Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Fost manager Mc Donalds Romania: "In UE suntem tara de mana a treia"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Omul care a adus Mc Donalds in Romania descrie situatia acelor timpuri, dar si condamna asaltul asupra micilor producatori si faptul ca intreprinzatorii romani aproape nu mai exista:
http://adevarul.ro/n...1221/index.html
Theodor Stolojan spunea că prăbușirea blocului comunist a salvat Vestul de la recesiune, permițându-i să se extindă pe aceste piețe din Est. Da, este ceea ce se întâmplă cu România acum. Industria locală, cu excepția celei de autoturisme, a dispărut complet. Eu nu sunt ultranaționalist, dar văd că în Uniunea Europeană am luat un rol de mâna a treia, din păcate. Suntem o piață de desfacere mai mult. Vi se pare că e o pondere prea mică a oamenilor de afaceri români? Da, a clasei economice românești, așa mi se pare. De exemplu, în domeniul de retail, spuneți-mi un lanț de magazine românesc. A fost „Pic”, care a fost tocat imediat, cu bunele și cu relele lui. Pe Patriciu, cu „Mic.ro”, l-am consiliat, dar el a făcut niște greșeli de grandomanie. Însă ideea lui era genială, dovadă că ea a fost imediat furată de „Mega Image”, de „Doi Pași” al lui Carrefour.

Citeste mai mult: adev.ro/ntx6p0

#2
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015
Vechea concluzie cu Europa care este buna la consum, China la export si America asigura securitatea pe planeta.
Rusia are rolul sa fie baubaul, ca altcumva nu ar mai avea America ce face.

#3
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Articolul este mai mult o reclamă! Bănuiesc că nu mai merg afacerile cum mergeau!Românii au mai evoluat față de acum 20 de ani, au început să evite acest tip de alimentație.

#4
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Da, romanii au evoluat, se inghesuie la shaorma.

#5
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Posttoto_riina, on 31 august 2015 - 07:17, said:

In UE suntem tara de mana a treia
Si in ce consta noutatea? S-a uitat asta? Nu s-a constientizat inca de atatea sute de ani?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
De parca e ceva nou ca suntem de mana a treia... e normal dat fiind aportul nostru un UE.

#7
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015
Si cand te gandesti ca noi trebuie sa mergem cu salariul minim pe economie in 1000 de euro, parca asta este tinta in 10 ani sau cati erau...
Si peste 10 ani cand Da Domnul o sa avem 1000 de euro, aia din straintate cat or sa castige?

#8
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postdehonl, on 31 august 2015 - 08:14, said:

Si cand te gandesti ca noi trebuie sa mergem cu salariul minim pe economie in 1000 de euro, parca asta este tinta in 10 ani sau cati erau...
Si peste 10 ani cand Da Domnul o sa avem 1000 de euro, aia din straintate cat or sa castige?
Asta e simplu, se face salariul 1000 si salamul 100.

#9
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

View Postdehonl, on 31 august 2015 - 08:14, said:

Si cand te gandesti ca noi trebuie sa mergem cu salariul minim pe economie in 1000 de euro, parca asta este tinta in 10 ani sau cati erau...
Si peste 10 ani cand Da Domnul o sa avem 1000 de euro, aia din straintate cat or sa castige?
Meriti 1000 euro?

#10
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015
Da crezi ca aia din Anglia care fac fix ce munca faci si tu? Merita cateva mii de lire? Si in supermarket au fix acelasi pret din Romania?
Ca avem adrese online pe care poti compara pretul din magazinele din Anglia.

#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Sabotajul afacerilor interne este unul cauzat de sistem și de către casta bugetarilor.


Bugetarii nu-și permit să lovească în multinaționale și companii de renume, așa că, își canalizează avântul distructiv natural prin distrugerea economiei private românești.
Ei, bugetarii, de consideră organe de reprimare. Compania (mică) privată trebuie să fie perfectă, să respecte instantaneu orice tâmpenie legală, iar dacă nu o fac, ghinion, organul statului ”își face datoria”, adică închide, dă amenezi, bagă la pușcărie, distruge, anihilează.    Legile sunt contradictorii, se bat cap în cap și fiecare organ de control interpretează legea după mintea lui care este.

Managerul de la McDonalds are perfectă dreptate.  Suntem o țăra de mâna a treia.  
Dpdv al legislatiei economice suntem cam pe aceeasi treapta cu India și Pakistanul.   De fapt, cred că în Pakistan sunt legi ceva mai ok pentru economie.

Edited by tomaso, 31 August 2015 - 08:47.


#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Toti stim de ce am fost primiti in camera unde este asezata masa bogatilor , fara a fi pusi la masa Posted Image . Nu atat pentru aportul nostru la extinderea gaunoasei democratii capitaliste , cat pentru a nu trece cumva in barca cealalta . dupa ce tot ne-au distrus ( scuze , privatizat ) resursele , sunt teribil de curios ce urmeaza pentru ca apar jucatori noi pe piata si modificarile sunt putin previzibile. Este cert ca nu vom fi lasati sa iesim din randurile " lumii bune " a capitalismului , dar nici nu vom primi o felie mare de prajitura. Cu cat dureaza mai mult proiectul UE , cu atat isi fixeaza mai puternic ancorele in economic si social , deci vom fi integrati intr-un sistem din care nu avem sanse sa iesim ( nici daca am dori asta ) insa pe de alta parte , vom primi o mica "m"(UE) de la "M"area UE , ca lucrurile incep sa se imputa si pentru aia de au creat proiectul. Cine crede ca exista predictibilitate este un prost arogant , cine isi imagineaza ca handicapatii care ne conduc ( de la Bruxelles ) stiu ce fac , este un naiv , iar cine crede ca totul se va sfarsi bine , poate sa astepte venirea lui Mos Craciun si a Zanei Maseluta ....ca pe Iepurasul de Paste l-au mancat refugiatii asiatici .Posted Image

#13
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Am fost, suntem si din pacate vom ramane pentru mult timp o tara de mana a treia. Nu o spun pentru ca sunt pesimist, ci asta este realitatea. Deocamdata avem noroc ca ne trag dupa ei cei din U.E.

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

View Postdehonl, on 31 august 2015 - 08:26, said:

Da crezi ca aia din Anglia care fac fix ce munca faci si tu? Merita cateva mii de lire? Si in supermarket au fix acelasi pret din Romania?
Ca avem adrese online pe care poti compara pretul din magazinele din Anglia.

macar aia nu sunt cretini ca romanii, sa puna presedinte scolit in mama rusie si tina la putere un partid plin de comunisti timp de zeci de ani

#15
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015

View Postjericho, on 31 august 2015 - 08:59, said:

macar aia nu sunt cretini ca romanii, sa puna presedinte scolit in mama rusie si tina la putere un partid plin de comunisti timp de zeci de ani
Lasa ca l-au votat pe Iohanis de tot renoveaza case de 1 an de zile, in 4 se muta.

Si vorba aia... L-au mai votat pe Constantinescu de cauta luminite.

#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Posttoto_riina, on 31 august 2015 - 07:17, said:

Omul care a adus Mc Donalds in Romania descrie situatia acelor timpuri, dar si condamna asaltul asupra micilor producatori si faptul ca intreprinzatorii romani aproape nu mai exista:
http://adevarul.ro/n...1221/index.html
Theodor Stolojan spunea că prăbuşirea blocului comunist a salvat Vestul de la recesiune, permiţându-i să se extindă pe aceste pieţe din Est. Da, este ceea ce se întâmplă cu România acum. Industria locală, cu excepţia celei de autoturisme, a dispărut complet. Eu nu sunt ultranaţionalist, dar văd că în Uniunea Europeană am luat un rol de mâna a treia, din păcate. Suntem o piaţă de desfacere mai mult. Vi se pare că e o pondere prea mică a oamenilor de afaceri români? Da, a clasei economice româneşti, aşa mi se pare. De exemplu, în domeniul de retail, spuneţi-mi un lanţ de magazine românesc. A fost „Pic”, care a fost tocat imediat, cu bunele şi cu relele lui. Pe Patriciu, cu „Mic.ro”, l-am consiliat, dar el a făcut nişte greşeli de grandomanie. Însă ideea lui era genială, dovadă că ea a fost imediat furată de „Mega Image”, de „Doi Paşi” al lui Carrefour.

Citeste mai mult: adev.ro/ntx6p0
Ai selectat doar un alineat in totala neconcordanta cu articolul care este unul despre o afacere si un om de SUCCES.

#17
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Au nevoie si vest europenii de cineva care sa le spele la cur batranii. Fostele inginere din uzinele patriei sunt foarte bune pentru treaba asta.
Natie de sclavi....

#18
cosond

cosond

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 19.08.2012
Este clar cine castiga din Ue.
De asta blocul estic a fost bagat in ue.
Sa dea bani, resurse, munca pe produse.
Ce faci cu marfa daca nu ai cui s-o vinzi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate