Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casetofon Orenda RM-203S

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Știe cineva ceva despre acest model de casetofon? Pare ca cele din anii 80, boombox. Îmi place cum arată și m-ar bate găndul să-l iau. Problema e că nu am auzit niciodată de acest model iar pe net nu prea găsesc informații. L-am întrebat pe vânzător și zice că ar fi din anii 90, de aici și dilema mea. Știu că după revoluție piața a fost invadată de casetofoane proaste chinezești cu mecanisme cu rotițe zimțate și multe leduri colorate care luau ochii, am avut și eu destule de acel tip, chiar mai am o combină cu cd și casetă Medion cu același mencanism prost. Oare rușii au folosit după revoluție același tip de mecanism pe care îl foloseau în anii 80 sau au importat și ei mecanismele chinezești?

Attached Files


Edited by gerbil, 27 August 2015 - 11:09.


#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
L-am avut eu , foarte robust , mecanism metal full, curea transmisie groasa, dur la comenzi , sub partea usitei de caseta are o usita ce se deschide si poti transporta cablul de alimentare sau 4-6 casete . Amplificator cu corectii de ton , posturi automate FM mecanice , cu rotita, radio destul de selectiv , inregistrare automata/manuala cu reglaj din potentiometre si vizualizare pe vumetre . In anii 88-90 s-au adus si costau noi 10 mii lei pina la 15 mii lei , mult pe vremea aia dar numai astea si magurile existau , scula ducea un mic chef de vreo 10 persoane fara probleme. Are iesiri difuzoare pe 4 ohmi minim 10W , Oleanda parca ii spunea . Ca la toate sculele ruseti condensatorii electrolitici erau o problema, daca il cumperi va fi prima ta preocupare, sa-i cauti si sa-i schimbi.

Edited by xilo, 27 August 2015 - 11:27.


#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Mulțumesc mult de răspuns. Știu că astea rusești aveau o bandă fm mai veche, comunistă până în 80MHZ sau ceva de genul iar azi nu mai prinzi mai nimic pe ea. Acest casetofon ce bandă are? Deci să înțeleg că ar merita?

Edited by gerbil, 27 August 2015 - 11:51.


#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Rusii transmiteau OIRT 63,5-73MHz - se poate trage in banda
Merita , suna tare dar are gabarit si cam topeste bateriile daca nu ai retea , acum depinde si cit dai pe el , pina in 100 lei plus minus 20 lei mai merge dar mai mult nu, nu are fidelitate , un Panasonic "franzela" il spulbera la fidelitate , la putere nu .

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Prețul este de 150 lei momentan, poate mai pot negocia. Nu o să îl folosesc pe baterii oricum, doar la priză. Vânzătorul zice că totuși ar avea banda normală de azi deoarece e făcut după 90. Nu știu ce să zic daca e așa sau minte. Sau poate o fi tras în bandă deja, habar nu am. Se aude tare dar se aude clar? Are acel bass frumos cum  aveau toate astea vechi? Panasonic franzelă? Care e acela?

#6
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
Din poza nu-mi reiese ca ar avea pe fm numere mai sus de 100. Numerele sunt formate diin 2 cifre doar. Pare pe banda veche.

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Panasonic "franzela" mai jos.
Ce l-am avut era OIRT , banda Est dar l-am tras in banda si mergea bine .
Ca fidelitate nu stiu cu ce sa-l compar ...un fel de radio Gloria mai mare , bass solid tipic rusesc , din topor dar fara distorsiuni , medii si inalte mai mult medii dar suna tare fara distorsiuni chiar aproape de maxim , are si filtre de sunet trece sus trece jos .

Attached Files


Edited by xilo, 27 August 2015 - 12:43.


#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
De curiozitate, Panasonic franzelă ce mecanisme avea? Seamănă foarte mult cu cele de după revoluție de care aminteam eu.

#9
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Sasiu tabla(metal), roti dintate plastic de foarte buna calitate , merg superb si azi, cureaua era/este cea care cedeaza , se intinde . Panasonic este una din firmele care dota aparatele cu parte de tuner exceptional , ITT , Sony modele vechi deasemeni .

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am luat casetofonul, pe casetofon merge perfect, se aude foarte bine, mult mai bine față de chinezăriile cu beculețe, bass puternic. Are o mică scârțâială pe casetofon, probabil de la bandă sau nu știu. Nu are fluctuații de turație sau mai știu eu ce. Dacă este pe aici cineva care a avut acest casetofon sau care știe rusă, l-aș ruga să îmi traducă și mie butoanele sau să îmi zică ce face fiecare. Are foarte multe și nu știu pentru ce sunt. Pe radio nu mă descurc deloc, nu am prins nici un post. Cum se dă pe FM?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   73.26K   33 downloads
  • Attached File  2.jpg   77.86K   31 downloads
  • Attached File  3.jpg   78.19K   29 downloads

Edited by gerbil, 06 September 2015 - 11:09.


#11
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
YKB este FM, iar de la butoanele de jos cuplezi/decuplezi posturi automate sau manuale , are 3 posturi automate reglate mecanic

#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Cum adică automate? Și potențiometrele alea 1,2,3 HACTP ce sunt?  Nu reușesc. Nu prinde nimic, doar fâșâialâ. Chiar nu mai emite nici un post pe banda veche?

Edited by gerbil, 06 September 2015 - 12:45.


#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Joaca-te cu butoanele de linga "3" in dreapta , unul trece de pe scala pe automat iar celalalt este un filtru , nu mai tin minte care din ele este una sau alta . Daca treci pe automat apasa butonul "1" si invirti de pe potentiometrul "1" pina prinzi un post cu 2 idem cu 3 idem

#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nu prinde nimic.

#15
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Trebuie sa existe emisie , doua posibilitati : ori nu setezi ceva bine - recomand sa te "joci" cu butoanele de pe partea radio) ; ori are defectiune pe FM

#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
M-am jucat cu toate, prinde pe butonul CB două posturi, unul fiind România Actualități dar se aud destul de prost. CB presupun că este AM. Pe celelalte absolut nimic. Probabil are banda veche și azi nu se mai emite nimic pe ea. Știe cineva dacă se poate trage în bandă?

#17
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Se poate , eu am tras in banda cu 2 condensatori de 22pF legati la condensatorul variabil .

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Dacă aș ști unde să fac lipiturile m-aș băga eu să lipesc condensatorii. Nu sunt electronist dar am mai lipit una alta.

Din aceștia așa?

Attached Files


Edited by gerbil, 07 September 2015 - 15:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate