Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Rucsacul supravietuitorului postapocaliptic

- - - - -
  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#19
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

View Postalexcrist, on 01 aprilie 2015 - 16:18, said:

O busolă ar fi bine venită. De-aia clasică, nu smartphone Posted Image
Ar mai merge o trusă de prim ajutor. Deși s-ar putea să fie cvasi-inutilă dacă lucrurile stau foarte prost în jur. În sensul că dacă bagă unul un cuțit în tine (cuțit de-ăla ca la începutul listei, de mărime/tip nedeterminate Posted Image ), nu prea ai ce face cu plasturi și 3 pansamente.
Dupa cum ne-a invatat Rambo in primul film, iei un ac si te cosi, iar pentru a scapa de durere bei alcoolul Mona, filtrat.

#20
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostEngineer_xxl, on 01 aprilie 2015 - 16:15, said:

Eu astept sugestii... am spus ca ce am pus eu mai lasa mult loc si pt altele... ce haine sunt necesare?
Nu știu.Depinde de fiecare unde vrea să stea sau să se mute.Oricum eu aș recomanda haine mai rezistente la uzură.Și niște medicamente,antibiotice,ceva de dureri,ceva de răceală/gripă,și ce o mai fi necesar(din categoria medicamentelor).

#21
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

View Posttchoara, on 01 aprilie 2015 - 16:19, said:

Bricheta, preferabil ceva rezistent la apa, vreo 3 bucati.

Ferastrau cordelina, care ocupa foarte putin spatiu si poate fi folosit la taiere lemn pentru foc, construire adapost etc.

O statie radio CB portabila.

Ceva generator mecanic de curent electric, gen cu manivela.

Un GPS, ca sa stii pe unde dracu esti.

Exista ferastrau cordelina pe piata? ar fi super utila o chestie de genu...

#22
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View PostEngineer_xxl, on 01 aprilie 2015 - 16:22, said:


O busola fara harta e cam inutila si nu e la indemana oricui sa faca o triangulare a pozitiei... poate o harta generala care sa te ajute sa determini unde esti cand dai peste un nume de sat...

Nu neapărat pentru poziție. Dar măcar să nu te învârți în cerc. Dar da, și o hartă ar fi bună. Dacă știi de unde pleci și încotro te duci, cât de cât știi cam pe unde ești, fără triangulare și altele.

#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Si cel mai important...sa devi o fiara,asa iti poti face rost de aproape orice intr-o situatie de genu ala.

Edited by I2O, 01 April 2015 - 16:24.


#24
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
Problema nu se pune aşa simplu, un rucsac şi gata, ...

Există organizaţii de "prepper"şi prin America care despică firul de păr în 16 pe tema asta.

Dacă e vba de supravieţuire pentru 1 buc. de om, este o chestie, dacă omul ăla are şi familie, e cu totul altceva.

Dar dacă e să fie, ca exemplu, 1 singur om care vrea să fie dotat pentru tshtf şi să nu dea colţul de foame, frig sau sete o perioadă (mai lungă :-)) atunci să mergem doar pe linia asta.

#25
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013
lanterna + radio cu manivela si incarcator solar http://www.aliexpres...ext=crank radio

#26
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostgingisKHAN2015, on 01 aprilie 2015 - 16:22, said:

ai renuntat cam usor la guta !Posted Image
Incap prea putine melodii pe CD , mai bine iau pe stick toata discografia.
Credeam ca observi si tu ca am luat desfacator de conserve ,dar nu am luat conserve.

Edited by _-AppleS-_, 01 April 2015 - 16:25.


#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posttchoara, on 01 aprilie 2015 - 16:21, said:

Busola clasica si cremene sunt pentru aventurieri teribilisti. Un om se poate orienta lejer dupa soare/stele, iar o bricheta de 1 RON face cate 50 de cremene.
Sa o crezi tu...cremenea o poti folosi mult mai mult timp.

#28
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Sfoara,  ace,  brichete ca nu se uda si multa banda izolir,  e buna la orice.

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postpg-soare, on 01 aprilie 2015 - 16:23, said:

Dupa cum ne-a invatat Rambo in primul film, iei un ac si te cosi, iar pentru a scapa de durere bei alcoolul Mona, filtrat.
Crezi ca-i chiar asa simplu?

#30
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011
Sa vina postapocalipsa , am tot ce trebuie !

[ http://outdoorhobbies.co.uk/ekmps/shops/gophergames/images/ultimate-survival-kit-2269-p.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 01 April 2015 - 16:28.


#31
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

View Postnycolae, on 01 aprilie 2015 - 16:24, said:

Problema nu se pune aşa simplu, un rucsac şi gata, ...

Există organizaţii de "prepper"şi prin America care despică firul de păr în 16 pe tema asta.

Dacă e vba de supravieţuire pentru 1 buc. de om, este o chestie, dacă omul ăla are şi familie, e cu totul altceva.

Dar dacă e să fie, ca exemplu, 1 singur om care vrea să fie dotat pentru tshtf şi să nu dea colţul de foame, frig sau sete o perioadă (mai lungă :-)) atunci să mergem doar pe linia asta.

Foarte bine punctat, dar chiar si cu o familie un rucsac ar trebui sa te ajute sa faci expeditii rapide singur si sa te intorci cu provizii, plus ca si ei pot cara cate ceva.

#32
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cred ca poti sa rezumi lista aia doar la arma automata cu care incepi sa ii vanezi pe astia cu rucsaci in spate si iei de la fiecare strict ce ai nevoie.

#33
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postnycolae, on 01 aprilie 2015 - 16:10, said:

mor dupa chestii din astea
:) ideea e sa scapi

on topic: prezervative cat mai multe; fac pariu ca 90% habar n-au pentru ce Posted Image

#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Briceag multifunctional, cutit 20 cm, amnar, carlige de pescuit, ace, cuie, ata rezistenta, lanterna cu dinam, filtru de apa, toporisca, pusca, munitie, lopatica mica, haine, incaltaminte, cort, busola, harta, scule si materiale de cusut carnea, luneta, sapun, ceva mancare si bautura.

Totul sa nu depaseasca 10 Kg.

Edited by Quantum, 01 April 2015 - 16:38.


#35
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Eu unul as pica din prima treaba cu zombie, mi se pare ce-a mai putin probabila treaba asta... e clar ca se poate ajunge la conflicte intre supravietuitori dar calea cea mai buna ar fi evitarea contactelor directe cu alti oameni sau grupuri... Deci, suntem singuri sau aparent suntem singuri pe o raza de muuulti km... tre sa ne deplasam catre un loc mai sigur, munte, padure, mai la nord mai la sud... depinde de ce fenomen se intampla... ideea e cum ne asiguram ca putem ajunge unde ne propunem cu un rucsac ;)

#36
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostOctavian_SK, on 01 aprilie 2015 - 16:31, said:



on topic: prezervative cat mai multe; fac pariu ca 90% habar n-au pentru ce Posted Image

Sa te poti proteja in cazul in care te prind baietii rai si pofticiosi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate