Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Bebelusii, dependenti de salarile mamelor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
140 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
Rovana Plumb, ministrul muncii (19 mai 2015):

"Ministerul Muncii vrea să elimine plafonul de 3.400 de lei, valoarea maximă pe care o pot primi mamele aflate în concediul de maternitate. În plus, banii ar putea să fie chiar mai mulţi, pentru primele săptămâni de după naşteri.
Una dintre măsurile pe care o ţintim este aceea de a elimina valoarea maximă până la care se acordă indemnizaţia pentru creşterea copilului.
La această măsură venim în completare şi cu o altă propunere: pe perioada concediului de maternitate, care este de 18 săptămâni, indemnizaţia să fie egală cu media salariului avut în ultimele 12 luni, şi nu 85%, pentru că naşterea nu poate fi asimilată cu concediul medical. Nu vrem să penalizăm în această perioadă de 18 săptămâni niciun fel mama."

sursa

Din declaratile doamnei Plumb eu inteleg ca un bebelus nascut de o mama cu salariu mare poate beneficia de mai multi bani de la stat pentru intretinerea sugarului decat un bebelus nascut de o mama cu salariu mic.

DE CE crede statul ca, de la nastere, bebelusii trebuie tratati diferentiat financiar?

DE CE raporteaza doamna Plumb necesitatile unui bebelus in functie de media salariului mamei avut in ultimele 12 luni? Se caca pe ei mai putin bebelusii nascuti din mame sarace/cu salariu mic si deci mamele sarace au nevoie de mai putini bani pentru scutece?

Nu au toti bebelusii aceleasi nevoi de scutece, lapte praf, pudra de talc, suzete, patuturi, jucarii pe patuturi, carucioare de plimbat pe strada,  etc, etc?

Eu cred ca toate mamele din Romania care nasc copii care apoi sunt crescuti in perioada de alaptare, concediu maternal/parerntal precum si toti bebelusii nascuti in Romania trebuie sa aiba drepturi egale (FINANTARE DE LA STAT EGALA) din toate punctele de vedere, inclusiv financiar, indiferent de salariul mamelor.

Eu cred ca trebuie facuta o lege unitara pentru intretinerea, finantarea si cresterea copiilor din Romania fara deosebire de veniturile mamei/familiei.

Cred ca face/perpetueaza legislativ Rovana Plumb se numeste discriminarea copiilor pe criterii financiare (nascuti de mame cu salariu mare sau nascuti mame cu salariu mic).

Edited by gabicen, 29 May 2015 - 01:56.


#2
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Banii respectivi nu apar din senin, ei vin din impozitele pe care mamele le-au platit in anul de dinainte. Unele au muncit mai mult sau mai destept si au platit mai multe impozitele, altele cu mai putin spor si-au dat mai putini bani la stat. E un fel de imprumut, nu e normal sa primeasca fiecare in functie de cat a dat initial?

Pe logica ta, toti batranii ar trebui sa primesca aceeasi suma, ca doar cu totii au nevoie de medicamente si de plimbari la munte.

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgabicen, on 29 mai 2015 - 01:40, said:

Eu cred ca toate mamele din Romania care nasc copii care apoi sunt crescuti in perioada de alaptare, concediu maternal/parernal precum si toti bebelusii nascuti in Romania trebuie sa aiba drepturi egale (FINANTARE DE LA STAT) din toate punctele de vedere, inclusiv financiar, indiferent de salariul mamelor.

Eu cred ca nu. Tiganca care n-a cotizat in viata ei nu are dreptul la aceiasi bani ca o femeie ce plateste lunar sute sau mii de lei. Ghici care-s mai multe?

#4
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Postgabicen, on 29 mai 2015 - 01:40, said:

Eu cred ca toate mamele din Romania care nasc copii care apoi sunt crescuti in perioada de alaptare, concediu maternal/parernal precum si toti bebelusii nascuti in Romania trebuie sa aiba drepturi egale (FINANTARE DE LA STAT) din toate punctele de vedere, inclusiv financiar, indiferent de salariul mamelor.

Eu cred ca trebuie facuta o lege unitara pentru intretinerea, finantarea  si cresterea copiilor din Romania fara deosebire de veniturile mamei.
Cred ca face Rovana Plumb se numeste discriminarea copiilor pe criterii financiare.

Tu spui ca toate mamele trebuie sa aiba drepturi egale, indiferent de salariu.
Mai spui ca propunerea e discriminare a copiilor pe criterii financiare.


Nu crezi ca daca statul ia diferit de la mame sa le dea tuturor la fel ar fi discriminarea mamelor pe criterii financiare?
Chiar si acum, statul ia sume diferite de la mame si nu da proportional inapoi.
Mamele care castiga mai mult (si platesc mai mult la stat) sunt dezavantajate acum - discriminate daca tot iti place cuvantul.

#5
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Gandind asa, ar trebui ca statul sa ia o suma fixa de la fiecare contribuabil, adica fiecare mama care e angajata sa plateasca o suma fixa statului si sa beneficieze de aceeasi suma fixa in concediul post-natal. Mie de exemplu nu imi convine legea actuala, pentru ca daca ar incasa mama 85% din venit fara vreo bariera, nevasta-mea ar fi avut un venit mult mai mare pentru lunile de post-natal decat cele trei mii patru sute de lei.  Le-ar conveni mamelor pe care nu le-a dus bibilica sa fie mai mult decat vanzatoare, sa plateasca statului 100-200 ron in plus din salariul lunar, pentru a beneficia de o indemnizatie mai mare pentru cresterea copilului, atunci cand s-o intampla treaba asta? Sau egalizam puradeii cu copiii celor care incearca sa faca ceva in tara asta?
N-ai salariu, nu-ti convine indemnizatia, nu faci puradei. Simplu. N-ai salariu si faci puradei ca sa ai bani din alocatie si sa ai ce bea, teapa.

Edited by feitosak1, 29 May 2015 - 02:11.


#6
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Eu cred ca ar trebui sa se ia in considerare un minim garantat si aici nu vorbim de cel de 600 de ron ,aceasta suma cu siguranta nu acopera strictul necesar unei mame si unui copil.
La cele cu venituri mai mari este normal sa se raporteze la media veniturilor lor pentru ca si contributile au fost pe masura.

#7
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Adica ai o cariera de mama care dureaza de 28 de ani, sau esti o tanara mamica in varsta de 28 de ani? Pentru ca lucrurile stau diferit in aceste cazuri :) Posted Image

#8
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
Nu vorbim aici nici de tiganci, nici de alte etnii si nici de banii pe care ii platea inainte teoretic viitoarea mama statului roman inainte de a ramane gravida.
Excludeti ideia ca statul trebuie sa ia "de la fiecare cotribuabil o suma fixa" fiindca stiti ca statul are bani cand vrea (ex scaderea tva la alimente)

Vorbim strict doar de drepturile bebelusilor, catateni romani, de a fii tratati egal d.p.v. ajutor financiar de la stat (mama/familie) indiferent de etnie, sau mama bogata, mama saraca, eleva de liceu care a calcat pe bec, etc, etc...

Pentru cei care nu au avut inca copii: bebelusii, indiferent de salariu, etnie, varsta mamelor, se caca la fel si in acelasi ritm, deci au nevoie de aceasi finantare de la stat cel putin pentru scutece.

Astept pareri si de la doamne privind finantarea egala a cresterii copiilor, indiferent de salariul mamei.
Adevarul este ca nu stiu cati bebelusi romani se nasc anual si cam ce suma (EGALA) de intretinere/ crestere ar trebui alocatia mamelor.

=====================

Politic vorbind (tovarasa ministru PSD Rovana Plumb): "Ministerul Muncii vrea să elimine plafonul de 3.400 de lei, valoarea maximă pe care o pot primi mamele aflate în concediul de maternitate.
Deci, unele mame aflate in concediu de maternitate vor putea primi si mai mult de 34 milioane de lei (cat primeau in prezent).

Cate mame primesc "doar" 34 milioane de lei cand sunt in concediu de maternitate tovarasa Plumb Rovana?
Pentru cine faceti acesta schimbare de legislatie? De unde isi cumpara mamele care primesc acum "doar" 34milioane lei cand sunt in concediu de maternitate scutecele pentru copii? De pe Coasta de Azur, din Monaco? Sunt scutece de firma incrustate cu cristale din sticla?

Unii zic aici pe forum ca conteaza banii platiti inainte la buget de viitoarele mame.

Edited by gabicen, 29 May 2015 - 02:55.


#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgabicen, on 29 mai 2015 - 02:25, said:

Vorbim strict doar de drepturile bebelusilor, catateni romani, de a fii tratati egal d.p.v. ajutor financiar de la stat (mama/familie) indiferent de etnie, sau mama bogata, mama saraca, eleva de liceu care a calcat pe bec, etc, etc...

Da' la banii pe care-i virez statului sub forma de impozite si taxe de ce Dumnezo face discriminare? Nu-i cam de porc statu' asta?

#10
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postgabicen, on 29 mai 2015 - 02:25, said:

Pentru cei care nu au avut inca copii: bebelusii, indiferent de salariu, etnie, varsta mamelor, se caca la fel si in acelasi ritm, deci au nevoie de aceasi finantare de la stat cel putin pentru scutece.

Aici intervine responsabilitatea parintilor. Daca stii ca vine copilul, pui bani de-o parte. Daca nu-ti permiti Pampers, ii pui scutece refolosibile (prin vest e o intreaga miscare de revitalizare a scutecelor de tipul vechi).

In rest, discutia e absurda, pentru ca fiecare familie intelege altfel sa implineasca nevoile copilului. O cunostinta i-a cumparat un pat fistichiu de 1500 de dolari, alta i-a luat un bassinet de la Walmart, o alta il culca in pat cu ea. In Finlanda stau in cutie.

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgabicen, on 29 mai 2015 - 01:40, said:

Rovana Plumb, ministrul muncii (19 mai 2015):

"Ministerul Muncii vrea să elimine plafonul de 3.400 de lei, valoarea maximă pe care o pot primi mamele aflate în concediul de maternitate. În plus, banii ar putea să fie chiar mai mulți, pentru primele săptămâni de după nașteri.
Una dintre măsurile pe care o țintim este aceea de a elimina valoarea maximă până la care se acordă indemnizația pentru creșterea copilului.
La această măsură venim în completare și cu o altă propunere: pe perioada concediului de maternitate, care este de 18 săptămâni, indemnizația să fie egală cu media salariului avut în ultimele 12 luni, și nu 85%, pentru că nașterea nu poate fi asimilată cu concediul medical. Nu vrem să penalizăm în această perioadă de 18 săptămâni niciun fel mama."

sursa

Din declaratile doamnei Plumb eu inteleg ca un bebelus nascut de o mama cu salariu mare poate beneficia de mai multi bani de la stat pentru intretinerea sugarului decat un bebelus nascut de o mama cu salariu mic.

DE CE crede statul ca, de la nastere, bebelusii trebuie tratati diferentiat financiar?

DE CE raporteaza doamna Plumb necesitatile unui bebelus in functie de media salariului mamei avut in ultimele 12 luni? Se caca pe ei mai putin bebelusii nascuti din mame sarace/cu salariu mic si deci mamele sarace au nevoie de mai putini bani pentru scutece?

Nu au toti bebelusii aceleasi nevoi de scutece, lapte praf, pudra de talc, suzete, patuturi, jucarii pe patuturi, carucioare de plimbat pe strada,  etc, etc?

Eu cred ca toate mamele din Romania care nasc copii care apoi sunt crescuti in perioada de alaptare, concediu maternal/parerntal precum si toti bebelusii nascuti in Romania trebuie sa aiba drepturi egale (FINANTARE DE LA STAT EGALA) din toate punctele de vedere, inclusiv financiar, indiferent de salariul mamelor.

Eu cred ca trebuie facuta o lege unitara pentru intretinerea, finantarea si cresterea copiilor din Romania fara deosebire de veniturile mamei/familiei.

Cred ca face/perpetueaza legislativ Rovana Plumb se numeste discriminarea copiilor pe criterii financiare (nascuti de mame cu salariu mare sau nascuti mame cu salariu mic).
Nu pricepi nimic. Dar nimic.
De exemplu ca sa pricepi matale ca nu e vorba cat se caca un copil de directoare sau un copil de aurolac.
Ideea este ca unele persoane amana momentul cand sa faca un copil, ca sa realizeze o CARIERA profesionala. Asta inseamna multa munca si efort. De ce ar face asa ceva o femeie? Pentru ca nu vrea sa isi creasca copilul ca un aurolac, la semafor , cersind cu el atarnat pe umar.
Deci intai se speteste muncind , ca sa aibe salar mare, sa aibe bani destui ca sa primeasca credit de la banca pentru apartament/casa.
Cand considera ca a indeplinit cerintele pe care si le-a propus ca sa creasca un copil in conditii civilizate, face un copil.
Aici vii tu, si zici tampeniile alea, ca sa primeasca bani cat o aurolaca. Pai si atunci ea de unde isi mai permite confortul pentru care a tot muncit, ratele la banca din suma aia derizorie? Nu plateste rata la banca si vin aia si o arunca pe strada cu tot cu copil, ca primeste bani la fel ca o aurolaca, deci sa traiasca la fel ca o aurolaca , mama ei de curva, cu salar mare, si bani nemeritati, dupa gandirea ta frustrata. Moartea caprei vecinului este in mare voga in tara asta.

#12
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View Posttfmercedez, on 29 mai 2015 - 02:40, said:


Nu pricepi nimic. Dar nimic.
De exemplu ca sa pricepi matale ca nu e vorba cat se caca un copil de directoare sau un copil de aurolac.
Ideea este ca unele persoane amana momentul cand sa faca un copil, ca sa realizeze o CARIERA profesionala. Asta inseamna multa munca si efort. De ce ar face asa ceva o femeie? Pentru ca nu vrea sa isi creasca copilul ca un aurolac, la semafor , cersind cu el atarnat pe umar.
Deci intai se speteste muncind , ca sa aibe salar mare, sa aibe bani destui ca sa primeasca credit de la banca pentru apartament/casa.
Cand considera ca a indeplinit cerintele pe care si le-a propus ca sa creasca un copil in conditii civilizate, face un copil.
Aici vii tu, si zici tampeniile alea, ca sa primeasca bani cat o aurolaca. Pai si atunci ea de unde isi mai permite confortul pentru care a tot muncit, ratele la banca din suma aia derizorie? Nu plateste rata la banca si vin aia si o arunca pe strada cu tot cu copil, ca primeste bani la fel ca o aurolaca, deci sa traiasca la fel ca o aurolaca , mama ei de curva, cu salar mare, si bani nemeritati, dupa gandirea ta frustrata. Moartea caprei vecinului este in mare voga in tara asta.

Chiar nu pricep nimic din "cariera profesionala" si "credit la banca".
De altfel nu pricep nici cum doamnele din specia Homo Sapiens faceau copii inainte cand habar nu aveau de "cariera profesionala" si "credit la banca". Batman, Batman!

Vorbim aici doar de corectitudinea finantarii diferentiate de catre stat a cresterii bebelusilor in functie salariul mamei?...daca se poate.
Ce nevoi in plus are un bebelus a carui mama este ajutata de stat cu 34 de milioane lunar pentru crestrea copilului fata de un bebelus nascut de o mama cu salariu minim ...vreo 9 milioane?

P.S.: nu sunt chiar atat de batut in cap dpv cariera: fata mea are doua facultati terminate (SNSPA + masterat la ASE in engleza ), are un loc de munca in Bucuresti platit cu peste 1000 euro, apartament, credit la banca si se apropie de 30 ani. Eu inca nu am urmasi...



Edited by gabicen, 29 May 2015 - 04:09.


#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgabicen, on 29 mai 2015 - 03:50, said:

De altfel nu pricep nici cum doamnele din specia Homo Sapiens faceau copii inainte cand habar nu aveau de "cariera profesionala" si "credit la banca". Batman, Batman!

Da. Erau mame eroine ale clasei muncitoare care nasteau in uzina, si la o saptamana dupa nastere era inapoi in uzina. Nu era "cariera", era "norma".

Quote

Vorbim aici doar de corectitudinea finantarii diferentiate de catre stat a cresterii bebelusilor in functie salariul mamei?...daca se poate.

Vorbim, da' tu ori nu intelegi, ori te faci ca nu intelegi. Iti explic io facand o paralela, mai ales ca pui accent pe cuvantu' "corectitudine". Tu ai un camp de pe care culegi 3 tone de conopida, doi vecini culeg cate 2 tone, zece o tona, 100 cate 500 de kile si 1000 nimic ca toata vara au stat cu p*la la soare. Statu' ia tot si imparte, la final iti da cam 60 de kile. Iti convine imparteala?

Quote

Ce nevoi in plus are un bebelus a carui mama este ajutata de stat cu 34 de milioane lunar pentru crestrea copilului fata de un bebelus nascut de o mama cu salariu minim ...vreo 9 milioane?

Ia ghici. Ce nevoi in plus ai tu cu un salar de 34 de milioane (sa zicem) fata de unu' cu salaru' de 9 milioane?

#14
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postgabicen, on 29 mai 2015 - 03:50, said:

Ce nevoi in plus are un bebelus a carui mama este ajutata de stat cu 34 de milioane lunar pentru crestrea copilului fata de un bebelus nascut de o mama cu salariu minim ...vreo 9 milioane?


E corect ca un bebelus sa doarma intr-o vila, iar altul intr-o cocioaba? Sa le dam amandurora aceeasi casa.

#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postgabicen, on 29 mai 2015 - 01:40, said:

DE CE crede statul ca, de la nastere, bebelusii trebuie tratati diferentiat financiar?


Nu stiu de ce ai tu senzatia ca un bebelus nigerian este egal cu un bebelus elvetian. Evident ca toti bebelusii sunt diferiti si ca conteaza al dracului de mult unde ai tras lozul sa te faca maica-ta.

Daca am invatat ceva in anii recenti, este ca a te naste in Romania este un lucru foarte benefic. Aterizezi in top 10% a populatiei cele mai favorizate de pe planeta. Da, suntem intr-o pozitie de trahat in europa, realmente la coada vacii. Dar in ceea ce priveste restul planetei, suntem in leaganul civilizatiei, stam la masa cu zeii. Ma rog, in aceeasi incapere, nu stiu daca chiar la masa.

#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View Postgabicen, on 29 mai 2015 - 03:50, said:


... fata mea are doua facultati terminate ... Eu inca nu am urmasi...

Posted Image

on: Eu(care merg in fiecare zi la munca) sunt de acord sa renunt la alocatie ca sa ii sprijin pe cei care au multi copii si isi ocupa tot timpul cu asta.
Sa o ajutam pe Natalie cu orice pret, chiar daca descurajam munca !!!

#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostFreeThinker, on 29 mai 2015 - 05:40, said:


Posted Image


De ce te miri atata? Femeia abia-i considerata om. Urmas sub nicio forma.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

View Postgabicen, on 29 mai 2015 - 01:40, said:

......................
Din declaratile doamnei Plumb eu inteleg ca un bebelus nascut de o mama cu salariu mare poate beneficia de mai multi bani de la stat pentru intretinerea sugarului decat un bebelus nascut de o mama cu salariu mic.
.....................

intelegi gresit.
banii pentru sugar sunt aceiasi (200 lei/luna in primii 2 ani)
indemnizatia despre care se discuta aici este a mamei, o primeste in functie de taxele platite anterior (deci implicit in functie de salariu)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate