Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recuperare bani amenda dupa proces castigat

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
@luciandan - ti-ai raspuns singur cand ai citat prevederile Ordinul MFP 1234/2014 - banii au ajuns la DITL S6, au fost bagati in "sacul" fara fund numit buget local si dati la cheltuit (pe borduri si panselute).
De acolo trebuie sa incerci sa-i recuperezi, nu cred eu ca primaria de unde esti sa faca interventie la cea a S6/Bucuresti sa-i vireze banii pentru a ti-i da tie.

Mai bine zi mersi ca nu ai platit-o de 2 ori, cineva a platit aceeasi amenda si in Braila, si in Cluj-Napoca, iar acum fiecare primarie este de parere ca cealalta trebuie sa returneze banii, pentru dreptate fiind necesar a se apela, pana la urma, la justitie. Astea sunt legile la noi, daca 3 citesc aceeasi lege, se poate sa fie 3 interpretari. Tot e bine, ca nu sunt 4 opinii Posted Image Si asta pentru 400 lei - mai mare deranjul - proces, acte, timp pierdut pe drumuri, eventual onorariu avocat, infatisari, fond+apel... Sper sa nu fie si timbrata cererea de chemare in judecata, tu trebuie initiezi procesul. http://www.dreptonli...intrebare=75047

#20
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005

 claudiu1, on 28 ianuarie 2015 - 19:40, said:

@luciandan - ti-ai raspuns singur cand ai citat prevederile Ordinul MFP 1234/2014 - banii au ajuns la DITL S6, au fost bagati in "sacul" fara fund numit buget local si dati la cheltuit (pe borduri si panselute).
De acolo trebuie sa incerci sa-i recuperezi, nu cred eu ca primaria de unde esti sa faca interventie la cea a S6/Bucuresti sa-i vireze banii pentru a ti-i da tie.

Mai bine zi mersi ca nu ai platit-o de 2 ori, cineva a platit aceeasi amenda si in Braila, si in Cluj-Napoca, iar acum fiecare primarie este de parere ca cealalta trebuie sa returneze banii, pentru dreptate fiind necesar a se apela, pana la urma, la justitie. Astea sunt legile la noi, daca 3 citesc aceeasi lege, se poate sa fie 3 interpretari. Tot e bine, ca nu sunt 4 opinii Posted Image Si asta pentru 400 lei - mai mare deranjul - proces, acte, timp pierdut pe drumuri, eventual onorariu avocat, infatisari, fond+apel... Sper sa nu fie si timbrata cererea de chemare in judecata, tu trebuie initiezi procesul. http://www.dreptonli...intrebare=75047

Incredibil ce se intampla in tara asta. Eu cred ca legile astea sunt facute intentionat sa te determine sa renunti in a recupera bani de la stat. Bine ca statul stie sa-ti ia banii cu doua maini. Citeam undeva pe net ca un roman a fost amendat intr-o alta tara din EU, parca, a platit amenda, apoi a contestat PVul. A castigat procesul iar apoi i-a venit un email in care era anuntat sa dea un cont unde sa-i fie returnati banii. La noi de ce nu se poate face asa? Alergi ca un nebun sa-ti legalizezi sentinte..sa demonstrezi ...cand totusi..suntem in secolul 21 unde informatizarea ar trebui sa fie ceva banal.
La mine procesul a durat 1 an de zile, cu 3 infatisari, cu drumuri (noroc ca sunt in Bucuresti) ..dar nu m-am lasat,m-am considerat nedreptatit de niste politisti care m-au sanctionat intr-o intersectie in care semnele nu mai erau valabile de 4 luni..iar ei nici nu au vrut sa stea de vorba cu mine. Un abuz total..in fine asta e o alta poveste.
Sunt profund scarbit de sistemul actual din tara noastra.

#21
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Legile sunt facute in ideea in care statul este stapanul si cetatenii supusii, si nu ca statul trebuie sa-si serveasca cetatenii.
O mentalitate inradacinata in mai toate structurile care tin de stat.

Apropo, am fost azi la un ANAF sa platesc o impunere dupa nu stiu ce formular... De toata jena - aglomeratie, ghisee fara indrumari, vrafuri de cutii si fisete si in spate, la ghisee, dar si in fata, in spatiul contribuabililor. Chiar ma gandeam sa iau un snop de acte, sa plec cu ele, dupa care sa le trimit retur prin curier, cu dovada de primire. Ca sa demonstrez... ce?
Iar suma ceruta era sub 20 lei, am si zis unei functionare ca mai mare deranjul pentru banii aia - eu ca am fost acum o luna sa depun cererea in 2 exemplare, acum sa iau platesc impunerea, mi s-a emis o chitanta, stampile, hartii, trimiterea instiintarii cu scrisoare recomandata la domiciliu (cost plic, editare si trimitere), plimbat plicul de factorul postal, timpul (platit) a 2 functionare in decembrie si 3 acum... nu mai zic de timpul pierdut la coada... si asta pentru mai putin de 20 lei. Cand am zis treaba asta functionarei chiar era ceva retoric, nu aveam pretentia de a primi un raspuns, dar ea, candida, a spus ca trebuie platita suma si gata. OK, dar dupa mine toate cele enumerate mai sus faceau mai mult decat aia 20 lei lasati la casieria ANAF-ului.  

Morala? Vunk - "Vreau o tara ca afara"...

#22
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Eu am avut o experienta pozitiva in legatura cu restituirea unei amenzi platite si anulate de catre instanta de judecata, in sensul ca, dupa ce am facut cererea de restituire la primaria din localitatea de domiciliu, am primit decizia de restituire dupa doar o saptamana de la depunerea cererii. Cu aceasta decizie, m-am prezentat la DITL si suma platita ca amenda mi-a fost restituita pe loc.

Dupa parerea mea, nu este aplicabil pct. 1 din Ordinul MFP nr. 1234/2014, deoarece se refera la situatia in care contravenientul a achitat amenda la bugetul local al unei unitati administrativ-teritoriale, alta decat cea de domiciliu. Ori @luciandan nu a achitat amenda la DITL, sector 6 Bucuresti, ci la agentul de politie.

Oricum, inteleg ca e mai simplu sa inregistreze cererea de restituire la primaria din localitatea de domiciliu decat sa o inregistreze la Primaria Sectorului 6 Bucuresti. Asa cum am mai spus, daca rezolvarea cererii nu e de competenta primariei din localitatea de domiciliu, aceasta va trimite cererea la institutia publica care are atributii in acest sens.

OG nr. 27/2002:

ART. 6
......
(4) Petitiile gresit indreptate vor fi trimise in termen de 5 zile de la inregistrare de catre compartimentul prevazut la alin. (1) autoritatilor sau institutiilor publice in ale caror atributii intra rezolvarea problemelor semnalate in petitie.

#23
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005

 luciandan, on 28 ianuarie 2015 - 13:17, said:


multumesc

Va tin la curent cu aventura mea..Presimt ca vor trece luni poate ani pana o sa-mi recuperez banii...daca o sa-mi recuperez vreodata...


V-am promis ca va tin la curent in legatura cu recuperarea banilor de amenda...

Deci un scurt rezumat: anul trecut in luna ianuarie am fost sanctionat de doi politisti pentru viraj la stanga peste dubla continua. Locatia (pentru cine cunoaste): langa club One din Bucuresti, intersectia strazilor Ghercu cu Orhideelor. Nu pot sa va descriu cat de aroganti au fost politistii. Nici n-au vrut sa se deplaseze 20m sa vada la fata locului ca marcajul era intrerupt. Ei erau pusi acolo sa dea amenzi... Am platit amenda pe loc dar in acelasi timp am facut poze si mi-am vazut de treaba mea, aceea de a contesta PVul. Procesul a durat aprope 1 an . In timpul asta am adus numeroase poze, instanta a cerut lamuriri de la primarie si adminstratia strazilor, etc.Politia a raspuns contestatiei mele spunand ca agentul are intotdeauna dreptate pana ce nu aduci tu o proba. In noiembrie anul trecut am gastigat definitiv procesul. Pe langa pozele mele care aratau clar ca marcajul era discontinuu adminstratia strazilor a raspuns ca marcajul era discontinuu in acea intersectie de 4 luni de la sanctionare mea (adica undeva din septembrie 2013 se putea face stanga) insa ce sa vezi...politia statea acolo si dadea amenzi. Romania, tara tuturor posibilitatilor. CUm eu am fost sanctionat in Bucuresti, avand buletin in alta localitate si platind direct politistului,pe loc, amenda se punea problema de unde sa-mi iau banii inapoi (vreo 400 roni).

Asa ca in prima faza am dat un email politiei rutiere din Bucuresti in care le explicam situatia mea (dand detalii de proces, PV, chitanta, etc). Dupa vreo 3 saptamani mi-au raspuns. Au spus ca pentru recuperarea banilor trebuie sa ma adresez serviciului financiar din politia capitalei in care sa le aduc mai multe hartii: sentinta, copii de pe PV, chitanta, etc. De asemenea ma anuntau ca punctele de penalizare au fost anulate din cazierul rutier. Bucuros, inarmat cu hartii, am fost la serviciul lor financiar. Acolo surpriza...mi-au spus ca nu-mi pot da banii, ca ei doar colecteaza si vireaza mai departe bugetelor locale. Insa m-au asigurat ca-mi raspund intr-o saptamana si imi vor spune unde au virat banii mei de amenda. Am plecat, dupa ce am predat alte copii dupa hartii si o cerere. Peste o saptamana m-au sunat sa vin sa-mi dea hartia.Acolo am primit o hartie in care ma anuntau ca banii au fost virati la sectorul 3 in care atasasera o chitanta de vreo 18000 lei in care au spus ca printe banii aia multi se regasesc si banii mei. Am luat hartiile si am plecat. Zilele ce au urmat mi-am facut timp si m-a prezentat la taxe si impozite locale sector 3. Dupa ce am stat la o coada vreo 30 min i-am explicat situatia unui inspector fiscal. Discutia nu o pot relata complet insa a fost un deliciu (cu aproximatie)...

" Eu : pai uitati sentinta, hartia de la politie si chitanta ..de aici trebuie sa iau banii.."
"Inspectorul: pai sunteti inregistrat la noi?"
"Eu: nu doamna,v-am zis, am buletinul in alt oras dar am fost sanctionat in Bucuresti si banii au ajuns la d-voastra.."
"Ea: pai si atunci ce cautati la noi?.."
"Eu: politia m-a trimis la voi. Uitati si hartia si chitanta asta de 18000 roni. Ei zic clar ca banii mei au ajuns la voi"
"Ea: pai din chitanta asta de 18000 roni nu rezulta ca apareti d-voastra. Nu vedeti ca nu apare numele d-voastra pe ea?
"Eu:doamna...normal ca nu apare numele meu pe ea..e o chitanta cu o suma mai mare pe ea...caci acolo sunt mai multe amenzi care au fost virate de politie catre taxe si impozite sector 3. Dar aveti aici si hartie semnata de departamentul lor financiar prin care spun ca suma a ajuns aici si sa ma adresez d-voastra.."
"Ea: nu stiu..hmmm
"Eu: si de unde sa merg sa-mi recuperaz banii"
"Ea: nu stiu...hmm...lasati hartiile aici o sa le dau colegilor de la financiar sa analizeze...dar nu cred..."
"Eu: nu pot avea un raspuns azi de la colegii dumneavoastra?" era vineri ora 14
"Ea: aaa, nuuu, la ora asta nu mai lucreaza colegii mei.."
"Eu: bine doamna...dar ce parere aveti dumneavoastra? Ce ar mai trebui sa fac, mai trebuie sa aduc ceva hartii?"
" Ea: nu stiu, nu pot sa ma pronunt..."
"Eu: ok..dar in caz ca nu iau bani de la d-voastra ce pot face? unde sa ma duc?"
"Ea: nu stiu,nu e treaba noastra"


In fine..am lasat hartiile cerute de ei (sentinta legalizata, hartia de la politie si chitanta lor, chitanta mea platita politistului, cerere, copie dupa buletin) si am plecat dezamagit. Ma gandeam..ce o sa fac in continuare ..insa eram decis sa merg mai departe.

Dupa aproximativ 3 saptamani am primit un telefon de la taxe si impozite sect.3. Victorie !!! Ma anunatu sa vin cu buletinul la casierie sa-mi dea suma de bani. Am plecat, ajuns acolo, am dat buletinul si gata: mi-au dat banii. In sfarsit...dupa 1 an si 2 luni de la momentul sanctionarii mele mi-am recuperat banii.

Nu vreau sa spun cate drumuri am facut (la judecatorie, politie, taxe si impozite) cate copii am facut si timp am pierdut...dar am avut satisfactia ca am reusit.
Imi pare rau sa spun: dar asta nu e un stat european al anului 2015. In continuare suntem batjocoriti de un sistem primitiv intr-un secol in care sistemul informatic ar trebui sa fie la el acasa si sa poti rezolva treaba dintr-un click iar institutiile statului sa aiba acces la baze de date comune, nu sa te puna pe tine cetatean pe drumuri.

Sper sa fie de folos postarea mea si altora.

#24
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
felicitari pentru perseverenta. fiind in situatia ta de cel putin doua ori te inteleg perfect. pentru mine satisfactia de a sti ca am avut dreptate in fata "sistemului" (politisti, functionari de la impozite locale etc) face toti banii. pentru restul exista mastercard :) .

#25
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006
Salutare.

Eu am primit o amenda de la CNADNR in 2011 pentru o presupusa lipsa de rovinieta constata undeva la Barcanesti.In 2015 am primit somatie de la executorul judecatoresc ca am de platit x suma.Nu am platit si un an de zile nu s-a intamplat nimic ca mai apoi in cursul anului 2016 ma trezesc cu poprire pe cont pt x suma.Au si executat suma respectiva de indata.Am mers la avocat am dat in judecata CNADNR si executorul judecatoresc.Am castigat procesul fara probleme in 2017 si acum vreau sa recuperez banii.Banuiesc ca banii trebuie sa ii cer de la Biroul Executorului Judecatoresc caci ei mi-au pus poprire pe cont!?Nu?

#26
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Ai primit de la executor distribuirea sumei?

Trebuie mers din nou in instanta, de data asta pentru intoarcerea executarii silite conf. art. 723-726 NCPC.

#27
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006
Pai da,am primit odata cu instiintarea de poprire de cont.Distribuire,intelegand suma pt amenda si suma cuvenita executorului!?saptamana viitoare merg sa obtin o copie legalizata a hotararii de la J3.Pai hotararea definitiva spune ca desfiinteaza toate actele de executare silita emise de BEJ care mi-a pus poprire pe cont.

Edited by parmaboy77, 25 March 2017 - 15:25.


#28
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Ce ai primit tu e instiintare: onorariul incasat de executor + suma virata catre CNADNR. In mod normal, trebuia sa ai si distribuirea sumei - se elibereaza de catre executor. Cu aia mers in instanta - obtii o noua hotarare - recuperezi banii. Stiu, e legea de rahat, sunt in aceeasi oala.


#29
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006

 lelali, on 25 martie 2017 - 15:42, said:

Ce ai primit tu e instiintare: onorariul incasat de executor + suma virata catre CNADNR. In mod normal, trebuia sa ai si distribuirea sumei - se elibereaza de catre executor. Cu aia mers in instanta - obtii o noua hotarare - recuperezi banii. Stiu, e legea de rahat, sunt in aceeasi oala.

Cu hotararea legalizata trebuie mers la executor sa imi dea banii inapoi.Daca nu da de bunavoie trebuie mers la executor pt a-l executa pe cel care mi-a luat banii.Nu trebuie alt proces decat o incuviintare de executare in caz ca nu da de buna voie.

Edited by parmaboy77, 25 March 2017 - 19:09.


#30
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Da, daca ai avut un avocat destept si a solicitat intoarcerea executarii odata cu acea contestatie, e ok, dar daca in acea hotarare nu este specificata obligativitatea returnarii sumelor, e fix pix.
De curiozitate - cat a durat? Tot la S3 am si eu si a durat 5 luni tot circul si 8 luni pana am ridicat hotararea. Ce-i drept, am avut o avocata doar cu numele, mai mult m-a incurcat.

#31
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006

 lelali, on 26 martie 2017 - 10:21, said:

Da, daca ai avut un avocat destept si a solicitat intoarcerea executarii odata cu acea contestatie, e ok, dar daca in acea hotarare nu este specificata obligativitatea returnarii sumelor, e fix pix.
De curiozitate - cat a durat? Tot la S3 am si eu si a durat 5 luni tot circul si 8 luni pana am ridicat hotararea. Ce-i drept, am avut o avocata doar cu numele, mai mult m-a incurcat.


A contestat executarea BEJ.Astept apelul ca cei de la CNADNR au depus apel, sa vedem daca in termen ca e cam peste limita de 10 zile de la comunicare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate