Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Preaviz

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
dontstoptrancing

dontstoptrancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.10.2011
Buna ziua, dupa cateva saptamani de haos la locul de munca am decis sa renunt si sa imi bag preaviz, motivul principal ar fi neplata orelor suplimentare + alte sporuri, care prin contract s au angajat sa il plateasca, aproximativ 60 de ore peste program neplatite(245 de ore in luna iunie mai exact), m ar interesa sa stiu daca pe durata preavizului (20 de zile) se lucreaza program normal(8 ore) sau am dreptul sa lucrez cu program redus(4 ore)? Ar mai trebui sa stiu ceva inainte de inainta preavizul? Am tot cautat raspunsuri pe google dar m am zapacit de cap complet, multumesc.

#2
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Da, discuta cu seful tau direct inainte de a-l trimite la HR

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Preavizul ofera aceleasi drepturi si obligatii ca si cum n-ar exista. E doar o notificare prin care se anunta incetarea contractului la un anumit termen.
Ce se stie de cele 4 ore nu se mai aplica de 4 ani (era in contractul colectiv de munca la nivel national, dar nu-l mai recunosc nici sindicatele, nici patronatele).

Daca e repetativa problema (adica de mai multe luni, nu doar de cateva saptamani), poti pleca cu demisia la zi (81(8)). N-as recomanda decat daca esti sigur ca nu te mai intalnesti cu ei.

In alta ordine de idei, orele suplimentare se platesc in natura, adica ti se ofera liber. Plata orelor suplimentare, respectiv concediu de odihna se face doar la lichidare.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
1. Daca demisionezi pierzi dreptul la somaj
2. Nu mai e valabila acea prevedere cu perioada de lucru redusa
3. Depune reclamatie la ITM pentru neplata drepturilor salariale acum am citit mai bine si am vazut ca e vorba de ore suplimentare; e corecta observatia lui Pololica.

Edited by AlexEn, 02 July 2015 - 16:10.


#5
dontstoptrancing

dontstoptrancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.10.2011
Problema e recenta, am discutat cu managerul si am cerut frumos sa mi se plateasca orele suplimentare + sporurile care mi se cuvin si a refuzat direct.. a spus ca asta e politica firmei si ca nu are nimeni parte de tratament special, pot sa imi iau o zi libera la alegere daca ma face mai fericit dar banii nu ii primesc.. insa eu am lucrat 60 de ore + peste program, anyway.. astazi m am decis sa demisionez dar am inteles ca preavizul e obligatoriu, eram curios daca as fi putut sta cu program de 4 ore, in cazul in care voi fi chemat la un interviu, mentionez ca si contractul de munca e part time, 20 de ore pe saptamana (politica firmei pt angajatii noi .. cica), am accceptat sa semnez contractul asta pt ca mi au inspirat incredere la interviu si mi s a spus ca e doar temporar, silly me.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Preaviz cu 4 ore lucrate e atunci cand firma te da afara cu preaviz.
Im ambele cazuri, ai 20 de zile lucratoare de stat pe acolo.

Daca ti-ai dat demisia iar in contract scrie ca ai norma de 20 de ore saptamanal, atunci cand faci alea 20 de ore, spui la revedere si te cari.

Edited by sorin147, 02 July 2015 - 16:24.


#7
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
preavizul niciodata nu e obligatoriu. risti insa sa-ti faci o imagine proasta la viitorul job(depinde de angajator)

#8
dontstoptrancing

dontstoptrancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.10.2011
Am inteles, de asta ma si feresc sun_kid.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 dontstoptrancing, on 02 iulie 2015 - 16:13, said:

Problema e recenta, am discutat cu managerul si am cerut frumos sa mi se plateasca orele suplimentare + sporurile care mi se cuvin si a refuzat direct

Aici gresesti. Orele suplimentare se platesc doar daca nu exista posibilitatea compensarii lor prin zile libere platite in urmatoarele 60 de zile de la prestarea lor. Asa e prevazut in codul muncii.

#10
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Nerespectarea preavizului poate duce la imputarea pierderilor cauzate de lipsa de la job asa ca grija mare ce decizie iei.
Daca poti demonstra ca ti-au fost incalcate drepturile stipulate in CIM poti sa iti dai demisia la zi.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce preaviz bre?
Se umple frumos frigiderul angajatorului si adio.
Cauta-ti de lucru in alta parte, si cand e totul sigur, ia-l prin surprindere pe "patron petrica" asta.
Adica fa-l sa te caute in pagini aurii.
Eu asa am facut, si m-am simtit asa de bine!Posted Image

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Vezi daca in contractul tau de munca e specificata perioada de proba. Daca te incadrezi in ea, le spui pa, pa, fara preaviz (daca nu sunt si alte clauze care sa-ti ceara preaviz si in perioada de proba).

#13
dontstoptrancing

dontstoptrancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.10.2011
De cautat m am apucat sa imi caut de cateva zile .. programul infernal ma face sa renunt insa am incercat sa discut cu ei ca pana la urma suntem oameni, cel putin o parte din noi.. ei cica inteleg ca programul e prea de tot dar asta e politica firmei si nu pot beneficia de nici un "tratament special" (plata orelor suplimentare, spor de noapte care in contract scrie clar ca se platesc), se pare ca respectarea legii/contractului e un tratament special.. de asta am si decis sa imi bag preaviz, nu vreau sa mi patez "reputatia" pt ca ii cred in stare sa vorbeasca de rau in caz ca o sa ii sune cineva pt a cere informatii/pareri. Am gasit in telefonul de serviciu niste numere a unor persoane care au lucrat aici, unul din ei a plecat fara sa stea in preaviz si nu a putut sa se angajeze din cauza ca el figura ca angajat, l a tinut pe drumuri timp de vreo 2 luni, chiar nu am chef de surprize.. mie personal imi suna cam ciudata faza, nu prea imi vine sa cred ca exista oameni chiar atat de nesimtiti.. dar pana la urma traim in Romania, tot ce e posibil. Drepturile din cim se incalca zilnic, eu lucrez 9 ore pe zi iar pe contract am 20 de ore pe saptamana, 6 zile pe saptamana (cica sambata ar fi trebuit sa lucrez 4 ore)... stat de plata nu exista si multe altele.

 shiva, on 02 iulie 2015 - 18:16, said:

Vezi daca in contractul tau de munca e specificata perioada de proba. Daca te incadrezi in ea, le spui pa, pa, fara preaviz (daca nu sunt si alte clauze care sa-ti ceara preaviz si in perioada de proba).

In contract scrie asa: Perioada de proba este de 90 de zile calendaristice, perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20 de zile lucratoare comform legii nr 53/2003 - codul muncii sau contractului colectiv de munca. Perioada de preaviz in cazul demisiei este de 20 de zile lucratoare comform Legii 53/2003.
Contractul meu a fost semnat pe 1 iunie, am stat 2 luni fara contract.. ca cica au fost niste probleme .. vrajeala de 2 lei.

Edited by dontstoptrancing, 02 July 2015 - 18:25.


#14
adimogos79

adimogos79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 06.10.2007
In perioada de proba poate atat angajatorul cat si angajatul sa isi dea cu FLIT de pe o zi pe alta (asta daca astia nu au mai facut ceva schimbari intre timp la Codul Muncii).

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
1. Preavizul din ce amintesti tu mai sus, se refera la notice-ul pe care angajatorul e obligat sa ti-l dea.
Practic, de cele mai multe ori nu se respecta, ti se da banii pe ziele alea si au gurii
2. Daca vrei sa te dea afara, refuza lucrul de noapte si refuza sa stai peste program. Or sa te dea afara.
Eu nu as angaja pe unu care nu ajuta compania cand are nevoie

In locul tau as ramane in conditiile actuale (adica asa cum ai lucrat pana acum) si as cauta in paralel in alta parte
De cat timp lucrezi acolo? E primul tau servici?
E in Bucuresti in IT?

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 tsunnami, on 02 iulie 2015 - 19:15, said:


Eu nu as angaja pe unu care nu ajuta compania cand are nevoie


Tu bine zici.
Dar din spusele initiatorului NU rezulta si reciproca,adica "recunostiinta" companiei fata de un angajat care a ajutat compania respectiva.

#17
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 adisz, on 02 iulie 2015 - 21:03, said:


Tu bine zici.
Dar din spusele initiatorului NU rezulta si reciproca,adica "recunostiinta" companiei fata de un angajat care a ajutat compania respectiva.

Problema e ca el cand isi cauta de lucru, prezinta numai avantajele lui, pe cand la un telefon pentru referinte.. afla, altceva, si atunci, tu ca manager responsabil pentru munca lui viitoare..., ce-ai face?
Tinerii de azi nu prea stiu sa-si pazeasca spatele si asta ustura "down the line".

Dar nu cred ca lucreaza de mult timp aici si cred ca asta e prima firma.

#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
O intrebare pentru initiator?
Daca ai asa de multe ore suplimentare care nu-ti vor fi platite, nu poti sa le compensezi cu program de 4 ore/zi  timp de 2 saptamani? 4x5x2=40 ore; Bineinteles ca asta sa face prin cerere scrisa/aprobata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate