Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

O privire (lucida) asupra "diasporei"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014
Citind articolul din "Evenimentul Zilei" de aici (http://www.evz.ro/cu...t.html#ziarecom) mi-a venit sa imi fac o cruce maare, mare de tot, cam cum si-a facut Simona Halep acum un an, cand a castigat turneul gazduit de tara in care muncesc / traiesc de ceva vreme - e vorba de Qatar. Adicatelea noi, romanii, aia verzi - nici o legatura cu legionarii - cica sa nu ne miram de cum suntem vazuti in afara granitelor.
Daca ma uit imprejurul meu noi, romanii, suntem bine vazuti - cel putin aici, in zona golfului. Sa fie doar o simpla coincidenta faptul ca aici nu ai acces decat cu viza de lucru? Sau cu viza turistica pe care o obtii numai daca poti dovedi ca ai in cont suficienti bani cat sa-ti poti permite sa traiesti pe perioada pentru care soliciti viza.
Sincer, nu am vazut nici un tigan (rrom, daca doriti) pe aici. Am prieteni tigani in tara. Excelenti in profesia lor (cei mai multi au ocupatii legate de domeniul artistic). Oameni excelenti. Dar nu am vazut nici un reprezentant al etniei lor pe aici. Sa fie o coincidenta faptul ca romanii au o buna reputatie pe aici - in lipsa oricarui reprezentant al etniei tiganesti? Bun, o fi o coincidenta. Dar o alta coincidenta este, asa cum am scris mai sus, ca nu ai ce cauta aici fara viza de lucru sau turistica. Doua coincidente? Deja prea mult.
Iar toti cei care muncim aici ne-am ales aceasta cale din motive pur economice (ca sa fiu in ton cu articolul). Iar termenul de diaspora l-am pus in ghilimele pentru ca din punctul meu de vedere diaspora reprezinta persoanele care au ales exilul din motive ideologice si / sau politice, nu economice. A, faptul ca la ora actuala "emigrarea economica" din Romania are la baza cauze de natura politica, asta e alta poveste.
Iar in problema sclavajului (robiei) tiganilor, hai sa fim seriosi! Cei responsabili (BOR - vezi cazul tiganilor robi pe mosiile manastiresti) sa-si asume vina. Nu e cazul sa fim invinovatiti la gramada. Si, ca o pata de culoare, va fac o marturisire: in satul in care m-am nascut nu aveam tigani si nici carciuma - cel putin pana in '89. Un sat de munte.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dar de ce citesti tu mizeriile alea?
Si terminati-o odata cu abureala aia cum ca tiganii au fost sclavi sau robi. N-au fost niciodata, au fost doar legati de glie, adica dupa ce ca au venit rupti in c*r la propriu li s-a mai dat si o glie pe care sa o munceasca.
Romanilor - ca au fost iobagi sute de ani mai ales in Transilvania - nu le mai plange nimeni de mila.

Nu v-ati mai prins pana acum ca presa e cea care le canta in struna tiganilor in Romania si nu numai?

#3
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View PostIon_Pribeagu, on 28 februarie 2015 - 10:09, said:

Citind articolul din "Evenimentul Zilei" de aici (http://www.evz.ro/cu...t.html#ziarecom) mi-a venit sa imi fac o cruce maare, mare de tot, cam cum si-a facut Simona Halep acum un an, cand a castigat turneul gazduit de tara in care muncesc / traiesc de .
Pai Canada e un stat dominat de tigani. Ye normal sa le ia apararea.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAllahu, on 28 februarie 2015 - 10:39, said:

Pai Canada e un stat dominat de tigani. Ye normal sa le ia apararea.

"tara in care muncesc / traiesc de ceva vreme - e vorba de Qatar."
Mai,mai da stiu ca le ai cu cititul....

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cred ca se referea la faptul ca dr Gabriel Diaconu, autorul articolului, a petrecut ceva ani in Canada. Mai multe informatii aici.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMichidoo, on 28 februarie 2015 - 13:29, said:

cred ca se referea la faptul ca dr Gabriel Diaconu, autorul articolului, a petrecut ceva ani in Canada. Mai multe informatii aici.

Se referea, cine?

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostAllahu, on 28 februarie 2015 - 10:39, said:

Pai Canada e un stat dominat de tigani. Ye normal sa le ia apararea.

View Postmyshyk, on 28 februarie 2015 - 13:13, said:

"tara in care muncesc / traiesc de ceva vreme - e vorba de Qatar."
Mai,mai da stiu ca le ai cu cititul....


#8
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostAllahu, on 28 februarie 2015 - 10:39, said:

Pai Canada e un stat dominat de tigani. Ye normal sa le ia apararea.

Cum adica "Canada e dominata de tigani"?
Sunt multi tigani in Canada?

#9
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014

View Postmyshyk, on 28 februarie 2015 - 13:40, said:

dr Gabriel Diaconu, autorul articolului
Nu il stam pe om.Tot respectul pentru el, exceptand articolul la care am facut referire. Dar mi se pare absolut incorect ca din cauza conationalilor nostri mai colorati sa fim priviti in Europa ca o natie de talhari. E ca si cum aici i-as judeca pe toti indienii luand ca etalon pe cei din Kerala (din sud) care in marea lor majoritate seamana cu tiganii nostri la apucaturi. Exceptand furatul si cersitul, pedepsite drastic.

#10
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
On topic: s-a mai deschis un topic asemănător la începutul lunii ianuarie, referitor la țiganii din America, deși postul era însoțit de liște linkuri youtube la țiganii din Los Angeles.
Întâmplarea a făcut să îi văd câteva zile mai târziu, într-un restaurant românesc Erau mulți, doar bărbați, și au ocupat două mese. Au mâncat o ciorbă sau o sarma, discutând încet între ei, iar după ce au terminat de mâncat și-au văzut de treabă. Niciun scandal, nicio atitudine, nicio obrăznicie.

Off topic: Nu era mai simplu să discutăm direct despre țiganii de pretudindeni, în loc să luăm drept referință un articol care, deși are doi autori, tot ca o compunere de clasa a patra e scris? Să faci două greșeli de ortografie într-o singură frază (câte una per propoziție) e spectaculos. Să mai și pui fraza respectivă ca subtitlu, oh, da, aceștia trebuie să fie niște erudiți autentici.

#11
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostIon_Pribeagu, on 28 februarie 2015 - 10:09, said:

- cel putin aici, in zona golfului. [...] Sau cu viza turistica pe care o obtii numai daca poti dovedi ca ai in cont suficienti bani cat sa-ti poti permite sa traiesti pe perioada pentru care soliciti viza.
Nu, nu e "in zona golfului", ci doar in Qatar. Adica un cacacel de punctulet pe harta cu 2 milioane de locuitori. Ala reperul dupa care trebuie sa ne luam? Posted Image

In UAE, Kuwait, Bahrain, Oman avem exact aceleasi conditii ca restul cetatenilor UE, adica visa on arrival. Si in Arabia Saudita avem conditii egale: viza toata lumea in afara de vreo doi vecini de-ai lor.

Pe acolo cetatenii romani sunt foarte putini la modul general. Iar tiganii ar putea fi confundati ori cu de-ai lor, ori cu indieni veniti la munca.

Edited by MrReason, 28 February 2015 - 21:52.


#12
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu cred ca initiatorul topicului a dorit sa puna in focus doar tiganii plecati din Romania si raspanditi in lume.
Cred ca s-a referit la intreaga "diaspora", care in mare parte este problematica in unele tari.

Si mai mult, nu se poate numi "Diaspora".fenomenul ce a aparut in Romania dupa 89.
Nu are asemanare cu daramarea celui de-al doilea templu evreiesc si raspandirea lor in lume, ceea ce a dus la aparitia termenului Diaspora

Edited by vio69a, 01 March 2015 - 01:44.


#13
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014

View PostMrReason, on 28 februarie 2015 - 21:52, said:

Pe acolo cetatenii romani sunt foarte putini la modul general. Iar tiganii ar putea fi confundati ori cu de-ai lor, ori cu indieni veniti la munca.
Cum naiba sa-i confunzi? Ai auzit de tigani plecati la munca???? Posted Image Posted Image  Poate "la cules de portofele" ... Ca e (cica) si asta tot o munca. Stresanta al dracului...

Edited by Ion_Pribeagu, 01 March 2015 - 18:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate