Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Indecis cu facultatea

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
IuliuF

IuliuF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.10.2014
Am terminat anul acesta liceul (uman-filologie) si am luat bacalaureatul cu media 7.61. Desi am fost la uman si nu am facut multa informatica, ma descurc destul de bine cu ea, nu-i unul din punctele mele forte dar totusi imi place. Eu ma gandesc sa iau o pauza de un an in care sa lucrez si sa strang cati mai multi bani, iar mai apoi anul viitor sa ma inscriu si eu la o facultate (am timp si sa ma gandesc bine la ce facultate sa merg, avand in vedere pauza de un an), doar ca dna diriginta imi recomanda sa merg la o facultate fara frecventa pe ca o face si sotul ei in momentul de fata si care in opinia ei m-ar ajuta mult.
Ce parere aveti? ar trebui sa astept un an si sa merg dupa aceea la o facultate la zi sau sa merg de acum la una fara frecventa si sa lucrez in acest timp?

#2
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Anul sa il astepti cand nu esti decis ce sa alegi. Dar daca stii tu ca la anul vei alege tot informatica, du-te acuma! Nu pierde acest an. Dupa ce vei lucra, poate te vei invata cu bani, poate vei intra intr-un alt mediu, samd. Numa bine sa zici la anu: Hai sa mai stau inca un an!

Daca esti hotarat sa alegi informatica, du-te acuma si cauta-ti de lucru ceva care sa aiba legatura, macar cat sa te ajute sa-ti creeze un cerc social de oameni din domeniu (ideal ar fi sa si castigi bine si sa si poti invata). E mai bine asa decat sa lucrezi intr-o benzinarie sau mai stiu eu unde, de unde sa iei mai multi bani, dar sa ai un mediu mai pestrit (format si din oameni fara perspective, si din oameni din alte domenii si cine mai stie ce fel de oameni, care te-ar putea deraia si pe tine).

#3
IuliuF

IuliuF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.10.2014

View Postcristi7, on 08 iulie 2015 - 03:16, said:

Anul sa il astepti cand nu esti decis ce sa alegi. Dar daca stii tu ca la anul vei alege tot informatica, du-te acuma! Nu pierde acest an. Dupa ce vei lucra, poate te vei invata cu bani, poate vei intra intr-un alt mediu, samd. Numa bine sa zici la anu: Hai sa mai stau inca un an!

Daca esti hotarat sa alegi informatica, du-te acuma si cauta-ti de lucru ceva care sa aiba legatura, macar cat sa te ajute sa-ti creeze un cerc social de oameni din domeniu (ideal ar fi sa si castigi bine si sa si poti invata). E mai bine asa decat sa lucrezi intr-o benzinarie sau mai stiu eu unde, de unde sa iei mai multi bani, dar sa ai un mediu mai pestrit (format si din oameni fara perspective, si din oameni din alte domenii si cine mai stie ce fel de oameni, care te-ar putea deraia si pe tine).
Mersi pt raspuns. Cam ce domeniu imi recomanzi?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostIuliuF, on 08 iulie 2015 - 03:00, said:

sa lucrez in acest timp?
In general daca te rupi de studiu atunci asa ramai. Daca tot vrei sa stai atunci nu irosi anul ci acumuleaza pentru ce vrei sa faci mai departe, de munca-ti va iesi pe nas ulterior. Bucura-te ca mai ai sprijin financiar de la familie in perioada asta sa pui la punct una-alta, cand va fi din banii tai ai sa vezi ca treaba nu-i simpla sa mai faci asta altadata.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2015 - 05:17.


#5
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Cred ca e mai important ce sa ocolesti, iar din cele ramase sa iti alegi singur. Daca ai terminat filologie ma gandesc ca ai dat la bac materii usoare (istorie, logica/sau tot ceva banal), nu vreau sa iti critic nota, bine ca ai luat totusi. Iti sugerez sa fugi de facultati unde faci matematica/fizica/chimie, esti constient ca daca mergi la o facultate unde faci materii pe care nu le-ai mai facut de cativa ani vei fi foarte slab, lucru care te poate determina sa renunti inca din primul an.

Sa nu stai acasa 1 an, acum ori niciodata!

#6
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009
Facultatea fara frecventa de obicei iti asigura o diploma la final fara prea multe cunostiinte. Daca iti doresti la final sa profesezi in domeniul in care vei studia, incearca sa ajungi la o facultate cu program normal.
In ce priveste anul de pauza ... o sa ai tendinta sa il prelungesti in incercarea de a strange mai multi bani si risti sa intri intr-un cerc vicios. Mai bine o facultate serioasa si un job part time sau cu program flexibil care sa te ajute sa supravietuisti pana reusesti sa te angajezi in ceva cat mai aproape de domeniul pe care il studiezi.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostIuliuF, on 08 iulie 2015 - 03:00, said:

dna diriginta imi recomanda sa merg la o facultate fara frecventa pe ca o face si sotul ei in momentul de fata si care in opinia ei m-ar ajuta mult.

Facultatea fara frecventa o alegi cand stii cat de cat cu ce se mananca domeniul, esti dispus sa tragi tare acasa si esti in stare sa faci asta (stiind deja cum sta treaba in domeniu/fiind motivat de diverse), asta daca nu vrei sa te aegi doar o hartie de pus in dulap.
Acum, nu stiu ce intelegi tu prin "ma descurc destul de bine cu ea" (informatica), dar banuiesc ca nu ti-ar fi usor la distanta/fara frecventa, mai ales ca vi de la profilul uman, si esti si la o varsta in care pui accent pe socializare cu alti studenti.

#8
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Nu intrerupe scoala! Cunosc multe persoane, si toti cunoastem, care tot asa au zis: stau un an acasa si merg de la anu. Nu s-au mai dus. Fa ce-oi face dar du-te la facultate, daca tot vrei sa faci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate