Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Se reflecta performantele scolare in cariera ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

as dori sa va intreb pe cei care ati terminat scoala si inca mai tineti legatura cu colegii vostri daca dintre cei care au avut note bune au si cariere de succes.
Eu stiu o fata care avea doar 10 pe linie si acum este doar secretara, dar nu cred ca este relevanta de aceea ar fi interesant de auzit si parerile altora

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Nu (prea) se reflectă. Cel puțin în învățământul românesc.

Edited by 0x0c, 07 July 2015 - 20:33.


#3
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015

View Postmoldoveanca2001, on 07 iulie 2015 - 20:22, said:


Eu stiu o fata care avea doar 10 pe linie
10 ? pe linie ? Poate in ciclul primar, maxim studii medii .
Secretara ?
Acum depinde si " unde " este secretara .
Daca-i la buget, secretara la o facultate , te asigur ca are o viata frumoasa. Ai bate la cur pe greci . Salariu baban, vacante peste vacante ........

#4
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Pariez ca secretara esti tu..

#5
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Cand ai ceva cunostinte, e normal ca mai ai o sansa, dar daca esti bata si nici macar nu stii sa vorbesti, trebuie sa ai parintii miliardari ca sa nu te calce masina pe strada.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu neaparat direct propotional, dar iti pot spune ca cei cu care am tinut legatura, si care erau sa zicem de 8-10 in generala si 7-10 in liceu, fac acum parte din "clasa medie".

#7
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
@Adm: Si cei peste medie?

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu a innebunit nici unul, dar nu au ajuns milionari sau genii nerecunoscute.

Pe de alta parte, majoritatea celor mediocri o duc prost.

#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Mai exista clase sociale in Romania ?

#10
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Nu se reflecta: io de exemplu cu bursa in facultate is angajat la cineva care era praf la cursuri. Mai am asa o fosta colega care era la fel de praf in faculta ba chiar si-a picat un examen la info care consta in editarea unei pagini in word, si acum conduce un lant de magazine IT. Iar din liceu, cei care si-au urmat pasiunile sunt mai bine decat cei care invatau si aveau note bune pe linie.

#11
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
se reflectă în măsura în care alegi o carieră care are legătură cu acele performanţe. Dacă eşti de ex. bun la mate şi fizică, dar vrei să te faci om de afaceri în loc de inginer... s-ar putea să nu ai succesul dorit. Sau dacă ai fost tare la română, geografie şi alte materii care nu au o căutare prea mare pe piaţa muncii... tough luck, dacă nu ai şi alte calităţi.  În plus mare atenţie la formularea întrebării. Succesul în carieră şi cîţi bani iei nu sînt neapărat acelaşi lucru.

#12
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
Eu spun ca se reflecta. Unul caruia toata viata i-a placut chiulul si isi cauta tot timpul altceva de facut decat sa stea la ore si eventual sa mai si ia seama de ce se vorbeste acolo, cel mai sigur nu a facut nici facultate sau daca a facut sigur a trecut prin ea fara sa-i fi ramas ceva in cap. Astia nu vor avea acces decat la slujbe simple, mediocre daca vrei. Ca sa ajungi intr-un post bine platit, trebuie obligatoriu sa ai studii in spate. Fara diploma nu poti detine functie mare. Desigur sunt si exceptii, sa ajungi sa fii sofer pentru un mare sef si sa fii la cheremul lui la orice ora din zi si din noapte vrea el dar la sfarsitul lunii sa castigi mai mult decat unul cu carte (exemplu la intamplare). Exemplu concret daca vrei: x cu 12 clase, fara bac, agent de teren, toata ziua sta in traficul din Bucuresti (caldura, aglomeratie), salariu undeva la 1800-2000 (bonuri incluse); y licentiat, actualmente master in desfasurare, munca de birou, in turism (daca are vreo relevanta), salariu 2500+.
Uite un experiment, doar ca n-ai cum sa-l faci, decat din auzite: sa incerce unul cu studii si unul fara studii sa isi caute un job bine platit si sa vedem cine reuseste primul.

#13
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Ala care e mai motivat.

Edited by master_oz, 07 July 2015 - 22:21.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmoldoveanca2001, on 07 iulie 2015 - 20:22, said:

Buna,
as dori sa va intreb pe cei care ati terminat scoala si inca mai tineti legatura cu colegii vostri daca dintre cei care au avut note bune au si cariere de succes.
In general cel care are note bune pentru ca este curios, silitor si motivat se va reflecta in buna masura in cariera. Cel care are note mari doar pe invatatura mecanica dar nu are o minte capabila nu se va reflecta si se va plange ca ce rau e sistemul...

Edited by andreic, 08 July 2015 - 12:04.


#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postmoldoveanca2001, on 07 iulie 2015 - 20:22, said:

colegii vostri... care au avut note bune au si cariere de succes
Ce are Sula cu Prefectura?!

Succesul tine mai mult de visul de a face ceva, dorinta de a realiza + ambitie si perseverenta -  nu de faptul ca tu ai avut 10 la Geografie.
Kiyosaki (Tata bogat, tata sarac) zicea ca colegii lui de nota 7-8 (care se pare ca sunt mai creativi) au ajuns antreprenori, iar colegii de 10 (care sunt sarguinciosi si constiinciosi) au ajuns directori, angajati la antreprenorii de mai 'nainte.

https://www.google.r...YQsMEtCONOFTKw=

#16
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Ce intelegi prin succes in cariera? Recunoastere nationala, internationala, locala? A fi cel mai bun din firma la un moment dat? Cel mai bun din istoria firmei?
Poate fosta ta colega e cea mai buna secretara avuta vreodata de organizatia respectiva. Poate asta si-a dorit.
Unii nu au 10 pe linie si tot ajung cunoscuti intr-un anumit domeniu (sa spunem extremele: 5 la mate dar 10 la muzica), si sunt buni in domeniul respectiv (adica muzica).
Ce-i drept, n-am intalnit persoane slabe in liceu care s-au ridicat la facultate si mai departe au ajuns la un job foarte bun, din contra, respectivele persoane au avut restante in  facultate iar la final nici nu au putut sa-si dea licenta.

Edited by Arianna-D, 08 July 2015 - 03:27.


#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Pana mea, eu am fost printre ultimii din clasa in liceu, iar din facultate nu mai tin minte nimic. Iar cind spun nimic, ma refer ca nici macar ce materii am facut nu mai stiu. Cu toate astea o duc mai bine decit majoritatea fostilor colegi.

Nu zic, poate ca stastic se reflecta, dar din cind in cind mai exista si ceva exceptii.

#18
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postmoldoveanca2001, on 07 iulie 2015 - 20:22, said:

Buna,

as dori sa va intreb pe cei care ati terminat scoala si inca mai tineti legatura cu colegii vostri daca dintre cei care au avut note bune au si cariere de succes.
Eu stiu o fata care avea doar 10 pe linie si acum este doar secretara, dar nu cred ca este relevanta de aceea ar fi interesant de auzit si parerile altora

Nota buna si performanta scolara nu sunt acelasi lucru in scolile romanesti. La noi poti sa ai note bune dar performanta sa fie low.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate