Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Rucsacul supravietuitorului postapocaliptic

- - - - -
  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Probabil ma uit la prea multe filme de genu... (recunosc ca imi si plac genul asta de filme) dar este deja un adevar ca unii oameni si-au construit  buncare si alte cele pt a supravietui in caz de un dezastru la scara mondiala...
Multi dintre noi nu ne-am permite construirea unui buncar dar in mod sigur ne-am permite sa "ascundem" intr-un coltisor un rucsac in care sa avem cele necesare pt a supravietui o anume perioada... ramane sa decidem aici care ar fi perioada necesara sa o acoperim cu proviziile din rucsac.
Deci, ideea e sa decidem care sunt produsele/proviziile ce ar trebui sa le contina acest rucsac. Probabil e important si ce scenariu apocaliptic loveste planeta dar  anumite chestii sunt universal valabile.

Consider ca rucsacul ideal ar fi unul de cca 30L (H500 x dia 200mm) ceva in genul celui din imagine
Attached File  30_backpacks.jpg   23.78K   68 downloads

1. 2L de apa
2. Un cutit (ramane sa stabilim ce marime ar fi ideala sau ce tip)
3. Medicamente (antibiotice si dezinfectante)
4. Batoane energetice
5. Lanterna (din aceea eco cu manivela cred ca ar fi ideala)
6. Conserve cu haleala (cate si de care nu prea am idee)

Acestea sunt doar cateva exemple si in afara de apa nu ocupa un spatiu enorm de mare... ce credeti ca ar mai fi absolut necesar su ce comentarii ar fi la cele enumerate.

PS: jignirile la dresa mea nu cred ca isi au rostul, e o dezbatere simpla pe un scenariu ce este posibil probabil nu e vorba daca ci cand. Glumele prind bine atata timp cat se vine si cu o sugestie fiabila Posted Image

Edited by Engineer_xxl, 01 April 2015 - 15:57.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Un rucsac de 75L e mult mai eficient.
Aia 2L de apa nu iti ajung postapocaliptic sau in cazul unei invazii zombie.
+ o arma automata

Edited by lex404, 01 April 2015 - 16:05.


#3
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postlex404, on 01 aprilie 2015 - 16:05, said:

Un rucsacde 75L e mult mai eficient.
Aia 2L de apa nu iti ajung postapocaliptic sau in cazul unei invazii zombie.

M-am gandit daca ar fi mai util unul mai mare dar pe langa faptul ca ar fi o povara mai mare pt spatele tau ar ingreuna si deplasarea... rucsacul tre sa iti asigure o supravietuire de 2-3 zile timp in care tre sa gasesti ceva sa reaprovizionezi rucsacul.

O arma de foc ar prinde bine... dar iarasi, nu oricine are acces la asa ceva, cel putin nu inainte de dezastru...

Edited by Engineer_xxl, 01 April 2015 - 16:12.


#4
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
aici m-ai prins!
mor dupa chestii din astea.
topicul va ajunge la 100 de pagini, iar jumatate il voi scrie eu.

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu-i bine domnu chestor ! Nu apare nicaieri in rucsacul minune ceva de trascaiala sa uiti de apocalipsa . Ca bun roman asta era primul articol de luat in seama .Fara o galbenuta de Pitesti  si o palinkuta miica de piersica sa nu mai vii .

#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Dar haine(îmbrăcăminte)?Sau încălțăminte?
Astea nu ar fi necesare?
Ce facem?Jefuim magazinele(presupunând că mai există sau nu au fost încă jefuite de alții)?

#7
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostgingisKHAN2015, on 01 aprilie 2015 - 16:11, said:

Nu-i bine domnu chestor ! Nu apare nicaieri in rucsacul minune ceva de trascaiala sa uiti de apocalipsa . Ca bun roman asta era primul articol de luat in seama .Fara o galbenuta de Pitesti  si o palinkuta miica de piersica sa nu mai vii .

Dezinfectantul ala poate fi si alcool... deci poti ajunge in situatia in care irosesti un wisky de 12 ani pe o rana sa iti bagi picioarele in el picior si bei taria....

View Postascended, on 01 aprilie 2015 - 16:14, said:

Dar haine(îmbrăcăminte)?Sau încălțăminte?
Astea nu ar fi necesare?
Ce facem?Jefuim magazinele(presupunând că mai există sau nu au fost încă jefuite de alții)?

Eu astept sugestii... am spus ca ce am pus eu mai lasa mult loc si pt altele... ce haine sunt necesare?

#8
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Un rucsac cu greutatea maxima de 15kg.
Zece metri de funie.
O bicicleta mountain bike.

#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Am un rucsac de 80l pentru pescuit & stuff. Sa-l cari cateva sute de metri sau hai 1-2km e ok, altfel iti omori spatele si ai mobilitate super-redusa.

Pe lista as mai trece:
- Ceva pentru facut focul (chibrituri chimice sau o prostie d-aia cu magneziu/cremene).
- Scula universala (in masina am o chestie cu 1001 de intrebuintari care are de la patent la ferastrau)

#10
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Depinde unde te situezi si cum a fost afectata clima de "apocalipsa".
De exemplu, poti corela mersul pe munte cu aceasta apocalipsa.

#11
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
O busolă ar fi bine venită. De-aia clasică, nu smartphone Posted Image
Ar mai merge o trusă de prim ajutor. Deși s-ar putea să fie cvasi-inutilă dacă lucrurile stau foarte prost în jur. În sensul că dacă bagă unul un cuțit în tine (cuțit de-ăla ca la începutul listei, de mărime/tip nedeterminate Posted Image ), nu prea ai ce face cu plasturi și 3 pansamente.

Edited by alexcrist, 01 April 2015 - 16:20.


#12
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Rucsacul meu va contine :
-2L de cola
-desfacator de conserve
-alcool (medicinal desigur)
-un CD cu Guta un topor pentru lupta cu zombie
-o undita
-o bricheta sa ne aprindem tigara focul

#13
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Bricheta, preferabil ceva rezistent la apa, vreo 3 bucati.

Ferastrau cordelina, care ocupa foarte putin spatiu si poate fi folosit la taiere lemn pentru foc, construire adapost etc.

O statie radio CB portabila.

Ceva generator mecanic de curent electric, gen cu manivela.

Un GPS, ca sa stii pe unde dracu esti.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostEngineer_xxl, on 01 aprilie 2015 - 15:56, said:

Probabil ma uit la prea multe filme de genu... (recunosc ca imi si plac genul asta de filme) dar este deja un adevar ca unii oameni si-au construit  buncare si alte cele pt a supravietui in caz de un dezastru la scara mondiala...
Multi dintre noi nu ne-am permite construirea unui buncar dar in mod sigur ne-am permite sa "ascundem" intr-un coltisor un rucsac in care sa avem cele necesare pt a supravietui o anume perioada... ramane sa decidem aici care ar fi perioada necesara sa o acoperim cu proviziile din rucsac.
Deci, ideea e sa decidem care sunt produsele/proviziile ce ar trebui sa le contina acest rucsac. Probabil e important si ce scenariu apocaliptic loveste planeta dar  anumite chestii sunt universal valabile.

Consider ca rucsacul ideal ar fi unul de cca 30L (H500 x dia 200mm) ceva in genul celui din imagine
Attachment 30_backpacks.jpg

1. 2L de apa
2. Un cutit (ramane sa stabilim ce marime ar fi ideala sau ce tip)
3. Medicamente (antibiotice si dezinfectante)
4. Batoane energetice
5. Lanterna (din aceea eco cu manivela cred ca ar fi ideala)
6. Conserve cu haleala (cate si de care nu prea am idee)

Acestea sunt doar cateva exemple si in afara de apa nu ocupa un spatiu enorm de mare... ce credeti ca ar mai fi absolut necesar su ce comentarii ar fi la cele enumerate.

PS: jignirile la dresa mea nu cred ca isi au rostul, e o dezbatere simpla pe un scenariu ce este posibil probabil nu e vorba daca ci cand. Glumele prind bine atata timp cat se vine si cu o sugestie fiabila Posted Image
Patura si haine groase.

View Postlex404, on 01 aprilie 2015 - 16:05, said:

Un rucsac de 75L e mult mai eficient.
Aia 2L de apa nu iti ajung postapocaliptic sau in cazul unei invazii zombie.
+ o arma automata
Luata de la fratii rusi...si multe gloante cat mai multe,daca ai gloante.

#15
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Busola clasica si cremene sunt pentru aventurieri teribilisti. Un om se poate orienta lejer dupa soare/stele, iar o bricheta de 1 RON face cate 50 de cremene.

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Post_-AppleS-_, on 01 aprilie 2015 - 16:19, said:

Rucsacul meu va contine :
-2L de cola
-desfacator de conserve
-alcool (medicinal desigur)
-un CD cu Guta un topor pentru lupta cu zombie
-o undita
-o bricheta sa ne aprindem tigara focul

ai renuntat cam usor la guta !Posted Image

#17
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postalexcrist, on 01 aprilie 2015 - 16:18, said:

O busolă ar fi bine venită. De-aia clasică, nu smartphone Posted Image
Ar mai merge o trusă de prim ajutor. Deși s-ar putea să fie cvasi-inutilă dacă lucrurile stau foarte prost în jur. În sensul că dacă bagă unul un cuțit în tine (cuțit de-ăla ca la începutul listei, de mărime/tip nedeterminate Posted Image ), nu prea ai ce face cu plasturi și 3 pansamente.

O busola fara harta e cam inutila si nu e la indemana oricui sa faca o triangulare a pozitiei... poate o harta generala care sa te ajute sa determini unde esti cand dai peste un nume de sat...

#18
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View Post_-AppleS-_, on 01 aprilie 2015 - 16:19, said:

-un CD cu Guta un topor pentru lupta cu zombie
CDul s-ar putea să fie mai eficient, că-i sperii de la distanță. Dar trebuie completat cu dopuri de urechi pentru uz propriu.

View Posttchoara, on 01 aprilie 2015 - 16:19, said:

Un GPS, ca sa stii pe unde dracu esti.
Asta dacă nu scot zombalăii sateliții din priză.

Ziceam de busolă mai sus pentru că e complet autonomă, fără legătură cu surse de curent sau cu alte tehnologii care pot sau nu să mai fie accesibile. Depinde cât de gravă e situația.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate