Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Mediafax: Traian Băsescu, urmărit penal pentru retrocedări - făcătura sau realitate?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

Poll: Mediafax: Traian Băsescu, urmărit penal pentru retrocedări - făcătura sau realitate? (31 member(s) have cast votes)

Este urmarirea penala a lui Traian Basescu in cazul retrocedarilor abuzive, o facatura?

  1. DA, e facatura, Traian Basescu, fratele lui Mircea Basescu, este inocent in acest caz (10 votes [32.26%] - View)

    Percentage of vote: 32.26%

  2. NU, nu e facatura, Traian Basescu, fratele lui Mircea Basescu, e vinovat penal (12 votes [38.71%] - View)

    Percentage of vote: 38.71%

  3. Sunt sceptic, Judecătoria Sectorului 5 poate fi politizata (2 votes [6.45%] - View)

    Percentage of vote: 6.45%

  4. Nu stiu / Nu am o parere (7 votes [22.58%] - View)

    Percentage of vote: 22.58%

Vote Guests cannot vote

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Imi place sa citesc stiri din agentii de presa, nu din toate sursele de spalare la creier gen B1 sau A3, unde stirile sunt formulate succint, si le pot digera singur.

Uitati ce am gasit pe Mediafax:

Quote

Pe 27 aprilie, Judecătoria Sectorului 5, a confirmat redeschiderea urmăririi penale sub aspectul infracţiunii de abuz în serviciu contra intereselor persoanelor, de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, într-un dosar deschis la plângerea Ioanei Preda. Decizia este definitivă.

Ioana Preda a declarat, marţi seară, la Antena 3, că a făcut plângerea în 2008 - 2009 contra lui Traian Băsescu, pentru retrocedarea unor imobile, în 2003, către Nicholas Jordan. Preda a mai precizat că din unul din aceste imobile din sectorul 4 a fost evacuată în urmă cu doi ani.
Sursa: http://www.mediafax....primar-14214150

Voi ce credeti, este acest dosar o facatura, sau Traian Basescu chiar a profitat de pozitia lui ca primar?

Dar in general ce credeti despre cei care se fac primari prin promisiuni false?

Se fac ei primari pentru binele comunitatii in primul rand, sau pentru buzunarele lor si al familiilor lor?

Edited by OriginalCopy, 06 May 2015 - 18:07.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu vad legatura cu Mircea Basescu.

As fi raspuns ca T Basescu e vinovat penal, dar in POLL este legat raspunsul si cu M Basescu , si chiar nu percep legatura in acest caz.
De altfel si la prima intrebare M Basescu este invocat. am citit tot articolul din link si nu am gasit nimic despre M Basescu.
Si tot acum am observat ca si in titlul POLL-ului se face referire la Mircea Basescu.

Hai sa facem alt POLL si sa-i FUTEM separat, fiecare pe problema lui

Edited by keta, 06 May 2015 - 02:14.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postketa, on 06 mai 2015 - 02:09, said:

Nu vad legatura cu Mircea Basescu
Un grup infractional rareori se opreste la o singura infractiune, statistic vorbind.

Bineinteles, tot nu vezi legatura, dar nici nu conteaza, nu am raspuns pentru tine, ci pentru toti coforumistii.

#4
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Judecătoriile nu au competențe să decidă începerea, desfășurarea sau închiderea urmăririi penale.
Articolul spune că Judecătoria confirmă începerea urmăririi penale de către Parchetul de pe lângă ICCJ; ceea ce poate înseamna 2 lucruri: autorul habar n-are procedură penală sau Judecătoria a dat un comunicat (dacă există așa ceva) care atesta încălcarea competențelor sale.
Eu cred ca e prima variantă și avem încă un exemplu de laminorist care și-a greșit meseria, ajungând în presă (făcui și un micuț calambur :)).

#5
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Traian matroz Vânturescu e total nevinovat, "Iel ie jmieker dhă jmieker, bhăă! Ie nievinavat, ca pruncul
proaspăt zpălat"
Știrea din deschiderea topicului este de "esență varanist-fireatecă-RTVistă", "anti-băsiștii ie dhă vină, bre, fă, mă, din nou :angry: fac iei :calich: ce fac și îi caută pricină, ș-au mai tras iei o beșină :puke: de știre contrafăcută! Epic fail varanian!"
... What the funk :dj: dom' profesor felix, nu cumva te plictisești la bulău, vrei cumva temniță grea ?

Edited by Teophileos, 06 May 2015 - 07:51.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostOriginalCopy, on 06 mai 2015 - 01:25, said:



Voi ce credeti, este acest dosar o facatura, sau Traian Basescu chiar a profitat de pozitia lui ca primar?

Dar in general ce credeti despre cei care se fac primari prin promisiuni false?

Se fac ei primari pentru binele comunitatii in primul rand, sau pentru buzunarele lor si al familiilor lor?

Nu am raspuns la chestionar.Din doua motive:

1) Fiind total pe dinafara in chestiunea prezentata,ASA CUM SUNT SIGUR CA ESTE ABSOLUT TOATA COMUNITATEA FORUMULUI,raspunsurile date sunt doar subiective,fara suport in realitate.
2) Daca as avea date concrete,ASA CUM NIMENI DE PE ACEST FORUM NU LE ARE,ar trebui sa respect un cod deontologic si ma abtin de la comentarii.

ps.
Asa-i ca nu dai doi bani pe ex-presedintele Basescu?

#7
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

View PostOriginalCopy, on 06 mai 2015 - 01:25, said:

Imi place sa citesc stiri din agentii de presa, nu din toate sursele de spalare la creier gen B1 sau A3, unde stirile sunt formulate succint, si le pot digera singur.

Uitati ce am gasit pe Mediafax:


Sursa: http://www.mediafax....primar-14214150

Voi ce credeti, este acest dosar o facatura, sau Traian Basescu chiar a profitat de pozitia lui ca primar?

Dar in general ce credeti despre cei care se fac primari prin promisiuni false?

Se fac ei primari pentru binele comunitatii in primul rand, sau pentru buzunarele lor si al familiilor lor?



offff....ce tentat sunt sa iti dau raport de troll!

ca doar te iei de ,,dumnezeul justitiei libere" nuu ?
ca doar asa spunea retardul de Mircea Cartarescu !

nu, nu va pati nimic!

traian basescu are dosare despre coldea, kovesi si multi alti procurori si magistrati tari si mari din CSM .....sau crezi ca in cutiile alea luate cu el, erau prajiturele ???

parerea mea - TB are dovada clara, fizica, ca Kovesi, Stanciu, sefii din CSM au luat bani de la tigani, de aia nu se ating de el

LINK Cartarescu despre justitia libera

View Postadisz, on 06 mai 2015 - 07:59, said:

ps.
Asa-i ca nu dai doi bani pe ex-presedintele Basescu?


ca sa dai doi bani pe el, ar fi trebuit sa fi fost ales in mod real!
el a stat la Cotroceni doar prin sluga sa desavarsita, chiorul ala de la Curtea Constitutionala!
deci nicidecum prin vointa populara!

asa ca nu ... nu merita respectul cuvenit unui sef de stat!

lasand la o parte ca a violat cam toate protocoalele si legile din materie, purtandu-se mai degraba ca un sef de clan mafiot decat presedinte, dand ordine in stanga si in dreapta ce si pe cine sa aresteze Kovesi

Edited by CentOS_Operator, 06 May 2015 - 08:27.


#8
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

View PostCentOS_Operator, on 06 mai 2015 - 08:35, said:

el a stat la Cotroceni doar prin sluga sa desavarsita, chiorul ala de la Curtea Constitutionala!
deci nicidecum prin vointa populara!


Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Eu zic cum zic și politicienii: "am încredere în justiție". Nu știu dacă este vinovat sau nu. Dacă este vinovat, deși l-am simpatizat și votat, sunt de părere că trebuie să plătească. Dacă nu e vinovat, va fi achitat.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCentOS_Operator, on 06 mai 2015 - 08:35, said:

offff....ce tentat sunt sa iti dau raport de troll!

ca doar te iei de ,,dumnezeul justitiei libere" nuu ?
ca doar asa spunea retardul de Mircea Cartarescu !

nu, nu va pati nimic!

traian basescu are dosare despre coldea, kovesi si multi alti procurori si magistrati tari si mari din CSM .....sau crezi ca in cutiile alea luate cu el, erau prajiturele ???

parerea mea - TB are dovada clara, fizica, ca Kovesi, Stanciu, sefii din CSM au luat bani de la tigani, de aia nu se ating de el

LINK Cartarescu despre justitia libera




ca sa dai doi bani pe el, ar fi trebuit sa fi fost ales in mod real!
el a stat la Cotroceni doar prin sluga sa desavarsita, chiorul ala de la Curtea Constitutionala!
deci nicidecum prin vointa populara!

asa ca nu ... nu merita respectul cuvenit unui sef de stat!

lasand la o parte ca a violat cam toate protocoalele si legile din materie, purtandu-se mai degraba ca un sef de clan mafiot decat presedinte, dand ordine in stanga si in dreapta ce si pe cine sa aresteze Kovesi

Faca-se voia ta.Asa este, ai dreptate.
Apropo,vezi ca retard nu este identic sinonim cu retardat.

Edited by adisz, 06 May 2015 - 09:01.


#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
Sunt de acord cu adisz.
Forumul nu este nici  procuratura si nici instanta de judecata. Este evident ca unii vor sa fie deschise subiecte fara numar despre "penalul" T.B. ca sa vorbim "discutii'.
Nu am votat dar sunt curios cum a votat initiatorul topicului.

Edited by gabicen, 06 May 2015 - 09:06.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostOriginalCopy, on 06 mai 2015 - 01:25, said:



Dar in general ce credeti despre cei care se fac primari prin promisiuni false?

Se fac ei primari pentru binele comunitatii in primul rand, sau pentru buzunarele lor si al familiilor lor?

Este bine ca n-ai specificat tara,pentru ca acele intrebari se potrivesc ca o manusa si pentru Moscova si pentru Tokio si pentru Bucuresti.
Chiar si pentru Targu Mures.Posted Image

#13
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostCentOS_Operator, on 06 mai 2015 - 08:35, said:

parerea mea - TB are dovada clara, fizica, ca Kovesi, Stanciu, sefii din CSM au luat bani de la tigani, de aia nu se ating de el
Probabil că nu știi a face distincție între părere și afirmație.
Părerea ar suna: cred că organele de anchetă penală nu se ating de Băsescu pentru că ar avea dovada... etc.
Afirmația: B are dovada că... etc.

#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Dacă a făcut retrocedări ca urmare a unei decizii judecătoreşti e totul în regulă .  Nu cred că se băga el la asemenea prostii , nu s-a băgat el în lucruri mai "groase" (vânzarea flotei navale) da păi la mărunţişuri din astea .

#15
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

View Postvanitty, on 06 mai 2015 - 08:38, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

da' nu a fost asa ?!

ca eu imi amintesc clar de o broasca testoasa cu ochi aka Zegrean ....sau e doar visul meu si in realitate, basaul a castigat zdrobitor in favoarea sa, referendumul de demitere ???

View Postneur0, on 06 mai 2015 - 08:41, said:

Eu zic cum zic și politicienii: "am încredere în justiție". Nu știu dacă este vinovat sau nu. Dacă este vinovat, deși l-am simpatizat și votat, sunt de părere că trebuie să plătească. Dacă nu e vinovat, va fi achitat.


aha...deci ai incredere in agentii lui, nu ?

ca stii ca multi fosti procurori AI LUI au ajuns judecatori, inclusiv pe la I.C.C.J, nuuu ?

View Postgabicen, on 06 mai 2015 - 09:04, said:

Sunt de acord cu adisz.
Forumul nu este nici  procuratura si nici instanta de judecata. Este evident ca unii vor sa fie deschise subiecte fara numar despre "penalul" T.B. ca sa vorbim "discutii'.
Nu am votat dar sunt curios cum a votat initiatorul topicului.

dar casa din Mihaileanu ce e, daca nu abuz de domeniul penal ?
dar vrajitoria de la Nana prin retarda sa de fiica, EBA...ce a fost, daca nu spalare de bani ?!
dar prejudiciile de 300 mil USD din flota, cum de au disparut din pix !??  si la gunoi daca duceam toata flota, tot luam milioane si milioane !  cum dracu au ajuns zero ???
dar politia politica prin intermediul lui Kovesi... ?

dar banii luati de la clanurile de tigani? vaz ca nimeni nu ia in seama si nu cerceteaza declaratiile lui Sandu, din duba politiei!
oare de ce? pt ca le implica pe kovesi de la DNA si Stanciu de la ICCJ ???
dar nu ...asta nu au fost reale, e doar imaginatia mea! my bad!




PS: ca persoana fizica, ca si pulea nimeni, am voie sa am ce parere vreau!
daca vreau sa cred pe oricine infractor abject, o pot face!
pt ca eu ca si persoana fizica, nu am nici o influenta!

atitudinea ta de calugarita cuminte e potrivita institutiilor publice!

da' ce sa vezi ??? cele care violeaza cel mai crunt legea, sunt taman institutiile!  WOOW!

Edited by CentOS_Operator, 06 May 2015 - 15:44.


#16
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postlmk, on 06 mai 2015 - 07:03, said:

Judecătoriile nu au competențe să decidă începerea, desfășurarea sau închiderea urmăririi penale.
Articolul spune că Judecătoria confirmă începerea urmăririi penale de către Parchetul de pe lângă ICCJ; ceea ce poate înseamna 2 lucruri: autorul habar n-are procedură penală sau Judecătoria a dat un comunicat (dacă există așa ceva) care atesta încălcarea competențelor sale.
Eu cred ca e prima variantă și avem încă un exemplu de laminorist care și-a greșit meseria, ajungând în presă (făcui și un micuț calambur Posted Image).

Probabil judecatoria aia o fi rezolvat pozitiv o contestatie cu privire la o clasare/neincepere a urm penale (banui ca NUP pt ca o fi dosar vechi), asa ca dosarul merge la procuror care trebuie sa mai arunce o privire peste dosar, dupa care iarasi poate sa dispuna clasarea, daca solutia asta se impune.

Pe mine ma amuza poll-urile in stil propagandistic ale lui OriginalCopy. De ce cacat nu le lasi, bre, la un simplu DA sau NU? Ca poate ca eu cred intr-un Da, dar dintr-un cu totul alt motiv. Ori, daca votez, iti impartasesc ideea automat.

Edited by cristi7, 06 May 2015 - 15:58.


#17
merlin2

merlin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 22.08.2014
Hai cu duba.

#18
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

View Postcristi7, on 06 mai 2015 - 15:56, said:

Probabil judecatoria aia o fi rezolvat pozitiv o contestatie cu privire la o clasare/neincepere a urm penale (banui ca NUP pt ca o fi dosar vechi), asa ca dosarul merge la procuror care trebuie sa mai arunce o privire peste dosar, dupa care iarasi poate sa dispuna clasarea, daca solutia asta se impune.

Pe mine ma amuza poll-urile in stil propagandistic ale lui OriginalCopy. De ce cacat nu le lasi, bre, la un simplu DA sau NU? Ca poate ca eu cred intr-un Da, dar dintr-un cu totul alt motiv. Ori, daca votez, iti impartasesc ideea automat.


Original Copy e un avid sustinator al lui T.B., in caz ca nu stiai!
Ceea ce e ok, e treaba lui pe cine place dansul!

problema e ca de-a lungul timpului, unii moderatori activi des de aici, au folosit pozitia lor pt a inchide/bana etc useri ce au postat contra lui T.B.

Mai sunt si alti moderatori f activi, care sunt sustinatori infocati ai lui T.B.
Ma opresc aici ...ca daca continui ....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate