Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Se reflecta performantele scolare in cariera ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015

View Postcasablanca1000, on 17 iulie 2015 - 00:10, said:


Ai " uitat " sa precizezi ca in afara acestor 5 " exceptii " , copii care au reusit sa aiba studii superioare, toti ceilati ~30 de colegi  sunt acum muncitori necalificati .
Deasemenea ai " uitat " sa le multumesti parintilor . Faptul ca tu te simti bine in pielea ta si visezi la cum o sa " le cresti " nepotii este  meritul lor , tu nu ai absolut nimic facut pentru a realiza asta .

#38
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostBursul, on 16 iulie 2015 - 10:38, said:

Recapitulam, in liceu erai prastie, printre ultimii, ai luat totutsi BAC-ul (sunt curios cu cat).
Dupa aceea ai aruncat un ochi pe cartile de joc si totusi ai intrat la facultate. Si aici sunt curios ce facultate, pentru ca unde am intrat eu la Facultate trebuia sa inveti destul de bine. Nu puteai sa intri daca invatai putin.

In facultate ai urmat cursurile pe care acum nu mai tii minte nimic. Insa o duci mai bine ca ceilalti colegi. M-am prins ... esti politician Posted Image

Ma indoiesc ca daca nu stii nimic, ai un job bun si o duci bine. La un moment dat ai pus osul la treaba si ai invatat ceva in domeniul in care acum lucrezi.

Da, ai prins destul de bine esențialul.

Evident că am învățat ceva în domeniul în care lucrez, ideea e că școala nu m-a ajutat deloc în mod direct la treaba asta. Nu spun că e valabil pentru orice domeniu: cam greu să fii medic fără o facultate de medicină terminată, dar sunt destule cazuri/domenii în care ce faci la școală, cît de bine înveți ș.a.m.d. e complet și total irelevant. E ok să mergi la o școală bună, prin asta mă refer la o școală cu profesori și colegi destupați la minte, cu care să ai ce vorbi, să poți schimba niște idei. Chiar dacă nu depui nici cel mai mic efort și treci clasa/anul de milă, de silă, tot rămîi cu ceva, tot îți formezi un mod de gîndire.

#39
jojo88

jojo88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 30.04.2015

View Postmoldoveanca2001, on 07 iulie 2015 - 20:22, said:

Buna,

as dori sa va intreb pe cei care ati terminat scoala si inca mai tineti legatura cu colegii vostri daca dintre cei care au avut note bune au si cariere de succes.
Eu stiu o fata care avea doar 10 pe linie si acum este doar secretara, dar nu cred ca este relevanta de aceea ar fi interesant de auzit si parerile altora


He, he! Cate fete si chiar baieti nu viseaza sa ajunga sa faca virgula cariera de secretara! Si in ultimul timp trebuie sa ai si studii superioare, deci sa fi avut note bune si la scoala, ca sa ajungi secretara si sa nu faci cariera la maturat strazile.

#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmufa, on 17 iulie 2015 - 10:58, said:

Da, ai prins destul de bine esențialul.

Evident că am învățat ceva în domeniul în care lucrez, ideea e că școala nu m-a ajutat deloc în mod direct la treaba asta. Nu spun că e valabil pentru orice domeniu: cam greu să fii medic fără o facultate de medicină terminată, dar sunt destule cazuri/domenii în care ce faci la școală, cît de bine înveți ș.a.m.d. e complet și total irelevant. E ok să mergi la o școală bună, prin asta mă refer la o școală cu profesori și colegi destupați la minte, cu care să ai ce vorbi, să poți schimba niște idei. Chiar dacă nu depui nici cel mai mic efort și treci clasa/anul de milă, de silă, tot rămîi cu ceva, tot îți formezi un mod de gîndire.
Asa-i, insa la cum ai scris in primele posturi lasa-i impresia ca ai frecat menta toata viata si totusi o duci f. bine, de aceea am insistat.

#41
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostBursul, on 17 iulie 2015 - 12:49, said:

Asa-i, insa la cum ai scris in primele posturi lasa-i impresia ca ai frecat menta toata viata si totusi o duci f. bine, de aceea am insistat.
N-ai citit cu atenție. Am spus doar că am frecat-o grupa mare la școală, n-am specificat ce am făcut în afara școlii.

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcasablanca1000, on 17 iulie 2015 - 00:10, said:

Nu-mi vine sa cred ca unii copii sunt disperati sa ia 10 pe linie desi nu-i rupe nimeni cu bataia acasa pt note Posted Image  
Soacra-mea era asa, plus ca suferea groaznic si daca cineva lua tot cat ea, nu mai mult Posted Image
A terminat prima pe scoala/ liceu, a doua pe facultate.

Eu in liceu, cam mediocru, insa am fost o clasa de elita, doar doi nu au facut facultate (am terminat liceul pe vremea lui Ceasca, cand era teroare la admiterea la faculta). Toti suntem bine si foarte bine, cert e insa ca aia care nu au facut facultate sunt cel mai bine, cam milionari in euro/dolari Posted Image. Bine, unul dintre ei intrase (chiar la doua, una in Ro, apoi la inca una in strainatate, mai tarziu) insa a renuntat deoarece a simtit ca nu-i place...

Edited by Karhu, 17 July 2015 - 13:07.


#43
jojo88

jojo88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 30.04.2015
Pana la urma cred ca depinde in ce domeniu doresti sa iti cladesti cariera. Sunt domenii in care ca sa devii de succes ai nevoie de o cultura generala solida,  in alte domenii, cele mai multe, trebuie sa dai dovada de perseverenta, iar in altele probabil ca ai nevoie de multi bani de la o mama si de la un tata, sau de influenta lor, plus perseverenta si eventual o bruma de cultura generala. In alta ordine de idei cred ca nu se poate generaliza si respectiv nu se poate stabili o reteta pentru construirea unei cariere. Cel mai bine e sa fii precaut si sa faci tot ce poate tine de tine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate