Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Problema microfon

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015
Salut, eu din nou.

Am niste casti cu microfon incorporat de aproximativ un an, nu au avut probleme niciodata, le-am folosit doar pt. Skype.
Pentru cateva zile le-am conectat la alt PC, au mers fara probleme. Cand le-am pus din nou la asta, surpriza.. dimineata mergeau castile dar nu si microfonul. Am facut o micuta cautare, am incercat aproape orice e posibil, fara vreun rezultat. Nu le detecteaza sub nici o forma, arata ca nu e conectat microfonul. Driver-ul este updatat, totul este normal... mai putin microfonul. Totusi, mi s-a parut suspect ca de cate ori dadeam volumul in mai tare casti se auzea un fel de barait, acum ca nu mai e microfonul.. a disparut si baraitul ala :))

Ceva idei? 'placa audio' e incorporata. Multumesc.

#2
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Microfonul de la căștile tale nu poate fi dat pe mute ?
Ale mele au un comutator pentru asta.

Poate ar fi cazul să încerci o probă cu alte căști.
Dacă au fost manevrate neglijent nu exclud posiblitatea intreruperii vreunui fir, microfonul fiind cel mai expus la asemenea problemă.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Poate e microfonul dezactivat din setari.

#4
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Presupun ca ai Realtek ca chip audio. In acest caz deschide Control Panelul RTL si vezi acolo daca atunci cind introduci mufa intr-un socket din spate e recunoscut - daca nu atunci microfonul e mort.

#5
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Castile sunt pe USB din cate inteleg, nu?

#6
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015

View Postxe3nder, on 27 august 2015 - 08:56, said:

Castile sunt pe USB din cate inteleg, nu?
Nu, nu sunt.

View Postmanoman, on 27 august 2015 - 08:50, said:

Presupun ca ai Realtek ca chip audio. In acest caz deschide Control Panelul RTL si vezi acolo daca atunci cind introduci mufa intr-un socket din spate e recunoscut - daca nu atunci microfonul e mort.
Da, realtek am.

View PostLensFlare, on 27 august 2015 - 08:38, said:

Poate e microfonul dezactivat din setari.
Nu, nu este

View PostMos_Ilie, on 27 august 2015 - 08:24, said:

Salut,

Microfonul de la căștile tale nu poate fi dat pe mute ?
Ale mele au un comutator pentru asta.

Poate ar fi cazul să încerci o probă cu alte căști.
Dacă au fost manevrate neglijent nu exclud posiblitatea intreruperii vreunui fir, microfonul fiind cel mai expus la asemenea problemă.
Nu, nu este pe mute. Ciudat e faptul ca in cealalta unitate functioneaza corect.

#7
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Incearca sa vezi daca iti merge microfonul si intr-o convorbire telefonica. Dar fii atent sa fie microfonul de la casti, nu cel built in telefon.

#8
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015

View Postnoname01, on 27 august 2015 - 09:55, said:

Incearca sa vezi daca iti merge microfonul si intr-o convorbire telefonica. Dar fii atent sa fie microfonul de la casti, nu cel built in telefon.
Nu pricep... adica sa conectez microfonul la telefon? Sunt casti pt. PC, cu mufe jack 1x pt. microfon si 1x pt. difuzoare

#9
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013

View PostPabl00, on 27 august 2015 - 10:12, said:

Nu pricep... adica sa conectez microfonul la telefon? Sunt casti pt. PC, cu mufe jack 1x pt. microfon si 1x pt. difuzoare


Atunci nvm :P.

#10
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015

View Postnoname01, on 27 august 2015 - 10:16, said:

Atunci nvm Posted Image.
Nu inteleg.


Se pare ca la alte calculatoare merge, cam cat ar fi o placa audio dedicata (nu ma intereseaza calitatea sunetului, sa se auda normal) noua sau SH ?

Asta in conditiile in care cea integrata s-a stricat... desi sa aud pe altii sau sa ascult melodii, etc merge perfect.

Edited by Pabl00, 27 August 2015 - 10:42.


#11
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
La recording devices, sa fie enable, sa fie setat ca default Communication device, in momentul ala, daca nu este pe mute, ar trebui sa-ti apara daca faci zgomot langa el pe graficul ala de langa microfon, daca apare acolo ca functioneaza, problema nu este de la placa de sunet sau microfon, ar trebui sa setezi si in Skype acel microfon!

#12
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015
Problema e ca nu imi arata sub nici o forma ca ar fi conectat. Nici acolo, nu apare a fi conectat

#13
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015
Initial am avut la 'sonor' pictograma cu acele casti, acum nu imi mai apare asta... apare doar ca in imaginea a doua. Se aud sunete la casti, microfonul nu mai functioneaza. De ce la alta unitate merge? De ce doar dupa ce am conectat la alta unitate a facut figura asta?

Nu pricep deloc cum sta treaba, alte idei? Multumesc celor ce s-au oferit sa ma ajute...

Attached Files



#14
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Du-te la tab-ul recording si fa un ss acolo!

EDiT: Am vazut ca ai facut deja. Nu stiu de ce nu iti mai apare acolo mic in... ciudat!

Edited by xe3nder, 27 August 2015 - 17:22.


#15
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
S-ar putea să ai vreo problemă cu conectorul în care introduci jack-ul Roşu ( cel de microfon ).
Ai încercat şi pe Audio Frontal şi direct pe placa de bază ?

Poate nu ar fi rău să revezi legăturile la panoul frontal Audio sau să renunţi de probă la ele.
Ai schimbat carcasa sau placa de bază ?
Ai fost violent sau ai deranjat în vreun fel conectoarele de microfon ?

Dă detalii, să poţi primi ajutor în cunoştinţă de cauză.

Edited by Mos_Ilie, 27 August 2015 - 17:54.


#16
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015

View PostMos_Ilie, on 27 august 2015 - 17:49, said:

S-ar putea să ai vreo problemă cu conectorul în care introduci jack-ul Roşu ( cel de microfon ).
Ai încercat şi pe Audio Frontal şi direct pe placa de bază ?

Poate nu ar fi rău să revezi legăturile la panoul frontal Audio sau să renunţi de probă la ele.
Ai schimbat carcasa sau placa de bază ?
Ai fost violent sau ai deranjat în vreun fel conectoarele de microfon ?

Dă detalii, să poţi primi ajutor în cunoştinţă de cauză.
Scuzati-ma pt. intarziere.

Audio frontal nu functioneaza sub nici o forma, eventual daca tin mufa apasata fortat cu mana (sare din mufa, cred ca-s rele porturile)
Nu am schimbat carcasa sau placa de baza.
Nici vorba de violenta sau sa deranjez conectoarele, nu au fost socuri mecanice.

Pur si simplu foloseam de aproximativ un an aceste casti, nu le-am folosit la alt PC decat in ultimele 3 zile (inainte de asta a functionat perfect microfonul, fara vreo problema, pana in ziua cand le-am mufat la noul PC), acum cand sa le pun inapoi la cel vechi (am explicat de ce in topicul anterior creat de mine) pur si simplu nu recunoaste microfonul.

Mai ciudat e, dupa cum am explicat adineauri in printuri, nu imi mai apare acel icon specific headset, doar pt. niste boxe normale.
Nu am mai intalnit acest fenomen, doar mie mi se putea intampla Posted Image)

Am incercat sa tin mufa la microfon cu mana, sa o invart in conector, sa misc putin conectorul, sa fortez usor si la simt... nici o rezolvare.
Maine voi incerca sa pun castile la un al 3-lea PC, respectiv sa probez alte casti la al meu. Voi lasa aici rezultatele.

Ultima oara am reinstalat windows 7 Clean (inainte sa folosesc cealalta unitate) si de atunci nu am mai testat castile. E posibil sa fie zgariat putin DVD-ul cu OS si sa nu se fi instalat corect driverele default de la windows? Oricum, update direct de la windows nu merge fiindca le am deja "update"

Inca odata, multumesc din suflet celor ce se implica. O seara frumoasa va doresc, revin maine !

Edited by Pabl00, 27 August 2015 - 19:26.


#17
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015
Am testat castile intr-un al 3-lea PC si se pare ca functioneaza perfect microfonul. Alte sugestii? Ca eu am ramas fara inspiratie :))

#18
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
In prima imagine atasata din postul de mai sus dai click dreapta in spatiul gol si bifeaza "show disabled devices"

Edited by LensFlare, 28 August 2015 - 14:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate