Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Unde găsesc rotițe dințate pentru un mixer de bucătărie?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
somedude

somedude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.04.2012
Modelul e Philips HR1560, dar chiar și un site general m-ar interesa. Google nu prea ajută.
Am întrebat deja la Philips România, și la un service autorizat. Nu le vând, trebuie să mă duc cu el acolo.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Doar acolo unde ai intrebat.

#3
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Daca ai piesa aia, da-o unui nene care se pricepe, si roaga-l sa ti-o faca din metal.

LE: nu merita ce-am zis eu mai sus, vad ca exista 1 buc. resigilat la eMag, la 90 Lei.

Edited by balauru69, 26 November 2015 - 15:56.


#4
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Astea nu se vind ca piese separate si in multe cazuri nici macar nu exista ca piese de schimb deoarece este mai ieftin pentru ei sa schimbe intreg aparatul decit sa plateasca manopera de schimbare a lor.

#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
http://www.pieseuzca...0306563290.html
Verifica seria , cere pe site lamuriri, au multe modele .
parere : daca 35 lei costa o roata, 70 lei doua roti + manopera+transport vreo 20-25 lei prin curier si scula in sine costa pina in 100 lei ...se numeste peteceala .

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,009
  • Înscris: 20.10.2015
Un mixer d-ala e vreo 100-150 de lei
Eu ti-as lua mai mult numai sa ma uit la el
Tu ai pretentia sa ti-l ia reprezentanta, sa il desfaca, sa investigheze ce trebuie schimbat, sa comande separat piesele in China, sa plateasca shipping-ul si vama, sa il monteze si sa te cheme sa-l iei pentru mai putin de 100 de lei?

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Gasesti bara din teflon pentru frictiune , dai la un strungar si iesi manopera + material la vreo 50 lei/roata dar se va arde motorul din cauza ca omul vede ca "duce" si-l forteaza mai tare , ca asa s-au dus si alea originale , la aluat de pizza din 2 kg de faina , fortat ca rotopercutorul si ...atit a rezistat .

Edited by xilo, 26 November 2015 - 16:01.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De obicei nu gasesti astfel de piese. Ia altul dar vezi ca rotitele dintate sa nu fie din plastic cu din metal.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,009
  • Înscris: 20.10.2015

 Friskey, on 26 noiembrie 2015 - 16:27, said:

De obicei nu gasesti astfel de piese. Ia altul dar vezi ca rotitele dintate sa nu fie din plastic cu din metal.

Nu cred ca exista asa ceva

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu mai vorbiti despre strungari ca eu m-am lamutit cu ei.Strungarii NU fac pinioane , fac numai piese din care fac frezorii pinioane.Ce fac frezorii ? M-am lamurit eu si cu astia.  
   Sunt de amandoua , daca voi credeti ca "dai la un nene" , "cauti tu o bara" ...eu ma las de toate meseriile.Eu strungar/frezor/rectificator va fac cadou mixeru' numa lasati-ma in durerile mele.Daca va arat cum se calculeaza numai un modul de pinion va cade falca.

      Na ca obsesv ca tre sa fac completari.

Pt ca feru' 'tui mama cui lo facut nu e mai bun ca plasticu'.Topicu' trebe mutat la funny va rog.

Edited by unucelalalt, 26 November 2015 - 16:39.


#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
mie mi s-a dus un ambreiaj de robot bucatarie (scula rezistenta, made in DDR), am avut noroc ca am imprumutat o piesa noua de la cineva, am dat-o unui turnator (plus 2 litri de vin) si mi-a facut-o din aluminiu. Nu s-a mai stricat, am mai folosit robotul destul de rar cam 3 ani dupa reparatie. Acum zace in dulap, folosesc alte scule
dar e functional.
La mine a fost important sa am piesa originala in stare buna, dupa ea a facut forma pt turnare.

Edited by altuser09, 26 November 2015 - 16:49.


#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Tsunnnami, on 26 noiembrie 2015 - 16:33, said:

Nu cred ca exista asa ceva
Ba exista.

 unucelalalt, on 26 noiembrie 2015 - 16:38, said:

Pt ca feru' 'tui mama cui lo facut nu e mai bun ca plasticu'.
Nu?

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,009
  • Înscris: 20.10.2015

 Friskey, on 26 noiembrie 2015 - 16:51, said:

Ba exista.

Ia ce scrie unucelalalt mai sus, ca stie despre ce vorbeste
Dupa calcul cumperi materialul si il aschiezi, cel putin il brosezi, si utilajele te costa de te indoaie, in plus arunci si material
La plastic platesti €60k pe matrita si-ti scoate 100 de rotici dintoase pe minut

Cine naiba ar da €10 pe un angrenaj, cand il poate scoate la 3-4¢ din plastic

Ca exista si din metal, e corect, eu de ex la motocicleta mea la transmisia pe cardan am de metal, dar momentul ala nu se compara cu ce face mixerul si nici pretul.
Nu cred ca exista mixer cu angrenaj metalic

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Exista. Sunt mai scumpe dar dureaza. Au avut parintii un mixere ale caror rotite de plastic se tot toceau, apoi si-au luat unul cu rotita metalica si ala tine de mult timp. Sunt mai scumpe dara asta e.

#15
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu merita din metal din simplul fapt ca motorul este calculat pentru asemenea pinioane, daca ar fi din metal s-ar arde motorul .
Mixerele de mina sunt pentru amestecuri usoare gen maioneze, creme de prajituri etc dar sunt care il folosesc la aluaturi tari gen paine, pizza si cantitati ...cit intra in castron fara a fi atenti la palele de amestec . Cind confunzi mixerul de mina cu malaxorul profesional de brutarie asa se intimpla . Sau , vin sarbatorile si gospodina face prajituri pentru toata scara , freaca mixerul ore in sir fara a tine cont ca e scula hoby nu pro .

#16
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Friskey, on 26 noiembrie 2015 - 16:51, said:

Ba exista.

Nu?
Pt utilizare la turatii de mii/minut in mediu fara ungere sau superficial cu o vaselina care nici nu sta pe dantura nici un metal nu poate sta in fata poliamidelor.Nu mai vorbim de zgomot care si ala este un criteriu+unde-i zgomot mare = deduci ca e uzura mare.Nu mai vrb de manopera.
2 pinioane = 1mic si 1 mare.Cel mai probabil este un pinion si o coroana . Cel mai probabil dantura inclinata.Destul de probabil dantura elicoidala.Ro in perioada de glorie industriala numara pe degete uttilajele care produceau dantura elicoidala , acum probabil numai ind.auto mai are pt diferentiale.In nici un caz de dimensiuni de jucarie.

Aceiasi tip de reductor se mai foloseste la polizoarele unghiulare( flex sau fai ) . Beneficiem de ele gratie tehnologiei de sinterizare , metoda prin aschiere cade din start din cauza pretului.La jucarii de mixere tehnologia de turnare si rezistenta poliamidelor face sa ne bucuram ca nu costa incat sa aiba numai primaru'.

   Vreti piese din metal ok.Platiti , una la mana.Trebuie asigurata o ungere intr-o cutie de reductor etansa cu ulei de transmisie.Cum? zici ca te doare mana de greutate?
Pai astea sunt jucarii ma baieti , apar modele noi cate 2 / an .La banii care ii dai faci 5 torturi si poti sa-l arunci nou.

Edited by unucelalalt, 26 November 2015 - 17:23.


#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu iti zic sa apelezi la un inginer sa iti calculeze si deseneze rotile dintate si apoi sa le tiparesti la o imprimanta 3D.
Iesi eftin si bun, cam spre 8-900 lei.

#18
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Acum da , radem dar imprimanta 3D e de mare viitor si va fi tehnologie ieftina cu timpul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate