Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

24 Ianuarie Unirea Principatelor Române

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#1
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
24 ianuarie 1859: „Mica Unire”, primul pas spre România, und articol care merita sa fie commentat.

Unirea face puterea. Puterea centrală. Despre cealaltă față a momentului 24 ianuarie 1859

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
asa... iar legatura cu poiana , respectiv cu socialul sau cu politicul este...  ???

romania libera... astia mai exista?!?

Edited by Nero-d, 25 January 2015 - 11:39.


#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Exista, domne, exista !
Ca altfel politicienii nu scapau de puscarie Posted Image
Spoiler


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vrema aia, o parte din politicieni aveau mai mult cojones decât cei de acuma!

#5
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
imi spuneti si mie de ce se danseaza hora uniirii la Iasi , si de ce mai marii nostri se duc acolo, cand ea a avut loc la Focsani.
E ca si cum  In loc sa serbam marea unire la Alba Iulia am merge la Timisoara, sau CLuj, ca na sunt orase din regiune si sunt mai mari.

PS mancatorie si manipulare era si atunci, In locul lui cuza au candidat si 2 memebri ai familiei Sturdza( care apropo au fost tot timul niste lingai ) unu tanar care fusese general in armata turca Grigore Sturdza( poreclit Beizatea VItel - fiindca era imens) si taicasu sau unchisu, s-au balacarit in ziarele vremii  injuraturi , atacuri, exact ca azi.

Si in perioada aaceea se folosea presa pe post de maciuca, se spuneau minciuni, se dadea spaga la ziaristi ca sa se scrie frumos despre ei. diferenta fata de ce se intampla astazi ar fi faptul ca am evoluat tehnologic, obiceiurile sunt aceleasi.

Edited by joseph_lacroix, 25 January 2015 - 12:00.


#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos, cine a venit în 1859 cu ideea organizării acelei hore?  :huh:

#7
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Exceptional articolul domnului Mariu Cosmeanu, ca majoritatea celor scrise de domnia sa in paginile rubricii "Aldine", poate cele mai prestigioase ale ziarului "Romania Libera" !

Mie imi vine in minte un capitol al "Amintirilor din copilarie" , a; lui Creanga :
". Dapoi călugării, o adunătură de zamparagii duglişi, din toată lumea, cuibăriţi prin mănăstire, ce nu ajung? Şi eu să înşir atâtea şcoli: în Humuleşti, la Broşteni în crierii munţilor, în Neamţ, la Fălticeni, şi acum la Socola, pentru a căpăta voie să mă fac, ia, acolo, un popă prost, cu preoteasă şi copii; prea mult mi se cere !"

Se pare insa ca "badia" Creanga a prins gustul nationalismului local moldovean, cardasia unei parti a intelectualitatii moldovenesti cu clica, cu junta obscurantista a bisericii ortodoxe a facut si continua sa faca Ravagii pe pamant mioritico- fanariot...

Buba cea mai mare actuala e ceea ce subliniaza excelentul istoric Adrian Cioflanca :
„Din păcate, instituțiile muzeale perpetuează imaginea idilizantă a momentului 1859. Un exemplu este chiar Muzeul Unirii, redeschis în 2007, după ce a consumat foarte mulți bani pentru refacere. Tematica muzeului reia vechiul concept, naționalist, nu este adusă la zi științific și nici tehnica muzeală nu este modernizată. Despre controversele și problemele provocate de unire nu se pomenește și, ca urmare, nici despre mișcarea separatistă nu veți putea afla ceva din muzeu” Posted Image
Iesenii, moldovenii in general, stiu ce a ajuns CEA MAI IMPORTANTA institutie culturala a Moldovei, Palatul Culturii din Iasi, unde haitele Hienei nechita batjocoresc prin nepasare tot ce este semnificativ dpdv cultural pentru Iasi...

Taierea , Extirparea Teilor de pe bulevardele reprezentative ale Iasiului reprezinta un atentat inadmisibil la Memoria culturala nationala !

Intreaga reorganizare a arhitecturii , planul urbanistic general al Iasiului face parte dintr-un plan mai amplu, de nivelare, de distrugere totala a traditiilor vechi, dar resping cu desavarsire  manfestarile de prost gust nationaliste tip vadim tudor, uciga-l crucea !...

#8
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

View Postdjl, on 25 ianuarie 2015 - 11:56, said:

Apropos, cine a venit în 1859 cu ideea organizării acelei hore?  Posted Image

NImeni, drept bucurie ca a avut loc unirea sponsorii lui Cuza uni dintre ei mari proprietari de crame au dat de baut la prostime si muzica- pe principiul paine si circ( cica in 3 zile s-a baut in piata unirii 5 budane de vin ; 1 budan =10000 litri) putini stiu dar mare parte din cei care

au cantat atunci erau turci si greci, plus inca cativa din zona; asa ca maneaua are radacini vechi in romania

De beti cum erau si de bucurie au puso de dansat si  ce sa faca moldoveanu decat hora.

#9
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbluebyte, on 25 ianuarie 2015 - 11:33, said:

24 ianuarie 1859: „Mica Unire”, primul pas spre România, und articol care merita sa fie commentat.
Unirea face puterea. Puterea centrală. Despre cealaltă față a momentului 24 ianuarie 1859
http://www.crainicul...in-ciupala-9979
https://ro.wikipedia...telor_Române
http://www.timpul.md...-cuza-6069.html
http://www.timpul.md...cuza-86733.html
https://istoriiregas...-ianuarie-1859/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3lhB42xRifU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image Posted Image Trăiască Republica Posted Image Posted Image Posted Image  ( nu e absolut nici o referire la "r.p.r.")

Edited by Teophileos, 24 January 2016 - 14:00.


#10
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
O altă consecință importantă a "micii uniri" este reforma școlii realizată în urma aplicării legii instrucțiunii publice. Aceasta introduce prevederi deosebit de importante: școala primară este gratuită și obligatorie, crearea unui sistem școlar secundar public pentru fete, care nu exista în alte țări occidentale. În Franța de exemplu apare în 1880. - See more at: http://www.crainicul...h.EK5n5ZQS.dpuf

#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In afara de latura istorica a articolului, care daca ar fi numai atat, ar destina si acest topic strict ariei de istorie, interesanta mi se pare actualizarea conceptelor nationalist moldovenesti, reflectate aici:

Quote

Cu trecerea anilor, animozitățile s-au stins, iar din negocierile dure de odinioară pentru stabilirea sediilor de instituții nu le-a mai rămas moldovenilor decât cutuma numirii Mitropolitului Moldovei ca Patriarh. În prezent, momentul de răbufnire a separatismului moldovean împarte sfera academică în două, istoricii mai tineri neagreând modelele idalizante ale „Micii Uniri”. „Din păcate, instituțiile muzeale perpetuează imaginea idilizantă a momentului 1859. Un exemplu este chiar Muzeul Unirii, redeschis în 2007, după ce a consumat foarte mulți bani pentru refacere. Tematica muzeului reia vechiul concept, naționalist, nu este adusă la zi științific și nici tehnica muzeală nu este modernizată. Despre controversele și problemele provocate de unire nu se pomenește și, ca urmare, nici despre mișcarea separatistă nu veți putea afla ceva din muzeu”, explica Adrian Cioflancă.
Cercetătorul Dumitru Ivănescu, în schimb, consideră că „după cum istoria a confirmat, cei care au susținut ideea de unitate au avut succes, iar pe cei care realizează ceva, memoria istoriei îi reține. Antiunioniștii trec încă drept „băieții răi“ din această poveste, cei care se opun mai cu seamă configurării României moderne.” „Unii dintre aceștia, completează Florea Ioncioaia, precum Asachi, au avut merite incontestabile în organizarea Moldovei. Nu știm apoi care ar fi fost destinul celor două Principate în cazul în care Unirea nu ar fi avut loc ori s-ar fi produs într-o altă manieră.“ În tot cazul, antiunioniștii au existat și sunt ai noștri.

Edited by hunor66, 24 January 2016 - 14:25.


#12
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jEUfTba6ZE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
razesu

razesu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 03.04.2011
cea mai neagra zi din istoria Moldovei.....

#14
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,532
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttutuhugoneata, on 25 ianuarie 2015 - 12:13, said:

Taierea , Extirparea Teilor de pe bulevardele reprezentative ale Iasiului reprezinta un atentat inadmisibil la Memoria culturala nationala !


Teii s-au replantat.
In rest, sunt doar sopirle ale unora care vor si ei sa iasa in evidenta. Daca Moldova nu facea Unirea eram ca basarabenii acum.
Nici nu vreau sa ma gindesc la alternativa .

Edited by Daco_Get, 24 January 2016 - 17:21.


#15
Omics

Omics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 28.09.2015
În 1990 basarabenii trăiau de două ori mai bine decât moldovenii din dreapta Prutului.

Alternativa ar fi fost o Moldovă unită și mult mai prosperă pe ambele maluri ale Prutului.

Sau o istorie comună cu Transilvania și Bucovina vreo 60 de ani.

Unirea a fost manevra Franței ca să ia potențiale teritorii de la Rusia și Austria, folosindu-se de Turcia.

Repet, dacă Moldovă nu e întregită și puternică, dacă Transilvania nu e întreagă și puternică, dacă Valahia nu e întreagă și puternică, România rezultată e o țară ca o frunză în vânt.

Edited by Omics, 24 January 2016 - 17:44.


#16
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,532
  • Înscris: 30.01.2008
De stricat toti sunt foarte buni.
Cind e de construit fug toti ca sobolanii .

#17
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

View Postrazesu, on 24 ianuarie 2016 - 17:13, said:

cea mai neagra zi din istoria Moldovei.....
Da' di ci-i niagra bre soldovene? Ce-ati avut asa di valoros s-amu nu mai aveti bre?
La fel de neagra ca si a celor ce considera 1 Decembrie 1918  Posted Imagezi de doliu?
Cam ce "servicii" iti asigura diurna ca sa postezi asta??? Ia lumineaza-ne, daca ai sange-n banana!

Edited by cenick, 24 January 2016 - 18:03.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Mno, totuşi Iaşul încă este un oraş acceptabil... asta ca să zică unii că e ziua neagră.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate