Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

ANAF -intre corectitudine si abuz !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1146 replies to this topic

#1
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,531
  • Înscris: 30.01.2008
Am plecat de la articolul asta :

Amendă de 5.000 de lei și activitatea suspendată pentru o lună, pentru un minus de 50 de lei în gestiune !

https://www.monitoru...lei-in-gestiune

Cum vi se pare ?

#2
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Daca sunt adevarate detaliile din articol, e un alt caz de stupizenie. Statul pierde o galagie de bani, mult mai mult decat amenda, prin suspendarea activitatii.

Edited by abunea, 23 March 2015 - 13:27.


#3
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Trasa de par. Ce drac magazin avea ala cu 30.000 lei vanzari zilnuce ?
Masura exagerata totusi. Doar pt recidiva mi s ar parea normala.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postabunea, on 23 martie 2015 - 13:26, said:

Daca sunt adevarate detaliile din articol, e un alt caz de stupizenie. Statul pierde o galagie de bani, mult mai mult decat amenda, prin suspendarea activitatii.
adica radautenii vor tine toti post si nu vor mai manca produse din carne pana nu se redeschide magazinul ala? mai plauzibil e scenariul in care respectivii cumpara din alta parte si statul isi incaseaza in continuare taxele.

e adevarat ca pedeapsa pare a fi exagerata. nici nu-mi pot imagina un magazin care sa aiba in casa fix cat ar trebui; o gramada de clienti nu iau restul daca e prea putin, sau sunt "iertati" de vanzatoare pentru 5-10 bani.

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postgelunechifor, on 23 martie 2015 - 13:23, said:

Cum vi se pare ?

Chestii de genul asta se intampla peste tot in tara asta de cacat dar nu ajung toate in presa !

Sunt in stare sa bag mana in foc ca acolo este vorba despre o "reglare de conturi " intre negustorul respectiv si "cineva de sus ".

"Baetii si fetele "de la finante actioneaza si la comanda :  "Du-te si fa-l pe cutare " !

Si culmea e ca actioneaza in "litera si spiritul legii" (de cacat) care sat la baza sistemului asta ( din acelasi material ).

Te incalta cu o amenda si suspendarea activitatii ca sa-ti bagi mintile in cap si, altadata, sa raspunzi prompt "solicitarilor" !


L.E.  Controlorii ar trebui sa fie mai atenti ....acu' am citit care-i  numele firmei :  S.C. Killer S.R.L. Posted Image

Edited by argonaut, 23 March 2015 - 13:49.


#6
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Are dreptate patronul respectiv, nu cred ca mai gasesti in lume aberatiile astea. Si bravo lui ca nu se lasa calcat in picioare.

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Asta se întâmplă pt. că ANAF judecă în litera legii, nu în spiritul ei.
Niște ghiolbani.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postadcamo, on 23 martie 2015 - 13:29, said:

Trasa de par. Ce drac magazin avea ala cu 30.000 lei vanzari zilnuce ?

Killer SRL (da, asa se cheama) are pe 2013 cifra de afaceri de peste 55 milioane. Adica peste 150 000 lei pe zi. Suna chiar f rezonabil.

#9
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
@paradigmatic: buna asta. Doar ca nu prea e asa. ANAF judeca dupa cum il doare pe inspectorul care se ocupa de dosar. Ce zici de un caz in care inspectorul a respins o declaratie si a pus din "oficiu" niste sume aberante? Motivul respingerii nu are temei legal.

LE: e amuzanta denumirea "SC KILLER SRL" care se ocupa de macelarit carne Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by RCG, 23 March 2015 - 13:54.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post_Smiley_, on 23 martie 2015 - 13:37, said:

adica radautenii vor tine toti post si nu vor mai manca produse din carne pana nu se redeschide magazinul ala? mai plauzibil e scenariul in care respectivii cumpara din alta parte si statul isi incaseaza in continuare taxele.

Daca e vorba de vreo concurenta, mai ales de o concurenta ce a asmutit ANAF-ul asupra SRL-ului asta (care are ceva cifra de afaceri, e un concurent serios) se poate intimpla sa fie vreo firma care nu-si plateste impozitele, prin cine stie ce smecherii. Credeti ca seful ministerului ANAF-ului, care lua in cimitir pungi cu bani, nu se ocupa si de chestii de-astea? Pare exact operatiunea potrivita.

#11
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
anaf judeca in litera legii poolii.se duc si fac controale tot la cei care isi platesc darile,pe aia care fac evaziune la greu ii evita elegant,ca doar sunt si ei prin firmele alea!

@smiley-gandeste-te ca firma aia nu-si va plati angajatii!nici dari la stat!

#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Inca un exemplu: http://www.capital.ro/culmea-taxarii-fiscul-calculeaza-contributii-la-venituri-fictive.html

Recent am auzit de la cineva ca prin ianuarie a primit ceva decizie de la ANAF ca are de plata vreo 500lei si ceva, nu mai retin exact(CASS la salariul minim) pentru ca in 2012 cica ar fi primit 20lei din dividente(tampeniile alea de actiuni date populatiei prin 1996 parca)... A facut asta contestatie prin ianuarie la ANAF si nici pana acum nu i-a raspuns. Mergand la ei i s-a raspuns ca ei nu stiu ce sa raspunda in acest caz, ar trebui sa primeasca si ei ceva decizie de la guvern parca in legatura cu prostiile astea.
Ce imi place la toata faza asta e ca domnul asta cu care am vorbit nici nu stia ca in 2012 a primit ceva bani din dividente(nimeni nu l-a anuntat de veniturile astea, nici macar societatea la care are dividentele si care trebuie sa ii dea banii aia).. iar cum el nu a lucrat in anul respectiv, imediat ANAF l-a luat in vizor... Totusi, 500lei pentru un venit de 20lei? Posted Image

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsanderoalex, on 23 martie 2015 - 13:57, said:

.........
@smiley-gandeste-te ca firma aia nu-si va plati angajatii!nici dari la stat!
ce temei are pentru a face asta?
in cel mai bun caz isi poate trimite angajatii in somaj tehnic (75% salariu). sau pot inchide sandramaua, caz in care angajatii vor fi absorbiti de firmele concurente.
in domeniul asta (alimentar) cererea nu prea e atat de specializata incat disparitia unui furnizor sa afecteze drastic consumul. oamenii vor cumpara in continuare salam si carnaciori; daca magazinul asta e inchis, vor merge la alt magazin.

#14
mihailamba

mihailamba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 06.01.2005
Știe cineva cum te poți lupta în mod legal cu aberații de genul acesta ?

#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postmihailamba, on 23 martie 2015 - 14:17, said:

Știe cineva cum te poți lupta în mod legal cu aberații de genul acesta ?


Iei  legatura cu baetii de la ISIS !   Posted Image

#16
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Stiu si eu un caz de acum 2 saptamani .
Ma tot intrebam de ce ma alearga vanzatoarele de la magazinul de langa bloc ( nu o ghereta ci rivalizeaza cu un Mega din ala mai mic , shop&go) sa imi dea restul . De obicei nu prea bagam in seama 10-20 de bani si ii lasam acolo . Asa ca l-am intrebat pe patron ce se intampla si mi-a zis ca a venit ANAF-ul in control si a gasit 76 de lei in plus in casa si a primit o amenda de 4000 de lei . Nu i-au suspendat activitatea insa . Asa ca a mai montat vreo 2 camere la case si le-a obligat pe vanzatoare sa dea rest pana la 1 ban iar daca mai pateste odata asta prima vanzatoare pe care o sa o vada ca nu a dat restul va plati amenda.

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
E o denumire nefericită pentru o companie care zice că vinde produse tradiționale, dar asta nu are relevanță aici.
E vorba de firma care vinde mezeluri tradiționale în Kaufland.

Edited by Digix, 23 March 2015 - 14:37.


#18
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Postargonaut, on 23 martie 2015 - 13:40, said:

Chestii de genul asta se intampla peste tot in tara asta de cacat dar nu ajung toate in presa !

"Baetii si fetele "de la finante actioneaza si la comanda :  "Du-te si fa-l pe cutare " !

Si culmea e ca actioneaza in "litera si spiritul legii" (de cacat) care sat la baza sistemului asta ( din acelasi material ).

Te incalta cu o amenda si suspendarea activitatii ca sa-ti bagi mintile in cap si, altadata, sa raspunzi prompt "solicitarilor" !


Procedura e foarte des intalnita. Inspectorii de la ANAF, DSV, de la primarie sau de unde or mai fi, sunt niste lepre pe care iti vine sa le torturezi inceeet, inceeet, si dupa aia sa procedezi ca Dexter cu ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate