Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Informatica ID sau IF la Titu Maiorescu Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
am avut cateva discutii pe aici despre aceasta facultate, asa ca am bagat dosarul la ambele forme de invatamant. Maine aflu rezultatele, iar daca voi intra la ambele forme va trebui sa aleg la care sa raman.

Factorii care conteaza :

1. Lucrez, nu de luni pana vineri, ci in ture, martea asta sunt la munca, martea viitoare nu. Duminica asta sunt liber, duminica viitoare nu. si tot asa.

2. IF (invatamant frecventa) : am vazut ca orarul este de 4 zile pe saptamana, adica : luni - joi, intre 4 si 8 ore.
3. ID (invatamant la distanta) : orarul este de 2 zile pe saptamana, sambata si duminica, de regula 6 ore pe zi

4. Din discutia cu cativa studenti aflati in anul 2 acum, am inteles ca majoritatea celor de la IF (de zi) lucreaza, si nu dau pe la cursuri chiar mereu. Totusi, prezenta la cursuri pare sa nu fie un criteriu prea important in introducerea la examene.

5. Taxa e aceeasi (700e), materiile de studiu sunt la fel pentru ambele forme.

Asa ca, punand la egalitate studiul la IF cu cel de la ID, nu prea stiu pe care sa-l aleg (daca ar fi sa pot sa aleg).

De principiu cred ca as alege ID-ul, pentru a nu bate drumul pana la facultate chiar zilnic (in zilele libere). Si totusi, cu serviciul meu, parca ar fi mai indicat IFul, adica daca am doar 2 zile pe saptamana la ID, si mai si lipsesc la una din ele, parca e mai rau decat sa lipsesc la 2 din 5 sau din 6 zile.

Si totusi, daca as fi la ID, as fi dispus sa invat mai mult in timpul liber (studiu individual).

deci, voi la ce forma de invatamant m-ati ghida? vreau sa vad cateva idei, nu vreau decizii de soarta (ca asa se reproseaza pe aici Posted Image)

Edited by AlleXyS1, 29 July 2015 - 12:35.


#2
al25al

al25al

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 01.06.2015
Eu zic sa alegi ID, deoarece spui ca tu deja lucrezi... la facultate oricum nu inveti mare lucru, depinde cat de mult studiezi tu individual acasa, diploma e doar ca un fel de rampa de lansare, ca sa ai sanse sa prinzi interviuri, cand va veni momentul interviurilor, cunostintele tale vor face diferenta, nu diploma.

La facultatea asta voi da si eu in toamna, deoarece acum am pus la ASE Informatica-Economica si n-am intrat, imi mai trebuiau 2 sutimi :|.

Vreau sa te intreb si eu ceva la randul meu, daca nu te deranjeaza, la inscriere la Titu Maiorescu am inteles ca se da un mic chestionar de cateva intrebari, iar punctajul obtinut la acel chestionar se aduna cu media de la bac si se face o medie aritmetica. Imi poti spune si mie, ca idee, ce fel de intrebari sunt in acel chestionar si daca crezi ca am sanse cu nota 8.70 la bac sa prind in toamna un loc?

Multumesc!!

#3
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postal25al, on 29 iulie 2015 - 13:21, said:


Vreau sa te intreb si eu ceva la randul meu, daca nu te deranjeaza, la inscriere la Titu Maiorescu am inteles ca se da un mic chestionar de cateva intrebari, iar punctajul obtinut la acel chestionar se aduna cu media de la bac si se face o medie aritmetica. Imi poti spune si mie, ca idee, ce fel de intrebari sunt in acel chestionar si daca crezi ca am sanse cu nota 8.70 la bac sa prind in toamna un loc?

Multumesc!!

http://forum.softped...facultate-info/

chestionarul asta nici n-ar trebui sa existe, e doar de forma .... adica esti singur in sala, trebuie sa stii raspunsurile oricum, dar in cazul in care nu le stii, esti liber sa cauti pe internet :)) chestionarul vine in acelasi timp cu fisa de inscriere, te trimite intr-o clasa sa o completezi.

pai eu am avut media la bac 7,40 si sper sa intru ... ar fi o lovitura sa nu :)) cand m-am dus la ID, am gresit o intrebare din cele 10, deci o sa am media generala 8,20 ... (tinand cont ca anul trecut s-a intrat cu ultima medie 8,02 si ca anul asta bacul a fost mai usor, sunt cam la limita). Dupa 2 zile m-am dus si am bagat dosarul si la IF, pentru a fi sigur ca intru anul asta si nu mai pierd inca unul :)) spre stupoarea mea ... chestionarul era acelasi, deci aici as avea o medie de 8,70 (iar ultima medie de anul trecut de intrare a fost 5 si ceva .... mai mica decat la ID pentru ca majoritatea care cauta Titu Maiorescu lucreaza si nu au timp zilnic pt facultate).

Acum sincer sa fiu, nu stiu daca nu se vor ocupa toate locurile pana in toamna ... secretara spunea ca e puhoi de inscrieri. 100 locuri ID si 100 locuri IF sunt. Deci, daca mai raman locuri, sigur ai sanse sa prinzi. 8,70 + 10 => media 9.35 , destul de mare

#4
al25al

al25al

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 01.06.2015

View PostAlleXyS1, on 29 iulie 2015 - 13:28, said:

http://forum.softped...facultate-info/

chestionarul asta nici n-ar trebui sa existe, e doar de forma .... adica esti singur in sala, trebuie sa stii raspunsurile oricum, dar in cazul in care nu le stii, esti liber sa cauti pe internet Posted Image) chestionarul vine in acelasi timp cu fisa de inscriere, te trimite intr-o clasa sa o completezi.

pai eu am avut media la bac 7,40 si sper sa intru ... ar fi o lovitura sa nu Posted Image) cand m-am dus la ID, am gresit o intrebare din cele 10, deci o sa am media generala 8,20 ... (tinand cont ca anul trecut s-a intrat cu ultima medie 8,02 si ca anul asta bacul a fost mai usor, sunt cam la limita). Dupa 2 zile m-am dus si am bagat dosarul si la IF, pentru a fi sigur ca intru anul asta si nu mai pierd inca unul Posted Image) spre stupoarea mea ... chestionarul era acelasi, deci aici as avea o medie de 8,70 (iar ultima medie de anul trecut de intrare a fost 5 si ceva .... mai mica decat la ID pentru ca majoritatea care cauta Titu Maiorescu lucreaza si nu au timp zilnic pt facultate).

Acum sincer sa fiu, nu stiu daca nu se vor ocupa toate locurile pana in toamna ... secretara spunea ca e puhoi de inscrieri. 100 locuri ID si 100 locuri IF sunt. Deci, daca mai raman locuri, sigur ai sanse sa prinzi. 8,70 + 10 => media 9.35 , destul de mare
Ce rau imi pare acum ca nu m-am inscris... depusesem deja diploma in original la ASE si n-am mai putut face copie legalizata. De invatat eu m-am apucat deja sa invat Javascript, deci daca intru o sa fiu oarecum pregatit.

Anul trecut am vazut ca s-au ocupat 94 de locuri in sesiunea din iulie. Ai cumva un link cu rezultatele din cea de a doua sesiune?

#5
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postal25al, on 29 iulie 2015 - 13:50, said:

Anul trecut am vazut ca s-au ocupat 94 de locuri in sesiunea din iulie. Ai cumva un link cu rezultatele din cea de a doua sesiune?

din pacate, nu. Fa la fel ca mine, daca exista locuri la ambele forme, baga dosarul la amandoua Posted Image poate ne facem colegi :))

Edited by AlleXyS1, 29 July 2015 - 14:01.


#6
al25al

al25al

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 01.06.2015

View PostAlleXyS1, on 29 iulie 2015 - 14:00, said:

din pacate, nu. Fa la fel ca mine, daca exista locuri la ambele forme, baga dosarul la amandoua Posted Image poate ne facem colegi Posted Image)
Pai asa o sa fac :).
Tu lucrezi in domeniul asta sau in alt domeniu?

#7
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postal25al, on 29 iulie 2015 - 14:07, said:

Pai asa o sa fac Posted Image.
Tu lucrezi in domeniul asta sau in alt domeniu?

n-am nici o treaba Posted Image) mi-am dorit candva, dar n-a fost posibilitate .... stiu ce-i ala un if, for, while, do while, ceva html, sql basic, dar cam atat ... Pascalul din liceu. Am inceput de curand cu C/C++, acum astept sa vad ce se intampla cu facultatea, dupa care incep iar cu studiul individual. E putin mai greu acum, e cald rau de tot si numai de invatat n-ai chef Posted Image

Edited by AlleXyS1, 29 July 2015 - 14:23.


#8
al25al

al25al

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 01.06.2015

View PostAlleXyS1, on 29 iulie 2015 - 14:23, said:

n-am nici o treaba Posted Image) mi-am dorit candva, dar n-a fost posibilitate .... stiu ce-i ala un if, for, while, do while, ceva html, sql basic, dar cam atat ... Pascalul din liceu. Am inceput de curand cu C/C++, acum astept sa vad ce se intampla cu facultatea, dupa care incep iar cu studiul individual. E putin mai greu acum, e cald rau de tot si numai de invatat n-ai chef Posted Image
Mie-mi place sa invat programare :)) recomand: www.freecodecamp.com . Uita-te putin peste el si ai sa vezi cat de misto este sa inveti acolo.

#9
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postal25al, on 29 iulie 2015 - 14:29, said:

Mie-mi place sa invat programare Posted Image) recomand: www.freecodecamp.com . Uita-te putin peste el si ai sa vezi cat de misto este sa inveti acolo.

il stiu :P si mie imi place, dar as fi ipocrit sa spun ca dupa ce o sa invat nu o sa incerc sa scot si bani din asta, macar ca freelancer

#10
al25al

al25al

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 01.06.2015

View PostAlleXyS1, on 29 iulie 2015 - 14:37, said:

il stiu Posted Image si mie imi place, dar as fi ipocrit sa spun ca dupa ce o sa invat nu o sa incerc sa scot si bani din asta, macar ca freelancer
Normal.
Crezi ca chestii de genul acesta, precum freecodecamp, implicarea ta in proiecte non-profit (in domeniul de coding, bineinteles), ajuta la CV?

#11
CordaciAnonim

CordaciAnonim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2015
La ID e o data pe luna si nu e obligatorie prezenta (cel putin la psihologie). Dar mai bine cauti alta facultate ca acolo poti sa iei diploma fara sa stii nimic!!!

Edited by CordaciAnonim, 29 July 2015 - 15:30.


#12
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostCordaciAnonim, on 29 iulie 2015 - 15:29, said:

La ID e o data pe luna si nu e obligatorie prezenta (cel putin la psihologie). Dar mai bine cauti alta facultate ca acolo poti sa iei diploma fara sa stii nimic!!!

inca o chestie, daca ma bag la ID, si din intamplare am ceva timp liber, as putea sa frecventez cursurile de la ZI? Sau o sa ma dea afara profesorul ? :))

#13
CordaciAnonim

CordaciAnonim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2015

View PostAlleXyS1, on 29 iulie 2015 - 15:32, said:


inca o chestie, daca ma bag la ID, si din intamplare am ceva timp liber, as putea sa frecventez cursurile de la ZI? Sau o sa ma dea afara profesorul ? Posted Image)
te lasa sa te duci la cursurile de la ZI

#14
al25al

al25al

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 01.06.2015

View PostCordaciAnonim, on 29 iulie 2015 - 15:40, said:

te lasa sa te duci la cursurile de la ZI
Aaa pai e bine atunci :)) Te duci la ID si daca vrei poti s-o faci ca IF.
Se poate merge si la laboratoare etc?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Laboratorul presupune tehnica alocata studentului, nu cred ca au surplus.

#16
CordaciAnonim

CordaciAnonim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2015

View Postal25al, on 29 iulie 2015 - 16:34, said:

Aaa pai e bine atunci Posted Image) Te duci la ID si daca vrei poti s-o faci ca IF.
Se poate merge si la laboratoare etc?
poti sa mergi si la laboratoare, nu te da nimeni afara......stiu de la colegii mei ca puteau merge la orice activitate care aveau aia de la zi.....dar sa ai carnetul de student ca nu se stie niciodata.......

View Postneagu_laurentiu, on 29 iulie 2015 - 16:47, said:

Laboratorul presupune tehnica alocata studentului, nu cred ca au surplus.
nu-i prea mare inghesuiala pe acolo? crezi ca vin toti la cursuri, laboratoare etc.  ?

Edited by CordaciAnonim, 29 July 2015 - 18:14.


#17
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
bun, deci, daca am posibilitatea voi alege ID :D daca nu, e bun si IFul :))

@Cordaci, cand ai spus sa aleg alta facultate, era vorba de universitate, sau alt profil? :D Am ales Titu Maiorescu pentru ca avea info ID (doar UniBuc mai avea, dar nu am avut tupeul sa incerc la interviu :)) .... si din cate am inteles, e cea mai buna Univ. particulara ... da' si scumpa, maresc taxele anual

#18
CordaciAnonim

CordaciAnonim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2015

View PostAlleXyS1, on 29 iulie 2015 - 18:51, said:

bun, deci, daca am posibilitatea voi alege ID Posted Image daca nu, e bun si IFul Posted Image)

@Cordaci, cand ai spus sa aleg alta facultate, era vorba de universitate, sau alt profil? Posted Image Am ales Titu Maiorescu pentru ca avea info ID (doar UniBuc mai avea, dar nu am avut tupeul sa incerc la interviu Posted Image) .... si din cate am inteles, e cea mai buna Univ. particulara ... da' si scumpa, maresc taxele anual
asa-i ca maresc taxele in fiecare an.....ma refeream la universitate......in principiu nu e seriozitate chiar daca este considerata cea mai buna universitate particulara.....de exemplu iti convine sa ai cursuri incomplete, invechite si pline de erori?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate