Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Recuperare bani amenda dupa proces castigat

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005
Salutare,

Sper ca scriu in aria corecta...
Ideea e simpla. Am castigat un proces cu politia rutiera in urma careia imi sunt returnati banii de amenda.
Amenda am platit-o direct politistului de la rutiera din Bucuresti pe baza chitantei data de acesta. Mentionez ca domiciliul nu il am in Bucuresti. In sentinta definitiva data de judecatorie se spune ca imi pot recupera banii de la unitatea fiscala unde am platit amenda. Acum mai bine de 2 saptamani am dat un email catre politia rutiera din Bucuresti sa-i intreb daca de la ei imi recuperez banii. Pana acum nu am primit niciun raspuns. Mai astept putin...sa se faca o luna. Insa efectiv nu stiu de unde sa-mi recuperez banii. Nu stiu catre ce intitutie sa ma indrept. Daca cineva a mai fost in situatia mea, imi poate spune cum a procedat si de unde si-a recuperat banii?

multumesc

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Email?!
Sint sanse mari sa ajungi sa trebuiasca sa-ti angajezi executor!

#3
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005

 f300, on 27 ianuarie 2015 - 21:02, said:

Email?!
Sint sanse mari sa ajungi sa trebuiasca sa-ti angajezi executor!


Pai am zis sa incerc cu emailul..ca am auzit ca raspund.... Ok..si daca apelez la un executor judecatoresc el va stii unde sa se adreseze? Probleam mea e ca nu stiu nici cui sa ma adresez....si n-as vrea sa iau la rand toate institutiile din Romania...Abia daca institutia X (care ar trebui sa-mi returneze banii) mi-ar spune ca nu imi returneaza banii as apela la un executor. Insa stau si ma gandesc...ce tara e asta in care nu ti se spune clar care e institutia competenta in returnarea banilor? Si pentru 400 lei eu trebuie sa platesc un executor...incredibil..Numai spun ca de la data sanctionarii mele pana acum a trecut mai bine de un an.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
din cate stiu eu... s-ar putea sa ma insel... anaful nu face plati... (nu are posibilitatea legal) doar incaseaza
banii iti vor fi scazuti la impozit... cand vei avea rol

esti sigur ca in sentinta.. e si returnarea banilor, nu doar anularea PVului?

Edited by Nero-d, 27 January 2015 - 21:22.


#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
anaful face si plati si chiar ii poti executa .
practica e ca sa se scada din impozit cum zice colegu de mai sus .
o sa fie greu sa iti recuperezi banii .

#6
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
ca orice lege din .ro si cea referitoare la amenzile de circulatie este prost facuta - prevede ca acestea se fac venit la bugetul local. problema este ca nu se specifica la care buget local - cel din locul unde s-a aplicat sanctiunea sau cel din localitatea de domiciliu a contravenientului.
din discutiile in spete similare :) cu cei de la impozite locale sector 2, se pare ca practica ultimei perioade (~2 ani) este ca banii sa ajunga la bugetul de domiciliu - cumva normal, avind in vedere ca daca nu plateai amenda, debitul iti era inregistrat pe rolul fiscal propriu.
conform ultimei experiente, trebuie sa faci o cerere la serviciul de impozite locale acolo unde ai domiciliul pentru restituirea sumei. cererea trebuie sa fie insotita de copia procesului verbal, copia chitantei si copia legalizata a sentintei. nu este vorba de o copie legalizata la notar, ci de copia legalizata de instanta care a anulat procesul verbal (inainte de noile coduri se numea "investire cu titlu definitiv". la mine judecatoria a anulat pv-ul, politia a facut apel iar tribunalul a respins apelul, mentinind sentinta judecatoriei; legalizarea a facut-o deci judecatoria.)
de regula dureaza o perioada pina cind banii vor ajunge din bucuresti la unitatea fiscala de domiciliu (30-40 de zile), apoi inca 30 de zile pina iti sunt rambursati banii. sfatul meu este sa stai pe capul lor ca sa fii sigur ca lucrurile se misca.

#7
Anduril

Anduril

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.06.2010
Ca sa fie mai clar ce a zis suri (ca eu cred ca a zis bine): pentru impozitele locale mergi la Primarie, nu la ANAF.

#8
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005

 suri, on 27 ianuarie 2015 - 22:38, said:

ca orice lege din .ro si cea referitoare la amenzile de circulatie este prost facuta - prevede ca acestea se fac venit la bugetul local. problema este ca nu se specifica la care buget local - cel din locul unde s-a aplicat sanctiunea sau cel din localitatea de domiciliu a contravenientului.
din discutiile in spete similare Posted Image cu cei de la impozite locale sector 2, se pare ca practica ultimei perioade (~2 ani) este ca banii sa ajunga la bugetul de domiciliu - cumva normal, avind in vedere ca daca nu plateai amenda, debitul iti era inregistrat pe rolul fiscal propriu.
conform ultimei experiente, trebuie sa faci o cerere la serviciul de impozite locale acolo unde ai domiciliul pentru restituirea sumei. cererea trebuie sa fie insotita de copia procesului verbal, copia chitantei si copia legalizata a sentintei. nu este vorba de o copie legalizata la notar, ci de copia legalizata de instanta care a anulat procesul verbal (inainte de noile coduri se numea "investire cu titlu definitiv". la mine judecatoria a anulat pv-ul, politia a facut apel iar tribunalul a respins apelul, mentinind sentinta judecatoriei; legalizarea a facut-o deci judecatoria.)
de regula dureaza o perioada pina cind banii vor ajunge din bucuresti la unitatea fiscala de domiciliu (30-40 de zile), apoi inca 30 de zile pina iti sunt rambursati banii. sfatul meu este sa stai pe capul lor ca sa fii sigur ca lucrurile se misca.


multumesc pentru raspunsuri.

Inainte de a trimite email politiei m-am interesat (verbal) si la primaria din localitatea mea de domiciliu (unde s eplatesc impozitele) daca au ajuns banii la ei insa mi-au spus ca la ei nu au ajuns banii de amenda...ca eu am platit-o in Bucuresti politiei si sa la cer lor banii.

O sa fac atunci o cerere oficiala catre ei(primaria) sa vad ce raspund. Nu as vrea sa-mi scada banii din impozit caci momentan nu am nimic pe numele meu si orcicum nu mi se pare normal. Eu solicit banii nu sa-mi scada din impozit...daca aveam o datorie la ei mai intelegeam, altfel nu sunt de acord...

Deci spuneti ca nu are rost sa ma interesez si la ANAFul din Bucuresti?

#9
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005
Insa mai am o nedumerire: in OUG195/202, la art 109, alin8 se specifica: "Amenzile privind circulaţia pe drumurile publice se achită în condiţiile legii şi se fac venit integral la bugetele locale."  Nu se specifica clar ca la bugetele locale unde contravenientul isi are domiciliul.Daca eu am platit polititstului din Bucuresti pe loc...oare unde s-au dus banii? Nu cumva banii de amenda au ajuns la bugetul local din sect 6 , Bucuresti...

Si mai adaug inca ceva: Ordinul MFP 1234/2014 citez"  1. Cazul în care amenda se achită înainte de data începerii executării silite
Din momentul comunicării/înmânării procesului-verbal de contravenţie până la data comunicării somaţiei de plată contravenientului, amenda încasată se face venit la bugetul local la care s-a efectuat plata de către contravenient, indiferent de faptul că suma datorată a fost achitată în termenul de 48 de ore/două zile lucrătoare, după caz, sau după acest termen ori de faptul că în această perioadă amenda a fost plătită integral sau parţial.În situaţia în care, deşi persoana fizică sau juridică a achitat amenda contravenţională la bugetul local al unei unităţi administrativ-teritoriale, alta decât cea de domiciliu, iar organul din care face parte agentul constatator a comunicat, din oficiu, procesul-verbal de constatare a contravenţiei organelor de specialitate ale unităţilor administrativ-teritoriale în a căror rază teritorială domiciliază contravenientul persoană fizică sau, după caz, îşi are domiciliul fiscal contravenientul persoană juridică, contravaloarea amenzii încasate constituie venit la bugetul local al unităţii administrativ-teritoriale unde s-a efectuat plata acesteia."

Deci ce a facut politia cu banii ? :)

Edited by luciandan, 27 January 2015 - 23:47.


#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
suri a uitat sa precizeze daca s-au recuperat bani sau nu

veniturile din amenzi se duc la bugetul locat pe raza caruia ai fost amendat
problema e ste ca... fiind vorba de un buget... acesta are 2 buzunare... venituri si cheltuieli
ce intra la venituri nu poate fi transferat in celalalt buzunar decat pe baza alocarilor bugetare... nu pot exista cheluieli nebugetate... neprevazute in buget...
trebuie facuta o rectificare bugetara

Edited by Nero-d, 28 January 2015 - 01:18.


#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Bine că la cele 2 procese ale mele cu poliţia nu am plătit amenda, nu ştiam că e aşa o porcărie pentru 100€.

Multă baftă iniţiatorului!

#12
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005

 benis, on 28 ianuarie 2015 - 11:45, said:

Bine că la cele 2 procese ale mele cu poliţia nu am plătit amenda, nu ştiam că e aşa o porcărie pentru 100€.

Multă baftă iniţiatorului!

multumesc

Va tin la curent cu aventura mea..Presimt ca vor trece luni poate ani pana o sa-mi recuperez banii...daca o sa-mi recuperez vreodata...

#13
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Problema este ca in hotarare se specifica ca banii se pot recupera de la unitatea fiscala unde s-a achitat amenda.
Ori, in cazul acesta, amenda nu s-a achitat la nicio unitate fiscala.
Practic, hotararea nu este opozabila unitatii de politie din care face parte politistul care a incasat amenda.

#14
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005

 Krystina, on 28 ianuarie 2015 - 13:56, said:

Problema este ca in hotarare se specifica ca banii se pot recupera de la unitatea fiscala unde s-a achitat amenda.
Ori, in cazul acesta, amenda nu s-a achitat la nicio unitate fiscala.
Practic, hotararea nu este opozabila unitatii de politie din care face parte politistul care a incasat amenda.

@Krystina poti te rog sa-mi traduci pe intelesul meu :) "Practic, hotararea nu este opozabila unitatii de politie din care face parte politistul care a incasat amenda."

#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Amenda a fost "varsata" de politie la primaria sectorului in care s-a facut constatarea. Nu are rost sa te complici cu primaria de domiciliu, neintrand la ei nici-un ban, normal ca nu ti-i pot returna ei, din sumele incasate de ei, ci cei de la primaria unde au ajuns banii. Fiecare primarie are bugetul ei local, nu merge ca unii sa incaseze si altii sa-i dea inapoi .

Despre recuperare pot da o speta asemanatoare  - am platit o amenda in termen de 24 ore, la jumatate, nu m-am dus la politie sa le dau chitanta, ei au considerat-o ca neplatita, asa ca m-au dat ca debitor la DITL de sector unde locuiesc. Dupa 2 ani la impozitul pe masina  a aparut si amenda cu pricina pe care mi-au luat-o direct la plata cu cardul, fara sa mi se spuna ca imi incaseaza impozit+amenda. Acasa am vazut ca mi s-au luat mai multi bani, m-am dus inapoi si le-am aratat chitanta la CEC cum ca suma de... lei s-a platit pe data de ... urmare la PV nr... din data de..., au zis ca nu este vina lor, sa fac cerere de restituire (cu tot felul de date, inclusiv copie dupa CI, detalii adresa, telefon, E-mail si alte cele) si sa o depun la ei. Pe cerere erau mai multe modalitati de plata - casierie, mandat postal sau virament bancar. Am bifat mandat si mi s-a spus ca vor veni in 2-3 luni, asta intamplandu-se prin februarie. Pe la sfarsitul lui octombrie m-am suparat, am pus mana pe o coala de hartie si am facut o cerere catre directorul DITL prin care solicitam ca la suma retinuta ca amenda sa mi se acorde si dobanda (calculata de mine conform prevederilor Codului fiscal), DITL-ul trebuind sa dea banii in cel mult 2 luni de la notificare, altfel erau buni de plata. Daca m-au vazut cei de la DITL ca o gogoasa infuriata m-au trimis la financiarul lor din primarie, sa discut cu ei. In primarie am intrat intr-un cabinet, nu am spus nimic, decat le-am pus pe masa cererea si copiile dupa documente, m-au trimis la alt secretariat, acolo idem, am asteptat vreo 30-40 minute, dupa care cineva a venit si m-a dus la financiar, o persoana m-a certat ca de ce nu am venit mai devreme sa iau banii, ca sunt de mult timp la ei in asteptare, eu am aratat ca am bifa din formular, ea a spus ca nu mai este valabila, ca nu au bani de dat pe mandat postal, asa ca mi-a adunat banii de amenda (luand si de la colegi sa faca suma, din banii lor personali!!!) si m-a pus sa semnez de primire pe formularul depus in februarie. Despre dobanda nici vorba, pe motiv ca eu am fost de vina ca nu m-am prezentat la ei din martie.

Asa ca va fi durere mare cu recuperarea celor 400 lei, mai ales daca nu esti din Bucuresti.
ANAF nu incaseaza banii din amenzi de circulatie, politia nu ii retine in contul ei, banii se fac venit la taxe locale, incasate de DITL-urile de sector. Daca nu ai drum prin Bucuresti, trimite o recomandata cu confirmare de primire pe adresa DITL-ului de sector, dar cred ca merge si direct la primaria sectorului pe raza caruia s-a intocmit PV, pentru restituire bani amenda, iar cand ai treaba prin Bucuresti, peste vreo 3-4 luni, fa o vizita la financiarul de la primarie.
Pentru o asa cerere te duci la primaria de la tine, zici ca o vrei pentru restituire amenda locala, iar formularul respectiv (daca este personificat cu numele localitatii il folosesti ca modelul pentru DITL Bucuresti de sector) il trimiti la Bucuresti cum ti-am scris mai sus (cu anexele respective), sub forma de recomandata cu confirmare de primire. Nu trimite originale, ci copii xerox, pe care scrii "Conform cu originalul".
Din nefericire in Romania se cam vrea sa mergi personal, cred ca vei avea probleme in acest sens, depinde de primarie. Uite cum face o primarie - http://www.baiamare....ozite-locale/  
La alte primarii poti descarca modele documente, vezi formularul ITL 059 din ce are primaria Targoviste, cred ca asta am completat si eu. http://www.pmtgv.ro/taxe.html


poate gasesti la DITL S1 https://www.impozite...ormularePF.html

#16
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014

 luciandan, on 28 ianuarie 2015 - 15:08, said:


@Krystina poti te rog sa-mi traduci pe intelesul meu Posted Image "Practic, hotararea nu este opozabila unitatii de politie din care face parte politistul care a incasat amenda."
Adica unitatea de politie nu poate fi executata silit, pentru ca nu e unitatea fiscala unde s-a platit amenda.

Poti inregistrata o cerere la primaria din localitatea de domiciliu. Daca nu e de competenta lor sa restituie suma achitata, au obligatia sa  trimita cererea la institutia care are are aceasta atributie. De asemenea, au obligatia ca petitionarul sa fie instiintat despre aceasta.

Hotararea instantei de fond a devenit definitiva prin neapelare?

#17
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005

 Krystina, on 28 ianuarie 2015 - 17:28, said:

Adica unitatea de politie nu poate fi executata silit, pentru ca nu e unitatea fiscala unde s-a platit amenda.

Poti inregistrata o cerere la primaria din localitatea de domiciliu. Daca nu e de competenta lor sa restituie suma achitata, au obligatia sa  trimita cererea la institutia care are are aceasta atributie. De asemenea, au obligatia ca petitionarul sa fie instiintat despre aceasta.

Hotararea instantei de fond a devenit definitiva prin neapelare?


Da, a devenit definitiva. Am si legalizat hotararea.

#18
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Desi OG nr. 2/2001 nu precizeaza la care bugete locale merg sumele provenite din amenzi, practica este ca sumele respective se fac venit la bugetul local al primariei din localitatea de domiciliu al contravenientului.
Pentru inceput, depune cerere la primaria de domiciliu si astepta raspunsul lor. Nu cred ca va fi o problema restituiea sumei platite, chiar daca in sentinta se precizeaza ca banii pot fi recuperati de la unitatea fiscala unde s-a platit amenda. In Codul de procedura fiscala este prevazut ca aceste sume se restituie la cerere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate