Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sfat achizitie TV LED, buget 5000 Ron

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Cipialex

Cipialex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.06.2008
Buna tuturor,
As dori sfatul vostru legat de achizitionarea unui TV LED, precizand ca vreau sa il folosesc  mult pentru filme,sport etc dar si aplicatii media deoarece am doar un desktop pc si as dori sa fie si pe post de laptop.Distanta de vizionare este de 3 m.
Eu m-am gandit la acest model :Televizor LED curbat Smart Full HD 3D, 121 cm, SAMSUNG UE48H8000
Astept parerile voastre.
Multumesc anticipat.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Adica vrei sa iei cu tine in metrou sau la mare pe plaja unitatea pc si tv-ul? Ca la aia se refera portabilitatea laptopului.



#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
M-aș uita la seria 7 (deoarece nu sunt curbate) și eventual puțin mai mare.

Nici eu nu ințeleg cine să fie pe post de laptop ? :)

#4
Cipialex

Cipialex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.06.2008
adica sunt mai ok cele plate decat cele curbate?

'pe post de laptop' ma refeream la faptul ca pc-ul este intr-o camera si tv-ul in alta :)

#5
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Bineînțeles.  La ce crezi ca ajuta curbarea in afara de a deforma imaginea la diagonalele astea?

La 3m trebuie sa te orientezi la peste 65".

#6
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Recomandare: Sony 60w605 sau 60w855, depinde la ce preturi le gasesti.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Tot n-am inteles ce vrei sa fie pe post de laptop ? Exprimarea este cel putin ciudata. Vrei sa folosesti browserul din SMART sau la ce te referi ? Partea de SMART (chiar daca Samsung sta oarecum bine la SMART) nu se compara cu un miniPC cu Android/Windows.
Poti eventual sa te uiti la ceva model Samsung din seria J (2015) cu Tizen OS pentru ca ala are totusi un OS cat de cat.
Pentru 3m ar merge bine macar un 55" in nici un caz mai mic

Edited by MD, 26 March 2015 - 12:42.


#8
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
In cazul in care m-as intreba daca sa imi cumpar TV cu ecran curbat, as fi mai intai atent la prima silaba.

#9
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Sunt curios ce om sucit a avut ideea asta stupida cu tv-uri curbate. Pt ca e clar ca asta e o idee pe care a scremut-o unul si preluata de industrie pt a mai mulge niste bani, dar nu-mi dau seama daca omul are probleme psihice sau pur si simplu s-a gandit "oare cu ce mai putem lua banii bizonilor?"

Recunosc cu rusine ca la inceput mi s-a parut o idee tare, dar dupa ce am stat juma de ora in fata unuia deja mi se parea absolut ridicol si nefiresc.

#10
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Jean-Luc_Picard, on 26 martie 2015 - 15:48, said:

In cazul in care m-as intreba daca sa imi cumpar TV cu ecran curbat, as fi mai intai atent la prima silaba.
În italiană e și mai bine, curbat = curvo. :)

#11
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Sony in materialele de prezentare pt ledul lor curbat spun ceva de genul ca ledul lor nu e atat de curbat ca al competitorilor. Cu alte cuvinte "stim ca ledul curbat e o idee cretina si senila, dar se pare ca are priza la prostime, asa ca pt a face si noi niste bani scoatem si noi unul, dar pt a nu fi la fel de ridicoli ca ceilalti nu-l facem atat de curbat"

#12
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Andi Pavel, on 26 martie 2015 - 16:03, said:

Sunt curios ce om sucit a avut ideea asta stupida cu tv-uri curbate. Pt ca e clar ca asta e o idee pe care a scremut-o unul si preluata de industrie pt a mai mulge niste bani, dar nu-mi dau seama daca omul are probleme psihice sau pur si simplu s-a gandit "oare cu ce mai putem lua banii bizonilor?"

Recunosc cu rusine ca la inceput mi s-a parut o idee tare, dar dupa ce am stat juma de ora in fata unuia deja mi se parea absolut ridicol si nefiresc.
Da, cu toate astea sunt mulți bizoni. :)
Chiar când îmi ridicam și eu televizorul H7000, altul aștepta la coadă pentru un H8000, și nu știu cine m-a pus să-i înșir defectele, că au sărit pe mine, vânzătorul și încă vreo doi, ca și cum vorbea invidia din mine, pentru că ăla curbat e mai bun și mai frumos. :)

#13
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 Andi Pavel, on 26 martie 2015 - 16:03, said:

Sunt curios ce om sucit a avut ideea asta stupida cu tv-uri curbate. Pt ca e clar ca asta e o idee pe care a scremut-o unul si preluata de industrie pt a mai mulge niste bani, dar nu-mi dau seama daca omul are probleme psihice sau pur si simplu s-a gandit "oare cu ce mai putem lua banii bizonilor?"
Un idiot a vazut ecrane curbate in cinematografe, dar, idiot fiind, n-a inteles ca acolo se pune problema asigurarii unei distante pe cat posibil constante de la obiectivul proiectorului la suprafata ecranului, in special pentru formatele cu raport ridicat de aspect, pentru a evita distorsiunile geometrice ale imaginii proiectate (dimensiunea imaginii reflectate de ecran este proportionala cu distanta fata de obiectiv si la margine totul s-ar mari). Problema nu se pune la fel de mult si pe inaltime, pentru ca formatul cinemascop pe pelicula se obtine prin compresie anamorfica si distorsiunea geometrica verticala se poate compensa din optica (si e oricum mai redusa); magnitudinea compensarii difera pe orizontala fata de verticala, asa ca greu se pot rezolva amandoua simultan doar din optica.
De asemenea, idiotul nu a observat relatia dintre marimea curburii si latimea ecranului sau s-a gandit s-o accentueze, ca sa fie acasa "mai tare ca la cinema".
Idiotul nu si-a pus nici problema ca, chiar daca rationamentul ar fi valid, exista o singura pozitie care beneficiaza, cea centrala, ceilalti privitori avand o imagine mai proasta ca la un ecran plat (unghiuri mai defavorabile de vizionare).

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 March 2015 - 16:37.


#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Fa tu asta cu o plasma in carut si sa vezi reactii atunci.

#15
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Eu zic ca niste oameni destepti au zis:ce naiba sa scoatem ca sa isi schimbe omul tv. mai repede decat perioada pe care si-a propus-o? (care de obicei e de cam 5 ani). Hai sa para mai cu mot si-i zicem LED ca nu se prinde gibonul ca e tot lcd. Si lumea si-a schimbat lecedeul cu led.
Apoi au zis hai sa umplem lista de specificatii cu cifre bombastice!  CMR mii si mii, hertzi cu caru' si contraste de zeci de milioane la unu. Si sa fie cat mai subțire...
Asa ca asta cu curba mi se pare, sincer, cea mai mica injurie adusa imaginii din pleiada de probleme de uniformitate si aspect plasticos, digitalizat a lecedeurilor.
Din punctul meu de vedere nu este un prost ala de a hotarat sa faca televizoarele curbe ci o intreaga echipa care studiaza ce cere piata. Iar piata cere numai cretinatati iar cei cativa pasionati sunt doar o minoritate neinsemnata in targetul producatorilor.

Ca o mica intamplare, ma uitam la un OLED in Carrefour si un cuplu a trecut pe langa mine. El i-a spus ei: asta-i televizorul ala curb!!! Atat a vazut el acolo!

Edited by AndreiNR, 26 March 2015 - 17:19.


#16
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Asa s-a intamplat si pe vremuri cand toti aveau teveuri cu tub umflat si au aparut alea cu tub plat.Acum nu mai vrea nimeni d-alea cu ecran plat, ci curbat.Pfff.....

#17
Cipialex

Cipialex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.06.2008
OK. puteti sa-mi dati niste sfaturi legate de un TV cu ecran plat si sa maincadrez in 5000 de lei?
acesta ar fi ok? Televizor Smart LED Ultra HD 3D, 101 cm, SAMSUNG UE40JU7000

Edited by Cipialex, 26 March 2015 - 22:17.


#18
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 Cipialex, on 26 martie 2015 - 22:08, said:

OK. puteti sa-mi dati niste sfaturi legate de un TV cu ecran plat si sa ma incadrez in 5000 de lei?

Eu ţi-am dat mai sus: http://www.emag.ro/t...p/pd/D4YYZBBBM/
Posibil să-l găseşti mai ieftin de atât.

sau

http://www.emag.ro/t...e/pd/D8SCXBBBM/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate