Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Comisie reevaluare externa

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
tudorg42

tudorg42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.12.2014
Buna ziua! Sunt elev intr-un liceu de prestigiu in clasa a 11-a, la profilul de stiinte ale naturii. Nu am avut niciodata probleme disciplinare, certuri cu profesorii sau colegii, corigente...etc. Insa de cand a aflat diriginta mea (profesoara de chimie) ca fumez, pe langa scandalul continuu pe care mi-l face cu orice ocazie din orice fleac, consider ca ma nedreptateste cand imi pune notele la chimie. Vreau sa mentionez ca fumez cu acordul parintilor, niciodata in curtea scolii sau in scoala, ca ma apropii de majorat si, de asemenea, ca nu sunt un elev stralucit la chimie, dar nici un elev slab. In ceilalti ani am avut medii de 7 si de 8 la chimie, cu aceeasi profesoara, media clasei fiind undeva in jur de 7. Dintr-o data, de cand m-a vazut diriginta ca fumez, a inceput sa ma asculte la tabla (ceea ce nu a facut niciodata in aproape 3 ani pana acum), sa imi dea probleme mult mai grele decat celorlalti si dintr-o data am un 5 si un 2. Repet, nu ma consider vreun geniu la chimie. Materia asta chiar nu face parte din ariile mele de interes. Ma intereseaza mai mult matematica, informatica si biologia, dar nu consider ca sunt un elev de 2. Nu cred ca e vreo coincidenta, ca m-am tampit eu in asa hal in doua saptamani, incat sa cobor de la 7/8 la 2 si 5.

As vrea sa stiu in ce conditii se poate cere o reevaluare externa a cunostintelor pentru o materie. Am inteles ca in anumite cazuri se poate forma o comisie care sa evalueze cunostintele acumulate de un elev de-a lungul semestrului, asta la sfarsit de semestru. Daca intr-adevar sunt de nota 2, asta e, o sa ma resemnez in fata sortii, dar daca e sa raman corigent, vreau macar sa raman corigent pe valoarea mea reala, nu pe antipatii.

Daca e cineva in domeniu, sau daca stie din intamplare cum se poate face o reevaluare de genul asta, va rog foarte mult sa ma ajutati.

Multumesc anticipat! :)



#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Încă un exemplu că fumatul dăunează!

Quote

Nu cred ca e vreo coincidenta, ca m-am tampit eu in asa hal in doua saptamani
Ba da... Bagi CO2 în sânge, scade cantitatea de oxigen din sânge că hemoglobina e ocupată cu dioxidul din fum și așa nu se mai oxigenează creierul cum trebuie...

Quote

Sunt elev intr-un liceu de prestigiu

Toate e de prestigiu în ziua de azi...

Quote

consider ca ma nedreptateste cand imi pune notele la chimie
Te așteaptă la „meditații”...

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@tudorg42, cel mai bine te dai pe langa profa' de chimie.
Un buchet de flori, o cafeluta, o aia, o d-ailalta.....pana la savarina.

Cand se ajunge la savarina, ai de ales intre notele 9 si 10 sau 6 si 8  Posted Image

#4
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 tom_1133, on 17 aprilie 2015 - 23:47, said:

Cand se ajunge la savarina
Fumatul îi scade „performanțele” și aici...

#5
tudorg42

tudorg42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.12.2014
@0x0c. Argumentul 1 e invalid. Freud, Churchill si Einstein fumau toti, si nu tigarete cu filtru. Posted Image) Si fumez de vreo 2 ani, nu de cand a aflat diriginta.
Argumentul 2 e invalid. Ultima medie de admitere la liceul meu a fost 9.23, nu sunt la vreun grup scolar de industrie alimentara
Argumentul cu meditatiile... e prea posibil, dar totusi tind sa cred ca e doar ranchiunoasa.

Edited by tudorg42, 17 April 2015 - 23:55.


#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si cu ce se trateaza ranchiunea la femei  Posted Image ?
Ori meditatii platite, ori iesiri ocazionale la o cafeluta......

#7
sobolan112

sobolan112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 29.01.2015

 tudorg42, on 17 aprilie 2015 - 23:32, said:

Vreau sa mentionez ca fumez cu acordul parintilor, niciodata in curtea scolii sau in scoala.

Multumesc anticipat! Posted Image


... ma abtin.

#8
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014

 tudorg42, on 17 aprilie 2015 - 23:32, said:

ca ma apropii de majorat si, de asemenea


 tudorg42, on 17 aprilie 2015 - 23:52, said:

Argumentul cu meditatiile... e prea posibil, dar totusi tind sa cred ca e doar ranchiunoasa.

Daca zici ca te apropii si de majorat stie femeia ce stie.
I s-o fi pus pata pe tine si te vrea la pregatire sa te invete mai multa chimie.

#9
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 tudorg42, on 17 aprilie 2015 - 23:52, said:

@0x0c. Argumentul 1 e invalid. Freud, Churchill si Einstein fumau toti, si nu tigarete cu filtru. Posted Image) Si fumez de vreo 2 ani, nu de cand a aflat diriginta.
Argumentul 2 e invalid. Ultima medie de admitere la liceul meu a fost 9.23, nu sunt la vreun grup scolar de industrie alimentara
Argumentul cu meditatiile... e prea posibil, dar totusi tind sa cred ca e doar ranchiunoasa.
Ăia erau „speciali”, nu te compara tu cu ei. Într-adevăr, argumentul e invalid ;) Apar ceva efecte, dar pe timp îndelungat, după unele studii.
Eu tot pe chestia cu „meditațiile” merg. Majoritatea fac așa.

#10
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Din proprie experienţă, îţi recomand să nu apelezi la comisie, decât în cazul în care chiar intenţionează să te lase corigent. Cel mai probabil vei agrava situaţia.
Eu am avut probleme similare cu profa de bio, începând cu clasa a 11a, când a aflat că eram singura pretendentă la Facultatea de Medicină care nu lua meditaţii de la ea. De-atunci a ţinut să-mi demonstreze că fără ajutorul ei n-am cum să pricep biologia şi că n-am nicio şansă să intru la Medicină.
Ştiam biologia foarte bine, dar tot găsea motive să-mi dea 3 (ba că am învăţat din carte când ea a cerut să învăţăm din notiţele ei, ba că nu i-am răspuns la obiect etc. Motive absurde)
N-am apelat la comisie, dar i-am spus dirigintelui. Şi colegii m-au susţinut. Degeaba. Am înrăutăţit situaţia. Atâta că după ce-mi dădea câteva note de 3, îmi mai dădea multe altele mai mari astfel încât să nu rămân corigentă Posted Image

Edited by Abbiex, 18 April 2015 - 00:04.


#11
tudorg42

tudorg42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.12.2014
Ok. Sa spunem ca toti aveti dreptate, fiecare in felul lui. :)  Circumstantele situatiei le-am dat ca sa inteleaga lumea despre ce e vorba. Nu conteaza prea mult de ce fumez, cat de prost sau destept sunt, cat de nebuna sau normala e diriga-mea sau daca sunt la un liceu agricol sau teoretic. Totusi, poate cineva sa imi raspunda la intrebare?

#12
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014

 tudorg42, on 18 aprilie 2015 - 00:05, said:

Totusi, poate cineva sa imi raspunda la intrebare?

Da.

#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Spoiler
Serios ?
Profei tale de bio' trebuia trimisi niste ráckeți s-o faca sa nu mai fie ranchiunoasa Posted Image


ON Topic:

Quote

Totusi, poate cineva sa imi raspunda la intrebare?
Invit-o pe profesoara la cafea pentru o discutie intre patru ochi si intreab-o sincer ce anume doreste, urmareste.
Intreab-o sincer, de ce a devenit asa de rea doar in privinta ta Posted Image

Edited by tom_1133, 18 April 2015 - 00:12.


#14
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 tudorg42, on 18 aprilie 2015 - 00:05, said:

Ok. Sa spunem ca toti aveti dreptate, fiecare in felul lui. Posted Image  Circumstantele situatiei le-am dat ca sa inteleaga lumea despre ce e vorba. Nu conteaza prea mult de ce fumez, cat de prost sau destept sunt, cat de nebuna sau normala e diriga-mea sau daca sunt la un liceu agricol sau teoretic. Totusi, poate cineva sa imi raspunda la intrebare?
Evident, problema e la unul dintre voi.

 tom_1133, on 18 aprilie 2015 - 00:07, said:

Serios ?
Profei tale e bio' trebuia trimisi niste ráckeți
Sau niște rickettsia :D

Edited by 0x0c, 18 April 2015 - 00:09.


#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 0x0c, on 18 aprilie 2015 - 00:09, said:

Evident, problema e la unul dintre voi. Posted Image
Eu cred ca evidenta ta e gresita.
La urma urmei, ce-o intereseaza pe profesoara ce face elevu' ei cu plamanii lui ?

Sigur problema este la ea, la profesoara.
Dar pentru ca il persecuta doar pe el, @initiatorul acestui topic, "ceva e putred in Danemarca"Posted Image

De aceea, cel mai bun sfat este s-o invite pe profa' la o cafenea si sa discute civilizat ca doi adulti, chiar daca @initiatorul are doar 17 ani si trebuie sa faca un efort pentru a da dovada de maturitate.

#16
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014

 tom_1133, on 18 aprilie 2015 - 00:18, said:

De aceea, cel mai bun sfat este s-o invite pe profa' la o cafenea si sa discute civilizat ca doi adulti, chiar daca @initiatorul are doar 17 ani si trebuie sa faca un efort pentru a da dovada de maturitate.

Si sa bea doamna profesoara o cafea cu frisca sau cu lapte? Posted Image

#17
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Nu conteaza cu ce e cafeaua, frisca sau lapte, conteaza s-o plateasca @initiatorul pentru a-i dovedi profesoarei ca el este un gentleman si nu un mucos care cerseste note de trecere.
Cum am zis, @initiatorul trebuie sa faca un efort pentru a da dovada de maturitate dar si de tact.

#18
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Am gasit pe net asta: "Art. 122 – (1) Antepreșcolarii, preșcolarii și elevii au dreptul la o evaluare obiectivă și corectă.
(2) Elevul sau, după caz, părintele, tutorele sau susținătorul legal, are dreptul de a contesta rezultatele evaluării, solicitând cadrului didactic să justifice rezultatele acesteia, în prezența elevului și a părintelui, tutorelui sau susținătorului legal, în termen de cinci zile de la comunicare.
." sursa: http://www.edu.ro/in.../articles/22583

Si eu am avut in clasa un caz similar, o colega avea prieten si fuma, profesorul unei materii obligatorii pentru bacalaureat considera ca a avea iubit +fumat inseamna distractie de la invatatura, doar pentru ca i-a vazut intr-o anumita zona a orasului (unde locuiau atat profesorul cat si eleva), intamplator, sarutandu-se si fumand (desi alte colege aveau iubiti ce le asteptau in fata scolii). Rezultatul: ascultata cu orice ocazie, intrebata din lectii nepredate, toata clasa eventual trebuia sa dea lucrare, comentarii deplasate in timpul orei si altele.  
Dupa ce cativa colegi am incercat sa discutam cu profesorul, parintii fetei respective au venit la scoala si au incercat ....ceva,  am discutat in final cu directorul si s-au linistit lucrurile. La plangeri oficiale nu am ajuns. Colega a luat nota la bac mare, n-a avut nicio treaba profesorul dar nici acum nu se saluta.
Si profii sunt oameni, au pareri, insa nu trebuie sa influeteze notele, asta este sigur. Ca tu fumezi in timpul liber, ai 17/18 ani, fumezi in afara scolii, blabla, n-ar trebui sa conteze pentru evaluare. . Incearca sa discuti cu diriginta, impreuna cu parintii. Daca nu merge, director, inspectorat si altele

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate