Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Beneficiez de dreptul de retragere în 14 zile pentru un telefon gratuit de la Digi cu opțiunea Complet 5 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Am luat un telefon gratuit Lenovo A328 pe 20.07.2015 la ofert Digi Complet 5, dar nu sunt mulţumit deloc de el, mai ales Internetul are viteze de 300 kbps, rar 1 Mbps (ştiu că în contract sunt maxim 12 Mbps, dar nici la viteze de Dial-Up), la fel, se mişcă greu totul, trebuie să accesez touch-screen-ul de 2-3 ori să răspundă, unele aplicaţii merg greu, şi se încinge rău chiar dacă nu e folosit intens.
Cum procedez să-l returnez şi să-l schimb cu un Allview P5 Life, poate e mai valabil ?
Eu ştiam că beneficiem de dreptul de retragere a unui produs în 14 zile, o fi valabil în cazul ăsta ?
Vedeţi Ordonanța de Urgentă 34/2014 privind drepturile consumatorilor în cadrul contractelor încheiate cu profesioniştii, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative - www.anpc.gov.ro/anpcftp/legislatie/oug_34_140616.pdf
Vreau să ştiu sigur, pentru că din calculele mele, Luni, 03.08.2015 s-ar împlini cele 14 zile. Contractul pentru telefonie va rămâne, doar telefonul vreau să-l schimb.
Mâine or avea program ?

Edited by ram, 31 July 2015 - 16:27.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Au program. Cauta pe siteul lor punctele deschise in weekend. Daca esti din Bucuresti, e unul in Cora Lujerului.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
l-ai primit prin curier?

#4
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
Daca il schimbi, nu lua allview... cere o lumia 435 macar.

#5
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Am eu acel Allview si iti zic eu ca nu ti-l doresti. Merge groaznic de greu si sta prost cu bateria.
Acum il folosesc doar pe post de hotspot. ;)

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
l-ai primit gratuit!
deci cadou!
deci merge foarte bine pentru banii pe care i-ai platiti pe el

deci, in concluzie, nu-l poti schimba!... poti incerca sa-l returnezi si sa renunti!

Edited by Nero-d, 31 July 2015 - 16:56.


#7
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Dacă l-ai primit prin curier,  poți să-l returnezi

#8
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Ii faci root, dezactivezi aplicatiile preinstalate care nu le folosesti si va functiona impecabil ;)
Nevasta-mea are un A536 si tinea bateria 4 ore. Dupa root si dezactivarea  balariilor, inclusiv AV, tine 2 zile lejer.
Bafta !

Edited by Geo DJ, 31 July 2015 - 22:50.


#9
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Cel mai simplu raspuns daca poti returna acel telefon mobil in schimbul altui model+diferenta il poti obtine de la DIGI_HELPER sau de la departamentul de relatii cu clientii din zona ta.

#10
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

View Postram, on 31 iulie 2015 - 16:26, said:

Am luat un telefon gratuit Lenovo A328 pe 20.07.2015 la ofert Digi Complet 5, dar nu sunt mulțumit deloc de el, mai ales Internetul are viteze de 300 kbps, rar 1 Mbps (știu că în contract sunt maxim 12 Mbps, dar nici la viteze de Dial-Up), la fel, se mișcă greu totul, trebuie să accesez touch-screen-ul de 2-3 ori să răspundă, unele aplicații merg greu, și se încinge rău chiar dacă nu e folosit intens.
Cum procedez să-l returnez și să-l schimb cu un Allview P5 Life, poate e mai valabil ?
Eu știam că beneficiem de dreptul de retragere a unui produs în 14 zile, o fi valabil în cazul ăsta ?
Vedeți Ordonanța de Urgentă 34/2014 privind drepturile consumatorilor în cadrul contractelor încheiate cu profesioniștii, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative - www.anpc.gov.ro/anpcftp/legislatie/oug_34_140616.pdf
Vreau să știu sigur, pentru că din calculele mele, Luni, 03.08.2015 s-ar împlini cele 14 zile. Contractul pentru telefonie va rămâne, doar telefonul vreau să-l schimb.
Mâine or avea program ?
Acel drept de restituire se aplica numai contractelor la distanta. Daca l-ai luat dintr-un punct Digi nu il poti returna.

#11
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postram, on 31 iulie 2015 - 16:26, said:

Am luat un telefon gratuit Lenovo A328 pe 20.07.2015 la ofert Digi Complet 5, dar nu sunt mulțumit deloc de el, mai ales Internetul are viteze de 300 kbps, rar 1 Mbps (știu că Ăźn contract sunt maxim 12 Mbps, dar nici la viteze de Dial-Up), la fel, se mișcă greu totul, trebuie să accesez touch-screen-ul de 2-3 ori să răspundă, unele aplicații merg greu, și se Ăźncinge rău chiar dacă nu e folosit intens.
Cum procedez să-l returnez și să-l schimb cu un Allview P5 Life, poate e mai valabil ?
Eu știam că beneficiem de dreptul de retragere a unui produs Ăźn 14 zile, o fi valabil Ăźn cazul ăsta ?
Vedeți Ordonanța de Urgentă 34/2014 privind drepturile consumatorilor Ăźn cadrul contractelor Ăźncheiate cu profesioniștii, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative - www.anpc.gov.ro/anpcftp/legislatie/oug_34_140616.pdf
Vreau să știu sigur, pentru că din calculele mele, Luni, 03.08.2015 s-ar Ăźmplini cele 14 zile. Contractul pentru telefonie va rămĂąne, doar telefonul vreau să-l schimb.
MĂąine or avea program ?
Faptul ca scrie acolo ca e pentru contracte la distanta sau in afara spatiilor comerciale nu ai vazut, nu? Daca te-ai deranjat sa cauti legea, puteai sa o citesti pana la capat. Telefonul l-ai primit gratis, si esti tot nemultumit, probabil puteai sa plusezi ceva ca sa iei ceva mai ok de atat. Dar nu, ne inghesuim la mocaciuni si apoi ne plangem si vrem la opc.

#12
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006

View Postram, on 31 iulie 2015 - 16:26, said:

Am luat un telefon
Daca incepeai cu 'am primit prin curier' il puteai returna linistit. Asa, nu......

#13
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

View PostGeo DJ, on 31 iulie 2015 - 22:49, said:

Ii faci root, dezactivezi aplicatiile preinstalate care nu le folosesti si va functiona impecabil Posted Image
Nevasta-mea are un A536 si tinea bateria 4 ore. Dupa root si dezactivarea  balariilor, inclusiv AV, tine 2 zile lejer.
Bafta !
I-am făcut root cu KingRoot (am încercat încă vreo 3 programe), dar sunt probleme cu Internetul, se întrerupe, testele dau extrem de rar 1 Mbps, cel mai des, cam 90%, am viteze de dial-up chiar, se deconectează din senin, iar dacă vrei să vezi un program TV, nu se conectează sau sacadează. Pe wireless-ul de acasă totul e bine, n-am probleme, doar când sunt pe conexiunea de date mobile de la RDS sunt mari probleme de viteză.
I-am sunat, am făcut de două ori reclamaţie, şi mi-au sugerat să-l trimit la service Lenovo, pentru că nu e normal să fie viteza aia de melc. Plus că telefonul se mai blochează uneori, chiar şi cu Internetul închis, iar touch-screen-ul abia se mişcă ! Se pare că e defect, nu mă pricep ...
Dacă-l dau în service, mi-or rezolva ceva, sau vor spune că n-au ce face ?
Mai am o problemă serioasă cu spaţiul, am dezinstalat multe softuri băgate de mine, dar tot mereu n-am spaţiu decât 40 - 100 MB. Iar şterg gunoaiele, dar iar revine la 40 - 100 MB, ceea ce e stresant, nici poze n-ai loc de tras. Nu ştiu de ce au memoria aşa încărcată deja cu sistemul de operare Android. Trebuia să ai opţiunea să pui şi pe card ce nu încape în memoria telefonului.
Iar privitor la card-ul micro-SD, nu vrea să copieze nimic pe el, cu toate că l-am rootat. Să trebuiască formatat cu 2 partiţii primare, aşa cum am citit undeva ?
Dar n-am cum să citesc acel microSD la Laptop, deci nu-l pot formata. Apropo, e vreu program în Google Play pentru a formata un card ? Cum e mai bine să procedez să transfer pe card programe care nu e bine să le laşi în telefon, sau filme, muzică, poze, etc. ?
CAM MULTE PROBLEME CU TELEFOANELE ASTEA CU INTERNET !

Edited by ram, 13 August 2015 - 17:02.


#14
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009
Nu cumva la root-are se pierde garantia ?

#15
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
ram, din pacate problemele tale, din ultima postare depasesc aria aceasta.

In primul rand ar trebui sa duci telefonul in service pentru problemele legate de incalzire excesiva si de faptul ca nu raspunde la comenzi touchscreen-ul.
In al doilea rand, memoria interna a telefonului e de 4GB, ori numai sistemul de operare ocupa vreo 2... 3 GB nu prea ai ce aplicatii sa iti instalezi si sa-ti mai ramana spatiu. Ar trebui sa-ti setezi sa ti se intaleze aplicatiile pe SD Card.
Exista pe Internet tot felul de tutoriale legate de setarea asta: android default install location sd card
Apoi, legat de mutarea aplicatiilor pe o partitie de pe SD Card, asta ai putea-o face cu Link2SD daca ai deja telefonul root-at.
Acest lucru se poate realiza cu partitionarea cardului SD. Partitionarea ar trebui sa o faci de pe PC / Laptop prin intermediul unui cititor de carduri si nu din telefon pentru a fi sigur ca nu sunt probleme de partitionare: link2sd tutorial
Articol: How to Partition SD Card and Use Link2SD in any Android Phone with Screenshots

Edited by Ciubex, 13 August 2015 - 20:40.


#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postram, on 13 august 2015 - 17:00, said:

CAM MULTE PROBLEME CU TELEFOANELE ASTEA CU INTERNET !
ai vrut sa spui cam multe probleme cu telefoanele astea ieftine.

#17
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Nu e chiar ieftin telefonul, dacă-l iei fără abonament. Mă intrigă faptul că se zice că e foarte bun Lenovo.
Apropo, eu n-am primit în cutie Husă şi Folie de Protecţie ... ştiu că prin Decembrie 2014 aşa se dădeau la ofertă gratuită Lenovo 328, cu Husă şi Folie !
Am încercat cu Link2SD, şi cu alte softuri, dar din ce am văzut, îmi spune că nu are 2 partiţii primare. Mai bun ar fi "Apps2SD: Link App2SD": https://play.google....cealert.apps2sd
Cititor de carduri nu am, rămâne să folosesc o aplicaţie din Google Play. Cea mai valabilă ar fi "Android Partition Tool" https://play.google.....sylkat.AParted
Sper că n-o să greşesc. Chiar trebuie să fac 2 partiţii, să n-am probleme ? E nevoie şi de o partiţie Swap ?

#18
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Nu vei putea instala pe card cu rom-ul stock, trebuie sa pui un alt rom.
Aici sîntem offtopic, pe topicul Lenovo vei gasi toate raspunsurile.

Edited by blue74lion, 15 August 2015 - 11:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate