Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

orice antena poate fi o arma emp

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
M-am uitat ieri pe net. Am gasit explicatii despre cum functioneaza un aparat emp. Am vazut ca totul se bazeaza pe principiul inductiei adica un camp electromagnetic induce intr-un conductor un curent electric de sens opus celui din conductor si proportional cu campul electromagnetic. M-am uitat bine si am ajuns la concluzia ca orice antena parabolica sau cum vreti voi poate fi folosita ca o arma pe principiul asta. Mai precis orice antena care emite. Doar e nevoie ca acest camp electromagnetic sa fie oprit brusc. Tot pe principiul asta vad ca exista in lume o groaza de antene care mai de care mai mari chipurile pentru receptia undelor din univers. Insa e suficient sa emiti unde si sa directionezi antena ca sa obtii o arma. Practic o groaza de state la ora actuala au o superarma.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,865
  • Înscris: 06.01.2008
Degeaba se poate obtine o arma cu puls electromagnetic, daca ea e fixa si nu face altceva decat sa prajeasca orice circuit electronic din jurul ei, nu dintr-o zona aflata la distanta.
O arma reala e ori mobila, ori poate directiona un atac la o distanta sigura fata de cel ce o manevreaza.

Edited by Hider141, 22 May 2015 - 07:30.


#3
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Marile observatoare astronomice cu antene au antene uriase care pot fi miscate in azimut si elevatie

Ps din cate stiu eu se poate obtine o directie si o arie a pulsului electromagnetic fie el si de la antene parabolice.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dar cand cautai tu prostii pe internet, ti-a trecut vreodata prin cap ca marile observatoare cum le spui tu, au antene de receptie??? ca nu emit nimic?!?
ai incercat sa scoti brusc bateria din telefon ca sa obtii un puls electromagnetic?!?

tine-te de sclaoa si lasa prostiile... nu observi ca te depaseste efortul?

Edited by Nero-d, 22 May 2015 - 07:41.


#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View PostNero-d, on 22 mai 2015 - 07:40, said:

dar cand cautai tu prostii pe internet, ti-a trecut vreodata prin cap ca marile observatoare cum le spui tu, au antene de receptie??? ca nu emit nimic?!?
ai incercat sa scoti brusc bateria din telefon ca sa obtii un puls electromagnetic?!?

tine-te de sclaoa si lasa prostiile... nu observi ca te depaseste efortul?
Nero tu esti clona lui @spare-me???Ca numai ala era "gigi contra" la orice se posta pe forum!Lasa omul sa intrebe si sa primeasca raspunsuri pertinente ca sa inteleaga ceva,ca probabil ajutor si cauta,nu mustrari!

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ba lasa omul sa nu mai intrebe tot felul te tampenii!!!
sa nu mai vina cu ipoteze retarde de gradinita!!!
ajutor cauta dar nu stiintific...
cand cauti ajutor, intrebi!!! nu vii cu postulatul : "orice antena poate fi o arma EMP"
daca tu n-ai suficiente cunostinte ca sa sesizezi ridicolul?, nu te manifesta! pe principiul: daca taceai...

asta nu mai e stiinta teoretica, e nestiinta si bataie de joc de stiinta!
stiinta implica un anumit nivel de cunostinte si de pregatire
stiinta nu-i pentru profani!
in lipsa une baze minime de cunostinte nu poti discuta despre stiinta

Edited by Nero-d, 22 May 2015 - 08:15.


#7
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Pai si telefonul ala ce face? Exact produce un curent indus de sens contrar dar egal cu cel initial. Asa ca n-are cu ce sa dauneze. Am spus : curentul indus este proportional cu intensitatea campului electromagnetic recte daca ai un calculator de buzunar si tu ii induci un curent mult mai mare se scurcicuiteaza. Plus de asta emp detonat in atmosfera se refera la ionosfera unde curentul indus provoaca miscarea electronilor instabili. Si raza de actiune e foarte mare..... Asa ca se poate.....

Edited by vyctoras1985, 22 May 2015 - 08:14.


#8
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Valeu, seamana a antena3....

#9
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Pai vezi...stie varanu de ce isi face atatea antene....

http://science.howst...com/e-bomb2.htm
Uite aici pentru cine nu crede.....exact asta e principiul..... Cititi acolo si veti vedea ca e vorba de electronii liberi din atmosfera.

#10
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Sant de acord 100% cu @Nero-d, back to school.

#11
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
S-a calmat spiritele :).

#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Tocmai am scos cana cu cafea dintr-o arma de-asta.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvyctoras1985, on 22 mai 2015 - 08:13, said:

Pai si telefonul ala ce face? Exact produce un curent indus de sens contrar dar egal cu cel initial.
Un puls EM caluema se poate face cu o arma nucleara. Restul sunt jucarii cu efect local. Rachetele cu puls EM au o bobina in ele si trimit o tensiune mare in ele la apropierea de tinta, au doar efect local. Ideea este sa scoti din functiune circuite receptoare sensibile, radare, comunicatii, vehicule moderne cu electronica, elicoptere vechi fara protectie EM etc... puls EM care sa acopere orase intregi sunt SF-uri deocamdata si numai cu nuclearul ar fi posibile, trebuie foarte multa energie.

Edited by andreic, 22 May 2015 - 09:39.


#14
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

View PostRazvan_N, on 22 mai 2015 - 09:11, said:

Tocmai am scos cana cu cafea dintr-o arma de-asta.

Sper ca ai purtat vesta anti-pulsuri-electromagnetice!

Edited by Batranelul, 22 May 2015 - 09:38.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvyctoras1985, on 22 mai 2015 - 07:18, said:

M-am uitat ieri pe net. Am gasit explicatii despre cum functioneaza un aparat emp. Am vazut ca totul se bazeaza pe principiul inductiei adica un camp electromagnetic induce intr-un conductor un curent electric de sens opus celui din conductor si proportional cu campul electromagnetic. M-am uitat bine si am ajuns la concluzia ca orice antena parabolica sau cum vreti voi poate fi folosita ca o arma pe principiul asta. Mai precis orice antena care emite. Doar e nevoie ca acest camp electromagnetic sa fie oprit brusc. Tot pe principiul asta vad ca exista in lume o groaza de antene care mai de care mai mari chipurile pentru receptia undelor din univers. Insa e suficient sa emiti unde si sa directionezi antena ca sa obtii o arma. Practic o groaza de state la ora actuala au o superarma.


Asa-i ca iti plac jocurile pe calculator?

Asa-i ca nu stapanesti deloc termenii despre care vorbesti?Sau mai zis, habar n-ai despre ce vorbesti?

Asa-i ca te plictiseai in ultimul timp?

#16
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Să mut telefonul de lângă calculator că mi se mai blochează câteodată (calculatorul) ...

#17
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostNero-d, on 22 mai 2015 - 07:40, said:

dar cand cautai tu prostii pe internet, ti-a trecut vreodata prin cap ca marile observatoare cum le spui tu, au antene de receptie??? ca nu emit nimic?!?
Nu-i da idei, c-o să încerce să conecteze antena Digi a lui ta-su direct la priză să vadă dacă poate "prăji" vreun ozn.

@inițiator, eu zic să te duci să-i comunici descoperirile astea ale tale profului de fizică, poate-ți mărește nota.

Edited by neur0, 22 May 2015 - 10:06.


#18
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
@andreic
Pai normal. N-am precizat nicaieri aria posibila. Insa hai sa o luam in ordine. O racheta datorita marimii nu poate avea decat efect scazut. Depinde de marimea ei. Una care ar avea efect pe vreo 30 km ar fi suficienta totusi sa scoata din uz orice aparat inamic care se apropie.
Acum altfel stau lucrurile cu o statie cu antene destinate exact pentru treaba asta. Ele sunt fixe si pot fi cat de mari vrea constructorul. Ca atare ar genera un puls care sa acopere chiar si 100km raza. E suficient sa scoti din uz un intreg arsenal. Iar atacatorul nu are elemente portabile la fel de puternice ca o statie fixa. Ca atare e in avantaj cel ce se apara.
Bineinteles nu putem compara toate astea cu o bomba nucleara. Insa e suficient cat sa te aperi. Mai ales ca acest curent indus in atmosfera e mult mai mare ca arie decat undele transmise.

@razvan
Ai scos dintrun cuptor cu microunde. Perfect. Si ala poate fi adaptat la asa ceva. Numai ca el are alte scopuri si exista o izolare a undelor. Izolare care se poate pune ca protectie pe orice aparat. Numai ca depinde si ce unde ar folosi o astfel de antena mai exact ce lungime. Unele trec si prin acei pereti si au acces la echipament. Pentru astfel de antene iti trebuie energie multa. Acum intelegi de ce cauta lumea surse ieftine de energie si puternice?

@restul
Aberati la greu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate