Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Furtul calificat, indeletnicirea smecherilor din administratia publica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Pai nu prea stiti cu cat se umfla, dar, vorbind cu diversi colegi, la un proiect de 10 milioane de euro din fonduri europene, toate costurile nu depasesc 3 milioane euro, cu multa generozitate si marje de proiect. Dar cine poate verifica? Cine stie cu adevarat? Cui ii pasa? Firmele care castiga licitatiile sunt folosite ca paravan pentru executia proiectului tot de catre (...), si sunt contracte, scrise si nescrise, prin care firmele paravan ramin cu 2%-5% din valoarea tranzactionata fara sa faca nimic.
Iar beneficiarul crede ca totul a fost facut de firmele care au cistigat licitatia, la fel cred si autoritatile, la fel cred si cei care mai vin in control (pot fi si de la Bruxelles). Banii sunt apoi plimbati pana in buzunarele celor pe care ii vedem la televizor, politicieni, primari, directori prin ministere, se cumpara pe proiect telefoane, tablete, laptopuri care ajung si la cateii din administratia publica, fara nici o logica, dar cine verifica?
Bun, dar pana la urma care e treaba? Pai treaba e ca 75% sunt bani negri, furati, plimbati, care nu se vad in nimic, de aia nu avem nici drumuri, nici spitale, ce zic este peste tot, sa nu credeti ca (...) este singurul grup de firme care lucreaza asa, asta e sistemul, domnilor, dar e ala ascuns, pe care nu il vedem si de care nu stim, degeaba ne bucuram ca a picat guvernul, bunastarea nu va veni, sistemul va continua.
http://www.hotnews.r...-sistemului.htm

Se stie ca cei mai multi bani se invart in jurul institutiilor publice care, teoretic, urmaresc binele si interesul public.
Functionarii acestora, aia mai vechi cu relatii politice, se sparg in masini bengoase si viloaie de prost gust. Incepand de la primari, sefi de agentii sau cine stie ce directii, sunt putrezi pana-n maduva oaselor.
Cu sprijinul politicienilor, complicitatea tacita a politiei si impotenta/incompetenta sistemului judiciar, sunt intr-o mocirla din care nu prea avem sanse sa iesim.
Nenumarate cazuri avem fiecare in fata noastra; cu totii cunoastem cate un x sau y, care desi a fost un functionar amarat la stat toata viata sa, nu-si poate justifica nici 5% din avere... oameni care la ora 16.00 zilnic sunt deja acasa, iar  WE-rile si concediile sunt sfinte, nederanjate de nimeni, mai ales de sarcinile de serviciu.
Cea mai buna afacere este statul, cea mai banoasa ocupatie este cea unde statul iti da leafa si creeaza conditiile mitei care-i de zeci de ori mare decat leafa primita de la stat.
Banii "europeni" merg numai la capusele si acolitii acestora din aparatul administrativ de stat.
Exista vreun antidot eficient impotriva acestei epidemii de coruptie?

Edited by ZorbaGrecu, 27 November 2015 - 12:33.


#2
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Si cum se fura banii ?
Caci daca sunt trecuti in acte ,se verifica usor,nu?
Daca o lopata costa 60 lei , si statul cumpara cu 400 lei lopata,orice contabil
incepator vede furtul.
Asta la prima veriga din lant.

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Da exista un antidot eficient  si se numeste apocalipsa  Posted Image
Mai , voi credeti ca un om fara dumnezeu se poate indrepta vreodata ?Chiar si ZorbaGrecu daca v-a ajunge vreodata la butoane la fel ca aia o sa faca si se va gasi altul sa-l inlocuiasca pe softpedia .
E o vorba "cainii latra ursul merge" , asa ca indiferent ce spui aici ,pe aia din administratii ii doare 2 metri lateral . Doar cand intreaga omenire se va schimba in caracter si scopul nu va fi acumularea de bogatii abia atunci vom vedea schimbari .

#4
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postmishale, on 27 noiembrie 2015 - 12:42, said:

Si cum se fura banii ?
Caci daca sunt trecuti in acte ,se verifica usor,nu?
Daca o lopata costa 60 lei , si statul cumpara cu 400 lei lopata,orice contabil
incepator vede furtul.
Asta la prima veriga din lant.

Mecanismul infractional este cevamai complex; de regula se creeaza o falsa nevoie de 100 de lopeti, care vor fi livrate la pretul pietii de numai de o anumita firma.

Edited by ZorbaGrecu, 27 November 2015 - 12:53.


#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Altu' cu crampe la ganduri! Nu e zi in care sa nu deschizi cate un subiect din asta "bomba". Tu alta ocupatie nu ai? Te roade asa tare grija? Sau invidia ca nu poti ajunge si tu la strugurii din sistem? Sau de ce nu faci ceva ca sa demasti furtul?

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostZorbaGrecu, on 27 noiembrie 2015 - 12:24, said:

Exista vreun antidot eficient impotriva acestei epidemii de coruptie?
Da, exista. Se numeste pluton de executie, dar nu exista in Romania atatea gloante cate ar trebui sa fie folosite.

#7
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postcolombo2003, on 27 noiembrie 2015 - 13:03, said:

Altu' cu crampe la ganduri! Nu e zi in care sa nu deschizi cate un subiect din asta "bomba". Tu alta ocupatie nu ai? Te roade asa tare grija? Sau invidia ca nu poti ajunge si tu la strugurii din sistem? Sau de ce nu faci ceva ca sa demasti furtul?

Stai bine pe banii statului?! Cum este sa postezi si sa pierzi vremea pe net, iar leafa si spaga sa-ti curga?

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostHider141, on 27 noiembrie 2015 - 13:07, said:

Da, exista. Se numeste pluton de executie, dar nu exista in Romania atatea gloante cate ar trebui sa fie folosite.
Vadim nu e mort. Vadim se transforma!

#9
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
ce vrei bre daca e salaru' mic la bujet..se fura cat se poate de la fraieri care platesc, platesc, platesc...Posted Image

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postericmario, on 27 noiembrie 2015 - 13:36, said:

Vadim nu e mort. Vadim se transforma!
Te inseli. Nu am veleitati de Vadim, si nici nu am spus ca eu as face asta pentru a scapa de "descurcaretii" din administratia publica. Doar am spus ce anume ar avea macar 90% sanse sa scape Romania de anumite javre din sistemul public.

Edited by Hider141, 27 November 2015 - 13:44.


#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
http://psnews.ro/wp-content/uploads/2015/11/snipview.com-Ioan-Oltean.jpg

#12
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

View PostZorbaGrecu, on 27 noiembrie 2015 - 13:19, said:

Stai bine pe banii statului?! Cum este sa postezi si sa pierzi vremea pe net, iar leafa si spaga sa-ti curga?
Asta te aia grija pe tine acum de mine si ce fac eu? Strugurii-s acrii, nu-i asa?
Nu, nu lucrez la stat; dimpotriva sunt dintre multi private care sustin economia asta, care plateste prea mult in tara asta. Dar asta e alta discutie.

Edited by colombo2003, 27 November 2015 - 13:52.


#13
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
un exemplu cald:

http://www.b1.ro/sti...una-132365.html

#14
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postcolombo2003, on 27 noiembrie 2015 - 13:50, said:

Asta te aia grija pe tine acum de mine si ce fac eu? Strugurii-s acrii, nu-i asa?
Nu, nu lucrez la stat; dimpotriva sunt dintre multi private care sustin economia asta, care plateste prea mult in tara asta. Dar asta e alta discutie.

Ma lipsesc si cu tine.
Privata care suge din banii statului. Cum este sa lucrezi fara grija si fara concurenta?

View Postcasadivino, on 27 noiembrie 2015 - 13:51, said:


Soţia edilului interimar al Capitalei, Răzvan Sava, este comisar al Comiei Naționale a Valorilor Mobiliare (CNVM) şi plătită cu numai puţin de. 15 mii de euro pe lună.

Necajiti functionarii astia...

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostZorbaGrecu, on 27 noiembrie 2015 - 12:52, said:

Mecanismul infractional este cevamai complex; de regula se creeaza o falsa nevoie de 100 de lopeti, care vor fi livrate la pretul pietii de numai de o anumita firma.
corect
imi amintesc de o situatie veche (a fost si pe la tv) cand s-au cerut computere cu suruburi albastre la carcasa :)

#16
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postcolombo2003, on 27 noiembrie 2015 - 13:03, said:

Te roade asa tare grija?
Intrebarea nu e daca-l roade pe el, ci de ce nu te roade si pe tine? Posted Image

#17
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
"Stirea" este clar o minciuna GROSOLANA. Cu totii stim ca bugetarii sunt corecti si ca lucreaza pentru binele Poporului Roman.
Privatii sunt cei care nu muncesc destul si de aia nu avem noi scoli, spitale etc..

#18
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postaeon, on 27 noiembrie 2015 - 14:06, said:

corect
imi amintesc de o situatie veche (a fost si pe la tv) cand s-au cerut computere cu suruburi albastre la carcasa Posted Image

Va dau un exemplu recent. Ma trezesc bombardat cu mail-uri unde eram avertizat ca daca n-ai trusa medicala, ca soc. com, primesti 6.000 lei amenda. Cred ca am primit 3-4 mail-uri. Desi nu-s soc comerciala, am zis sa iau o trusa medicala, nu strica sa fie acolo. Zis si facut; am mers la farmacie si am comandat una (n-aveau pe stoc). 280 lei. Framacista, absurdul situatiei, cand i-am zis ca banuiesc ca vin astia prin controale, a zis ca-si comanda si ea una. Am ramas masca... ma rog, si-a luat si ea una (Farmacia).
Dupa nicio luna ne-am trezit la birou cu niste functionari de la nu stiu ce directie care verificau existenta trusei medicale. Si sa vezi ce verificau!? Dovada ca este achizionata de la nu stiu ce firma autorizata de ei. Nici macar n-au verificat continutul. Nu eram in birou, ca-i dadeam afara... ma rog
Nu spun ce jeguri de materiale contine. A trebuit sa completez cu fase si leucoplast cand mi-am facut o zgaiba la un deget. Mi-a ars efectiv pielea. Un rahat de prin China care nici 5 euro nu cred ca face.
So, statul este prejudciat de 2 ori. Odata prin golania pusa la punct si inca o data prin trimiterea in teritoriu a agentilor de control, agenti care sunt platiti de stat (noi) ca sa verifice daca s-a contribuit la afacerea nu stiu carui smecher.

Mai departe, stiati ca, pretru a se da autorizare ISU de functionare a localurilor, trebuie un proiect efectuat de o persona autorizata (firma) si acea persoana, pe langa faptul ca iti ia si pielea de pe tine, te programeaza peste 6 luni. DE ce? Pentru ca, in unele judete din tara nu sunt decat 2-3 pers autorizate in acest sens.
Poti sa ai tu mama stigatoarelor, 10 iesiri, 7 scari de incediu, de n-ai stampila de la ei esti degeaba.

Edited by ZorbaGrecu, 27 November 2015 - 14:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate