 materii nu am absenta si apoi la a patra ora lipsesc (din diverse motive), la a cincea ora sunt si la a sasea iar nu sunt. Adica, tu ca prof te poti uita si tu sa vezi daca la alte materii din ziua aia subiectul a fost sau nu present, si atunci sa aplici sanctiunea de absenta simpla (mai bland), sau nemotivata (cu "n") (adica mai dur).

#12
Barados

Barados

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2015
Știu. Am fost cu părinții la școală și au spus ca nu au ce face.(profesorii)
Motivarea am dat-o când am revenit la școală.

Edited by Barados, 27 November 2015 - 15:37.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
@colombo
Nici pe vremea ta, a mea sau a altuia nu exista "n" de la nemotivate in catalog. E un mit neconfirmat.

Daca ai fost cu mama la scoala si nu ai gasit rezolvare acolo, asta e. Mai faci 2 absente pana in iunie si vei fi exmatriculat. (la 40 absente).

#14
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

 Barados, on 27 noiembrie 2015 - 14:47, said:


Acesta este cel mai recent incident la ora de română,dar au avut loc mai multe încă de pe clasa a 9-a, acum sunt pe clasa a 11-a.


Si mai zici ca doamna profesoara are ceva cu tine. Pai tu esti pe clasa? Bine ca nu esti sub Posted Image

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
nu pot crede ca ai fost si cu parintii la scoala, au vb cu profesorii, tu cu hartia de motivare a absentelor in mana si ei tot nu vor.

daca sustii ca asta ar fi adevarat, atunci mergi direct la inspectorat cu plangere impotriva lor. nu exista nemotivarea absentelor desi ai hartia in mana si parintii au confirmat ca ai avut un motiv bine determinat pt a nu merge la scoala.

pe de alta parte, daca ai problema cu respectiva, ma intreb, restul profesorilor, ce motiv au sa nu-ti motivese absentele?

nu ti se pare ca nu spui tot? iar ce spui este modificat fata de realitate?

marea majoritate de pe forum a trecut prin scoala si a terminat si liceul, asa ca daca te pacalesti singur, nu inseamna ca ai puterea de a ne pacali si pe noi, ori ca nu stim ce inseamna absente si motivarea lor.

cam toti am avut aventurile noastre de elev, noi am trecut deja prin sabie si foc, tu abia iti faci loc sa vezi ce este la orizont.

#16
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Off: Pe Fifi o stiam autoare de posturi scurte, telegrafice, nu de povestioare...

Edited by colombo2003, 27 November 2015 - 16:07.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001

 Dany_Darke, on 27 noiembrie 2015 - 16:05, said:

nu exista nemotivarea absentelor desi ai hartia in mana si parintii au confirmat ca ai avut un motiv bine determinat pt a nu merge la scoala.
Ba exista: daca a venit la mai mult de 7 zile cu motivarea de la revenirea la scoala. (nu e cazul aici insa ca  zis ca a dus motivarea la timp)

Quote

Art 113.
(5) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor vor fi prezentate în termen de maximum 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi vor fi păstrate de către învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/ profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
   (6) Nerespectarea termenului prevazut la alin. (5) atrage, de regula, declararea absentelor ca nemotivate.
Din Regulamentul Preuniversitar. (ROFUIP)

si inca ceva f important

Quote

Toate adeverinţele medicale trebuie să aibă viza cabinetului, care are în evidenţă fişele medicale/carnetele de sănătate ale elevilor

Pt initiator: din ce cauza nu ti-a motivat absentele? Cred ca asta ti-a spus din moment ce ai mers cu parintii la scoala.

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 dorin_2k, on 27 noiembrie 2015 - 15:11, said:

A scris 38 absente nemotivate, nu 38 zile.
Deci cine nu stie matematica?

a scris "pentru ca sunt rău la ora de română și pentru că am 38 de absente nemotivate."
de aici reiese ca are 38 de absente la ora de romana
cate ore de romana face pe zi? una sau patru?
probabil are 38 absente la toate materiile cumulat, dar nu prea reiese asa din ceea ce a scris
a naiba matematica si logica

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate