Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

revista Chip a reinviat?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
in seara asta am vazut-o in vitrina unui chiosc de ziare si n-am rezistat sa nu-i fac o poza!

[ http://i59.tinypic.com/f3cnxv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



am cautat niste informatii, am ajuns la blogul lui nwradu:

Quote

Relansarea n-a început cu dreptul. Numărul românesc (nr 1/2015) copiază revista CHIP germană din decembrie 2015; coperta este identică, probabil și articolele sunt doar traduse. Nu știu ce echipă editorială au adunat acum, dar este nevoie de una mare și bine pricepută pentru a genera conținut de calitate.
[ http://i59.tinypic.com/149m6nc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
imaginea din citat ii apartine de asemenea lui nwradu.


pe siteul inmedio (probabil noul producator sau distribuitor al revistei) apar foarte putine informatii despre chip... de fapt, NIMIC: niste coperte de revista (1, cea atuala si 3 mai vechi) si invitatia de a te abona la newsletter sau de rezervare a urmatorului numar din chip.
[ http://i57.tinypic.com/2nvbh9t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cred ca o sa-mi fac miine drum pina la chioscul de ziare... tre' sa pun mina pe revista aia!

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă scot ediţie tradusă din germană o să fie mai quality decât cea veche românească, părerea mea. Le citeam paralel şi în cea germană chiar aveai ce să citeşti, a noastră era de 2 ori mai subţire şi cu de 4 ori mai multe reclame.

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Daca invie si Xtrempc nu mai ies din casa . Posted Image

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postjeffy86able, on 02 martie 2015 - 21:47, said:

Daca invie si Xtrempc nu mai ies din casa . Posted Image

Mie mi-au placut acele reviste romanesti!Posted Image

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Mai era parca si PC Games si Level. Inca mai am un disc pe acasa. Ce vremuri...

#6
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Mi-e greu sa cred ca dupa o coma profunda de 1 an de zile isi va recastiga din nou pozitia pe piata.Nici daca va contine poze cu gagici.

#7
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
decembrie 2015 ...e ceva ! Posted Image

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postjeffy86able, on 02 martie 2015 - 21:47, said:

Daca invie si Xtrempc nu mai ies din casa . Posted Image

Io imi tai netul. Welcome 1999!

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgumball3000, on 02 martie 2015 - 22:01, said:

Io imi tai netul. Welcome 1999!

Pffft, n00b!

In 1999 aveam acces la net prin dial-up.
Aveam un modem Zyxel 14.4 Kbps, dar pentru ca sunam la provider in alt judet (din HD in TM), abia se conecta la 9600 bps...

Ce vremuri...ce facturi la telefon...NO CARRIER.

Edited by kolfleading, 02 March 2015 - 22:23.


#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
De ce ai mai cumpara in ziua de azi reviste, sa-ti spuna ce? Cand ai la indemana netul, cu viteza mare (nu ca in anii '90) si gasesti tot ce trebuie la un click, si moca. Xbit labs, tom's hardware etc. Nu merita, bani aruncati degeaba.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postkolfleading, on 02 martie 2015 - 22:22, said:

Pffft, n00b!

In 1999 aveam acces la net prin dial-up.
Aveam un modem Zyxel 14.4 Kbps, dar pentru ca sunam la provider in alt judet (din HD in TM), abia se conecta la 9600 bps...

Ce vremuri...ce facturi la telefon...NO CARRIER.
Inseamna ca erai boier, de-abia de prin 2003 a patruns dial-up-ul si prin PC-ul meu.

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
@toto_riina
de acord cu punctul tau de vedere. insa, cel putin eu, din cauza nostalgiei, tot mi-as mai cumpara revista...
bineinteles, considerind ca are un continut cit de cit adecvat...

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nu ,acuma pe bune, vreau sa apara reviste cum aveam inainte. Nimic nu se compara cu o revista reala, sa ii simti mirosul. M-am saturat de editii digitale, pc si etc. Cine nu a prins vremurile Pif, Rahan, Hobbit nu are cum sa aprecieze asa ceva. Se multumeste cu un rahat de pdf vazut tot pe monitorul in care oricum se holbeaza toata ziua la World of Tanks.

View Postgumball3000, on 02 martie 2015 - 22:38, said:

Inseamna ca erai boier, de-abia de prin 2003 a patruns dial-up-ul si prin PC-ul meu.

Si tu ai fost boier, eu am bagat prima data internet in 2005, tot atunci mi-am facut si contul pe softpedia.

Cat costa Chip? Ceva sanse si cu Level?

View Posttoto_riina, on 02 martie 2015 - 22:36, said:

De ce ai mai cumpara in ziua de azi reviste, sa-ti spuna ce? Cand ai la indemana netul, cu viteza mare (nu ca in anii '90) si gasesti tot ce trebuie la un click, si moca. Xbit labs, tom's hardware etc. Nu merita, bani aruncati degeaba.

Mai lasa-l naibii de net si de pc ca am ajuns roboti. Chiar nu stii sa savurezi ceva fizic? O revista, o carte? Pacat, nu stii ce pierzi. Hai atunci nici sa nu mai mancam, ce rost are cand gasim pe net atatea poze cu mancare gratis?

Edited by gerbil, 03 March 2015 - 01:00.


#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Mi se pare mie sau versiunea germana are atasat 3 DVD -uri ? iar versiunea romaneasca nici macar CD-uri goale :) Eu cumparam in principal revista pentru CD-uri (abia asteptam sa vad ce CD va atasa in urmatorul numar),apoi pentru informatiile din ea si in ultimul rand pentru imagini. La germani DVD-urile inca sunt utile, la noi pirateria a stricat tot farmecul revistelor cu CD,de asta au si renuntat sa mai scoata astfel de reviste, de citit nu mai vorbesc fiindca romanilor nu le place sa citeasca,noroc cu imaginile care le avea revista, revista asta noua o fi avand imagini macar ? ca altfel o s-o cumpere doar cativa si iar o sa dispara :(

#15
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Cu chip am inceput eu sa ma documentez despre calculatoare, vorbesc de perioada 97-99.

#16
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Eu cu xtrempc am inceput. Oricum si chip asta cred ca azi ma si duc sa-l gasesc in oras. De-ar reapare si xpc ...

View Postgerbil, on 03 martie 2015 - 00:53, said:

Mai lasa-l naibii de net si de pc ca am ajuns roboti. Chiar nu stii sa savurezi ceva fizic? O revista, o carte? Pacat, nu stii ce pierzi. Hai atunci nici sa nu mai mancam, ce rost are cand gasim pe net atatea poze cu mancare gratis?
Cred ca echivalentul ar fi perfuziile cu substante nutritive :lol: . Ce sa mai mananci, ai direct punga cu perfuzie ce-o poti purta peste tot cu tine :lol: .

#17
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,646
  • Înscris: 28.11.2001
Am reusit sa pun mana pe acest nou format si am fost surprins de cat de subtire este. Prea putine pagini. Zici ca este o revista ordinară. Asta e impresia tactilă și vizuală produsă.
XtremePC mi-a placut mai mult, iar și mai de demult era PCGames (favorita mea la acea vreme). Alt mileniu.

Edited by badmania98, 03 March 2015 - 09:09.


#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Primul numar al revistei Chip l-am citit cred ca prin 1996 si continea un articol despre interfetele SCSI vs. IDE.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate