Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sclav modern pe plantatia companiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
109 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Nu inteleg de ce se tolereaza intelegerile intre firme de a nu- si lua oamenii, caci se ingradeste astfel dreptul oamenilor la munca.

Recent am venit in UK pentru ub job in acelasi domeniu, plecand de la firma din Romania din cauza instabilitatii si a lipsei de contracte, mai ales ca facusera o serie de concedieri.

Imediat dupa ce am plecat firma a facut intelegere cu cei care m- au adus aici sa nu- si mai ia oanenii. Asemenea intelegeri mai sunt facute cu multe alte firme de profil din Europa.

Acum fostii colegi sunt sclavi pe plantatia angajatorului, nu pot pleca pana nu sunt concediati.

Cat de legal si moral vi se pare?

Edited by galeo, 17 April 2015 - 10:45.


#2
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Cum adica nu pot pleca pana nu sunt concediati? Nu poti sa-ti dai demisia?

Edited by Cris007, 17 April 2015 - 10:49.


#3
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Cris007, on 17 aprilie 2015 - 10:48, said:

Cum adica nu pot pleca pana nu sunt concediati? Nu poti sa-ti dai demisia?

Sunt clauze semnate intre companii sa nu- si angajeze oamenii de la o companie la cealalalta

#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 galeo, on 17 aprilie 2015 - 10:43, said:

Nu inteleg de ce se tolereaza intelegerile intre firme de a nu- si lua oamenii, caci se ingradeste astfel dreptul oamenilor la munca.

Recent am venit in UK pentru ub job in acelasi domeniu, plecand de la firma din Romania din cauza instabilitatii si a lipsei de contracte, mai ales ca facusera o serie de concedieri.

Imediat dupa ce am plecat firma a facut intelegere cu cei care m- au adus aici sa nu- si mai ia oanenii. Asemenea intelegeri mai sunt facute cu multe alte firme de profil din Europa.

Acum fostii colegi sunt sclavi pe plantatia angajatorului, nu pot pleca pana nu sunt concediati.

Cat de legal si moral vi se pare?

Nu inteleg de ce s-ar respecta astfel de intelegeri ? Aia de ce nu-si dau demisia daca se considera sclavi si roiu la primul avion catre UK la o adica....

#5
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Asta e veche, auzisem prin 2005 de subcontractori care semnasera cu beneficiarul sa nu permita oamenilor sa plece. (angajatul de la subcontractor sa nu plece la beneficiar)

Nu stiu insa daca e si legal.

Si mai e si alt aspect : n-ai semnat niciodata o anexa la contractul de munca in care se spunea ca timp de X luni nu ai voie sa te duci la firme din acelasi domeniu ?

Edited by Alka10, 17 April 2015 - 10:52.


#6
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Pai de obicei iti gasesti ceva si apoi iti dai demisia

 Alka10, on 17 aprilie 2015 - 10:51, said:

Asta e veche, auzisem prin 2005 de subcontractori care semnasera cu beneficiarul sa nu permita oamenilor sa plece. (angajatul de la subcontractor sa nu plece la beneficiar)

Nu stiu insa daca e si legal.

Si mai e si alt aspect : n-ai semnat niciodata o anexa la contractul de munca in care se spunea ca timp de X luni nu ai voie sa te duci la firme din acelasi domeniu ?

Da dar cand te duci in uk poti fi refuzat ca ai plecat de la firma x cu care ei au o clauza de genul

 Alka10, on 17 aprilie 2015 - 10:51, said:

Asta e veche, auzisem prin 2005 de subcontractori care semnasera cu beneficiarul sa nu permita oamenilor sa plece. (angajatul de la subcontractor sa nu plece la beneficiar)

Nu stiu insa daca e si legal.

Si mai e si alt aspect : n-ai semnat niciodata o anexa la contractul de munca in care se spunea ca timp de X luni nu ai voie sa te duci la firme din acelasi domeniu ?

Da dar cand te duci in uk poti fi refuzat ca ai plecat de la firma x cu care ei au o clauza de genul

#7
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 galeo, on 17 aprilie 2015 - 10:50, said:


Sunt clauze semnate intre companii sa nu- si angajeze oamenii de la o companie la cealalalta
Vrei sa zici, companii concurente?
Adica gen angajat rds sa nu fie luat de rds sau telecom? Sau pepsi si coca cola?

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Mai e si extrema cealalta cand firmele isi fura angajatii intre ele. Firmele ies in pierdere.
In Tm se face nu stiu ce bal mascat HR-istilor din multinationale (nu-s sigur). Va dati seama cum pun aia tara la cale?
http://timisoara.hrsummit.ro

Edited by Bursul, 17 April 2015 - 11:01.


#9
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 tfmercedez, on 17 aprilie 2015 - 10:56, said:


Vrei sa zici, companii concurente?
Adica gen angajat rds sa nu fie luat de rds sau telecom? Sau pepsi si coca cola?

Ceva de de genul

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Plm ziceti multam la globalizare. Asa-i ca-i fain?

#11
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Bursul, on 17 aprilie 2015 - 10:57, said:

Mai e si extrema cealalta cand firmele isi fura angajatii intre ele. Firmele ies in pierdere.

Asta cand ai de munca, dar tu cand faci concedieri si bagi angajatii in somaj trhnic?

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
O bună parte din angajați se deplasează la locul de muncă doar pentru a freca menta aiurea, apoi caută alt scaun pe care să facă treaba asta.
Eu am avut un caz, pe la 30 de ani, își căuta de lucru, am zis să-l ajut, am dat niște telefoane și am aflat imediat și de ce nu era dorit respectivul.

Deci, mai ușor că măcăne!

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Moral nu-i ok. Omul trebuie sa i se permita sa lucreze unde-i mai bine pentru el.
Acum cat de usor se pot verifica aceste intelegeri de catre autoritati , daca sunt ilegale.

#14
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 benis, on 17 aprilie 2015 - 11:03, said:

O bună parte din angajați se deplasează la locul de muncă doar pentru a freca menta aiurea, apoi caută alt scaun pe care să facă treaba asta.
Eu am avut un caz, pe la 30 de ani, Ăźși căuta de lucru, am zis să-l ajut, am dat niște telefoane și am aflat imediat și de ce nu era dorit respectivul.

Deci, mai ușor că măcăne!

Prietene eu am aproape 10 ani la fostul angajator, si am plecat pentru ca managementul a fost atat de incompetent sa nu mai aduca contracte in firma.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

 Bursul, on 17 aprilie 2015 - 11:04, said:

Moral nu-i ok. Omul trebuie sa i se permita sa lucreze unde-i mai bine pentru el.
Acum cat de usor se pot verifica aceste intelegeri de catre autoritati , daca sunt ilegale.
N-ai ce să verifici, HR-ul dă un telefon și află imediat dacă oaia-i neagră ori ba. Și mi se pare normal, HR-ul trebuie să scoată un angajat/colaborator din 100 de oi, lucru ce costă timp și bani.

 galeo, on 17 aprilie 2015 - 11:06, said:

Prietene eu am aproape 10 ani la fostul angajator, si am plecat pentru ca managementul a fost atat de incompetent sa nu mai aduca contracte in firma.

Sunt deacord cu tine, și firmele au un management de rahat. Deci, dă-ți demisia și basta!

#16
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 galeo, on 17 aprilie 2015 - 10:50, said:

Sunt clauze semnate intre companii sa nu- si angajeze oamenii de la o companie la cealalalta

nu-s semnate. daca ar fi semnate ar fi ilegale. este doar un gentelmen's agreement. dar de cele mai multe ori managerii de firme il respecta pentru ca este in interesul lor.
n-ai cum sa ii opresti sa faca asa ceva pentru ca nimeni nu poate demonstra fapta, din moment ce nu exista nimic semnat.

#17
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Pollux, on 17 aprilie 2015 - 11:10, said:



nu-s semnate. daca ar fi semnate ar fi ilegale. este doar un gentelmen's agreement. dar de cele mai multe ori managerii de firme il respecta pentru ca este in interesul lor.
n-ai cum sa ii opresti sa faca asa ceva pentru ca nimeni nu poate demonstra fapta, din moment ce nu exista nimic semnat.
pai si ce castiga ?

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 benis, on 17 aprilie 2015 - 11:03, said:

O bună parte din angajați se deplasează la locul de muncă doar pentru a freca menta aiurea, apoi caută alt scaun pe care să facă treaba asta.
Eu am avut un caz, pe la 30 de ani, își căuta de lucru, am zis să-l ajut, am dat niște telefoane și am aflat imediat și de ce nu era dorit respectivul.

Deci, mai ușor că măcăne!
Wtf. Din moment ce nu e angajatul tau, ce te fute grija?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate