Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Facultati tehnice (alegere)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
needhelp4

needhelp4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 01.02.2015
Fiind clasa a 12 - a , chiar daca sunt la filologie ma gandesc la o facultate de profil tehnic in care nu se da admitere la mate si in afara de primul an de studiu nu se mai face nici fizica s.a.m.d.

In conformitate cu ''trebuie sa faci ce-ti place'' exclud toata plictiseala facultatilor pe profilul meu , incercand sa remediez ce mai pot.

Asadar , o prima varianta ar fi Mecatronica (stiu , este 3 in 1 si este o faculta grea dar macar am vointa ) . In continuare ma gandeam la Ingineria sudurii cat si la silvicultura  toate in cadrul Universitatii Transilvania din Brasov . Cu primele doua ma gandeam ca pot gasi ceva pe Dacia (locuiesc prin zona).


Ce parere aveti ?


PS: o ordine ar fi (o facultate tehnica fara mate la admitere in urma caruia sa gasesc ceva de lucru la Dacia )

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
acum nu stiu eu toate procedurile de admitere, dar pe la politehnica cam peste tot este examen de admitere, si oricum cred ca ala e hopul cel mai usor pentru tine. Matematica care se face la o astfel de facultate este de un nivel la care tu nu vei face fata venind de la un profil uman.

#3
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
daca inveti mult faci fata, dar ideea este ca trebuie sa fii serios si sa inveti, la inginerie in general nu sunt materii la care sa povestesti , multe calcule.
Eu in primul an imi aduc aminte(facultatea de electrotehnica) ca am avut vreo 4 feluri de matematici(Matematica speciala, Analiza Matematica, Algebra, Geometrie Analitica) plus Fizica , Pclp(programare calculatoare)plus materii legate de profil (TCE si TCM). Cu exceptia limbii engleze in rest doar calcule si formule. Daca pui mana pe carte -eventual si ceva meditatii este posibil sa faci fata) daca nu cauta alta facultate.

#4
needhelp4

needhelp4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 01.02.2015

View Postyonut_a, on 02 martie 2015 - 18:34, said:

acum nu stiu eu toate procedurile de admitere, dar pe la politehnica cam peste tot este examen de admitere, si oricum cred ca ala e hopul cel mai usor pentru tine. Matematica care se face la o astfel de facultate este de un nivel la care tu nu vei face fata venind de la un profil uman.
http://www.unitbv.ro/dpm/Admitere.aspx 100 % pe BAC

si la mecatronica descrie cam ce faci , cat faci ....si referitor la matematica , ce parere aveti ? http://www.unitbv.ro...ica_2012_RO.pdf

View Postjoseph_lacroix, on 02 martie 2015 - 18:43, said:

daca inveti mult faci fata, dar ideea este ca trebuie sa fii serios si sa inveti, la inginerie in general nu sunt materii la care sa povestesti , multe calcule.
Eu in primul an imi aduc aminte(facultatea de electrotehnica) ca am avut vreo 4 feluri de matematici(Matematica speciala, Analiza Matematica, Algebra, Geometrie Analitica) plus Fizica , Pclp(programare calculatoare)plus materii legate de profil (TCE si TCM). Cu exceptia limbii engleze in rest doar calcule si formule. Daca pui mana pe carte -eventual si ceva meditatii este posibil sa faci fata) daca nu cauta alta facultate.
In posibilitatea in care nu pot face fata la Mate Fizica etc restul anilor ii fac degeaba ?

#5
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postneedhelp4, on 02 martie 2015 - 18:31, said:

(...) o facultate de profil tehnic in care nu se da admitere la mate si in afara de primul an de studiu nu se mai face nici fizica s.a.m.d.


Asadar , o prima varianta ar fi Mecatronica (stiu , este 3 in 1 si este o faculta grea dar macar am vointa ) . In continuare ma gandeam la Ingineria sudurii cat si la silvicultura  toate in cadrul Universitatii Transilvania din Brasov . Cu primele doua ma gandeam ca pot gasi ceva pe Dacia (locuiesc prin zona).


PS: o ordine ar fi (o facultate tehnica fara mate la admitere in urma caruia sa gasesc ceva de lucru la Dacia )

Orice din zona Politehnicii se bazeaza pe matematica --- fizica ----- chimie  , chiar daca nu scrie in orar matematica/fizica/chimie asta nu inseamna ca mecanica ,pompe, tehnologia materialelor , ventilatoare ,masini electrice , masurari electrice sau ne-electrice , transfer de caldura ,automatizari  , toate si multe altele  nu au cel putin 50% din aceste materii si restul logica si bun simt tehnic = inginer Posted Image

Daca vrei sa scapi de "plictiseala profilului filologie" (curios ca in zona asta poti gasi orice ... )  si sa te angajezi la Dacia (daca o mai fi si or avea nevoie de ceva) atunci allege marketing , economie ,contabilitate  (ASE) sau zona de resurse umane , psihologie si ce o mai fi pe aceasta arie ... Toti se pot angaja la Dacia , ca doara se lucreaza cu oamenii banii si actele ...

Edited by superm, 02 March 2015 - 18:55.


#6
needhelp4

needhelp4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 01.02.2015

View Postsuperm, on 02 martie 2015 - 18:53, said:

(curios ca in zona asta poti gasi orice ... )  


Haa ? Sanse mari sa te angajezi undeva pe tehnic sunt ! Uite-te pe e-jobs sau alte sit-uri de profil ...

Nu stiu spre exemplu la Stiinte Politice , ce fac dupa car pizza Posted Image

Daca ai putea sa-mi dai mai multe detalii ar fi ok ! :D

View Postsuperm, on 02 martie 2015 - 18:53, said:


Toti se pot angaja la Dacia , ca doara se lucreaza cu oamenii banii si actele ...


Nu ma refer pe banda , ca e deja arhi ... nu mai este loc , pe altceva sau la puncte de lucru din zona care lucreaza tot pt ei .

Asta incerc sa gasesc ;)

#7
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

View Postneedhelp4, on 02 martie 2015 - 18:52, said:


In posibilitatea in care nu pot face fata la Mate Fizica etc restul anilor ii fac degeaba ?
Fara mate -fizica e greu, poti sa incerci, dar repet  trebuie sa inveti, (ca idee, derivatele, primitivele si intefralele , precum si calcul scalar si vectorial,  trebuie sa le visezi)

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postneedhelp4, on 02 martie 2015 - 19:05, said:

Haa ? Sanse mari sa te angajezi undeva pe tehnic sunt ! Uite-te pe e-jobs sau alte sit-uri de profil ...

Nu stiu spre exemplu la Stiinte Politice , ce fac dupa car pizza Posted Image

Daca ai putea sa-mi dai mai multe detalii ar fi ok ! Posted Image



Nu ma refer pe banda , ca e deja arhi ... nu mai este loc , pe altceva sau la puncte de lucru din zona care lucreaza tot pt ei .

Asta incerc sa gasesc Posted Image

Daca asa iti cauti locul de munca viitor este gresit ... acum ai timp sa alegi ce iti place si ce crezi ca poti face toata viata , nu ce se cere pe ejobs. Daca nu iti place matematica/fizica nu incerca sa devii inginer. Daca nu iti plac oamenii nu incerca facultatea de psihologie .Nu poti fi medic daca nu ai placerea asta ... Nu este o problema sa cari pizza , sa fi om la curatenie sau taximetrist ca asta se poate intampla oricui ... inginer sofer ,medic pe post de agent vanzari sau economist care spala pe jos in bar ... asta este viata .

Daca nu este anunt pe ejobs asta nu inseamna ca nu se cauta . Orice profesionist intr-un domeniu nu ramane fara loc de munca . Ce se cauta acum prin anunturu este "carne de tun" in majoritatea cazurilor , plus ca peste 5-10 ani poate se schimba macazul si alte domenii vor fi la cautare si in dezvoltare ...

Succes dar parerea mea este ca prea multe legende despre ingineri fac mai mult rau ... vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii . Se intra usor , dar se iese greu ...

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
mai bine te faci inginer auto (faci fie facultatea de Autovehicule Rutiere ARR din Brasov, fie la Politehnica sectia de Automobile).  Iti trebuie la greu mate + fizica, trebuie sa inveti ptr admitere :)

#10
needhelp4

needhelp4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 01.02.2015

View Postsuperm, on 02 martie 2015 - 19:19, said:


Daca asa iti cauti locul de munca viitor este gresit ... acum ai timp sa alegi ce iti place si ce crezi ca poti face toata viata , nu ce se cere pe ejobs.

Inteleg , dar fac ceva pe profil , dupa o sa-mi fie mult mai greu sa gasesc ceva ...uite spre exemplu in invatamant ..daca as vrea sa ma titularizez prin zona rulala mi-ar fi aproape imposibil , e sistemul plin deja si hai sa zic ca razbesc , dar prin cate ai trecut (nu iti place mai nimic din ceea ce faci )  si nici salariu motivant nu ai :(  aici am exemple , cunostiinte apropiate de nota 8 pe nush ce

View Postsuperm, on 02 martie 2015 - 19:19, said:


Nu este o problema sa cari pizza , sa fi om la curatenie sau taximetrist ca asta se poate intampla oricui ... inginer sofer ,medic pe post de agent vanzari sau economist care spala pe jos in bar ... asta este viata .


Stiu , nu ma dau inapoi de la munca , nu ma intelege gresit sunt baiat de la tara invatat cu munca de mic dar daca tot fac un efort de a merge la o facultate si sa invat acolo as avea  niste mici asteptari. Spre exemplu daca m-ai pune sa aleg pe banda la uzina vs profesor suplinitor pe cine stie unde sa fac si naveta ma duc la uzina cu ochii fara sa clipesc . de ce ? pana la urma si cu sambete castigi mult mai mult ...chiar daca nu stai si iti bati capul cu copilasii . adica ma vad peste vreo cativa ani , mai multi sau mai putini cand vor aparea cheltuielile .....

nu stiu ...

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postneedhelp4, on 02 martie 2015 - 18:31, said:

Fiind clasa a 12 - a , chiar daca sunt la filologie ma gandesc la o facultate de profil tehnic in care nu se da admitere la mate si in afara de primul an de studiu nu se mai face nici fizica s.a.m.d.
Ingineria nu-i filologie. Asa ca nu fugi de admitere si alte sperietori ale tale ca nu vei absolvi chiar daca treci intri intr-un fel sau altul. In fiecare semestru ai o admitere in sesiune. Apoi si chiar daca obtii o diploma nu ai ce face cu ea, inginer e cel care imagineaza, calculeaza, anticipeaza, executa si garanteaza. Ori fara matematica, fizica, chimie nu merge, nu stapanesti fenomenele, nu le poti calcula, se darama sandramaua si mor oameni. Asta daca vrei sa fii inginer si nu maistru cu basca.

View Postneedhelp4, on 02 martie 2015 - 18:31, said:

in urma caruia sa gasesc ceva de lucru la Dacia
Dacia dispare maine, poate. Ce faci ? Priveste mai larg si inspre viitor.

Edited by neagu_laurentiu, 02 March 2015 - 20:21.


#12
needhelp4

needhelp4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 01.02.2015

View Postneagu_laurentiu, on 02 martie 2015 - 20:15, said:


Dacia dispare maine, poate. Ce faci ? Priveste mai larg si inspre viitor.

Dar o alta inginerie , cum ar fi in silvicultura care nu cred ca impune o cunoastere atat de riguroasa a materiilor fizica , chimie etc.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Orice as spune eu nu ti se aplica/transfera asa ca descopera mai intai in tine ce doresti sa practici o viata, nu dat cu banul cum faci acum. Apoi nu e o rusine sa stai acasa un an sa te pregatesti (daca 4 ani nu ai fost constient, se mai intampla, nu-i nimic pierdut) iar anul urmator intri cu brio acolo unde vrei. Gandeste-te, un an versus o viata.
Admitere pe baza de dosar gasesti in tara si la inginerie. Dar intrarea e ce mai usoara din ecuatia asta.

Edited by neagu_laurentiu, 02 March 2015 - 20:53.


#14
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@iniţiator, tu te auzi ce spui? facultate tehnică la care să nu se mai facă fizica după primul an ? dar tu ce crezi că sînt materiile tehnice ? TOATE sînt fizica cu alt nume. Analiza unor procese din lumea reală, punerea lor în ecuaţie, rezolvarea ecuaţiilor. Fie că e vorba de electronică, mecanică, chimie, orice tehnologie vrei tu.

Tehnologia sudurii e ceva ciudat în sensul că după nume e FOARTE specializat, prea specializat pt o facultate "normală" (la univ. serioase din străinătate nu există să pretindă că te specializează aşa tare). Deci dacă vrei să dai acolo trebuie să te documentezi serios, să nu iei plasă, pt că cel puţin teoretic, de acolo ieşi ştiind doar "totul" despre sudură, ceea ce nu prea corespunde unui inginer care e familiarizat cu de toate.

#15
needhelp4

needhelp4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 01.02.2015

View Postneagu_laurentiu, on 02 martie 2015 - 20:49, said:

Orice as spune eu nu ti se aplica/transfera asa ca descopera mai intai in tine ce doresti sa practici o viata, nu dat cu banul cum faci acum. Apoi nu e o rusine sa stai acasa un an sa te pregatesti (daca 4 ani nu ai fost constient, se mai intampla, nu-i nimic pierdut) iar anul urmator intri cu brio acolo unde vrei. Gandeste-te, un an versus o viata.
Admitere pe baza de dosar gasesti in tara si la inginerie. Dar intrarea e ce mai usoara din ecuatia asta.
Ce am zis mai sus nu m-ar deranja ....... o mecatronica vs silvicultura nu cred ca nu as fata la silvicultura (tot cu munca ) dar nu la stilul primei optiuni

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Te-ai uitat pe site-urile cu joburi pe domeniul silviculturii ? Simti in tine ca te arde flacara pasiunii pentru asa ceva ? Lasa orizontul local, invata o meserie ce o poti aplica si are cautare oriunde pe aceasta planeta (sau cel putin eu asa as face dar cum am mai spus, fiecare avem alte viziuni).

Edited by neagu_laurentiu, 03 March 2015 - 10:15.


#17
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
eu daca as mai fi in situatia sa aleg o facultate tot inginerie as alege iar ca varianta 2 ar fi medicina, in niciun caz nu as alege studii economice si dreptul , iar motivul este f simplu; la nivel de tara conform unor date aparute la un momentdaat pe internet in fiecare an facultatile livrau pe piata muncii  29.000 de absolventi de studii economice  si 17.000  de studii juridice, supermarketurile fiind pline de economisti si juristi.

sfatul meu, daca iti doresti o facultate cu profil tehnic, cauta un profesor bun si pune mana dete mediteaza la matemaitca in mod special si fizica , iar daca muncesti mult o sa reusesti sa faci fata.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Dar tu compari diplomele ori cei cu meseria-n cap sunt mult mai putini. Iar diplome sunt si in inginerie destule.

Edited by neagu_laurentiu, 03 March 2015 - 15:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate