Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Casa P+1 in Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
M-am hotarat sa incep un nou topic. Casa este parter + etaj de marime medie. Am realizat ridicarea topo, studiul geo, m-am apucat de scos avizele necesare si sper ca pana la sfarsitul lunii poate depun de autorizatie de constructie. As vrea sa ma apuc de ea in toamna, sa o ridic la rosu.
Am deja ceva proiect inceput pe care l-am atasat. Proiectul casei este aproape de final, compartimentarea este cea dorita, dimensiunile camerelor la fel. Daca aveți ceva idei referitoare la proiect as fi dornic sa le aud. In casa o sa locuiesc eu, sotia si viitorul copil/viitorii copii.

Attached Files



#2
akmstriker

akmstriker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 05.02.2015
Include in proiectul casei  instalatia de incalzire si racire, centrala termica/pompa de caldura, aer conditionat, asa vei scapa de gaurit peretii dupa finalizarea constructiei.

#3
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Bun sfat, eu nu l-am primit cand am facut casa si a trebuit sa gauresc tot peretii, plus ca tevile sunt la vedere, nu m-a lasta inima sa ma apuc sa fac santuri prin pereti noi. De curiozitate, in ce zona faci casa?

#4
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Mie personal nu imi place ideea cu camera deasupra garajului. Garajul este neincalzit, deci acea camera va fi mai rece, avand podeaua rece.

#5
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

View Postaflorin27, on 02 iulie 2015 - 08:44, said:

Mie personal nu imi place ideea cu camera deasupra garajului. Garajul este neincalzit, deci acea camera va fi mai rece, avand podeaua rece.
Cine nu te lasa sa incalzesti garajul?

Sunt de parere ca in anul 2015 odata hotarat sa iti construiesti o casa te gandesti ca iarna sa cobori direct in garaj la caldurica sa pleci cu masina.

#6
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
La parter langa bucatarie este o camera cu CT, de unde va pleca instalatia de incalzire. In garaj am intrare direct din hol si iarna va fi si el incalzit.
Camera deasupra garajului este una de oaspeti (sau pentru al doilea copil). Voi face o izolatie la placa de beton dintre garaj si camera si nu cred vor fi probleme.

Edited by movy, 02 July 2015 - 10:35.


#7
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View PostNazmi, on 02 iulie 2015 - 09:17, said:

Cine nu te lasa sa incalzesti garajul?
Eon, ca vrea bani pentru asta.

#8
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014
Pentru compartimentat nota 10 !
Eu zic ca arata foarte bine casa si fara acea "fustita dintre etaje" cu care o sa-ti bati capul mai tarziu. Dupa parerea mea vei fi nevoit sa "plantezi" si niste stalpi de sustinere. Toate astea inseamna costuri suplimentare nejustificate.

#9
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Cat preconizezi ca o sa te coste? Pare o casa pretentioasa si daca nu bagi materiale de calitate, nu o sa arate foarte bine la exterior. Eu as face ceva cu usa de la intrare, sa fie mai estetic ceva, eventual niste coloane.

#10
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postcemainickam, on 02 iulie 2015 - 11:04, said:

Pentru compartimentat nota 10 !
Esti cam darnic ,pentru ca atat la parter cat si la etaj se mai pot face imbunatatiri,ca sa merite macar un -9 (cu indulgenta :) ).  Etajul mi se pare cam flendurit (scuzati expresia :) )



#11
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Constructia e pe zidarie portanta si am avut cateva cerinte cu privire la numarul de camere, marimea lor, baie matrimoniala. Dresing-ul de sub scara (la intrare) l-as fi vrut mai mare, la fel si camera CT, dar nu s-a putut.
Cu privire la acea "fustita dintre etaje" e o propunere a arhitectei, din solicitarea noastra ca in fata casa sa nu arate a bloc. Daca aveti alte idei sau stafuri le primesc cu placere.

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Uite si un sfat cu alta tematica ,priza de pamant in fundatie,masurare imediata.

#13
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014

View Postmovy, on 02 iulie 2015 - 20:18, said:

Cu privire la acea "fustita dintre etaje" e o propunere a arhitectei, din solicitarea noastra ca in fata casa sa nu arate a bloc. Daca aveti alte idei sau stafuri le primesc cu placere.
Daca vrei o umbra gen "casa moderna" si sa nu arate a bloc solutii sunt. Una ieftina si fara prea mari complicatii - izolezi cu polistiren de 20 cm etajul si cu 10 jos. Pozele care le-am atasat nu sunt departe de ce vrei tu sa fie , cel putin asa vad eu.
Ti-am dat doar un "heads up" ca mi-am dat si eu seama ca este un artificiu de compromis care mai tarziu o sa te coste bani si nervi.

Ca o completare la ce spunea colegu, eu as incepe cu imprejmuirea terenului apoi dupa sapatura fundatiei impamantarea obligatoriu. Dorel o sa zica "merge si dupa".

Attached Files



#14
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Azi a iesit ridicarea topo si luni iese studiul geo pentru a putea depune pentru aviz la comisia de versanti. Saptamana viitoare sper sa finalizez proiectul casei, sa ajung la forma finala.

#15
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Rezultate studiului geo:

3.  PARTEA  SPECIALA

3.1. Sintetizand, profilele unitare de stratificatie (fisele de foraj) de la studiile geotehnice si de stabilitate intocmite anterior in zona si vecinatati, cat si din prospectiunile executate pe amplasament, stratificatia existenta se poate rezuma la:
- soluri vegetale si umpluturi de pamant in grosimi de 1,00-1,50 m;
- argila prafoasa, cafenie si plastic virtoasa pina la adincimea de 3,0-4,0m de unde devine galbena si plastic consistenta, cu slabe intercalatii calcaroase si nisipoase, prezenta pana la adancimea de 7,00m unde s-a oprit executia forajelor

3.2. APA  SUBTERANA   s-a interceptat in foraje la adincimea de cca 2,50m fata de cota terenului actual, Prospectiunil;e au fost efectuate intr-o perioada cu precipitatii normale(iunie 2015)

3.3. STABILIREA CATEGORIEI GEOTEHNICE
Avand in vedere prevederile din normativ N.P.074/2014s-a determinat categoria geotehnica in care poate fi incadrat sistemul constructie-teren:
- Conditii de fundare – teren amplasat  in panta​             ​-6 puncte
- Apa subterana la cca-2,50 m cu epuismente normale​-2punct
- Constructii de importanta redusa​-2puncte
- Vecinatati fara riscuri​-1 punct
- Valoari seismice conform P100/1/2013 ag=0,25g; Tc=0,7s​-2 puncte
​Total​13 puncte
RISC GEOTEHNIC MODERAT – CATEGORIA GEOTEHNICA 2.

4.1. In amplasamentul studiat ce se afla pe un versant cu o panta medie de cca 7.6%, se pot amplasa constructii cu regim de inaltime P+1E avand stabilitatea asigurata, cu conditia respectarii recomandarilor din prezentul studiu geotehnic.    
Stabiltatea sistemului construcție-versant este asigurată dacă se menține nivelul apei subterane la adîncimi de circa 7,00 m de la nivelul terenului.
Se va avea in vedere realizarea unui dren perimetral constructiei si a izolarii hidrofuge, pentru a se evita efectele negative ale  apelor de suprafata, sau din cauza unei eventuale ridicari accidentale a nivelului apei subterane prin functioanarea defectuasa asistemului de drenaj propus .

4.2.Avand in vedere stratificatia existenta pe amplasament descrisa la cap.3 al studiului, in urma  investigatiilor a rezultat:
- umpluturi in grosimi de 1,00-1,50 m urmate de o argila prafoasa  cu intercalatii  nisipoase, plastic vartoasa, fundarea se poate realiza direct in acest strat, fara o prealabila imbunatatire a terenului de fundare cu respectarea prevederilor normativului NP112-2014.

4.3.Adancimi de fundare:
- fundatii exterioare – minim 1,10 m din CTA;
- fundatii interioare – minim 0,60 m din pardoseli;
- in varianta demisol– minim 0,40 m sub cota inferioara a pardoselii ( demisolului) cu respectarea adincimii de inghet;
- o patrundere a fundatiilor in terenul bun de fundareARGILA PRAFOASA– minim 20 cm. Din acesta condite cota de fundare va fi la minim -1,70m fata de CTN-ul actual in zona forajului F2 datorita grosimii de 1,50m a stratului de umplutura.

4.4. Pentru dimensionarea fundatiilor portanta terenului de fundare calculate conform STAS 3300/2-85  a rezultat:
- pentru adancimi de fundare de minim1,10 m din CTA;
- pentru latimi de fundatii de minim0,50 m;
- pentru incarcari din gruparea de sarcini fundamentale
                                  p plastic = 140 KPa
– pentru incarcari din gruparea de sarcini speciale:
                                    p critic = 180 Kpa
- pentru alte latimi sau adancimi de fundare portanta terenului se va recalcula conform STAS 3300/2-85.

4.5.Umpluturile ce se vor executa sub pardoseli sau in jurul fundatiilor, se vor realiza cu pamant sortat, adus la umiditate optima de compactare de 15-20 cm, compactate mecanic sau manual pana la atingerea unui grad de compactare de minim 92 % si mediu 95 % conform prevederi normativ C 56/85, C 29/85 si STAS 9850/89.

4.6. Conform Ts/1991 pamantul de pe amplasament se poate incadra
- umpluturi – poz.20 – manual tare
                                 -  mecanic categoria
- argila prafoasa– poz.16 – manual tare
                           - mecanic categoria II

4.7. Lucrarile de sapatura vor respecta prevederile normativului C 169/88 – pc.4.16 si 4.29.
                       C 169/88 – pc.4.16 – sapaturile cu pereti verticali nesprijiniti se pot executa cu adancimi de pana la:
        - umpluturi – 0,75-1,00 m
        - argila prafoasa – 1,25 m

                       C 169/88 – pc.4.29 – sapaturile cu pereti in taluz se pot realiza:
       - panta taluzului sapaturii definita prin tangenta unghiului de inclinare fata de orizontala (tg B = h/b) sa nu depaseasca:
       - adancimea sapaturii H pana la 3 m:
       - umpluturi – tg B = h/b = 1/1,25
       - argila – tg B = h/b = 1/0,75                

E bine, e de rau !?


#16
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
cam de rau cu umplutura aia... dar sa ii lasam pe cei cu mai multa experienta sa se exprime.

#17
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
ce inseamna umpluturile alea?...a fost terasat terenul de curand?

#18
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
E nasol cu apa. Cu umplutura nu-i problema. Faci fundatiile la 1.70. Daca ai subsol, renunta la el. O sa te rupa hidroizolarea peretilor

View Postmanghels, on 08 iulie 2015 - 11:54, said:

ce inseamna umpluturile alea?...a fost terasat terenul de curand?

Nu contează ce înseamnă. Nu poti funda pe umplutura

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate