Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Filosofie VS Psihologie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
skwortow

skwortow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.01.2015
De ce ați da la psihologie ?
De ce ați da la filosofie ?

Dați-vă cu părerea.
Si daca da,unde si de ce...=))

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Chestiunile acestea tin de persoana fiecaruia. Daca vrei mai clar: mere sau pere. A te lua dupa altcineva e o greseala, nu ti se transfera nimic de o alta persoana. Asa ca in tine cauta raspunsul, aici eventual intreaba ceva punctual care nu-i clar.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De ce unii canta la acordeon, altii la contrabas?
Fiecare cu ce-i place, pt ce simte ca are vocatie, apoi sansa de a gasi un loc de munca in domeniu.

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nu prea iti recomand niciuna din aceste facultati, nu sunt de viitor. Dupa terminare nu ai foarte multe perspective. Psihologia e suprasaturata, iar la filosofie pur si simplu nu exista cerere pe piata.

#5
skwortow

skwortow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.01.2015

 JesusInDaHood, on 18 aprilie 2015 - 15:09, said:

1. Ca nu stiu sa fac nimic concret, nu-s prea destept, dar tata a zis ca el munceste ca sa ma faca pe mine om si datoria mea e sa muncesc cu capu daca nu vreau la sapa sau pe tractor. sau sa ma marit si sa fiu casnica.
2.Ca nu stiu sa fac nimic concret, nu-s prea destept, dar tata a zis ca el munceste ca sa ma faca pe mine om si datoria mea e sa muncesc cu capu daca nu vreau la sapa sau pe tractor. sau sa ma marit si sa fiu casnica.

Ce-a fost asa amuzant, de te-ai facut singur sa razi??
Am ras anticipat,uita-te ce am întrebat eu si ce răspundeți voi...?


#6
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

Quote

De ce ați da la psiholoage ?

Vai ce intrebare indecenta...Posted Image

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 skwortow, on 18 aprilie 2015 - 15:14, said:

uita-te ce am întrebat eu si ce răspundeți voi...?
Inseamna ca nu ai inteles nimic, un mesaj se poate transmite direct sau indirect. Insa tu inca mai copilaresti.

Edited by neagu_laurentiu, 18 April 2015 - 15:15.


#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Nu vrei tu sa te angajezi la Kaunfland? Dupa 3 ani o sa ai 3 ani experienta si un salariu de 1000-1200 Ron... asa la facultatile astea dupa 3 ani o sa ai 0 experienta si un venit din somaj de 350 ron

#9
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015

 MooF2010, on 18 aprilie 2015 - 15:24, said:

Nu vrei tu sa te angajezi la Kaunfland? Dupa 3 ani o sa ai 3 ani experienta si un salariu de 1000-1200 Ron... asa la facultatile astea dupa 3 ani o sa ai 0 experienta si un venit din somaj de 350 ron

Daca sa caute rapid, ca vine vara si nu mai gasesti nici acolo de munca.

#10
skwortow

skwortow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.01.2015

 neagu_laurentiu, on 18 aprilie 2015 - 15:15, said:


Inseamna ca nu ai inteles nimic, un mesaj se poate transmite direct sau indirect. Insa tu inca mai copilaresti.
Lamureste-ma,te rog.
Eu am întrebat foarte clar: de ce ați da la psihologie/filosofie ?

Si majoritatea m-au sfătuit sa nu dau acolo sau dincolo din x motive.
Logic ?

De ce ați da VOI ....
Era simplu,nu pentru ca ...da pentru ca...

Eu nu am spus ca vreau sa dau la filosofie/psihologie.
Eu v-am întrebat pe voi,daca da/nu si de ce,unde...


#11
skwortow

skwortow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.01.2015
Tocmai ca este o întrebare simpla,la care logic s-ar raspunde subiectiv.

Ex.: Eu as da la filosofie pentru ca este un domeniu vast...

Problemă e la tine.Te-ai gândit unde bat..iar eu nu băteam niciunde.
Am pus o întrebare simpla.

Nu aveam nevoie de răspunsuri "dincolo de unde bat".
Daca întrebam ce iseamna "una ori alta" mi se dădea o definite,eu nu de asta am nevoie.
Încearcă sa gândești logic,fara sa te enervezi.
Chiar ași verea sa ma lămurești daca am omis ceva.

Edited by skwortow, 18 April 2015 - 16:19.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ti se pare echivalenta intrebarea ta cu urmatoarea: mere ori pere ? Dupa gust. Vrei sa-ti explic de ce prefer una sau alta ?!

Edited by neagu_laurentiu, 18 April 2015 - 16:24.


#13
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
As face doar ca a 2-a facultate Psihologia.
Dupa cum scrii si te exprimi, "asi" zice n-ai ce cauta la filosofie; daca totusi te pasioneaza si ai citit la viata ta sa stii ce inseamna (dar fara pretentia de a te intretine din asta) atunci e ok.

#14
skwortow

skwortow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.01.2015

 crank_, on 18 aprilie 2015 - 16:50, said:

As face doar ca a 2-a facultate Psihologia.
Dupa cum scrii si te exprimi, "asi" zice n-ai ce cauta la filosofie; daca totusi te pasioneaza si ai citit la viata ta sa stii ce inseamna (dar fara pretentia de a te intretine din asta) atunci e ok.
Mulțumesc pentru corectare si pentru sugestie.
Ai omis o virgulă in prima propoziție;
"A 2-a"- incorect;
Exprimarea ta lăsa de dorit,mai ales daca ai făcut si studii superioare.
Atunci când suntem corectați progresam :)


#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
La Psihologie dau multi care de fapt cred ca asa se vor trata ei insisi (in sensul asta e o greseala...).  Cu greu, pot obtine totusi un loc de munca, eventual un cabinet individual. (cine are incredere intr-un psiholog tanar?!!!)

La Filozofie dau idealistii si cei care vor sa afle mai multe despre viata. Ca a doua facultate si vrut sa afli mai multe, e ok. Ca profesor de filozofie... canci loc de munca... poti ajunge un semi-ratat...

#16
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
La psihologie poti afla de ce vrei sa dai la filozofie, iar la filozofie poti afla de ce vrei sa dai la psihologie.

#17
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Hello Posted Image

Inainte sa raspund, as puncta ca mi se pare legitima intrebarea, avand in vedere ca preferintele diferite ale fiecaruia nu invalideaza sensul unei asemenea intrebari. Faptul ca oamenii opteaza pentru una ori pentru cealalta din varii motive nu desfiinteaza intrebarea ta (mai ales daca scopul este sa descoperi, nu sa contesti), sau cel putin asta e opinia mea. Tocmai, mi se pare interesanta psihologia diferentelor interindividuale.

Nu voi raspunde la modul ipotetic, fiindca eu chiar sunt student la una dintre aceste facultati (anul al II-lea la psihologie, licenta). Ceea ce ma atragea cel mai tare in clasa a XII-a la facultatea de psihologie era perspectiva de a lucra in psihologia implicata in aparare nationala si lucrul cu persoane cu comportament antisocial. Intre timp, m-am reprofilat mai mult sau mai putin si imi doresc foarte tare sa devin psiholog clinicial si psihoterapeut, fiindca am un interes social foarte puternic. Chiar daca o sa sune, poate, romantic si pompos, imi doresc sa ajut oamenii cu tulburari mintale, probleme de cuplu, comportamente disfunctionale. Mi-ar placea sa ajut la implementarea unor programe de screening mai ample, care sa aiba un impact social, cum ar fi screening-ul copiilor cu autism (evaluat cu ADOS, de pilda) sau al copiilor cu dificultati de invatare (evaluate prin teste de inteligenta), ca apoi populatia vulnerabila sa beneficieze de programe de interventie.

Sunt, de asemenea, interest de cercetarea in psihologie, in special in ceea ce priveste domeniul clinic si inteligenta. Sunt curios cu privire la comportamentul uman (de pilda, cum apar, se dezvolta, se organizeaza si se trateaza tulburarile mintale; efectul socioeconomic al inteligentei).

In ceea ce priveste facultatea de filosofie, eu personal as da acolo admitere pentru a-mi imbogati cultura (a nu se intelege ca eu consider ca este singurul motiv legitim pentru care cineva ar face facultatea de filosofie). Ma pasioneaza in special epistemologia, filosofia stiintei si filosofia mintii. Filosofia mintii este una dintre stiintele cognitive, foarte in voga la momentul de fata.

Edited by Victor2311, 19 April 2015 - 16:39.


#18
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 skwortow, on 18 aprilie 2015 - 17:26, said:

Mulțumesc pentru corectare si pentru sugestie.
Ai omis o virgulă in prima propoziție;
"A 2-a"- incorect;
Exprimarea ta lăsa de dorit,mai ales daca ai făcut si studii superioare.
Atunci când suntem corectați progresam Posted Image
Nu am omis nimic in prima, iar a 2-a se scrie ca o prescurtare in mediu online. Nu are nimeni pretentia sa scrii ca la lb romana pe forum, altfel ti-as semnala ca ai pus punct si virgula, apoi ai inceput un aliniat nou fara ca acest lucru sa aiba o logica. Dar, din nou, suntem pe forum si se permit unele abateri... "Asi", in schimb, a fost o greseala clara.
Te ataci degeaba, eu chiar ti-am dat un sfat serios legat de Filosofie. Acolo mergi cand chiar ai inclinatie si pasiune pentru asta, nu pentru ca e un domeniu vast. Daca ai, du-te.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate