Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Vreau sa devin profesor..Ajutor.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
TotalEclipse

TotalEclipse

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2015
Salutare.Se apropie cu pasi repezi bacalaureatul si ma gandesc deja  ce voi face dupa terminarea liceului.
Ma gandeam si ma incanta ideea de a deveni profesor(de Istorie sau de Geografie)...
Insa intrebarea mea este ce studii si care sunt toti pasii de parcurs pentru a deveni profesor suplinitor sau titular si a avea aceasta profesie?
Si cam cat castiga un profesor debutant?Merita sa ma inham la aceasta profesie?
Spuneti-mi tot ce trebuie sa stiu despre aceasta profesie si mai ales TOT ce trebuie sa urmez pentru a deveni profesor de istorie sau de geografie.

Multumesc mult si va doresc o zi cat mai placuta.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Trebuie sa faci o facultate in acel domeniu plus master si sa urmezi in cadrul acestora cursurile de psihopedagogie. Apoi dai concurs la titularizarea scoasa de minister. Suplinitor... nu, asta temporar pana vine cineva specializat.
Salariul e mic, mai ales la inceput.

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
in invatamantul preuniversitar cine nu e invatatoare  intr-un oras resedinta de judet,sau prof "biznizman jmeker",cu clientela, cam face foamea

Edited by on64, 05 October 2015 - 18:04.


#4
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,906
  • Înscris: 05.07.2007
de ce este obligatoriu masterul????

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 kato1, on 05 octombrie 2015 - 17:56, said:

de ce este obligatoriu masterul????
Ca asa spune legea daca vrei sa predai la liceu. Doar cu facultatea/licenta merge numai la generala.

#6
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,906
  • Înscris: 05.07.2007
fii dragut si arata si mie legea aia.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.edu.ro/in.../articles/17844
http://www.edu.ro/in...legaldocs/14847

#8
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Cei care fac facultatea in sistemul Bologna ( 3 ani ) pot preda la gimanziu.
Pentru liceu trebuie si masterat.
Legea Educatie Nationale prevede aceste lucruri

#9
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,906
  • Înscris: 05.07.2007
multam & mea culpa.....   fiind nou colegul se va incadra la sistemul Bologna.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru cei din sistemul trecut (dar nu numai), in link se gasesc asocierile specializarilor cu posturile: http://titularizare....ntralizator.zip

Edited by neagu_laurentiu, 05 October 2015 - 18:13.


#11
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Daca reusesti prevad un nou topic :
"Am devenit profesor. Ajutor !!!"

#12
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Daca tu ca tanar absolvent de liceu  nu stii sa folosesti internetul sa obtii informatiile ce iti trebuiesc, doresti sa devii profesor de istorie sau geografie dar nu stii modalitatea de a deveni, posibil sa nu stii nici istorie nici geografie, sincer, nu mi-as da copilul pe mana ta!
Acum ti-am vazut username-ul. Ai dreptate, esti intr-o eclipsa totala!

Edited by shmecherul, 05 October 2015 - 18:45.


#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 neagu_laurentiu, on 05 octombrie 2015 - 17:46, said:

Salariul e mic, mai ales la inceput.
Salariul este mic dupa cca 20-25 de ani de invatamant. La inceput este EXTREM  de mic!

Initiator: am avut acelasi vis; bine ca l-am terminat la timp; in invatamant satisfactiile sunt spre zero din toate pct ele de vedere...incearca altceva

#14
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 TotalEclipse, on 05 octombrie 2015 - 17:43, said:

Salutare.Se apropie cu pasi repezi bacalaureatul si ma gandesc deja  ce voi face dupa terminarea liceului.
Ma gandeam si ma incanta ideea de a deveni profesor(de Istorie sau de Geografie)...
Insa intrebarea mea este ce studii si care sunt toti pasii de parcurs pentru a deveni profesor suplinitor sau titular si a avea aceasta profesie?
Si cam cat castiga un profesor debutant?Merita sa ma inham la aceasta profesie?
Spuneti-mi tot ce trebuie sa stiu despre aceasta profesie si mai ales TOT ce trebuie sa urmez pentru a deveni profesor de istorie sau de geografie.

Multumesc mult si va doresc o zi cat mai placuta.

Fuuugi cat vezi cu ochii! Nu te face profesor, o sa-ti para rau. :)
Mai ales de istorie-geografie, muritor de foame scrie pe tine. Hai la o engleza, o matematica mai faci ceva meditatii, dar la istorie cine vine la meditatii?
Gandeste-te bine. In ziua de azi e plin de elevi si parinti tupeisti si nesimtitit, ca directori in scoli sunt pusi cei mai tampiti dintre profesori, etc.
Toata lumea crede ca e foarte usor sa fii profesor, ai ore putine, vacante multe, etc.
Realitatea nu e chiar asa. Ca sa faci o ora de calitate trebuie s-o pregatesti in detaliu acasa, nu te poti duce sa predai din amintiri.
Apoi munca cu elevii, care sunt si multi, cate 30 in clasa, presupune un consum nervos serios.
Deci gandeste-te bine, daca poti trai(si sustine o familie) cu 1000 de lei pe luna , fa-te profesor.

 shmecherul, on 05 octombrie 2015 - 18:43, said:

Daca tu ca tanar absolvent de liceu  nu stii sa folosesti internetul sa obtii informatiile ce iti trebuiesc, doresti sa devii profesor de istorie sau geografie dar nu stii modalitatea de a deveni, posibil sa nu stii nici istorie nici geografie, sincer, nu mi-as da copilul pe mana ta!
Acum ti-am vazut username-ul. Ai dreptate, esti intr-o eclipsa totala!

Poftim si un prim exemplu de parinte cu aere! :))
Asta nici macar nu s-a deranjat sa citeasca ca tu n-ai terminat nici liceul, deja isi pune problema ca tu nu stii istorie si geografie(desi vei face o facultate).
Tu scrii "Se apropie bac-ul cu pasi repezi", el a inteles ca deja esti absolvent.
Si asta e o nimica toata pe langa ce fel de specimene de parinti si de elevi vei gasi.

#15
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
As putea sa spun foarte multe fiind foarte avizat pe acest subiect dar din pacate ma rezum sa-i dau dreptate lui ipopovici11.

#16
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
E o profesie frumoasa, ai mult timp liber dar o sa te descurci rau cu banii daca asta e singura sursa de venit.
Bafta!

#17
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
mi se par foarte diferite materiile, mie nu mi-a placut deloc geografia dar am fost mereu fascinat de istorie. Ai grija si ce alegi, ar trebui sa iti placa mult pentru a putea compensa salariul de rahat.

#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ca proaspat absolvent de Istorie confirm cele spuse de predecesori. Si adaug ca simpla absolvire a facultatii nu iti ofera dreptul de predare nici macar la scoala generala. Pt asta trebuie sa faci modelul pedagogic.
Si fara master nu poti preda decat la scoala generala. La liceu NU.
Altfel, vezi ca cei de la zi imi povestau ca era musai sa citesti o carte pt fiecare curs, apoi sa o analizezi. Si metoda copy ponta de pe net iti asigura ...respectul profesorului..Ala mare..Colegii mei care au incercat au primit un mail cu "nu va mai obositi sa mai veniti la examen. Ne vedem direct in toamna"..
Asa ca tinerete, sper ca data, ai inteles ce am scris. Dar ca sa fiu sigur, ma recitez "o carte pt fiecare curs"
Adica nu ai un curs pe saptamana, ci zilnic. Si seminar..Si fiecare prof vrea asta..
Deci succesuri, hi, hi..
shmecherul
"Daca tu ca tanar absolvent de liceu  nu stii sa folosesti internetul sa obtii informatiile ce iti trebuiesc, doresti sa devii profesor de istorie sau geografie dar nu stii modalitatea de a deveni, posibil sa nu stii nici istorie nici geografie, sincer, nu mi-as da copilul pe mana ta!"
Jur ca asa m-am gandit si eu..Stima mea. A, ca ai gresit cu absolventul de liceu, nu conteaza..Esenta e aceiasi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate