Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Prioritate pentru pietoni necunoscuta de catre multi soferi

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009
La intrarea pe sub un pod feroviar mic se afla doua semafoare fata in fata care despart singurul loc prin care pietonii pot traversa. Este o zona intens circulata. Semafoarele se adreseaza in mod clar pietonilor intrucat soferii le au pe ale lor, mult mai in spate fata de aceastea, pe fiecare sens in parte ( amplasate deasupra soselei ).

Problema pentru multi soferasi de Marlanica dintre care personal am intalnit si din aia "profesionisti" cu aceeasi problema e ca in lipsa indicatorului de trecere pietoni si a marcajului de pe sosea ei nu doar ca nu acorda pe verdele pietonilor prioritate dar guita fervent uneori la cei care indraznesc sa treaca prin fata lor obligandu-i astfel sa franeze ( daca nu treci cand ai verde nu mai treci niciodata pentru ca rosul dureaza mai mult ).
Un prostaci din asta, sofer profesionist, mi-a si spus o data deschizand geamul ca "aici nu e trecere de pietoni". Eu indignat de stupizenia pe care o afisa in mod ostentativ i-am replicat "semafoarele astea doua sunt pentru trenuri sau pentru pietoni?"

Probabil ca fiind o zona intensiv circulata, autoritatile, si asa putin interesate de asemenea chestiuni nu au considerat ca fiind optim pentru circulatia din zona sa marcheze corespunzator zona asa incat multi dintre soferasi sunt foarte suparati cand indraznesti sa treci pe verdele tau.


Cat de prost sa fii ca sofer sa nu intelegi ca verdele pentru pietoni chiar si in lipsa marcajului de trecere pietoni inseamna ca trebuie sa ii lasi sa treaca ?

Edited by asda, 03 March 2015 - 15:52.


#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
asda, sustii si prin aport obiectiv (legislatie) ce afirmi mai sus cu atata ardoare? Nu doar prin invective?

#3
andreyys10

andreyys10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.01.2014
unde se afla acest pod cu trecerea de pietoni? poti da ceva coordonate sa vedem pe satelit?

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 asda, on 03 martie 2015 - 15:50, said:


Probabil ca fiind o zona intensiv circulata, autoritatile,

Probabil ca asa scrie in codul tau rutier.

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cum fata in fata ? spre sofer este semafor ? adica  orientat spre carosabil . daca nu, au dreptate ei ! si daca nu este indicator ,clar nu-i trecere .

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Bad post

Edited by djl, 03 March 2015 - 16:04.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 asda, on 03 martie 2015 - 15:50, said:

............in lipsa indicatorului de trecere pietoni si a marcajului de pe sosea............

daca n-ai marcaj pe sosea si indicator, atunci n-ai nici trecere de pietoni.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
si io as vrea sa vad minunatia.
o trecere se semnalizeaza cu indicatorul de trecere de petoni si zebra. macar indicator este?

#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Se mai intampla ca uneori sa apara peste noapte modificari in ceea ce priveste circulatia, si, oamenii care trec pe acolo, zi de zi, an de an, din inertie... Bine, asta nu scuza...
Despre ce pod vorbim?

#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Din perspectiva autorităților, probabil trecerea există. Pe hârtie. Dar nefiind semnalizată și pentru șoferi, chiar dacă tu (pieton) știi că e acolo, cum poți pretinde ca șoferii să știe de existența ei? Niciun șofer nu se poate uita permanent după semne și semafoare orientate în alte direcții față de cea de mers, cu atât mai mult în zone aglomerate, așa cum descrii zona respectivă. Deci, probabil ai dreptate, dar încearcă să înțelegi perspectiva cealaltă: fără semnalizare, șoferul nu are de unde să știe!
Scuza cu ”șoferii trec des pe acolo și știu” nu e valabilă. Niciodată nu se conduce din amintiri (pentru cei care trec des pe acolo), și mai sunt șoferi care trec rar/prima oară prin acea zonă.

O situație similară am întâlnit ieri, în Vaslui: http://goo.gl/maps/EkHGJ
Se vede pe dreapta un semn de trecere de pietoni, dar fără marcaj pe asfalt. Semnul de pe sens opus este destul de depărtat, cam la lungimea întregii stații de autobuz (e fix în spatele autobuzului din stânga). Ceea ce înseamnă că, din orice parte traversezi, șoferul de pe sens opus în cel mai bun caz va considera că treci pe lângă trecere, ceea ce nu prea e adevărat. Am traversat ieri pe acolo și tot ce mi-a trecut prin cap e să am eu grijă de pielea mea, nu să mă bazez că șoferii știu că e o trecere lungă cât o zi de post, marcată incredibil de prost.

Edited by alexcrist, 03 March 2015 - 16:15.


#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 asda, on 03 martie 2015 - 15:50, said:

La intrarea pe sub un pod feroviar mic se afla doua semafoare fata in fata care despart singurul loc prin care pietonii pot traversa. Este o zona intens circulata. Semafoarele se adreseaza in mod clar pietonilor intrucat soferii le au pe ale lor, mult mai in spate fata de aceastea, pe fiecare sens in parte ( amplasate deasupra soselei ).

Problema pentru multi soferasi de Marlanica dintre care personal am intalnit si din aia "profesionisti" cu aceeasi problema e ca in lipsa indicatorului de trecere pietoni si a marcajului de pe sosea ei nu doar ca nu acorda pe verdele pietonilor prioritate dar guita fervent uneori la cei care indraznesc sa treaca prin fata lor obligandu-i astfel sa franeze ( daca nu treci cand ai verde nu mai treci niciodata pentru ca rosul dureaza mai mult ).
Un prostaci din asta, sofer profesionist, mi-a si spus o data deschizand geamul ca "aici nu e trecere de pietoni". Eu indignat de stupizenia pe care o afisa in mod ostentativ i-am replicat "semafoarele astea doua sunt pentru trenuri sau pentru pietoni?"

Probabil ca fiind o zona intensiv circulata, autoritatile, si asa putin interesate de asemenea chestiuni nu au considerat ca fiind optim pentru circulatia din zona sa marcheze corespunzator zona asa incat multi dintre soferasi sunt foarte suparati cand indraznesti sa treci pe verdele tau.


Cat de prost sa fii ca sofer sa nu intelegi ca verdele pentru pietoni chiar si in lipsa marcajului de trecere pietoni inseamna ca trebuie sa ii lasi sa treaca ?

nu mai sunt semafoare aici:

https://maps.google....,328.02,,0,3.16

ba mai mult un pieton in varsta a trecut in fuga a virat brusc si a lovit un motociclist
politia l-a scos vinovat pe batranul care l-a imprastiat pe motociclist si l-a obligat la centrarea rotilor, datorita faptului ca nu a aacrodat prioritate la schimbarea directiei de mers.

in urma acestui lucru, intr-o seara, maini criminale au mutat semafoarele de pietoni pe calea ferata.
se crede ca erau coqualary care vor sa opreasca trenurile pentru a demonta in cur-ba-...sinele

#12
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 asda, on 03 martie 2015 - 15:50, said:


Cat de prost sa fii ca sofer sa nu intelegi ca verdele pentru pietoni chiar si in lipsa marcajului de trecere pietoni inseamna ca trebuie sa ii lasi sa treaca ?
In propozitie te adresezi fiecarui forumist care citeste?Posted Image
In mod civilizat dar si corect se foloseste la persoana a 3-a (el/ea, ei/ele) - sa fie; sau daca vrei folosesti presoana 1-a singular si nu vei ofensa alte persoane.

#13
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 alexcrist, on 03 martie 2015 - 16:14, said:

Din perspectiva autorităților, probabil trecerea există. Pe hârtie. Dar nefiind semnalizată și pentru șoferi, chiar dacă tu (pieton) știi că e acolo, cum poți pretinde ca șoferii să știe de existența ei? Niciun șofer nu se poate uita permanent după semne și semafoare orientate în alte direcții față de cea de mers, cu atât mai mult în zone aglomerate, așa cum descrii zona respectivă. Deci, probabil ai dreptate, dar încearcă să înțelegi perspectiva cealaltă: fără semnalizare, șoferul nu are de unde să știe!
Scuza cu ”șoferii trec des pe acolo și știu” nu e valabilă. Niciodată nu se conduce din amintiri (pentru cei care trec des pe acolo), și mai sunt șoferi care trec rar/prima oară prin acea zonă.

O situație similară am întâlnit ieri, în Vaslui: http://goo.gl/maps/EkHGJ
Se vede pe dreapta un semn de trecere de pietoni, dar fără marcaj pe asfalt. Semnul de pe sens opus este destul de depărtat, cam la lungimea întregii stații de autobuz (e fix în spatele autobuzului din stânga). Ceea ce înseamnă că, din orice parte traversezi, șoferul de pe sens opus în cel mai bun caz va considera că treci pe lângă trecere, ceea ce nu prea e adevărat. Am traversat ieri pe acolo și tot ce mi-a trecut prin cap e să am eu grijă de pielea mea, nu să mă bazez că șoferii știu că e o trecere lungă cât o zi de post, marcată incredibil de prost.

un email cel putin la primaria a scris cineva?
e destul de complicat

#14
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

 tsunnami, on 03 martie 2015 - 16:26, said:

un email cel putin la primaria a scris cineva?
e destul de complicat

Habar n-am, eu sigur nu. Nu sunt din Vaslui, am trecut doar o singură dată pe acolo și nu știu dacă voi mai trece curând. Însă tot bulevardul respectiv se află în proces de modernizare (se și vede că e relativ proaspăt asfaltat, și nici benzile nu sunt trasate). Deci probabil vor urma și marcaje la un moment dat. Dar până atunci, ochii cât cepele pentru cine trece pe acolo.

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 colombo2003, on 03 martie 2015 - 16:08, said:

Se mai intampla ca uneori sa apara peste noapte modificari in ceea ce priveste circulatia, si, oamenii care trec pe acolo, zi de zi, an de an, din inertie... Bine, asta nu scuza...
Despre ce pod vorbim?

se intampla si lucruri mai grave
pe undeva in bucuresti, lucratorii la strada au dat jos un semn de "cedeaza trecerea" penrtu a lucra la stalp.
pe acolo a trecut o pitzi care nu cunostea prioritatea in zona de regula, a iesit in drumul cu prioritate si a omorat un motociclist care avea semnul de prioritate in ochi.
ma rog, asta intra la ghinioane.

problema este, cand vedeti cate o anomalie, faceti o adresa la primarie prin email cel putin

"in lipsa indicatorului de trecere pietoni si a marcajului de pe sosea ei nu doar ca nu acorda pe verdele pietonilor prioritate dar guita fervent uneori la cei care indraznesc sa treaca prin fata lor obligandu-i astfel sa franeze"

de unde sa stie bai fasolika un sofer ca acolo e trecere pentru pietoni in lipsa marcajelor si semnelor?
ce propui? sa ne miscam cu 3km/h sa treaca toti tantalaii?

 alexcrist, on 03 martie 2015 - 16:30, said:

Habar n-am, eu sigur nu. Nu sunt din Vaslui, am trecut doar o singură dată pe acolo și nu știu dacă voi mai trece curând. Însă tot bulevardul respectiv se află în proces de modernizare (se și vede că e relativ proaspăt asfaltat, și nici benzile nu sunt trasate). Deci probabil vor urma și marcaje la un moment dat. Dar până atunci, ochii cât cepele pentru cine trece pe acolo.

eu am schimbat vreo 3 semne de circulatie, unele erau furate si astfel au aflat de lucrurl asta, chiar daca nu stam in zona
unul dintre ele, era intr-o curba deosebit de periculoasa, in care daca circulai noaptea, "o luai"

#16
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 tsunnami, on 03 martie 2015 - 16:35, said:

se intampla si lucruri mai grave
pe undeva in bucuresti, lucratorii la strada au dat jos un semn de "cedeaza trecerea" penrtu a lucra la stalp.
pe acolo a trecut o pitzi care nu cunostea prioritatea in zona de regula, a iesit in drumul cu prioritate si a omorat un motociclist care avea semnul de prioritate in ochi.
ma rog, asta intra la ghinioane.

problema este, cand vedeti cate o anomalie, faceti o adresa la primarie prin email cel putin

"in lipsa indicatorului de trecere pietoni si a marcajului de pe sosea ei nu doar ca nu acorda pe verdele pietonilor prioritate dar guita fervent uneori la cei care indraznesc sa treaca prin fata lor obligandu-i astfel sa franeze"

de unde sa stie bai fasolika un sofer ca acolo e trecere pentru pietoni in lipsa marcajelor si semnelor?
ce propui? sa ne miscam cu 3km/h sa treaca toti tantalaii?



eu am schimbat vreo 3 semne de circulatie, unele erau furate si astfel au aflat de lucrurl asta, chiar daca nu stam in zona
unul dintre ele, era intr-o curba deosebit de periculoasa, in care daca circulai noaptea, "o luai"
Ar trebui sa predai cascheta, codul rutier nu e singurul "izvor" de drept pe care militienii trebuie sa-l stie.

O regula a conduitei preventive zice ca intr-o intersectie nesemnalizata se aplica prioritatea de dreapta, care inseamna sa opresti sa belesti ochii.
Prostii aia care au inventat semnele alea cu Stop, Cedeaza, Prioritate, le-au facut geometric diferite ca s-au gandit ca mai cade cate unu, si sa poata fi privit din spate.
Cu privire la pietoni, trebuie sa belesti ochii cand se termina strada, ca pietonul nu se teleporteaza. Si imi e greu sa cred ca nu vezi corpul semaforului...

In Romania statistic in timpul vietii avem sanse ca o persoana foarte apropiata sa fie victima unui accident rutier (iar jumatate din vatamati sunt pietoni sau biciclisti).
Incidenta accidentului e mai mare ca a diabetului, unde daca traiesti suficient si nu mori de altceva, ai 50% sanse sa suferi de o anumita forma de diabet in cursul vietii.

Edited by Hedonist, 03 March 2015 - 17:41.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
stai linistit ca si in Bucuresti cu trecere de pietoni semnalizata cu semn , marcaj  nu e respectata de magari. Trec aia si te injura, mai mai sa se urce pe tine pe trecere !!! Asta e romania =)))
Cu 4 ani in urma au trecut peste un mos batran si l-a lasat schiop pe bietul om. Nu-mi amintesc sa fi suferit grav soferul vatamat.  Sa mai zic peste taximetristi care nici nu stiu sa semnalizeze la schimbarea de banda sau la plecarea de pe loc?

#18
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Hedonist, on 03 martie 2015 - 17:36, said:

O regula a conduitei preventive zice ca intr-o intersectie nesemnalizata se aplica prioritatea de dreapta, care inseamna sa opresti sa belesti ochii.

 asda, on 03 martie 2015 - 15:50, said:

La intrarea pe sub un pod feroviar mic ...


La citire cat ai avut in gee-mnaziu?

de cand intersectie inseamna la intrarea pe sub un poduletz?

de cand prioritatea de dreapta inseamna sa opresti

fugutza la scoala!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate