Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Oras facultatea de medicina

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Robert000

Robert000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.07.2015
Hey, vreau sa ma ajutati daca se poate cu urmatoarea problema: am 19 ani si am dat bacul anul acesta la matematica-informatica si am luat urmatoarele: la romana 7.40, la matematica 7.50(m1) iar la biologie(anatomie si fiziologie) am luat 9.40.Din motive personale nu pot merge anul acesta la facultatea si vreau sa merg anul viitor dar nu stiu la care facultate, ori la Timisoara ori la Targu Mures.Mie imi place biologia dar nu ma prea descurc la chimie deoarece in liceu nu ma facut deloc(am avut o profesoara care ne dadea note mari si nu se ocupa de lectii) iar eu am zis sa fac in anul acesta meditatii la chimie(2 ore pe saptamana) sa pot recupera materia.La Targu Mures am vazut ca iti poti alege doar o materie din care poti da examenul de admitere: biologie sau chimie organica si mi as da admitere la Targu Mures dar nu stiu ce sa fac cu chimia(nu ma pot duce la facultate fara chimie organica invatata bine).Am nevoie de niste sfaturi din partea voastra si a celor care au fost in situatii asemanatoare, eu as vrea sa ma apuc de invatat de saptamana viitoare dar vreau sa stiu sigur unde sa dau.Din prima as alegere Targu Mures dar nu stiu ce sa fac cu chimia, nu o pot lasa asa..

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
mai citeste odata ce ai scris si vezi unde te contrazici

#3
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu se mai da admiterea si la fizica? Eu stiam ca anatomia e obligatorie si poti alege pentru proba 2-a intre chimie si fizica.
De dat poti sa dai oriunde, daca esti pregatit. Paba la urma tu ce vrei sa stii? Unde se intra mai usor, sau unde se face carte mai bine?

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Iași.

http://www.umfiasi.r...es/Default.aspx

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbarbosa, on 29 iulie 2015 - 05:26, said:

Nu se mai da admiterea si la fizica? Eu stiam ca anatomia e obligatorie si poti alege pentru proba 2-a intre chimie si fizica.
De dat poti sa dai oriunde, daca esti pregatit. Paba la urma tu ce vrei sa stii? Unde se intra mai usor, sau unde se face carte mai bine?
Bio + fizica sau chimie se da la Bucuresti si Cluj.

View Postpelikanu, on 29 iulie 2015 - 05:55, said:


Are media la Bac mica, stiu ca se ia in calcul ( parca 25% ) si concurenta e mare din cauza ca...se intra "usor". In schimb Iasiul sta prost la material didactic.

Mures ( nu stiu daca se ia bacul in calcul). Cel putin n-am auzit atatea nasoale din mures cate am auzit din TM vis-á-vis de UMF.

Sau, inveti bine chimie un an ( sau fizica ) si dai la Cluj/ Bucuresti.

Sau², banu jos si intri, legal, fara examen ( din bio/ chimie ).


².intri pe sectie de limba engleza sau franceza. 5000€ la Cluj/an; 6000€ la Bucuresti.

Edited by lex404, 29 July 2015 - 06:04.


#6
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Fii mai explicit. Nu am inteles unde este problema: chimia la admitere sau chimia din timpul facultatii ?

#7
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Anul asta 1600 au dat la Targu Mures deci era concurenta mare pe locuri :) .

#8
Robert000

Robert000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.07.2015
La Targu mures se da admitere la alegere intre: biologie sau chimie organica.La biologie se dau 100 intrebari dintre care 70 la prima vedere, la Timisoara se da 70 intrebari la biologie si 20 intrebari la chimie.Eu vreau sa ma decid la care din aceste facultati sa dau admitere.In legatura cu chimia am doar o baza foarte slaba, si daca m`as duce la Targu Mures as da admitere doar la biologie iar chimia sa o invat singur cat pot eu acasa sa rezist in facultate.Daca as da la Timisoara as invata din cartea de Crtistescu la admitere si as face si ceva meditatii la chimie, dar nu stiu ce sa fac...Mie imi este frica ca daca voi da la Targu MUres nu voi avea asa mult timp sa invat la chimie iar in facultate o sa`mi fie extrem de greu.

#9
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010
Mergi la medicina nu la inginerie chimica. Oricum, în manualul pt Tg. Mureș o sa ai un capitol de chimie pentru chestiile strict necesare.

#10
Robert000

Robert000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.07.2015
am inteles, cred ca imi voi cumpara zilele astea cartea de la editura Barron`s cu 150 lei si ma voi pune pe invatat + manuale de chimie organica sa mai lucrez cand am timp sa ma duc cu o baza mai imbogatita in facultate.

#11
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010
Grăbește-te, stocul se va termina repede.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate