Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

BREXIT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

Poll: VA RĂMÂNE UK ÎN UE? (70 member(s) have cast votes)

VA RĂMÂNE UK ÎN UE?

  1. DA (48 votes [68.57%] - View)

    Percentage of vote: 68.57%

  2. NU (22 votes [31.43%] - View)

    Percentage of vote: 31.43%

Vote Guests cannot vote

#1
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015
Voters will be asked "Should the United Kingdom remain a member of the European Union?" in a referendum to be held by 2017, the British government announced on Thursday.

Ce rezultat preconizați? Va rămâne UK în UE sau nu? Și cum va afecta el (indiferent care va fi) UK, respectiv UE?

Edited by Eroman, 28 May 2015 - 10:42.


#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Avand in vedere ca extremismul a evoluat foarte mult in ultimii ani, este foarte posibil ca UK sa se retraga din zona UE. Macar asa scapa de sclavagism, desi ei erau una din tarile fruntase la capitolul exploatare.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
La plăcinte înainte, la război înapoi...

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Va rămâne.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ramane. In conditiile in care economia actuala e mai interconectata ca oricand, efectele asupra economiei insulare ar fi mult mai mari decat par la prima vedere.

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
E suficient să vedem ce părere are Consiliul Pentru Relații Externe pe această temă: http://www.cfr.org/u...ng-world/p36504 și https://www.foreigna...ritish-politics

Nu cetățenii hotăresc ci "elitele".

#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Nu pleaca cainele de la macelarie...vor folosi acelasi santaj de cand au intrat in UE pt. a negocia pe pozitie de forta (un fel de sefi in uniune) cu Juncker si Merkel. S-au saturat si aia de ei, dar n-au ce face, sunt constienti ca UE si-asa schioapata, dar fara miliardele din City (ae barosanilor nemti si frantuji desigur) ar fi cu un picior in groapa!
Bine macar ca ei isi permit sa faca figuri, sa strambe din nas...nu ca alte slugi care accepta orice li se baga pe gat, supusi...

#8
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Bai nene, eu unul m-am cam saturat de figurile Imperiului.

Zici ca ei au dat gaura in macaroana.

#9
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
Vor rămâne. Interesul economic e evident. În plus, în plan politic, SUA nu ar vrea ca aliatul lor numărul unu să nu fie-n interiorul UE, deci MB va trebui să ţină cont şi de acest aspect.
Ceea ce se va-ntâmpla va fi că vor tempera entuziasmul integrator al unora dintre birocraţii brusselezi. Ceea ce va fi un lucru bun pentru statele UE.

#10
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Byblos4, on 28 mai 2015 - 11:18, said:

Bai nene, eu unul m-am cam saturat de figurile Imperiului.

Zici ca ei au dat gaura in macaroana.

Pai ei conduc UE, si-au cam luat acest titlu fara sa ii intrebe nimeni.

#11
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Fiti fara grija, nu iese nimeni din Uniune, decat cu picioarele inainte...pai daca n-au iesit parlitii de greci care se laudau c-or sa treaca la drahma si or sa dreaga...cum credeti voi ca va iesi imperiul financiar al Europei?
Negociaza de pe pozitii deforta sa-i mai mulga pe aia de la Frankfurt de ceva subventii si libertati financiare, sa fie bine ca sa nu fie rau....
Ei au fost eursceptici inca de pe vremea lui Churchill, deci nimic nou. De ce fac figuri? Pentru ca pot si pt. ca tin la tara lor si sunt un popor care nu accepta chiar orice le ordona altii, cu riscul de a-si duce tara la groapa! Plus mandria de fost mare imperiu, cand taiau si spanzurau, si de aici au ramas cu dorinta si pretentia de a fi tot vioara intai, sau macar a doua!

#12
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Vor ramane din cauza Scotiei care in secunda 2 daca iese UK-ul, se desprind de ei si intra in UE.

#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 toto_riina, on 28 mai 2015 - 11:29, said:

... mandria de fost mare imperiu, cand taiau si spanzurau, si de aici au ramas cu dorinta si pretentia de a fi tot vioara intai, sau macar a doua!
A treia ! Adjudecat !
Posted Image

ps - daca voteaza populimea acum, aia de casca ochii la latrinele lor unde-i invadeaza ruminii; eu nu stiu ce-o sa iasa da' ma cam astept sa iasa..
daca nu, poate raman

Edited by theMisuser, 28 May 2015 - 11:38.


#14
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
N-or să rămînă, decît dacă UE-ul le va face mari concesii (de genul, să rămînă ei cu toate avantajele şi să scape de orice costuri), ceea ce UE-ul ar trebui să nu accepte.

Ba chiar ar trebui încurajate astfel de referendumuri în toate celelalte ţări, avînd în vedere că la înfiinţare nu s-a facut aşa ceva. Uniunea Europeană trebuie să fie o uniune doar a celor care vor (union of the willing) să-şi asume şi costurile unei integrări mai mari, nu doar avantajele, iar atunci cînd dau de greu, să se facă că nu mai ştiu de reguli şi reglementări (cum sînt alea cu deficitele şi îndatorarea).

Cîtă vreme Germania va rămîne motorul Europei, Anglia poate să se cărăbănească. Numai zilele trecute Merkel şi Hollande au propus o mai mare integrare, în ciuda Angliei. Dacă ăştia vor să fie outsideri faţă de EU doar pentru că se cred mai importanţi pe scena mondială n-au decît.

#15
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Eu cred ca Cameron a intrat intr-o capcana electorala, iar acum va trebui sa sacrifice unul din urmatoarele 2 lucruri: cariera lui politica sau... tara sa! Daca UK iese din UE, nu-i vad bine, economic vorbind. Poate ne trezim ca vor vrea scotienii sa fie in UE, hehe :D

#16
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Angelica sta capra in fara lui Cameron, n-are incotro:
http://www.hotnews.r...-tratatelor.htm
Cred ca-i si cam place :D Vaca de muls din City, nu va ganditi la altceva...

#17
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

 cristi7, on 29 mai 2015 - 01:01, said:

Eu cred ca Cameron a intrat intr-o capcana electorala, iar acum va trebui sa sacrifice unul din urmatoarele 2 lucruri: cariera lui politica sau... tara sa! Daca UK iese din UE, nu-i vad bine, economic vorbind. Poate ne trezim ca vor vrea scotienii sa fie in UE, hehe Posted Image
Nu prea le ai cu politica occidentala!

Cameron nu ia decizii de capul lui ca politicieniii romani.
Acolo se discuta in media si cand curentul majoritar inclina balanta intr-o parte politicienii adopta deciziile in consecinta.
De altfel Cameron a spus ca va organiza un referendum. Cu siguranta rezultatul votului va conta.
Pana atunci se discuta avantajele si dezavantajele pentru ca electoratul sa fie informat si sa ia decizia in cunostinta de cauza.
A lasat timp suficient ca oficialii de la Bruxelles sa analizeze si sa adopte eventuale propuneri de reforma a UE.

Cameron nu are de ce sa fie sanctionat pentru o decizie proasta luat de cetateni.
Sanctionezi pe liderii politici cand iau decizii proaste fara sa discute si sa consulte electoratul.

Edited by Moftangiu, 29 May 2015 - 17:22.


#18
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Referendumul ăla se va organiza numai dacă sondajele spun că majoritatea nu doresc să iasă din UE.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate