Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Trebuie sa cumpar un receiver audio

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
AbdulJabbar

AbdulJabbar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2015
Si nu stiu la ce caracteristici sa ma uit. Care ar fi minimul de optiuni pe care trebuie sa le aiba?
Eu imi doresc 5.1 canale, sa citeasca de pe USB, eventual sa se poata conecta la telefoane prin bluetooth.
In rest nu ma pricep la ce tipuri de decodoare trebuie sa aiba ca minim. Nu caut top of the line, bugetul e sub 1400 de lei epntru unul nou. Pentru second, as da in jur de 7-800. Insa mi-e greu sa iau second pentru ca riscurile sunt mari.
Ma puteti ajuta cu sfaturi?
Multumesc anticipat,
Cristi

#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce sistem de boxe ai, in ce spatiu va presta  si la ce il vei folosi?

#3
AbdulJabbar

AbdulJabbar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2015

 geo123, on 28 iulie 2015 - 11:41, said:

Ce sistem de boxe ai, in ce spatiu va presta  si la ce il vei folosi?
An niste technics-uri SB CD 120 (SB-120A CD
3 way 3 speakers, bass reflex
8 ohms
100 W / 50 W RMS
89dB / W (1 m)
38 Hz - 23 kHz

si niste boxe de la un sistem audio Genius 5.1. Toate astea au mers pe subwoofer-ul Genius5.1, care a murit. Il folosesc in sufragerie de bloc, normala, dar vreau sa nu ma limiteze daca dau de bani sa-mi iau boxe mai bune, nu neaparat mai puternice.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Muzica sau filme? ca daca asculti mai mult muzica nu are rost sa te bagi la un 5.1. Muzica se asculta stereo sau 2.1.
http://usa.yamaha.co...1_u/?mode=model
Sau multicanal
http://usa.yamaha.co...e=1&mode=paging
http://usa.yamaha.co...e=1&mode=paging
Doar ultimul are USB
Poti sa te orientezi si spre produse similare de la alte firme ca Denon ,Onkyo sau HK. Nu prea recomand Sony sau Pioneer in gama asta entry level.
Oricum ,de boxele alea poti scapa cat de repede ,am avut si eu ,sunt foarte slabe ,mult sub nivelul unor Unitre de 75W ,de exemplu.

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-uita de technics atat boxe cat si amplificare
2-nu te baga la 5.1 daca in mare masura asculti muzica.In acei bani e destul de greu de incropit ceva stereo chiar cu scule SH.
Ceva nou stereo cu brizbrizuri ca USB intrari digitale, BT,WIFI,Air Play si chestii de genul sare lejer de 1400Lei iar la calitate sunet  si fiabilitate stau foarte prost.De 5.1 nici nu mai incape vorba.
Ca sa-ti faci idee uite aici o jucarie stereo  entry care are facilitatile dorite de tine.https://www.avstore..../yamaha-r-n500/
Poti incerca sa-l cumperi de aici cu proba si inspectie  ca la carte http://olx.ro/oferta...html#fb229cb98d
La boxe e mai complicat cu SH.Poti incerca astea: http://olx.ro/oferta...html#518d8657ee
sau http://olx.ro/oferta...html#695fbdaef4

Edited by geo123, 28 July 2015 - 14:27.


#6
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 AbdulJabbar, on 28 iulie 2015 - 11:03, said:

Si nu stiu la ce caracteristici sa ma uit. Care ar fi minimul de optiuni pe care trebuie sa le aiba?
Eu imi doresc 5.1 canale, sa citeasca de pe USB, eventual sa se poata conecta la telefoane prin bluetooth.
In rest nu ma pricep la ce tipuri de decodoare trebuie sa aiba ca minim. Nu caut top of the line, bugetul e sub 1400 de lei epntru unul nou. Pentru second, as da in jur de 7-800. Insa mi-e greu sa iau second pentru ca riscurile sunt mari.
Ma puteti ajuta cu sfaturi?
Multumesc anticipat,
Cristi

Si uite asa pleci la sfirsit de-aici si cu un stereo si cu alte incinte, adica fix altceva decit ce cauti tu. Dupa principiul "n-avem luglule, da-ti dam zeze" Posted Image
Baga aci un ochi, dupa care reformuleaza intrebarea strict pe baza de conectica:

http://forum.softped...o-incinte-boxe/

#7
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Amuzant post-ul tau, dar asa se cam intampla. Vine omu' si spune ca are nevoie de multicanal si apoi e lamurit ca are nevoue de stereo. Nu cred ca sfaturile sunt date cu rea credinta, doar ca ar fi bine sa se faca o distingere intre un audiofil si un utilizator normal (aici cred suntem majoritatea).


#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 MrNiceGuy, on 29 iulie 2015 - 22:20, said:

Amuzant post-ul tau, dar asa se cam intampla. Vine omu' si spune ca are nevoie de multicanal si apoi e lamurit ca are nevoue de stereo. Nu cred ca sfaturile sunt date cu rea credinta, doar ca ar fi bine sa se faca o distingere intre un audiofil si un utilizator normal (aici cred suntem majoritatea).

Nu stiu daca sintem majoritatea si e cam greu de distins. Si mai apare un efect. Cind mai multi declara o chestie, tendinta e s-o iei de buna. E cam greu sa nu ti-o furi ;)

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu trebue sa fii audiofil ca sa-ti dai seama ca un sistem stereo cu 2 fronturi tapene cu SPL bun in aceeasi bani suna mult mai tare,ara bas mult,mult mai bun si suna clar la volum ridicat.

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 geo123, on 30 iulie 2015 - 08:26, said:

Nu trebue sa fii audiofil ca sa-ti dai seama ca un sistem stereo cu 2 fronturi tapene cu SPL bun in aceeasi bani suna mult mai tare,ara bas mult,mult mai bun si suna clar la volum ridicat.

Fals! Un SPL bun inseamna doar un randament bun. Pina la claritate, care oricum e un termen, ce poate fi definit doar subiectiv, e ceva drum. Mai sint pe-acolo niste filtre, designul constructiv al incintei, sub-sau supra-compensarea basului cu material absorbant, difuzoarele...

#11
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
O fi asa, dar cum ramane cu dorinta si nevoile omului? Din 5.1 poti face 2.0 (poate nu la calitatea unui stereo dedicat, desi nu va "curge sange" din urechi ascultand), dar din stereo nu prea mai asculti 5.1. cand vine vorba de filme. Eu personal am mers pe 5.1 si nu regret, daca vreau stereo ascult stereo, daca mai vreau bass ma ajuta si subwoofer-ul.

#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 MrNiceGuy, on 30 iulie 2015 - 08:43, said:

O fi asa, dar cum ramane cu dorinta si nevoile omului? Din 5.1 poti face 2.0 (poate nu la calitatea unui stereo dedicat, desi nu va "curge sange" din urechi ascultand), dar din stereo nu prea mai asculti 5.1. cand vine vorba de filme. Eu personal am mers pe 5.1 si nu regret, daca vreau stereo ascult stereo, daca mai vreau bass ma ajuta si subwoofer-ul.

Intreaba-i pe audiofili

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cand vrei special pentru filme de calitate cu coloana multicanal da mergi pe multicanal fara discutie.
Dar cand majoritatea initiatorilor de aici vin si cer pareri despre sisteme multicanal(doar ca asa e la moda cu boxe multe si proaste  prin casa puse dupa cum ii taie capul) la care se adauga un buget infim(in care se incadreaza mai mult la trompete Home Cinema sau sisteme de PC) si mentiuni in care se specifica clar va fi folosit in special la ascultarea de muzica si intr-o proportie foarte mica filme(care de cele mai multe ori sunt scursuri online sau de la TV cu sunet stereo) si mai are si pretentia ca sculele sa fie noi ce ai vrea sa i se recomande?

@vata_pa_batz eu zic sa mai lasi Troll-ul ca nu impresionezi pe nimeni daca esti Gigi Contra.

Edited by geo123, 30 July 2015 - 09:29.


#14
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 geo123, on 30 iulie 2015 - 09:29, said:

Cand vrei special pentru filme de calitate cu coloana multicanal da mergi pe multicanal fara discutie.
Dar cand majoritatea initiatorilor de aici vin si cer pareri despre sisteme multicanal(doar ca asa e la moda cu boxe multe si proaste  prin casa puse dupa cum ii taie capul) la care se adauga un buget infim(in care se incadreaza mai mult la trompete Home Cinema sau sisteme de PC) si mentiuni in care se specifica clar va fi folosit in special la ascultarea de muzica si intr-o proportie foarte mica filme(care de cele mai multe ori sunt scursuri online sau de la TV cu sunet stereo) si mai are si pretentia ca sculele sa fie noi ce ai vrea sa i se recomande?

@vata_pa_batz eu zic sa mai lasi Troll-ul ca nu impresionezi pe nimeni daca esti Gigi Contra.

Nici vorba. Fa afirmatii corecte si nu se leaga nimeni de tine. Simplu, nu?

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

 MrNiceGuy, on 30 iulie 2015 - 08:43, said:

O fi asa, dar cum ramane cu dorinta si nevoile omului?
Nu ştiu dacă a observat cineva:

 AbdulJabbar, on 28 iulie 2015 - 12:22, said:

An niste technics-uri SB CD 120 (SB-120A CD
si niste boxe de la un sistem audio Genius 5.1.
@AbdulJabbar, nu cred că e o idee bună să pui sateliţii de la sistemul Genius pe un receiver multicanal, mai ales dacă vrei să iei unul mai puternic în ideea că în viitor vei schimba boxele.

Un receiver bun raportat la buget ar fi http://www.be-loud.r...Kardon/AVR-151/ stă mai prost la capitolul conectică în sensul că nu are decât o intrare optică şi una coaxială şi nu are intrare analog 5.1. Asta dacă în viitor îţi vei schimba boxele, pentru ce ai acum mai bine iei ceva care să te mulţumească la conectică.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
@Antinari
In general receiverele A/V din generatie noua nu au intrari anlogice multicanal. Chiar modele din clase superioare. E intr-adevar un minus aici. HK-urile fac exceptie ,modelele de la 161 in sus avand astfel de intrari.

Edited by edigee, 30 July 2015 - 12:37.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Un alt minus e si iesirea anlogica multicanal.Sunt cazuri cand vrei sa-l folsesti doar pe post de DAC si DSP+Crossover si  puterea sa o asiguri cu alte ampuri externe stereo solide.
Foarte putine modele mai au iesire LowLevel Multicanal.

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Stai linistit ,nici macar amplificatoare/receivere stereo cu DAC-uri oarecum decente integrate nu au astfel de iesiri. Sau nu mai au. De ex. noul HK 3770 vs "vechiul" HK 3490.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate