Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Educatia copiilor romani - profesoara de engleza si limba romana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015
http://stirileprotv....-2-cuvinte.html

Ia priviti cum se educa viitorul Romaniei.

Doamna e profesoara de limbile engleza si romana.


De la inspectorat ni se transmite: "Posturile trebuie sa fie ocupate!"

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Aleppo, on 05 iulie 2015 - 13:46, said:

De la inspectorat ni se transmite: "Posturile trebuie sa fie ocupate!"
E un adevar la banii oferiti.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Problema e atat la profesor, cat si la elevi si programa (+manuale) . Am vazut cum se face scoala pe sate, si pot spune ca 95% dintre copiii de pe sate sunt total dezinteresati. Nu e corect sa aruncam vina doar pe o profesoara.

De la un timp am inceput sa nu mai cred nici ce spun astia de la PRO TV in aceste "campanii" Posted Image .

Oricum, Romania e o tara care se duce in jos tot mai mult, si sunt sigur de ceea ce spun. Acum 3 zile am revenit din Romania. Sunt din Resita, si am prieteni care lucreaza pe la primarie, si tot ceea ce pot sa spun, e ca traim/traiti intr-o tara foarte corupta. Era vorba ca in Resita sa vina foarte multe firme/companii care sa investeasca, insa nu le-a dat voie primarul . Un fost oras industrial, este acum un oras mort, condus de o mana de persoane care prefera sa tina salariile mici si care nu suporta concurenta. Acele firme s-au dus in Caransebes (la vreo 50km) Posted Image

Am cam dat in offtopic, dar ceea ce vreau sa spun, este ca tot sistemul romanesc e corupt, si fiecare platitor de taxe si impozite, se descurca cum poate. Deci, in concluzie, nu e ok sa ii acuzam pe cei care supravietuiesc Posted Image

Edited by Andreysc7, 05 July 2015 - 14:24.


#4
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015
Prima problema e la inspectorat, care a ocupat postul prin concurs. Sau asa trebuia sa o faca.

Sunt mii de femei, absolvente sau cu vechime, care nu profeseaza in domeniu si s-ar descurca de n ori mai bine decat sarmana asta.


Asta nu este educatie, e bataie de joc la adresa copiilor, a parintilor si a societatii cu totul.

 neagu_laurentiu, on 05 iulie 2015 - 13:53, said:

E un adevar la banii oferiti.

Ne scuzi ca nu toti muncim in IT pe 5 cifre/luna.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E foarte usor sa vorbim din spatele computerului, avand FO si 3G, dar situatia sta cam asa:

- satul romanesc traditional nu mai exista, iar ce mai exista e pe moarte fizica!
- copii sunt putini si rasfirati, ceea ce face nerentabila cate o scoala in fiecare sat/comuna, cand tu nu ai de unde umple o clasa.
- profesorii nu au nici un interes sa se duca la scolile satesti. Nici unul, asa ca se ajunge ca oricine sa ocupe un post, desi el nu stie sa articuleze 2 cuvinte.
- copii nu au nici un chef sa invete, mai ales ca au destule alte chestii de facut
- programele sunt din alt univers, unul paralel.

Ce e de facut? Nimic. Scapa cine poate.
Nu avem nici mijloacele si nici dorinta sa facem ceva.

E calea naturala a mortii unui popor si a satului romanesc.

#6
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Numa' bine,cand n-ai loc de munca si stii ca stapanesti engleza putin,meri acolo si-ti da salar,mai esti si la tara,cumperi oi,cresti porci.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mi se pare ceva relativ normal. La ce am vazut chiar prin licee, chiar in Bucuresti ... asta este.
Nu am vazut sa injure sau sa bata copiii, in mod sigur nu exista acolo o alternativa mai buna, ce sa faci?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Aleppo, on 05 iulie 2015 - 14:00, said:

Ne scuzi ca nu toti muncim in IT pe 5 cifre/luna.
Crezi ca sunt asa multi care au tact pedagogic si stau/vin pentru 3 cifre ?

Edited by neagu_laurentiu, 05 July 2015 - 14:05.


#9
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Salariul mic nu e o scuza.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Are ponderea cea mai mare cred eu.

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

 e_bulu, on 05 iulie 2015 - 14:05, said:

Salariul mic nu e o scuza.

Este. Daca seful tau ti-ar mari salari-ul de 7-8 ori, nu te-ar motiva deloc ? Daca vrei ca un angajator sa dea randament, ii maresti salariul incat sa nu fie nevoit sa se gandeasca la probleme financiare de acasa in timpul cat e la lucru

#12
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013

 Adm, on 05 iulie 2015 - 14:01, said:

Ce e de facut? Nimic. Scapa cine poate.
Nu avem nici mijloacele si nici dorinta sa facem ceva.

E calea naturala a mortii unui popor si a satului romanesc.

Putință ar fi, dar nu e voință.

Aici parcă ai fost Ilie Moromete Posted Image . Oricum tragică situația Posted Image .

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 e_bulu, on 05 iulie 2015 - 14:05, said:

Salariul mic nu e o scuza.

Nu e o scuza, e cauza.

#14
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Sotia mea tocmai a iesit la pensie.
Dupa ~40 de ani de munca, ca profesoara, titular, dirigentie si Gradul I a avut in iunie 2015, ultimul salariu 1800 lei net.

Mult sau putin... e de discutat, dar va spun ca asta e un maxim, pe care putini profesori il ating (vechime si grad).

Majoritatea sunt pe salariul minim pe economie sau pe acolo, ceea ce nu iti permite sa faci naveta zilnic.

Suplinitorii cred ca au sub 1000 lei.

Edited by Ahasverus, 05 July 2015 - 14:22.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Gabriela Placinta, inspector scolar general, ISJ Vaslui: “Nu s-a putut face altfel incadrarea si a fost obligata sa-si completeze norma didactica cu aceste ore, dar nu este o scuza pentru ca si un absolvent de liceu poate sa puna mana pe carti de engleza incepatori si poate sa ajunga foarte repede la nivelul acela de a preda la niste copii din mediul rural. Avem posture vacante pe care trebuie sa le ocupam cu cineva, nu putem sa excludem disciplinele de invatament pentru ca nu avem cadre didactice".

Adica copii din mediul rural sunt mai tampiti de felul lor si nu e nevoie ca profesorul sa aiba pregatire ca cel de la oras.

#16
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Adica aia ar fi putut presta mai bine dar nu o face din cauza salariului sau nu au avut aia bani sa angajeze ceva mai acatarii si au angajat o vaca?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 e_bulu, on 05 iulie 2015 - 14:24, said:

Adica aia ar fi putut presta mai bine dar nu o face din cauza salariului sau nu au avut aia bani sa angajeze ceva mai acatarii si au angajat o vaca?
Adica unul mai competent nu vine pentru acei bani.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 e_bulu, on 05 iulie 2015 - 14:24, said:

Adica aia ar fi putut presta mai bine dar nu o face din cauza salariului sau nu au avut aia bani sa angajeze ceva mai acatarii si au angajat o vaca?

Adica daca putea lega doua cuvinte o intilneai mai degraba intr-un shop Vodafone incercind sa iti bage pe git un abonament de care n-ai nevoie decit in invatamint la tara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate