Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Oneplus one - Xiaomi MI4 - Huawei Honor 6 - Sony xperia X3

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
De catva timp doresc sa-mi schimb telefonul cu unul mai performant. Analizand, am ajuns la concluzia ca unul din cele enumerate mai sus s-ar potrivi cu doleantele mele (evident, fara a fi "perfect" niciunul)...
Intrucat nu as vrea sa indisponibilizez o suma destul de mare (pentru oricare dintre ele) si sa fac o greseala va solicit sprijin pentru a alege...
Specificatiile tehnice probabil le cunoasteti asa ca am sa punctez doar ce imi place si nu imi place mie la fiecare dintre ele:

Oneplus one (64 Gb):
+ specificatii de top la un pret foarte bun
+ bateria
+ camera
+ suport XDA (pana acum cel putin)
- sistemul de achizitie
- cel mai mare (display de 5,5")
- suport service in Romania
- lipsa radio

Xiaomi MI4 (64 Gb)
+ design
+ camera
+ suport XDA
- SO - miui (mie nu imi place)
- lipsa 4G (aici nu sunt total convins)

Huawei Honor 6 (32 Gb)
+ design (dar, subiectiv, sub xiaomi si sony)
+ hardware
+ comercializat in Romania
+ si in varianta dublu sim
- SO (am inteles ca tot miui, poate gresesc)
- bateria (pe forumuri se precizeaza ca ar fi cam slaba)

Sony xperia X3 (inclusiv varianta compact):
+ design (a fost optiunea initiala)
+ hardware
+ rezistent la apa
+ suport tehnic (service) bun in Romania
- camera se incinge si se inchide in anumite circumstante
- memoria interna cea mai mica (16 Gb)
- destui posesori acuza ca ecranul se fisureaza fara motiv.

Multumesc anticipat si Craciun fericit!

Edited by zapyx2003, 25 December 2014 - 12:11.


#2
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Xperia X3 nu cred ca se mai gaseste (poate doar SH). Dintre OnePlus si Xiaomi Mi4 (atentie, nu ai aplicatiile Google, le poti baga, dar risti sa pierzi garantia sau sa strici soft-ul daca nu te pricepi) as alege OnePlus. OnePlus se gaseste si fara invitatie de cumparat, dar alege un magazin de incredere.

Edited by _Claudiu_, 25 December 2014 - 13:14.


#3
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004

View Post_Claudiu_, on 25 decembrie 2014 - 13:09, said:

(atentie, nu ai aplicatiile Google, le poti baga, dar risti sa pierzi garantia sau sa strici soft-ul daca nu te pricepi) as alege OnePlus. OnePlus se gaseste si fara invitatie de cumparat, dar alege un magazin de incredere.

vorbesti sa nu adormi cand ai putea sa dormi :)

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postzapyx2003, on 25 decembrie 2014 - 12:10, said:

Sony xperia X3 (inclusiv varianta compact):
- camera se incinge si se inchide in anumite circumstante
- memoria interna cea mai mica (16 Gb)
- destui posesori acuza ca ecranul se fisureaza fara motiv.
1) La Xperia Z3 inca nu a confirmat din cate stiu nimeni existenta problemei cu supraincalzirea, problema prezenta doar pe Xperia Z2.
Si nici despre ecran nu am vazut replici cum ca s-ar fisura, ci panoul de pe spate se fisureaza, probabil din cauza deformarii telefonului cand e tinut in buzunar.

2) Daca nu ai chef de experimente si resoftari atunci ar fi bine sa nu alegi Huawei Honor 6, fiindca pe subiectul dedicat sunt destule persoane ce au avut probleme software si au fost nevoiti sa resofteze telefonul de destule ori.

3) Daca pomenesti de Xperia Z3 banuiesc ca in bugetul tau ar intra si un Galaxy Note 3 (cam la fel de mare dpdv al marimii cu OnePlus One), LG G3 sau HTC One M8, asa ca te poti uita si la astea, sa vezi daca te atrage vreunul.

View Post_Claudiu_, on 25 decembrie 2014 - 13:09, said:

Xperia X3 nu cred ca se mai gaseste (poate doar SH).
Sunt destul de sigur ca se refera la Xperia Z3.

Edited by Hider141, 25 December 2014 - 14:17.


#5
sectorcrime

sectorcrime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 10.12.2014
Huawei are propriul  launcher (nu este miui).
Z3 nu merita luat. Sunt de parere ca z2 e peste z3 datorita problemelor pe care le are(supraincalzire,camera,sunet).

Daca nu iti place MIUI,poti folosi alt launcher din play store.La fel si cu Huawei.
Eu as merge pe Xiaomi sau pe One plus one.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postsectorcrime, on 25 decembrie 2014 - 15:47, said:

Z3 nu merita luat. Sunt de parere ca z2 e peste z3 datorita problemelor pe care le are(supraincalzire,camera,sunet).
Vorbesti serios !?! Sau nu te-ai trezit inca?

Edited by Hider141, 25 December 2014 - 16:55.


#7
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Mii de scuze. Intradevar este vorba de Xperia Z3 (nu X3, care nici nu stiu cum arata).
Pentru Note 3: diagonala ma retine. Note 4 pare sa aiba tot ceea ce imi doresc mai putin diagonala, care este prea mare.
L-am tinut in mana si nu mi-a placut ca dimensiuni...

Undeva la 4,7 - 5" diagonala ecranului ( de preferat).
Oneplus parca arata bine dar nu l-am tinut in mana...

Edited by zapyx2003, 25 December 2014 - 18:54.


#8
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Rog un moderator sa schimbe greseala (a se citi prostia) mea din titlul topicului: din Xperia X3 in Z3.
Camionul de cenusa pe care mi-l voi turna in cap pentru eroare, il comand chiar acum (sper sa nu cer carbuni)...

#9
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011

View Postsectorcrime, on 25 decembrie 2014 - 15:47, said:


Daca nu iti place MIUI,poti folosi alt launcher din play store.La fel si cu Huawei.
Eu as merge pe Xiaomi sau pe One plus one.

Xiaomi mi-as lua pe baza aspectului si dimensiunilor. Nu imi place (asa cum am mai spus) lipsa 4G si existenta miui care ar putea fi totusi inlocuit cu un custom rom (eventual Cyanogenmode)...

Oneplus are specificatii bune, arata bine dar nu are radio si are 5,5". Daca as gasi undeva un produs expus ca sa vad cum se simte in mana (pentru ca imi pare prea mare), probabil m-as mai clarifica.

#10
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Toti am inteles ca e vorba de Z3 :)
Si Z3 exista si in varianta dual-sim, nu doar Honor 6.
Mi4 nu are 4G? Ar fi cam aiurea...
Oneplus One e cat Note 3: http://www.phonearen...hones/8603,7984

#11
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011

View PostHider141, on 25 decembrie 2014 - 14:13, said:


3) Daca pomenesti de Xperia Z3 banuiesc ca in bugetul tau ar intra si un Galaxy Note 3 (cam la fel de mare dpdv al marimii cu OnePlus One), LG G3 sau HTC One M8, asa ca te poti uita si la astea, sa vezi daca te atrage vreunul.


Sunt destul de sigur ca se refera la Xperia Z3.

Note 3 e prea mare. Am incercat sa ma joc si cu un Note 4. Placut dar... am deja tableta (un nexus7)

Htc one are carcasa/aspectul cel mai placut din toate dar nu imi plac pozele facute cu "ultrapixelii" si interfata softului (nu aruncati cu pietre, nu am zis ca nu e buna ci ca nu imi place mie: mi se pare pe dos derularea aplicatiilor).

Lg G3 nu intra in calculele mele. Nu imi place absolut nimic la acest telefon: aspect, interfata, amplasarea butoanelor de volum, etc.
Pentru a nu se interpreta gresit, voi rezuma: cred ca e un produs bun dar care nu ma atrage deloc.



Si da, scuze din nou, e vorba de Xperia Z3.

Edited by zapyx2003, 25 December 2014 - 20:16.


#12
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Presupun ca telefonul vrei sa-l achizitionezi din Romania, ca mai exista un model de top care le surclaseaza pe toate, problema e ca trebuie achizitionat de aici ai si o varianta mai ieftina.

#13
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011

View Postcatalin_petrescu, on 25 decembrie 2014 - 20:06, said:

Toti am inteles ca e vorba de Z3 :)
Si Z3 exista si in varianta dual-sim, nu doar Honor 6.
Mi4 nu are 4G? Ar fi cam aiurea...
Oneplus One e cat Note 3: http://www.phonearen...hones/8603,7984

Sa o luam pe rand:
- nu caut neaparat dual sim dar daca e bonus, nu zic nu;
- Mi 4 LTE caut de ceva timp dar ce am gasit (pe niste site-uri chinezesti) nu m-a convins ca functioneaza in Romania. Altfel, dpmdv optiunile s-ar mai clarifica putintel (ar ramane sa caut un vanzator de incredere si sa ma documentez asupra root-ului si instalarii de CM). Pentru ca si aspectul e pe gustul meu.
-Oneplus One mi s-a parut ca ar fi mai ingust si mai lung (deci mai usor de manevrat cu o mana).

Cunoasteti vreun vanzator de MI4 de 64 de Gb, negru si caruia sa-i functioneze SIGUR 4G-ul de la noi din tara?  :-)

View Postkiario, on 25 decembrie 2014 - 20:24, said:

Presupun ca telefonul vrei sa-l achizitionezi din Romania, ca mai exista un model de top care le surclaseaza pe toate, problema e ca trebuie achizitionat de aici ai si o varianta mai ieftina.

Da, as prefera din Romania.
Meizu am gasit la Q...e (ca sa nu fie reclama) dar e tot de 5,5" si pare cam mare (cel putin foarte lat).
Multumesc, stiu de el, am auzit ca ar fi cel mai puternic in momentul de fata...
As ramane insa la una din variantele enumerate de mine... Sper sa nu fie chiar asa de mare diferenta in functionare.

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
La htc one daca nu ti place camera nu ai ce i face dar in ceea ce priveste aplicatiile oricand poti sa i pui un launcher si sa l faci sa arate cum vrei tu, aici nu suntem la ios :D
Daca nu eu zic sa mergi pe xperia Z3.

#15
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Cei de pe Xperia Z2 spun ca au exact acelasi hardware si acelasi soft la camera ca Z3-ul iar pe z2 sunt frecvente cazurile cu oprirea camerei la temperaturi ambientale de peste 24-25 de grade.
Ori eu vara obisnuiesc sa utilizez destul de mult telefonul pentru poze. M-as cam imbolnavi de nervi la vara (in concediu) daca imi face astfel de probleme...
Am intrebat inclusiv pe forumul lui Z3 si nu a putut nimeni sa-mi certifice cu argumente, ca bug-ul respectiv s-ar fi remediat la Z3 fata de Z2.
Mai mult chiar, am intalnit destul de multe raspunsuri sceptice...

Am "butonat" vreo 5-10 minute un Z3 acum vreo luna, la cineva care abia il achizitionase. Mi-a placut mult dar... camera?
As astepta pana pe la jumatatea lui ianuarie poate vin cei de la Sony cu un update special pentru acest aspect.

Edited by zapyx2003, 25 December 2014 - 23:33.


#16
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
+1 Z3

#17
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Am vazut astazi niste poze facute cu un Z2. Slabe. Sub ce am vazut anterior la un HTC ONE (m7). M-a cam speriat.
Parca Z3 le facea totusi mai bune (sau memoria ma inseala?)...
In ambele situatii (Z2 si Z3) pozele erau facute afara, ziua, pe mod auto...

Unul din cele mai importante aspecte pe care il doresc de la telefon (pe langa telefonie propriu-zis) sunt camera si bateria. Aceste 2 aspecte conteaza cam 60% din decizie... Restul: SO, GPU, CPU, ROM, RAM etc.

Edited by zapyx2003, 26 December 2014 - 23:50.


#18
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Se poate inchide. Decizia finala este in favoarea... niciunuia din modelele de mai sus.
In pofida faptului ca am incercat sa evit samsung-ul, un s5 de 32 Gb va fi achizitionat in cele din urma.
Multumesc de ajutor celor care mi-au raspuns la intrebari si m-au ajutat sa ma decid.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate