Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Intrebare despre Bac INFO

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014
Salut. Sunt elev in clasa XI, la profil Uman Stiinte sociale bilingv engleza, si doresc sa optez pentru o facultate de informatica. M-am gandit sa optez pentru aceasta facultate fiindca nu prea vad ce altceva mi-ar place sa studiez mai departe. Mereu am fost fascinat de jocuri si felul in care sunt facute.Stiu ca informatica nu se mananca doar din jocuri si altele. Am inceput de cateva luni sa studiez C++ si nu-mi este clar un lucru sau doua...
Am observat ca pe subiectul de BAC scrie C/C++. Trebuie sa stiu limbajul C si C++ sau doar unul din ele pentru BAC? Eu nu am cum sa dau BAC, sau cel putin nu as vrea, sa dau bac la informatica, insa admiterea la facultate se face pe baza unui examen ce conteaza 75% + 25%BAC.
O alta intrebare ar fi, cei care dau BAC-ul, pot alege dintre pascal si c/c++? (nu ca m-ar interesa pascal).
Am gasit acest topic foarte interesat in legatura cu c si c++ insa nu imi este clar daca ar trebui sa invat ambele limbaje de programare... Unu e deja greu pentru mine, nu de alta. Intreb fiindca pe aceste subiecte de care vorbeam, am vazut ca aceste doua limbaje sunt cumva combinate.(Exercitii in c si c++).
Sunt constient ca cele doua limbaje usor diferite in nume, sunt destul de asemanatoare mai mult sau mai putin.
As ruga mai putina "marlaneala" in raspunsuri.Multumesc anticipat :)

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Nu se invata C++ la scoala, in adevaratul sens al cuvantului. Doar C cu un mod diferit de a citi/scrie datele.
C-ul ar trebui sa-ti fie suficient.

#3
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Informatica nu se tocește! !! O data ce ai învățat și înțeles un limbaj de programare, toate celelalte vor fi destul de ușor de învățat. Programarea Îți modifica felul de a gândi, vei înțelege cum sa îi ceri calculatorului sa facă ceva pentru tine, totusi nu sintaxa contează prea mult. Eu am făcut Pascal în liceu, și totuși stiu programare în C/C++ OOP (doar) cu documentația în fata.

Ce e așa greu sa treci de la C la C++?

Edited by 0x0c, 06 May 2015 - 20:24.


#4
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

 0x0c, on 06 mai 2015 - 20:22, said:

Informatica nu se tocește! !! O data ce ai învățat și înțeles un limbaj de programare, toate celelalte vor fi destul de ușor de învățat. Programarea Îți modifica felul de a gândi, vei înțelege cum sa îi ceri calculatorului sa facă ceva pentru tine, totusi nu sintaxa contează prea mult. Eu am făcut Pascal în liceu, și totuși stiu programare în C/C++ OOP (doar) cu documentația în fata.

Ce e așa greu sa treci de la C la C++?

 dani.user, on 06 mai 2015 - 20:20, said:

Nu se invata C++ la scoala, in adevaratul sens al cuvantului. Doar C cu un mod diferit de a citi/scrie datele.
C-ul ar trebui sa-ti fie suficient.
nu cred ca m-am exprimat prea bine. Eu nu am mai facut programare la scoala din gimnaziu, mai exact clasa 6. Am inceput sa invat singur C++... Nici nu m-am atins de ceva legat de C, doar C++

#5
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013
Salut ! La BAC la info poti sa alegi intre C/C++ sau Pascal (da mai sunt clase care studiaza Pascal) Prin urmare daca alegi subiectul cu C/C++ poti sa dai rezolvarea problemelor in C sau C++ Posted Image. E structurat asa deoarece nu exista diferente (foarte) mari intre C si C++, dar nu am auzit pe cineva sa mai studieze C (cel putin in liceu) deci in majoritatea cazurilor C++ "e la putere".

 vlad9727, on 06 mai 2015 - 20:09, said:

Am gasit acest topic foarte interesat in legatura cu c si c++ insa nu imi este clar daca ar trebui sa invat ambele limbaje de programare... Unu e deja greu pentru mine, nu de alta. Intreb fiindca pe aceste subiecte de care vorbeam, am vazut ca aceste doua limbaje sunt cumva combinate.(Exercitii in c si c++).

E aceeasi mancare de peste NU sunt 2 limbaje de programare diferite (cel putin eu nu le consider asa). C-ul e mai batran, in timp ce C++ e ceva mai nou. Se vrea a crede ca in C++ poti face programare pe obiecte ( OOP adica treburi mai serioase deja) da cica se poate daca vrei si in C.. Mai multe gasesti aici http://forum.softped...i-c-diferente/. Nu are rost sa stai pe diferente, sa te gandesti ce sa inveti ce sa nu fiindca oricum maine apare alt limbaj de programare sau maine vei vrea altceva. Recomandat e C++'ul deoarece se aproprie mult fata de alte limbaje. Oricum trebuie sa intelegi limbajul de programare mai apoi sa il inveti.
Dar cum zicea cineva mai sus, la liceu degeaba zic "ăia" ca se face C++ fiindca tot C inveti, tot caractere, tablouri, structuri, functii inveti, deci tot aia e.
E cam naspa la tine cu BAC-ul. Si eu tot clasa a XI-a, pe profil real intensiv informatica si pentru facultate s-ar putea sa ma ajute faptul ca dau BAC din info (oricum nu as da din altceva cu 7 ore de info pe staptamana...Posted Image )
...daca vrei sa continui cu studiile pe mai departe iti recomand sa incepi sa inveti C#. Aici poti sa faci programare pe obiecte..si e foarte fain limbajul.

Edited by MihaiValentin, 06 May 2015 - 22:14.


#6
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

 MihaiValentin, on 06 mai 2015 - 22:11, said:

Salut ! La BAC la info poti sa alegi intre C/C++ sau Pascal (da mai sunt clase care studiaza Pascal) Prin urmare daca alegi subiectul cu C/C++ poti sa dai rezolvarea problemelor in C sau C++ Posted Image. E structurat asa deoarece nu exista diferente (foarte) mari intre C si C++, dar nu am auzit pe cineva sa mai studieze C (cel putin in liceu) deci in majoritatea cazurilor C++ "e la putere".

E aceeasi mancare de peste NU sunt 2 limbaje de programare diferite (cel putin eu nu le consider asa). C-ul e mai batran, in timp ce C++ e ceva mai nou. Se vrea a crede ca in C++ poti face programare pe obiecte ( OOP adica treburi mai serioase deja) da cica se poate daca vrei si in C.. Mai multe gasesti aici http://forum.softped...i-c-diferente/. Nu are rost sa stai pe diferente, sa te gandesti ce sa inveti ce sa nu fiindca oricum maine apare alt limbaj de programare sau maine vei vrea altceva. Recomandat e C++'ul deoarece se aproprie mult fata de alte limbaje. Oricum trebuie sa intelegi limbajul de programare mai apoi sa il inveti.
Dar cum zicea cineva mai sus, la liceu degeaba zic "ăia" ca se face C++ fiindca tot C inveti, tot caractere, tablouri, structuri, functii inveti, deci tot aia e.
E cam naspa la tine cu BAC-ul. Si eu tot clasa a XI-a, pe profil real intensiv informatica si pentru facultate s-ar putea sa ma ajute faptul ca dau BAC din info (oricum nu as da din altceva cu 7 ore de info pe staptamana...Posted Image )
...dac vrei sa continui cu studiile pe mai departe iti recomand sa incepi sa inveti C#. Aici poti sa faci programare pe obiecte..si e foarte fain limbajul.
c#? pai, nu e diferit de c++ ? parca spuneai sa invat c++...

#7
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013

 vlad9727, on 06 mai 2015 - 22:14, said:

c#? pai, nu e diferit de c++ ? parca spuneai sa invat c++...

Momentan studiaza C++. Dupa ce il stapanesti putin, poti incepe sa te uiti si peste C# (e...aproape la fel ca C++) doar ca aici ai mult mai multe optiuni. La clasa am ales sa facem si C# fata de C++ care este in programa. Un lucru care ar trebui sa il iei in considerare e ca admiterea la o facultate de genu' nu se compara cu BAC-ul...depinde oricum de facultate.

#8
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

 MihaiValentin, on 06 mai 2015 - 22:29, said:

Momentan studiaza C++. Dupa ce il stapanesti putin, poti incepe sa te uiti si peste C# (e...aproape la fel ca C++) doar ca aici ai mult mai multe optiuni. La clasa am ales sa facem si C# fata de C++ care este in programa. Un lucru care ar trebui sa il iei in considerare e ca admiterea la o facultate de genu' nu se compara cu BAC-ul...depinde oricum de facultate.
da, stiu ca examenul de admitere este mai greu, dar sunt destul de hotarat sa invat fiindca alta optiune care sa-mi placa nu prea as avea...nu prea am viata sociala :helpsmilie: si asta ma ajuta in privinta asta, in sensul ca la vara "am ce face". O sa fac cumva si pregatire particulara cu un profesor daca reusesc sa fac rost de bani.

#9
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013

 vlad9727, on 06 mai 2015 - 22:36, said:

da, stiu ca examenul de admitere este mai greu, dar sunt destul de hotarat sa invat fiindca alta optiune care sa-mi placa nu prea as avea...nu prea am viata sociala Posted Image si asta ma ajuta in privinta asta, in sensul ca la vara "am ce face". O sa fac cumva si pregatire particulara cu un profesor daca reusesc sa fac rost de bani.

Te inteleg..poti invata linistit si singur, oricum daca te incurajeaza degeaba ai in materie informatica, sau ai x ore, ca oricum nu se preda ceea ce ar trebui sau cum ar trebui. Da da iarasi dam vina pe programa, dar din pacate asa este..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate